1 B |J I NIKUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bureel: ScheepHi&kerssteeg 6, Vrijdag 22 Februari I389s N°. 45. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 0 f&e«e C ou rant ver schijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liel. geheele rijk, per 3 maanden v 1.60. Prijs per lu««r 10 Cent. ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 202e Jaargang. IjKIUKV 21 Februari. Toestand des Konings. Men schrijft aan het Hól. van eergiste ren uit Apeldoorn: Z. M. de koning heeft het grootste gedeelte van den dag iu volstrekte rust doorgebracht. H. M. de koningin en prinses Wilhelmina bezochten omstreeks den middag het Weeshuis en maakten later, elk in een afzonderlijk rijtuig, een rit door het Park en de aan grenzende bossehen. Omstreeks drie uur ontving de prinses een vijftal jonge meisjes uit Apeldoorn bij zich op bezoek, waarmede zij zich ruim eeu uur met verschillende spelen vermaakte. Aan 't telegraafkantoor, waar op gewone dagen door slechts één ambtenaar dienst ge daan wordt, hadden tot in den namiddag vier telegrafisten de baudeu vol. Tal van ruikers werden Z. M. zoo van hier als van elders, aangeboden en een groot aantal hooge staats- en hofbeambten kwam door inschrijving hunner namen op 't daar voor bestemde register, aan Z. M. hunne hulde brengen. Uit Apeldoorn meldt men aan de Arnh. Ct.: In 's konings naaste omgeviug wordt zijn toestand, hoewel zorgwekkend, niet van ilien aard beschouwd, dat er oogenbiikkelijk ge vaar bestaat. Het kan integendeel zelfs nog maanden zoo blijven. De minder gunstige berichten der laatste dagen grondden zich dan ook hoofdzakelijk op eene krachtige herhaling van den staat van opgewonden heid, waarin de Hooge lijder ook onlangs verkeerde. Nog officieel, nog officieus werden wenken gegeven, om de gisteren voorgeno men feestelijkheden te staken, en dit zegt al veel. Bij gelegenheid van 's konings ver jaardag zonden de leerlingen van het „In stituut Schreuders" te Noordwijk, een tele gram van gelukwensching, waarop zij heden het volgende antwoord ontvingen: „Leerlingen Inst. Schreuders, Noordwijk. Z. M. draagt mij op, u lloogstdeszelfs dank over te brengen voor den aangeboden ge- lukwensch. De adj. van dienst Van Spengler." Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is aan H. Van Bom- FEU1LLKT0N. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGEL8CH, VAN 192). „Dus gij hebt ook vergeefs bemind? Hoe vreemd! Robert Leith, gij zijt goed en edel en mijn geheim is bij u wel bewaard." „Dat is 't." „O, mijn vriend, wien ik zooveel te dauken heb, kunt gij mij voortaan nog uw achting toedragen?" „Achting," riep Leith, geroerd door haar smartelijke vernedering, „van ganscher harte. Zoo oprecht als ik mijn zuster acht, die mij mijn leven lang zoo na aan 't hart geweest is." Een weemoedig lachje beefde op de roode lippen der schooue vrouw en met een zucht fluisterde zij „Verlaat mij nu, Robert." Langzaam, in diepe gedachten verzon ken, keerde Leith in den kouden winter- mei van Vloten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent in het zieken huis aan de rijks-universiteit alhier. Ten aauzieu van het herstellen van eeüige huisjes in de Vrouwenkerksteeg alhier, waarvan door het gemeentebestuur alhier de gunning bij de onlangs gehouden openbare aanbesteding was aangehoudenis thans besloten dat werk te gunnen aan den min sten inschrijver, den heer J. Botermans, te dezer stede, voor de som van f900. Op de achtste volksbijeenkomst trad gisteravond als spreker op de heer Kutsch Lojenga, predikant bij de Doopsgezinde ge meente alhier. Als onderwerp had spreker gekozen de overbekende en aardige schetsen van Justus Van Maurik „Dirk de Snorder" en „Een pleizierige nacht", in een zijner bundels opgenomen. De heer Kutsch Lo jenga mag zeer zeker als eene aanwinst in de rij der sprekers op de volksbijeenkom sten worden aangemerkt. Naar het Vaderland verneemt zal „Sempre Crescendo" in Maart a. s. in de Zaal Diligentia te 's Gravenhage een con cert geven. 