NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. PS KS fe; lïc'«e Courant verschijnt dadelijks, behalve up Zuil- en Feestdagen. A B 0 ftl M F. m E H T Vooi Leiden, per 3 maandenJ 1.25. Franco door bet geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Summer 10 Cent. Donderdag' 21 Februari IS39„ N". 44. ADVERTEMTI'ER: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. LEIDEN, 20 Februari. Nadat dus gistermiddag, na afloop van het militair assaut in de Stads-gehoor- zaal de leden van het Metalen Kruis op Zomerlust een kameraadschappelijke bijeen komst hadden gehouden, waar de heer Van Ingeu Schenau, de president, woorden sprak gloeiend van vaderlandsliefde en nog andere sprekers den voorzitter opvolgden en waar ter eere van den 845'™ verjaardag vau deu eere-voorzitter, den heer M. Glasbergen, een door den heer Jan Hogenkamp vervaardigd ex-tempore, variant op ons volkslied, werd gezongen na dat alles vond men elkan der weêr in de Stads-gehoorzaal waar we derom, nu voor dames en heeren geïntro- duceerden, een groot militair assaut werd gegeven, waaraan door infanterie en Kweek school voor Zeevaart kranig werd gewerkt. liet uitmuntende groot orkest, de kapel van het 4e regiment, ouder leiding van den heer Joh. Oostelaar, zorgde voor uit stekende muziek, 't Ware wellicht niet kwaad geweest als ook deze ijverige mede werkers op het programma waren genoemd geworden; ze hebbeu toch een niet gering aandeel geleverd in het aangename van deu avond, zoowel door geheele nummers van het programma als door begeleiding. Door infanterie en Kweekschool werd uitmuntend gewerkt. Behalve gewrichts- oefeningen door de Kweekschool werd de geheele eerste afdeeling ingenomen, door wapenoefeningen door de infanterie en eeue voordracht van een op 't tooneel steeds welkom oud-onderofficier. Na de pauze werd er door de infanterie prachtig gewerkt, vooral de keuze-oefeningen «aren even zoo vele blijken van vasten wil en kranige lei ding. De standen kwamen, hoe moeilijk ook, elk op zich zelf geheel tot hun recht. Ook in deze tweede afdeeling droeg de straksbedoelde oud-onderoflicier een aller aardigst nummer voor. Was 't vóór de pauze „De oudstrijder," thans was 't „De baanveger" die van harte werd toegejuicht. Tableaux en Chineesche schimmen gaven niet minder stof tot toejuiching. Het 18de nummer van het zoo uitgebreide programma was het kluchtspel van Van der Stempel, getiteld „De Pruisen komen, of de scherpschutters van St. Pietersdorp". Slagzwaard, Hakkebord, Jochem, Dries, Pierre, Gerard, de burgemeester en de scherpschut ters, allen waren aanhoudend geheel in hun rol en de samenwerking was volkomen, 't Was een waardig slot aan deze belangwek kende bijeeukomst. De dichtregelen door den heer De Boer, als Slagzwaard, aan ons vorstenhuis en ons dierbaar vaderland ge wijd mogen vooral op zulk eeu avond niet ongenoemd blijven. Nu kwamen de liefhebbers van dansen aan de beurtfluks was alles daartoe in ge reedheid gebracht en een gezellig bal besloot voor de onvermoeide dauslustigeu dezen recht prettige» avond. Ten bureele van den heer T. Bik voorzitter der afdeeling Leiden der „Vereeni- ging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsché' leger", had gisteren de periodieke uitkeering aan be hoeftige oud-gepensioneerden en weduwen van gepensioneerden plaats; 8 leden en 4 weduwen ontvingen ieder f 12 50, terwijl aan 1 lid eene gratificatie van f 7.50 werd uitgereikt. De Vereeniging „Bouwkunst en Vriend schap" alhier vierde gisteravond haar 50ja-ij bestaan. Wel is 't hare gewoonte niet op den stichtingsdag te vergaderen, doch dit maal was de gewone jaarvergadering van den eersten Woensdag in Januari verscho ven naar den 19den Februari, omdat vooral het jaar '89 voor dien datum een merk waardig jaar in de memoires der vereeni ging mag worden genoemd. Hel 50jarig bestaan dan werd gevierd op den Burcht in de nieuwe zaal. Op twee na waren alle leden opgekomen om den stichtingsdag feestelijk Ie herdenken in de toepasselijk gedrapeerde zaal. Te I.altdrie waren de leden verzameld en weldra nam de president der vereeniging het woord om don leden hartelijk welkom te heeteu op dezen dag. Hierop gaf