[EIJWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 ii E PJI E IB T Maandag 18 Februari 1839, N°. 41. ADVERTEIITlEa: Uitgevers: Gebroeders Muré. §8 p ftku*' •&k8*ÖS? s' ji» 1 - ie Vo si ra i verschijnt d a e I ij k s behalve op Zoii- eit F e e s t d a g e n. Vooi Leiden, per 3 maanden1.35. franco door het geheele rijk, per '3 maanden l.OO. Prijs per Summer 10 Cent. 102k Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepioakerssteeg 6. SI u <5 s - SI e r i c li s e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien liel adres van de firma TIELEMAN en DROS, Houdende verzoek om iri hunne fabriek aan de Middelste gracht n°. 105107 een dubbele braadovcn Ie mogen plaatsen. Gelei op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Zaterdag den 2en Maart a. s. 's voormiddags Ie elf uren, op liet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dal verzoek in ie brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 Februari 1889. LEIBENI, 16 Februari. Toestand des Konings. Men schrijft aan het Hbl. van Het Loo: Over 't geheel genomen blijft de toestand van Z. M. den koning dezelfde. De laatale nachten kenmerkten zich echter door meer slapeloosheid, tengevolge waarvan een grooter deel van den dag aan rust moest worden gewijd. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Dec. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 14.4 kinderen, waaronder 7 levenloos aangegeven, overleden 9ö personen, en wel beneden 1 jaar 23, 15 jaren 24, 514 jaren 3, 1420 jaren 1,2050 jaren 11, 5065 jaren 6, 65SO jaren 16, boven 80 jaren 5op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling I. lichaamszwakte, tering 10, klierziekte, rhachitissyphilis 1absc. ulc, gangr. pyaem. haem. kanker 4waterzucht, scheurbuik 1, typhus en febris typhoï- dea 1aanhoudende koorts 1tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 10, huidziekten stui pen, trismus, epilepsie 4, apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 8rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 4, croup .kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 14, chron. ziekten der adeinhalingsorganeu 8, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 1, organ, hartgebrekenaneurysms 3, angina, diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 2, cholera nostras 1acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 3, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. organa urogenitalia 3, ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 5. Voor de betrekking van hoofd eener open bare school voor gewoon lager onderwijs alhier, jaarwedde 1700 en ƒ350 vour het gemis van vrije woning, hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. Een paar jaar ge leden bedroeg het aautal sollicitanten naar eene dergelijke betrekking in deze gemeente ongeveer 100. Tot ab-acti8 van het Leidsch studen tencorps is gekozen de heer W. C. Th. Van der Schalk. Het hoofdbestuur der Nederlaudsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde benoemde in zijne vergadering van 24 Ja nuari j. 1. tot leden der vaste commissis de heeren prof. W. F. R. Suringar, H. Witte, dr. H. Boursse Wils, J. J. Kruijff, K. Wezelenburg en dr. J. G. Boerlage, de vijf eerstgenoemden leden der afdeeling Leiden en Omstreken, de laatste geou lid der Maat schappij. De Staatscourant van heden bevat de statuten der Vereenigiug Controleursbond, alhier. Van officiëele zijde wordt ons roede- gedeeld dat de Vereenigiug: „Het Meta len Kruis", bij gelegenheid van 's konings verjaardag op Dinsdag 19 Februari a. s. een vriendschappelijke bijeenkomst zal houdeo, waartoe alle actieve en gepensioneerde on derofficieren toegang hebben, mitsgaders zij die gerechtigd zijn tot het dragen van het Metalen Kruis. Ook burgers kunnen toegang verkrijgen wanneer zij zich vervoegen bij een der leden. Daar er vrije introductie is, twijfelen wij niet of van deze kameraadschappelijke ver gadering zal een druk gebruik gemaakt wordeu. Aantreden te 3 uren na afloop van parade en assaut, in het lokaal, Zoroerlust, Sta tionsweg, altiier. In de gisteren te Delft gehouden raadszitting werd afwijzend beschikt op het adres vau de afdeeling Leiden eu omstreken van de Schippersvereeniging „Schuttevaer", houdende verzoek oui aan de schippers uic wekelijks Delft passeeren, een derde van het tarief wegens havengeld te laten belalcn. Gistermiddag is op de Doczastraat alhier een ongeveer twaalfjarig jongetje door een doctorskoetsje overreden, tenge volge waarvan het ventje vrij ernstige kneu zingen aan een der beenen bekwam. Het zal 't kereltje wel een maand thuisblijven kosten. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 1U Febr. 61 volw. en 16 k., totaal 77 M. II V 84 u u 20 Ut 1/ 104. D. 12 n 90 n U 18 Ut li 108. W. 13 U 97 u tt 20 Ui V 117. D. 14 U 81 u H 15 Ut t! 96. V. 15 U 95 ri u 23 Ut U 118. Z. 16 U 87 u H 19 Ut ft 106. VVe nemen hier in zijn geheel het volgende ingezonden stuk en iiet antwoord daarop van de redactie uit de Arnhemsche Courant over. Mijnheer de Redacteur. Beets heeft ongelijk waar hij beweert dat de kunst van bewonderen de wereld uit is. Ik heb deze overtuiging opgedaan door de onschuldige conjectuur, die gij u veroorloofd hebt door Cosinus, den schrijver van Kippeveer, en uw onderdanigen dienaar te identificeeren. Ons dierbaar vaderland, dat miserabel klein landje" in de oogeu van een Limburger, telt nog vele harten die warm kloppen voor wat schoon en gees tig is. Inderdaad het is heerlijk een beroemd man te zijn! Sedert uw geacht blad de anonymiteit van Kippeveer's gees telijken vader heeft pogen te ontsluieren, ontvang ik bij elke aankomst der post van Noord eu Zuid en Oost eu West tallooze brieven van bewondering, dut ik er angstig van word. Waar moet dat heen, als een met beroeps- en andere bezigheden over laden mensch nog den tijd moet viudeu om al die stukken te ordenen en te bewaren als beheerder van een Kippeveer-arcliief strekkende ter verheerlijking van een naaui- looze, misschien een goed vrind, misschien een fel vijand? Eu welke blieven 1 Een enthousiastisch wijnkooper belooft me een «mandje Panje", als ik weer zou'n hoek schrijf om „de fijnen te troeven". De keerzijde der medalje is deze, dat ook stemmen van ergernis en verbolgenheid opgaan. „De fijnen", schrijft een billijk verontwaardigde, „laten zich n£;i belachelijk maken door een ambtenaar, dien ze betalen". „Ga zoo voort", meldt me een ander, „eu een ferm pak zal je niet ontgaan". Gesteld nu onze vernuftige Cosinus (met korte of lange i? waarom geeft de man de quantiteit niet aan? ware de als kort voorgesteld, dan had men mij wel met rust gelaten) gesteld nu Cosinus „gaat zoo voort", welnu een flesch champagne op de gezondheid te ledigen van een onzer letter kundige sieraden, dat is nog zoo'n kwaad werk niet, altoos als mijn bewonderaar van een wijnkooper zijn belofte houdt en een goed merk overzendt. Maar ik vraag u, waarde heer de redacteur, in gemoede, wat moet ik in Godsnaam met dat hypothetische „pak" uitrichten? Zoo iets laat zich niet endosseeren, vooral niet aan een ongenoemde. En wie mag zijn slapen sieren met de lauweren, die voor een ander zijn bestemd? Om dus voor goed een einde te maken aan mijn kortstondige beroemdheid, verzeker ik u bij dezen plechtig „Kippeveer" noch ge schreven noch gelezen te hebben. Met de opneming dezer regelen, die ik van harte hoop dat onder de oogen van alle bewon deraars des heeren Cosinus zullen komen (ook onder die van den man vau het „pak"), zult gij verplichten. Uw dienstvaardige!! dienaar, P. J. Cosun. PS. Daar de bel weer I De post staat beladen op de stoep 11 Helpt gij mij spoedig, dan helpt gij dubbel I (Wij mogen ons de eer niet toekennen zelven de aanleiding tot bet gerucht gegeven te hebben, waaraan wij den geestigen brief van den heer Cosijn hebben te danken. Wij bebben zelfs indirect doen doorstralen, dat we aan bet gerucht niet veel geloof sloegen. Nu wij zien welke gedeeltelijk onaangename gevolgen de opeobaarmaking van dergelijke geruchten bebben kan, durven we inderdaad bijna er niet voor uitkomen, hoe we dezer (lageu van meer dan eene zijde hoorden ver zekeren, dat de Haarlemsche predikant, de beer Mees, de schrijver van Kippeveer zou zijn. Wij voegen er nu uitdrukkelijk bij, dat wij zelven het niet gisten en zelfs, dat wij het niet gelooven. Red.) 3IUZIEK, LiSTTEUEtf E» S41IXST. Doctrina. Het Leidsche Studentengezelschap Doctrina heeft gisteravond aan hare genoodigden een allergezelligsten avond bezorgd. Is de stads gehoorzaal op een Doctrina-avond altijd uitmuntend bezet, dezen avond was er geen plaatsje meer te krijgen in de overvolle zaal en was de gaanderij door een heir van hoorders in drie gelederen bezet. De naam van Justus Vau Maurik als verteller