T®--« tk Etw- ss mz m *3: «C3 *j sea. i*fl" - 20 van de 31 uitgebrachte stemmen de volgende door bet bestuur voorgestelde mo tie aangenomen: „De vergadering van den provincialen bond van R.-K. kiesvereenigingen in Zuid en Noord-Holland, bestaande uit het be stuur van den boud en de gedelegeerden der kiesvereenigingen te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Schiedam, Delft, Loosduinen, Katwijk, Bo- degrave, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel; „Overwegende, dat de meerderheid van deze vergadering, alleen met het oog op bet wenschelijke, dat de algemeene bond van Katholieke kiesvereenigingen in Neder land en de Provinciale Bond voornoemd met een gelijkluidend program bij de ver kiezingen van Maart 11. zouden optreden, besloten beeft in haar program van bctie niet op te nemen: „handhaving der plaats vervanging" „Overwegende, dat Nederland niet is en niet behoort te zijn een militaire staat; dat de afschaffing van de plaatsvervanging zal zijn een stap in de richting van het mili tarisme en eene nog grootere verkrachting van de vrijheden der Nederlandsehe staats burgers dan die van de iuvoeriug der cons criptie; „Overwegende, dat de Katholieken in België, waar ten opzichte van de militaire quaestie ongeveer gelijke toestanden bestaan als hier te lande, op dezelfde gronden be slist elke poging tot invoering van den persoonlijken dienstplicht met overgroote meerderheid afgeweerd hebben; „Overwegende, dat. ook de geheele Ka tholieke pers in Nederland, die gehouden mag worden de uiting te zijn van het ge heele Katholieke volk, zich op de duide lijkste wijze tegen de afschaffing beeft uit gesproken „Verklaart de afschaffing der plaatsver vanging te beschouwen als eene ounoodige en door niets gewettigde verzwaring van den druk der conscriptie eu machtigt het bestuur van den Bond om alle gepaste en geoorloofde middelen te bezigen, ten einde te verhinderen, dat het stelsel van den persoonlijken dienst door onze wetgeving worde bekrachtigd." De tegenstemmende afdeelingen waren niet voor persoonlijken dienstplicht; ook zij verlangden manifestatie, doch hadden alleen eene eenigszins gewijzigde redactie der aan genomen motie gewenscht. Geprotesteerd werd thans tegen de af schaffing van de plaatsvervanging voor zoover Be Tijd bekend is door den Noord- eu Zuidliollandsche Bond, omvat tende de Katholieke kiesvereenigingen van Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Haarlem, Haar lemmermeer, Uithoorn, Leiden, 's Graveu- hage, Delft, Schiedam, Rotterdam, Bode- grave, Loosduineu, Katwijk en Dordrecht; door de centrale kiesvereenigingen der dis tricten Breda, Bergen-op Zoom, Oosterhout, Eindhoven, Helmond en Veghel; door de Katholieke kiesvereenigingen te Bolsward, Groningen, Deventer, Amersfoort, Wijk-bij- Duurstede, Kabauw, Bussum, Schiedam, Beverwijk, en Roermond. De R.-K. kies vereniging te Zwolle besloot te wachten tot van den algemeenen bond van kiesver eenigingen een initiatief zou uitgegaan zijn; de Katholieke kiesvereniging te Utrecht besloot niet te manifesteeren. Van de commissie tot herziening der verordeningen betreffende gemeente-belastiu- ting te Amsterdam, is ingekomen eene voor dracht tot verhooging van het „straatgeld" tot ƒ450,000 it ƒ500,000. De commissie acht deze verhooging allezins gerechtvaar digd, aangezien de uitgaven voor verschillende werken en inrichtingen aan en onder den openbaren weg, en voor het genot waarvan de eigenaars der bezittingen aau dien weg straatgeld betalen, de laatste jaren met ten minste 5 ton 'sjaars zijn toegenomen. Om tot deze belastiugverhooging te komen, wordt een nieuw tarief van heffing voorgesteld, waardoor de belasting van alle perceelen ge middeld zoo na mogelijk hetzelfde percen lage over de kadastrale huurwaarde bedraagt. Dit percentage beweegt zich, met. geringe verschillen, om het cijfer van 2J percent. In elk geval wordt het maximum der be lasting voor ieder perceel tot 2^ percent beperkt. Men meldt uit Apeldoorn aan het U. D. Heden, Donderdag avond, te 5 uur zijn bij II. M. de Koningin ontboden eeuige vrouwen, huismoeders van arme gezinnen, be nevens enkele arme weduwnaars. H. M. zal dezen allen met kledingstukken begiftigen. Uit Kampen meldt men aan de N. B. Cl. de volgende tragische gebeurtenis: Schipper Ter Wee van Zwartsluis