de heer Van Lith het woord aan deu secretaris, den heer ft. De Wilde. llad bij het 25jarig en het 40jarig be staan de toenmalige secretaris, de heer P. J. Groen, een woord van opwekking ge sproken, thans bekleedt de heer De Wilde die betrekking eu was dus 't woord aau hem. Uitmuntend werden door hem aan 't licht gebracht de vruchten door de vereeni ging afgeworpen eu uitstekend geschetst de toekomst der vereeniging. Veel stof tot danken gaven zijne woorden, maar opwek kend in de hoogste mate voor de toekomst waren ze tevens. Is niet als een gevolg van de besprekin gen in „Bouwkunst en Vriendschap" en meer nog als een gevolg harer ijverige po gingen, de Practische Ambachtsschool ont staan en werd niet voor 't eerst in 't jaar '85 door dezelfde vereeniging de wensche- iijkheid besproken van het aanbrengen van een telefoonverbinding in deze gemeente. Alleraardigst werd ook nog de vriend schap geschetst tusscnen de heeren P. J. Groen en P. Marks, de oudste twee leden der vereeniging, eene „Vriendschap" die als van zelve der vereeniging ten goede kwam. Na het einde der goed doorwerkte en toegejuichte lede van den secretaris werden de huishoudelijke zaken afgehandeld, de voorzitter, ondervoorzitter en ondersecretaris werden hei kozen eu tegen half zes ver- eenigde men zich aan een kameraadschap- pelijken maaltijd waar meuig woord werd gesproken dat getuigde van warme sympathie voor de Vereeniging „Bouwkunst en Vriend schap". Tot commissaris thesaurier van de sociëteit Minerva is gekozen de heer G. Michiels van Kessenichen lot quaestor collegii de heer F. W. A. Hütschler. BINÜ EHLANDSGHË BEKIOHTEN. Z. M. de koning heeft benoemd tot Hds. kamerheer in buitengewonen dienst jotikhr. mr. F. Van R:;ckevorsel te's Bosch administrateur van het door Z. M. gestichte fonds tot ondersteuning der Nederlan fsche arbeiders te llelenaveeu. De schout-bij nacht W. F. II. Cramer, directeur en commandant der marine te Am sterdam, is door Z. M. den koning benoemd tot grootoffleer in de orde van de Eikenkroon. Aan den gala-maaltijd, door deu mi nister van buitenlandsehe zaken, jhr. Hartsen, ter eere van 's kouings verjaardag gegeven, werd deelgenomen door de bij ons hof toe gelaten gezanten der vreemde mogendheden, of, voor zoover te 's-Gravenhage niet aanwe zig, vertegenwoordigd door de zaakgelastigden. Verder zaten aan de ministers, leden vau de regeering; de vice-president van den raad van state; de voorzitters van de beide ka- mers der staten-generaal; de president van de algemeene rekenkamer; de procureur-ge neraal bij den hoogen raad; de burgemeester van 's-Graveuhage; de generaal-majoor, waar nemend gouverneur der residentie; de minister resident, cbef van het kabinet van den minister van buitenlandsehe zaken, en de secretaris voor de zaken van het groot hertogdom Luxemburg. De deken van het corps diplomatique, thans baron d'Anetban, gezant van België, wijdde eeu dronk aan Z. M. den koning. Alle gasten verschenen in groot ambts- cosluum aan tafel. Ten gevolge van de betere berichten van het Loo is het gemeentevuuiwerk in de residentie ter eere van 's konings verjaardag te 9uur in de Maliebaan afgestoken ten aanschouwe van een ontzaglijke menigte, die het geheele veld innam. Dank zij het gunstige weder kwamen alle stukken in on- gemeene kleureupracht voortreffelijk uit, en de slotdecoratie, gewijd aan Z. M.waarin 's i ouings beeld werd aanschouwd, viel zeer in den smaak en werd, onder de tonen der volksliederen, luide toegejuicht. Omtrent de viering van 's konings verjaardag in de Prins-Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee wordt het volgende ge meld: Aan den ochtenddisch bracht de directeur 's konings jaardag en diens ongesteldheid in herinnering der ouden, en uitte hij de beste wenschen voor een spoedig herstel, waarvan per telegraaf aan Z. M. kennis werd gegeven. Een extra maaltijd werd geschaft en daarbij aan allen eene halve flesch bier en eenige sigaren aangeboden, terwijl de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis onder ling een gouden Willem konden verdeelen, hun door het hoofdbestuur van de vereeniging van gepensiouneerde onderofficieren en minde ren van het N.