't Was gisteravond vrij woelig op Je Haarlemmerstraat in de nabijheid van de Janvossensteeg. Men maakte 't daar eenige leden van het Leger des Heils nog al lastig zoodat de politie hen naar hun logies moest geleiden. Tot dadelijkheden kwam let ech ter niet. MUZIEK, liETTEHE!* FAT KUMST. Hoe in onzen tijd de artisten betaald worden. De bekende Fransche baryton Maurel is aan de opera te Buenos-Ayres geëngageerd voor 35 voorstellingen te geven in i maanden; hij krijgt daarvoor 500.000 frs. bovendien heeft hij de kans in dien tijd nog 10 voorstellingen te geven op dezelfde voorwaarden. OFFICIEEL.E BEKICHTEV. De luit. ter zee lste kl. H, Velthuyzen wordt met den lsten Maart a. s. gedetacheerd in de maritieme directie te Amsterdam. De luit. ter zee lste kl. J. Van Brakel Schimmel, dienende als lste-officier nacht naar huis terug. Voor den vlam- mendeu haard in zijn studeerkamer vond hij Castor liggen. De geheele rnimte gaf een aangenamen indruk. Leith schoof zijn lenningstoel bij 't vuur, nam de tijdschriften en stak zijn pijp aan, die hem altijd tot bedaren bracht, wanneer hij zich geschokt voelde. De blauwe rookwolkjes stegen naar den zolder en Castor's kop had zich op zijns meesters knieën gelegd, toen de deur geopend werd en miss Edith haastig binnentrad. Voor de rookwolken terugdeinzend, merkte zij hoestend aan: „Goede hemel, dat is toch wel wat te sterk 1 Gij zoudt hier een ham kunnen rooken. Een slechte gewoonte, Robert, en als gij trouwt, zult gij die wel moeten afleggen." „Edith," zeide hij, „laat mij toch mijn pijp in vrede rooken eu ga heen." „Neen, want ik heb nog wat te zeggen. Berichten uit Nizza," ging de oude dame ernstig voort, een brief uit den zak halend. „Lilia, 't arme kind is overleden." Een stilte volgde en C'astor hief zachtjes den kop op, als wilde hij zijn heer in de oogen zien. Deze zeide ten laatste: „Wat zal Ellen nu doen?" „Den winter verder daar doorbrengen, want de gezondheid van Ptiilip Harmon js aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal Van Wassenaer, wordt met den 6den Maart a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. C. Jeekel. Zijne Majesteit heeft benoemdtot kommandeur in de orde van de Eikenkroon kolonel Von Michaêlis, commandant van het 2e regiment huzaren van Westlalen N°. 11 j tot officier den kapitein Von Wallen berg, en tot ridder den le luitenant Von Cossel en den 2e-lnitenant-adjudant Freiherr Von Berlepsch, allen van bovengenoemd regiment. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat met 15 Maart a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in de Nederlaudsche taal en in de aardrijkskunde aan de rijks hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Zaltbommel. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wensohen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 27 Februari e. k. aan te melden bij den inspecteur van het mid delbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. Wij vernemen, dat bij de behandeling van het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, dat, naar men thans met zekerheid mag aannemen, door den minister van oorlog, zal worden inge diend, waarschijnlijk generaal Reuther als de woordvoerder der Katholieke tegenstanders van de persoonlijke dienstvervulling in de tweede kamer zal optreden. Avondpost Als een gevolg van het door eeu van de leden der staten generaal, bij de behan deling der staatsbegrooting, geopperde denk beeld om onvermogenden kosteloos het ou derwijs aan de vijks hoogere burgerschool te doen genieten, heeft de minister van binnenl. zaken aan het gemeentebestuur van Arnhem, waar ook leerlingen zonder betaling tot de hoogere burgerschool worden toegelaten, eenige vragen gericht omtreut de werking dier bepaling in de practijk, ten einde de voor en nadeelen van zulk een maatregel te kunnen overwegen. zeer zwak. En dan zullen zij verder reizen. Wilt gij lezen wat zij geschreven heeft?" Haastig greep Robert Ellen's brief en scheen