BU1TENLAü DSCHE BEliiCHTEN raad eene serenade aangeboden van de mu ziek der d. d. Schutterij, Voor eenige maanden verdween van Rotterdam iemand met achterlating van zijn kinderen en zijne schulden, waarheen was niet b.-kend. Thans is aldaar bericht ont vangen, dat hij zich in Amerika bevindt en er zijn kindereu verwacht, waartoe hij de heuoodigde gelden beeft overgemaakt tevens met de verblijdende tijding voor de schuld- eischers, dat hij hen, zoo het hem verder goed gaat, zal voldoen. Omtrent het ongeluk aan boord van de Noach VI zijn thans de volgende bijzonder heden bekend geworden: Op den 11 Februari woei liet zeer hevig en werd het schip geheel ouder het water bedolven. Te 8 uur kwam er een stortzee over de kampanje midscheeps die hel grootste deel van reeling en potdeksel benevens de kappen medenam en tot aller ontstentenis de vijf reeds genoemde personen over boord sloeg. De eerste stuurman Schaap werd van bak boord naaiy^j^-'rboord geslingerd, klemde zich daar vast \n want en brassen en bleef eenige minuten bewusteloos buiten buord hangen. Na binnen te zijn gehaald, bleek hij linkerbeen en hand zwaar gekneusd te hebben. Na het bijdraaien te hebben gelast liet hij het commando over aan den 2de stuurman Walter. De redding der vijf genoemde personen was onmogelijk, aangezien het schip over stuurboord ongeveer een kwartier plat te water lag en de equipage van het voordek door het water in de midscheeps niet op de kampanje kon komen. Een der matrozen, die zich aan het roer bevond, werd gekneusd aan het linkerbeen. Het salon stond tot aan de bovenkooien, waarin zich de passagiers bevonden, ouder water, hetwelk geheel en al in de lading is doorgedrongen. Aan de kampanje sloeg alles weg, als kom pas, kijkers, kasten enz. Het grootste gedeel te van het hekwerk, de seinvlaggenkist en het stuurhuis gingen verloren. In de midscheeps bepaalt de schade zich tot. 27 verschansingstutten, de geheele ver schansing en nagelbank. Ook de deur der verfhut sloeg open, waar door olie en verf door het schotwerk in de kerk en de hutten drong en alle daarin aan wezige goederen beschadigde. Niettegenstaande het schip niet noemens waard water maakte, kreeg het toch door het vele in de lading doorgedrongen water aanmerkelijk stuurboord slagzij. Wij lezen in de Nieuwe Haarlemsche Cl.: In het atelier vaii den heer F. L. Stracké, te Haarlem, hadden wij dezer dagen gele genheid de schooue marmerbuste te zien van doctor Schaepman. Met de piëteit voor het werk zijns vaders, den heer J. Th. Stracké, te 's Bosch, die het model ontwierp, heeft de zoon op tweeledige manier balde gebracht: aan een man als doctor Schaepman en aan den nestor der Nederlaudsche beeldhouwers. De buste is uitnemend geslaagd, en de ge lijkenis is treffend. Met eene forsche wen ding van het hoofd ter zijde, is in het geestige gezicht de volste intellectueele kracht uitstekend gekarakteriseerd. Over de schou ders ligt, los geplooid, eene draperie, waar door het stij ve der kleeding wordt weggenomen. Het ridderlint versiert de breede borst. Iu bet carrarisch marmer zijn de geniale trek ken meesterlijk teruggeven. De toewijding, bewondering en innige toegenegenheid van den heer F. L. Stracké voor doctor Schat p man blijken ten du delijkste uit dit mees terwerk, hetwelk deu vervaardiger uieuwe lauweren zal aaubre' gen, en dat weder be wijzen geeft van het hooge standpunt, het welk de heer Stracké in de beeldhouwkunst heeft ingenomen, Dinsdagmorgen vroeg vond men aan den Brielscheu straatweg te Hellevoetsluis den provoost der marine B. v. O., dienende aan boord van de „Nautilus" in deerniswaardigen toestand liggen. Op zijn verzoek bracht men hem naar boord, maar onderweg over leed hij. De man leed aan berri-berri en was eerst sedert twee maanden uit Indië terug. Als eene bijzonderheid meldt men aan het D. v. Z.