lag gis teren met zijn schip te Kampen en bez. ebt toen zijn gehuwden zoon. Schoondochter eu kleinkinderen waren verkouden, en daar hij daarvoor aan boord een probaat middeltje had, zou hij dat eens even gaan halen. Spoe dig kwam hij dan ook met dat middeltje terug en diende dochter en kleinkinderen iets in het water gemengd toe. Daar ook hij een weinig verkouden was, maakte hij zich - zeiven ook wat klaar, doch nam eene veel grootere dosis. Kort daarna werden allen ongesteld en stierf hij. De anderen zullen waarschijnlijk herstellen. De man had in plaats van het poedertje voor de verkoudheid een doosje met ratten kruit genomen en dal zijne dochter, klein kinderen en zichzelven toegediend. De postkar van Meppel op Assen en ook die op Zwolle zijn gepasscerdeu nacht in de sneeuw nabij Havclterberg en te Ronveen blijven steken. in de afgeloopen nacht is ouder lis- singen, ten westen van Fort De Nolle ge strand de Eugelsche barge Lord Beaooiisfield, geladen niet kool teer pi k, van Londen naar Antwerpen, waarvan de equipage uit drie man bestond. De schipper en de kok zijn verongelukt, hunne lijken zijn tussclien de staketsels gevonden, terwijl alleen de zoon van den kapitein werd gered. Een Hollandsche loodseloep met de sleepboot ter assistentie gezonden, is omgeslagen en de drie z'.cli daarin bevindende roeiers hebben zioii met moeite op de gestiaiide barge gered. Uit Bergeu-op-Zooui wordt aau de N. B. Cl. gemeld Tijdens liet stormweer van Vrijdag den Sen dezer, moest het aakschip aaroui schipper Van Dalen, bij de roode ton, welke de schei ding van het Bergsche diep en de eendracht aangeeft, ten anker komen, omdat het bij zulk weer, in den avond en bij den toestand waarin de havenmond van Bergeu-op-Zoom zich bevindt, te gewaagd was, om nog te trachten daar binneu te komen. Toen met den vloed de storm nog toenam, moest men echter trachtten weg te komen, om, zoo het al niet anders kon, dan toch het leven te bergen; men beproefde dus de fok, dubbel gereefd, bij te zetten, om dan het anker te lichten, en zoo dit niet ging, den ketting te laten slippen. Tom echter de fok, zoodra deze was bijgezet, wegvloog, de zeeën over hei vaartuig heenliepen, hand spaken en alles, zelfs de knecht overboord spoelde, die zich gelukkig nog vastgreep en zoo weder met behulp der volgende zee binnenboords kwam, gaf men alle verdere pogingen op; er was trouwens ook niets anders meer te doen, dan te vertrouwen dat de persenniugs eD de schalken over de luiken, eu ankerketting het houden zouden, om zoo den storm af te rijden. Een hangen nacht bracht men door; de schipper, zijne vrouw en de knecht zaten in het kleine achterop staande roefje bij elkander, doornat en verkleumd van de koude, elk oogenblik vreezende, dat het vaartuig op drift zoude gaan en op eene of andere zandbank uit elkan ier zou stooten, of achter de ankers zou neerzinken. Zaterdagmorgen werd het bekend, dat cr een vaartuig, voor de eendracht liggende, in nood verkeerde, en er hulp verlangd werd. Wel lag er eene stoomboot in het Tolen- schegat, niet ver van het in nood zijnde vaartuig, één voor de slad Tolen en drie in de haven van Bergen-op-Zoom, doch het weder was van dien aard, dat niemand liet wilde wagen, de gevraagde huip te ver- leenen. Eindelijk kon de kapitein van de sleepboot Werkendam II, Jan Prins vail Sliedrechl, in dienst bij de oostermaatschappij Hartog en Co, directeur de heer Rijke, het niet langer werkeloos aanzien en besloot, na overleg met zijn patroon en den machinist te beproeven, om zoo hij al bet schip en de lading niet in behouden haven kou brengen, dan toch de opvarenden te redden. Daar vaartuig eu mmschenievens er mede gemoeid konden zijn, nam hij, als goed zee man, alle mogelijke voorzorgen. De luiken en kappen werden geschalkt, en de machinist, met zijne toestemming, in de machinekamer opgesloten, en ook deze gescbalkt. Na nog een langen sleeptros aan boord genomen en een Noordsche vlet, behoorlijk vastgemaakt, achteraan gehangen te hebben, werd de tocht omstreeks één uur n. m. aanvaard. Zoodra het bekend werd, dat kapitein Prins de redding wilde beproeven, boden zich da delijk schippers en visschers en ook een kapitein van eene der andere booten aan, om hem bij het edele reddingswerk te helpen, en zoo bevonden zich, buiten zijne eigen bemanning, nog