den inhoud te verslinden, maar toch viel 't blad uit zijn hand op den vloer. „Zij spreekt van een reis om de wereld te makenriep bij. „Ja, zij keert misschien in jaren niet terug." Dat zegt zij." De blikken van broeder en zuster ont moetten elkander. Haar hand teeder op zijn schouder leggende, zeide zij: „Robert, mijn arme jonzen 1" Leith zeide niets, maar drukte de baud zijner zuster. Edith verliet spoedig daarop de kamer en terwijl zij naar de hare ging, mompelde zij zacht voor zich „'t Is een verkeerde wereld Wij hebben de verkeerde menschen lief en wij doen nooit wat goed is. Een verkeerde wereld een verkeerde wereld ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Op een schoonen lentedag verlieten Philip Harmon eu zijn dochter Nizza, de alpen, het bloemendal en 't graf van Lilia, om zich naar 't nevelige Londen te begeven. Maandagavond ten 10^ uur ontstond er te 's Hage brand, waarschijnlijk door het springen van eene petroleumlamp, in twee perceelen, nos. 69 en 71, in een hofje aan de Paulus Potterstraat. Naar wij met genoegen vernemen, heeft prins Eduard van Anhalt-Dessau, die dezen zomer geruimen tijd te Seheveningen vertoefde, aan de firma D. Boer en Zonen, Groote Koninklijke Bazar, te 'e Hage, een zeer belangrijke opdracht gegeven, nl. de meubi leering van een salon in den stijl Louis XV van het hertogelijk slot te Dessau met meubelen in zoogenaamd oud-Amsterdamsch inlegwerk. Voor de Nederlandsohe kunst nijverheid is deze opdracht zeker een eer volle onderscheiding, die opnieuw toont, dat hare voortbrengselen ook in het buitenland gezocht en gewaardeerd worden. (Fad.) Met zekerheid kunnen wij mededee- len, dat het gisteren door ons gemelde be richt uit het U. D., omtrent de pogingen, in het vorige jaar beproefd, om in het Kurhaus te Seheveningen een Nederlandsch symphonie-orkest te doen optreden, ge heel onwaar is. Het plan is niet opgegeven en eveumiu „afgestuit op de geheimzinnig heid, waarmede die zaak (zou) behandeld (zijn) door den persoon, die het denkbeeld heeft geopperd". De commissie, die zich verleden jaar op initiatief van den heer Lankhout te 's Hage heeft gevormd,bestaat nog en zal te gelegener tijd hare pogingen voortzetten. Voor het oogenblik acht zij dit ontijdig, daar bet contract met bet Philharmonisch orkest van Bilse nog niet is afgeloopen. 't Ligt voor de hand, dat de zaak eerst dan voortgang zal kunnen hebben. (AvondpoH.) In de gister gehouden vergadering van den Goudschen gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat de heer G. J. Steens Zijnen, inwoner van Gouda, met het oog op den minder gnnstigen finantiëelen toe stand der gemeente, een pand ter waarde van f21000, met de overdrachtskosten, aan de gemeente ten geschenke aanbood, om daarin een gymnasium in te richten. Da verende toejuichingen waren in den gemeen teraad het loon voor den milden schenker en 's avonds werd hem door den gemeente- Zij namen hun intrek in 't Langham Hotel, 't Was in 't begin van Mei en 't seizoen in de hoofdstad in vollen gang. Vader en dochter bekommerden zich niet om 't ver keer der groote wereld, maar leefden kalm en teruggetrokken en bezochten slechts de merkwaardigheden der slad. Op een morgen bood een bediende uit 't hótel Ellen een kaartje aan, en met verbazing las zij: „Mevrouw Bella Rijders." „Is die dame hier in huis?" „Ja, zij bewoont de kamer hiernaast," luidde 't antwoord. Deze toevalligheid was niet zoo groot, omdat Langham's hótel door de meeste Amerikaansche reizigers bezocht werd. Mevr. Rijders was in gezelschap en wenschte gaarne miss Harmon te zien berichte de bediende verder. 't Gevolg van deze boodschap was, dat een half unr later de schoone weduwe bij Ellen Harmon aangediend yerd. „Ik hoorde dat gij hier waart en ik kon mijn verlangen om u te zien niet weerstaanriep mevrouw Rijders. „En is de arme mevrouw Moultrie gestorven? Wat een treurig lot. Hoe onverstandig toch de meeste vrouwen liefhebben (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1