-ü. en 's Gr. uit Ouddorp (Flakkee), dat er biunen den tijd van 4 maanden op deze kust vier schepen, alle geladen met hout, zijn gestrand, lies eenen dood is des anderen brood, zeggen de Oud dorpers, daar er nu gedurende de winter maanden door den minderen man wat verdiend wordt, om zooveel mogelijk van de ladingen te bergen. Gistereuochtend te halfzes uur is de houtzaagmolen van den heer Jacob Kouwen hoven te Zaandam geheel afgebrand. De aangrenzende houtloods bleef met hartn voor raad gespaard. Tien brandspuiten deden dienst. BE* m-— es jsr» SB ed thfbc DEC Aangaande de medegedeelde ontploffing wordt aan het Hbl. nog uit Alkmaar d. d. 19 Febr. gemeld De stoom-stroocartonfabrief- van den heer YV. Van Reenen heeft heden nacht door het springen van een cylinder zeer groole schade geleden, zoodat het gebouw waatin de machines zich bevinden en de machines zelven grootendeels zijn verwoest; de slag was zóó hevig dat, niettegenstaande de fabriek op 10 minuten afstands van de stad staat, hij midden in de stad werd gehoord. De schade is zeer groot, persoonlijk on heilen hadden niet plaats; alleen de stoker bekwam lichte brandwonden door ontsnapten stoom. De fabriek zai lang moeten stilstaan 30 werklieden zullen daardoor zeker buiten werk zijn. Men meldt aan de N. li. Ct. uit Teasel: Gisteren is tegen den Portugeeschen Iiug eene omgeslagen Sclieveuingsche bom schuit aan den grond gedreven. Blazer- schuiten van hier zullen beproeven bet vaar tuig in de haven te brengen of er van te bergen, wat gered kan worden. Volgens een telegram van Terschelling is aldaar aangedreven de verongelukte schuit toebehoorende aan den heer Tuijt, van Sche- veningen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Ongeveer 8000 schepen met turf zijn in 1888 uit de veenderijen te Nieuw-Amstei- dam de Hoogeveensche vaart afgekomen. Door onbekende oorzaak geraakte Maandag te Sloten (Friesland) de pas buiten dienst gestelde openbare school in brand. Daar de brand zich dreigend liet aanzien, werden van het naastliggende gemeentehuis de archieven in veiligheid gebracht. Met veel moeite gelukte het den brand meester te worden. Uit Vlissiugen seint men aan het Hbl. Aanstaanden Woensdag, 27 dezer, zal bier 's middags 12 ure aankomen het kouinklijk Engelseli stoomjacht Victoria and Albert, met keizerin Frederik aan boord. Met den maiitrein, die des avonds om 5.21 vertrekt, zal zij de reis naar Berlijn voortzetten. Ook te Breda :s Maandag nacht eene familie bijna door het verkeerde gebruik van eene kachel omgekomen. Op de slaap kamer had men eene calorifère brandende, en toen de vrouw des buizes wilde opstaan, viel zij, door kolendamp bevangen, bewus teloos neer. Haar echtgenoot, haar willende helpen, viel ook neer. Gelukkig had deze nog de kracht hulp te roepen, waarop de dienstboden toesnelden. Ook de beide kleine kinderen, die in de ouderlijke kamer sliepen, waren bedwelmd. Een onmiddellijk geroepen geneesheer had bet geluk door middel der kunst ouders en kinderen liet leven te redden. De rechtbank te Breda beeft een voDnis geveld in het geding tusscbeu den heer Charles Louis De Bourbon te Breda, eeuig overgebleven zoon van wijlen Charles Louis De Bourbon, in 1854 te Delft overleden, en vrouwe Marie Catherina Johanna Adriaua Du Quesne de Bruchem, weduwe van Adel- bert De Bourbon, als moeder en voogdes over haar drie nog minderjarige kinderen, als gedaagde. De eisch van den heer Cb. L. De Bour bon was aan hem ovei te geven verschillende familiepapieren, welke indertijd aan den vader der minderjarige gedaagden waren ter hand gesteld en welke gediend hadden bij het in 1874 voor het hof van appél te Parijs ge voerde proces door mr. Jules Favre, en familiepapieren, welke ongeveer twee jaren later aan denzelfdeu waren toevertrouwd. De eerste papieren waren aan den heer Adelbert De Bourbon gegeven, namens de familie door den graaf De la Barre. De gedaagden ontkenden het toevertrouwen van die papieren aan hun vader en beweer den, dat de eischer zich opwierp alsof hij alléén de familie De Bourbon uitmaakte. De eischer bleef bij zijn beweren en betoogde dat bij als eenig overgebleven zoon van Lodewijk XVII recht had de papieren der familie te hebben. De papieren welke hij opvorderde werden door hem aangeduid ais behelzende: 1°. de ontvluchting van Lode wijk XVII uit deu Temple; 2°. zijn verblijf in Pruisen3°. de herketiiiig door oude dienaren van de identiteit van deu vader van eischer met den zoon san Lodewijk XVI, en 4°. zijn verblijf iu Nederland. De eischer bood aan het door hem gestelde door aile middelen, rechtens in het bijzonder door getuigen te bewijzen en bovendien droeg hij aan gedaagden den eed op, „dat het niet waar was, dat bedoelde familiepapieren aan wijlen den heer A. De Bourbon zijn toever trouwd en in diens boedel zijn gevonden. De gedaagden bestreden zoowel dit bewijs- aanbod als