heeft dan ook een klank, uitmuntend genoeg om zulk een opkomst te verwekken, en ook ditmaal had die klank zijne uitwerkiug niet gemist. Toen al wat Leiden liefs heeft door de goede zorgen der commissieleden eene goede zitplaats had gevonden en 't aanvangsuur was aangebroken, trad, de tweede in de lange rij van waardigheidsbekleders, de heer Van Maurik de zaal binnen om zelf plaats te nemen achter het daartoe bestemde ta feltje eu zijn hoofddeksel neêr te leggen op den daartoe bestemden fauteuil. Dat hij hartelijk welkom was bewees het luid applaus bij zijn binnentreden, 't balzengerek en 't gefluister „daar is ie, nu ken j'm zien". Toen ieder zich op zijn gemak had ge zet en een goed spreker laat zijn gehoor daartoe den tijd, dien zelf bestedende aan 't schikken van wat voor hem ligt en 't mauipuleercn met zijn neusdoek stelde spreker de wachtenden in kennis met den titel van zijne voordracht, die „Kromme Krisje" luidde. „Kromme Krisje" is een titel die ons terstond doet denken aan den verhaaltrant van den heer Van Maurik, een titel zooals hij ze gaarne maakt. En de geschiedenis ze was eenvoudig, nit het leven gegrepen, maar treffend geschetst eu treffend verteld. Ernst en boert dooreen, zooals in 't leven, zooals zelfs in 't leven van Krisje, wier jeugd zoo weinig lichtpun ten aan anderen schuldig was, maar die op later leeftijd daarom aan anderen niet ont hield. Kromme Krisje is een kind uit, de volks klasse, uil de klasse der Amsterdamsche kel derbewoners. Bij het bijna natuurlijke gevolg van hare mismaaktheid dat ze door het al gemeen werd bespot, kwam het zeker onna tuurlijke dat vader noch moeder haar daartegen beschermden, ja zelfs in haar gebrek voor zich eene oorzaak voor misnoegdheid meenden te mogen vinden. Konden al die onaangename bejegeningeu in Krisje'9 gebrek geene wending ten goede brengen, in haar karakter was de invloed ten kwade merkbaar en deed zich kennen in eene noodlottige onverschilligheid. De vader van het kind was metselaar eu dronken wat niets ter wereld had kannen bewerken, bewerkte de val van een hooge metselsteiling, tengevolge waarvan de dood hem het onmatige jeueverdrinken voor goed belette. Onaangenamer nog dan het drinken van vader was voor Krisje het slaan van moeder eu 't was voor haar eene uitkom t dat ze voor een paar centen werkzaam kon worden gesteld in een voddenmagazijn, waar door ze minder iu den kelder was, en als ze er was nog een paar centen thuis bracht. Zoo was er nu toch tenminste iets waarom bare thuiskomst voor hare moeder een wel kome was. Doch ook dat was niet bestendig; de moeder stierf plotseling, haar kind niets nalatende dan eenige weken achterstallige kelderhuur, waartegenover niet eenmaal een daukbaar terugdenken aan haar leven kon worden gesteld. Krisje zou alleen gestaan bebben in de wereld, zoo ze op het lompen magazijn niet den ouden Gerrit had leeren kennen, een oud soldaat van Waterloo, die voor de fortificatie van Leuven bij vergissing een zijner beenen had laten liggen. Evenwel stelde bern een klein pensioen in de gelegen heid een bouten stelt te koopen. En voor dat pensioen, verklaarde Gerrit, had hij bij Waterloo op zijn „houten poot" nog een vinger toegegeven, dien ze hem daar af schoten. Gerrit en Krisje worden meer en meer aan elkander gehechtKrisje wordt grooter, Gerrit wordt ouder. Als 't werk in 't ma gazijn gedaan i9 doet Krisje het huishonden van den ouden bij wien ze is komen inwonen. De schikkende vrouwenhand van de huis houdster wordt dra merkbaar in de eenvoudige woning en Gerrit die nooit eene vrouw de zijne had mogen noemen omdat hij de meisjes iu de gaten had, zooals hij zei, genoot nu dubbel van de gemakken die eene zorgende vrouw den man kan verschaffen. Ouder en ouder werd Gerrit; en toen hij blind was gewordeii verdiende Krisje voor den ouden levensgezel den bescheiden kost. En toen de strijder van Waterion ook den levensstrijd had moeten opgeven, was Krisje oud genoeg om alleen te staau in de wereld, die ze liever had gekregen. Met couranten- loopen en breien verdiende ze den kost, dien ze bij een gezin met een zestal kinderen verteerde. Dat breien bracht nog een duitje op, zei ze. Maar menig kinderkousje werd door haar afgeleverd waarvoor ze niet meer ontving dan een hartelijk „dankje Krisje". En toen ook eenmaal vour de gebrekkige

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1