-I. leger geschonken. Ter gelegenheid van dezen dag had de direc teur de portretten der koninklijke familie in de zaal doen ophangen als blijvende wandversiering. Door de Vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende gepensioneerde onder- F EU ILL ETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 191). Hoe levendig Bella Rijders ook was, toch was zij beheerschend; maar de schrik en de daarop gevolgde opgewondenheid Robert's lang geweuschte tegenwoordigheid en de klank zijner stem, dit alles deed haar hare bedaardheid verliezen en adem loos vroeg zij „Dus hebt gij mij niet ontwekenP zeg mij de waarheid, ik wil niet om deu tuin geleid worden." Zij was zoo dicht bij hem gekomen, dat hij den geur der roos inademde. „U ontweken? Zeker niet," antwoordde Leith, niet zonder verlegenheid. „Maar gij beeft, gij zijt nog niet van den schrik hersteld. Gij wilt u Ier rust begeven en ik hinder u daarin. Sta mij toe u goeden nacht te wenschen." Hij stond op en keerde zich naar de deur, maar zij hield hem tegen. Zij beefde, doch niet tengevolgde van den schr k, en hartstochtelijk riep zij uit: „Wat hebt gij een haast. Gij haast u te vertrekken, ofschoon gij mij zoo opge wonden en ongelukkig ziet." „Ongelukkig? Dat kau u geen ernst zijn," luidde hel antwoord. „Gij bezit rijkdom, eeu aantal vrienden, een aanzien lijke plaats in de maatschappij met éen woordalles wat gelukkig maakt." Welk een spot ligt in uwe woorden zei de weduwe scherp. „Mijn rijkdom geeft mij verdriet genoeg. Mijne vrien den? Wie onder hen heeft waarlijk met mij op? Ik ben er erger aan toe da.ii eene bedelaarster op straat. Ik heb alles, behalve wat mijn hart 't vurigst verlangt. Haar stem beefde en de glans harer oogen werd door tranen verduisterd. Leith wist niet wat hij zeggen moest en zweeg. Fluis terend ging de schooue vrouw voort: „Ik heb ergens gelezen, dat liefde liefde wekt. Dat klinkt vol hoop, of 't waar is?" „Ik verzeker u, dat 't niet waar is," zeide Robert Leith. „Spreekt gij uit ondervinding?" vroeg mevrouw Rijders scherp. „Ja." De weduwe trad een schrede nader, een oogenblik wankelde baar buigzame gestalte en toen lag zij voor Robert's voeten terwijl zij smeekeud de handen naar hem ophief. De lang teruggehouden hartstocht brak nu bij haar los en was nitt te beteugelenen haar hoofd zoo diep buigenddat haar voorhoofd 't tapijt aanraakte, riep zij snikkende: „Heb medelijden met mij, Robert Leith, toon mij erbarming 1 betuig mij een weinig liefde, of laat mij aan uwe voeten sterven." De als in waanzin gesproken woorden waren niet meer terug te roepen. Jeugd, schoonheid, rijkdom, liefde, alles was Robert aangeboden met een bede om mede lijden. Hij behoefde -de hand er slechts naar uit te steken. Zijn bruin gelaat was bleek geworden als 't hare. Hij voelde zich diep geschokt tegenover eene vrouw, die in haren hartstocht haar waarde als vrouw vergat eu hem aanbood datgene, waarnaar anderen zoozeer verlangden en wat hij niet mocht aannemen. Haar zoo zwaar verne derd, door hartstocht opgewonden en tege lijkertijd door schaamte gebogen, voor zich te zien, greep hem smartelijk aan. Hij richtte haar op en geleidde haar naar een zitplaats. Zij waagde niet hare blikken naar hem op te heffen, maar zij gevoelde zijn pijnlijke verrassing. Een paar minuten lang heerschte 't diep ste zwijgen in 't schitterende vertrektoen greep Leith de hand der weduwe, bracht die eerbiedig aau zijne lippen en liet ze weer zinken, terwijl hij zacht en op treurigen toon zeide: „Lang, heel lang geleden heb ik mijn hart aan een meisje geschonken, voor wie 't geen waarde heeft. Voor mij is er, even als er maar één God is, ook maar ééue liefde. Ik bid u aan te nemen, wat mij alleen mogelijk is u aan te bieden mijn diepste vereering, mijn oprechte vriendschap." Dat was genoeg en met een onderdruk ten kreet verborg de weduwe 't gelaat in de handen. Met al haar rijkdom, haar jeugd en schoonheid was zij versmaad. Weer gingen eenige minuten voorbij zonder dat er een woord gesproken werd. Diep vernederd stond Bella op, met van schaamte gloeiende wangen en half onverstaanbaar mompelde zij {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1