den aan hen opgedragen eed. Er kou toch niet blijken uit de gestelde feiten, welke papieren toevertrouwd waren, terwijl van een eed geen sprase kon zijn, omdat niet vast stond, welke papieren be doeld waren en omdat die eed niet een «13 *jr se*. persoonlijk feit, noch de wetenschap van een feit behelsde. De officier van justitie concludeerde lot ontzegging va den eisch. De rechtbank gaf in sommige den eischer, in andere opzichten den gedaagden gelijk. De slotsom van het vonnis was, dat de rechtbank den opgedragen eed passeerde als niet toelaatbaar en dat de eischer niet ont vankelijk werd verklaard in zijn vordering betreffende de papieren, die in 1874 zouden zijn gede, oneerd. Wat de later iti depot gegeven papieren betreft, is de eischer toegelaten door alle middelen, rechtens speciaal door getuigen, te bewijzen. Dit getuigenverhoor zal geschieden op 2 6 Maart a. s. Door tusscheiikomst van den te Ze venbergen gevestigde agent der Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart maatschappij zijn gedurende de laatste drie maanden niet min der dan 247 personen uit het westelijk ge deelte van Noord Brabant vertrokken naar de Argeutijuschc Republiek. Te Heeze (N.-Br.) werd dit jaar een luteling, wiens voogd te Soerendonk en wiens toeziende voogd te Heeze woont, zoo wel daar als te Soereudonk voor de natio nale militie ingeschreven. Toen de loling te Heeze moest geschieden, werd de fout ontdekt; doch het was te laat om dit uog te veranderen, zoodat de loling moest door gaan. Gelukkig had bedoelde persoon als reden van vrijstelling broederdienst, zoodat hem die dubbele loting geen kwaad deed. Te Oud-Vroeuhoven heeft Maandag een van dolheid verdachte hond drie per sonen en eenige houden gebeten. Het dier en de gebeten houden zijn afgemaakt. BÜLCIK. De onrustwekkende berichten omtrent den gezondheidstoestand van koning Leopold der Belgen worden door de Indépendance beige beslist tegengesproken. De kouiug was weliswaar door het drama van Meyer- ling te zeer getroffen, dan dat men hem dit bij zijn terugkomst uit Weeneu niet zou iiebbeu kunuen aanzien, doch's konings gezondheid is overigens volkomen bevre digend. ENWiSLAN IS. Te Londen is eeu Blauwboek versche nen waarin de verdragen voorkomen, die tusscheu de Britsche regeering betreffende het protectoraal van Engeland over Noord- Borueo gesloten zijn met Serawak, Broenei en de Noord-Bomeo maatschappij. Volgens de Daily News heeft de oppositie plan om terstond na de opening van het par lement, op Donderdag 21 Februari, als in het Lageri uis, zooals gebruikelijk is, de for- meele toestemming van bet huis voor bet iu hechtenis houden van den heer O'Brien eD andere Iersche leden gevraagd wordt, terstond een debat daarover te beginnen en, tegen de gewoonte, op eene hoofdelijke stemmiug aan te dringen. Te Tra ee, in Ierland, had, toen de heer O'Brien wegens eene nieuwe beschuldiging onder de dwangwet voor de recbibank ge bracht was, eeu hevig tooüeel plaats. De heer Healy, die als advocaat voor den heer O'Brien optrad, noemde kolonel Turner in het kruisverhoor eeu „slang" en werd, toen hij die uitdrukking niet herroepen wilde, op bevel van den rechter de zaal uitgezet. Maar hij verzette zich, geholpen door enkele per sonen, en bet aanwezige publiek werd ge ducht oustuimig. Teu slotte werd de behan deling der zaak verdaagd. Sir Francis De Winton verklaart dat hij niets heeft vernomen omtrent Stanley en dat hij niet aan diens dood gelooft. t-4.1 *4 R it IJl U. 'L Agence lïbre melJt dat de heer Grévy een beroerte beeft gehad. Reeds eenmaal te voren, toen de lieer Grévy nog president der Frausche republiek was, had hij een dergelijken aanval te verduren, doch zijn ijzersterk gestel beveiligde hem tegen de nadeeligi gevolgen. Ook ditmaal hoopt meu dat de 82 jarige grijsaard deu schok zal te boven komen. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag is iu eene afgelegen woning te Sameley, bij Orleans, eer.e oude dame, die met eene dienst bode van 19 jaar alleen woonde, in haar bed vermoord, liet dienstmeisje vond men half naakt met afgesneden hals onder aan de trap liggen. Alles was opengebroken en wat waarde had geroofd. Op een bal bij den onderprefect te La Flèche ontstond dezer dageD een hevige twisl tusschen den officier van justitie aldaar en een leeraar vau het Prytaiieuin. Eerst genoemde liet zich daarbij een beleedigend gezegde ontvallen en de laatste gaf hem een klinkenden oorveeg. Hoe het stichtelijke tooneel verder afliep, meldt de historie niet. In berichten uit Tongkin wordt ge meld, dat de gouverneurs der Chineesche provinciën Yunnan en Quang-Si troepen hebben bijeengetrokken en dat regelmatige Chineesche soldaten het versterkte Monkay, waar de Fransehen een blokhuis opgericht hadden, 's avonds van den 24 December hebben aangevallen, zoodat er een gevecht ontstond, dat vier uren geduurd heeft en geëindigd is met den terugtocht der Chi- neezen. Den 278ten December werd de aanval herhaald, doch toen waren de aan vallers niet 100 man steik, gelijk bij de eerste maal, maar 250 man. 1 e Chineezen hadden achter eene helling post gevat. Het geweervuur was hevig; van beide kanten werden omstreeks 2000 kogels af- geschoten. Toen de marine artillerie met haar 80 millimeter geschut aan het gevecht kwam deelnemen, trokken de Chineezen over de grenzen terug. Den volgenden dag vielen de Chineezen weer aan; linn vuur was toen gericht tegen het blokhuis, het tolkantoor en de stad; en het gevecht duurde drie uren. Tegen middernacht ge raakte het blokhuis in brand en de Chineezen maakten er zich meester van. In den laatsten tijd zijn in Tonkin ze ventien soldaten, die op verschillende punten de wacht hadden, door tijgers verscheurd. S F AATJE. De Spaansche minister van buiten- landsche zakeu heeft tot de regeeringen van Duitschland, Zweden, Noorwegen, Italië, Frankrijk en andere landen, die met Spanje handelsverdragen hebben, een nota gericht, waarin haar goedkeuring wordt gevraagd voor wijzigingen in de invoerrechten op al coholische dranken. Het schijnt dat Duitsch land en Zweden het sterkst tegen de inwil liging van dit verzoek gezind zijn, omdat zij jaarlijks voor verscheidene millioenen aan alcoholische dranken naar Spanje zenden, die voor een groot deel gebruikt worden tot „versterking" van de Spaansche wijnen, liet gevangenwezen in Spanje schijnt nog steeds even slecht te zijn. In de Car- cel Modelo te Madrid kwam het dezer dagen tot een gevecht tusschen de gevangenen van eene kamer, waarbij een hunner met een scheermes in de linkerzijde gewond werd. De oorzaak was een muntstuk van 5 cen times, waarop zij allen beweerden reoht te hebben. ITALIK. Uit goede bron wordt vernomen dat eenig meeniugsverschil gerezen is tusschen de heeren Crispi en Grimaldi over de nieuwe belastingen. Als de kamer de voorgestelde belastingen verwerpt zal men waarschijnlijk niet tot ontbinding overgaan; want de toestand van het land is van dien aard dat de nieuwe kamer nog vijaudelijker zou zijn jegens het kabinet dan de tegenwoordige. Misschien zal men besluiten tot het brengen van wijzigingen iu het kabinet, maar zeker is het dat de heer Crispi zal aanblijven. DUITSCHL AA D. De voorzitter van het Kammergericht te Berlijn, de heer Oehlschliiger is beDoemd tot staatssecretaris van justitie. Evenals door eene Fransche en eene Engelsche firma is prof. Geileken ook door eeu Duitschen uitgever eene hooge som aangeboden voor eene geschiedenis van het geding en van het dagboek van keizer Frederik. De heer Geffcken heeft daarop echter geantwoord, dat hij er zonder nood zaak niet toe zou overgaan ooit meer per soonlijk in zijne zaak openlijk het woord of de pen te voeren. Koning Otto van Beieren, die de vo rige week naar verhouding zeer wel was, is plotseling door een vreemdsoortige ziekte aangegrepen. Zijn haar is eenklaps wit, zijn gang wankelend geworden; zijne krachten nemen merkbaar af. Twee lakeien moeten hem onder de armen steunen, om hem tot loopen in staat te stellen. De geneesheer van het kasteel Fürstenried voorziet een na derend uiteinde. OOSTENRIJK. De begrootingscommissie der kamer van afgevaardigden heeft gisteren haar on derzoek der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1889 ten einde gebracht. In het geheel zijn de ontvangsten 2,820,059 fl. hooger dan de uitgaven. In het ontwerp van den iniuister van financiën werd het overschot op slechts 169,459 fl. geraamd. RUSLAND. De Standard verneemt uit Odessa dat de Russische regeering bezig is Wladiwos- tok te versterken, waartoe zij vijf millioen roebels beschikbaar heeft gesteld. Er wordt zwaar geschut en eene groote hoeveelheid ammunitie derwaarts gezonden.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2