tien personen aan boord. Het was een gevaarvoile tocht. De zeeën vlogen aanhoudend over de Werkendam heen en wel zoo, dat het uitzicht bijna steeds belemmerd was, doch eindelijk werd de Daarom bereikt. Na een paar vruchtelooze pogingen, gelukte iiet weldra, met de vlet, eenige mannen met handspaken en den sleeptros aan boord Ie krijgen van de Daarom. Een angstig oogen blik werd nog uitgestaan. Eene der vaug- lijnen van de vlet brak en geraakte in de schroef, doch gelukkig werd deze niet onklaar. Ware dit geschied, dan was de Werkendam nog liuipeloozer geweest, dan het vaartuig, dat hare hulp zoo noodig had. Toen de tros eenmaal vast was en met alle kracht werd vooruitgestoomd, kon het anker gelicht worden, en werd daarna koers gezet naar Bergen op-Zoom, omd..t er, hoewel tijd van laagwater, toch zooveel water aan den wal stond, ais anders bij doode tijen het geval is. Een rnoeielijk oogenblik had men hij het aandoen van den havenmond van Bergen- op Zoom nog door te staarr, omdat die dwars- winds en dwarsstrooms lag en aan den noordkant eene ver uitstekende droge punt heeft. Doch ook dit werd gelukkig door gestaan, zoodat eindelijk, omstreeks 4 uur in den namiddag, bei Je vaartuigen in be houden haven aanlandden, liet was kloek aangevat en kloek uitgevoerd. Allen lof daarvoor aan den kapitein van de Werkendam 11 en aan de mannen, die hem daarbij zoo krachtdadig in zijn mensch- lievend werk steunden. Uit Eisden wordt aan liet D. v. Z.-H. en 's Gr. gemeld: Voor eeuigen tijd bericht ten wij, dat in de naburige grensgemeente Warsage twee scholieren in twist geraakten en dat de twaalfjarige L. zijn speelmakker Claessens dusdanig met een mes in den buik verwondde, dat de dood er spoedig op volgde. De vader van den verslagene stelde zich bij de behandeling der rechtzaak „ci viele partij" en dagvaardde liet hoofd der school, den lieer Jos. Creijl, en den vader L. voor 'de Rechtbank te Luik. Zijn eiscli was fr. 10,000 en gegrond op de feiten dat de ouderwijzer de kindereu niet gesurveilleerd had, dat de vader L. zijn zoon slecht had opgevoed en een mes in handen liet van een ondeugend kind. De rechtbank te Luik heeft deze zaak be handeld en in de vorige week uitspraak gedaan. De dader, de jonge L, werd vrijgesproken, als hebbende gehandeld zonder oordeel des ouderscheids, met bepaling echter dat hij tot zijn 21e levensjaar in een verbeterhuis zal worden opgenomen. De rechtbank ver- j klaarde zich onbevoegd een oordeel te vel len aangaande den eisclr tot schadevergoe- ding. BUITEN LAN DSCÜË BEKICHTEN JK» I». In de gisteren gehouden zitting der Parnell commissie heeft de procureur van de Times getuigd, dat het blad aan zekeren Pigott 1000 betaalde voor de brieven welke van Parnell heeten te zijn, terwijl de Times gezamenlijk 4672 betaalde voor zeven brieven van Parnell eu acht van Egan, met inbegrip van de gemaakte kosten om de echtheid der brieven te staven; daarvan kieeg de detective Moser 1500. De schrijver der beruchte artikelen in de Times over Parnellism and Crime blijkt zekere landeigenaar Flannigaii te zijn, die vroeger rechter in Ierland is geweest eu thans lid is van het rechtscomiié van den staatsraad. V A SI H Si IJl JUL. In de gisteren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden, welke door generaal Boulanger werd bijgewoond, was het ontwerp der grondwetsherziening aan de "orde. Baron Mackau, voorzitter der rechterzijde, vroeg verdaging der discussie tot over een week. Hij eu zijne vrienden wilden hl de volledige grondwetsherziening, bf de kamer ontbinding, He minister Floquet bestreed de verdaging en verklaarde, dat de regeering tegen de kamer-ontbinding is. Het genoemde vouretel tot verdaging werd daarop verworpen met 375 tegen 173 stemmendoch de kamer nam vervolgens met '367 tegen 218 stemmen een ander voorstel aau, dat door den heer Douville- Maillefeu was ingediend en eveneens strekte om de behandeling der grondwetsherziening te verdagen. Nadat deze stemming gevallen was, ver klaarde de minister Floquet dat hij ziju ontslag bij den president der republiek zou indienen. Deze verklaring werd tot driemaal toe met gejuich ontvangen door de drie groe pen der uiterste linkerzijde. De zittiug werd daarna opgeheven. Generaal Boulanger heeft aan zijne kiezers in Frankrijk een manifest uitge vaardigd, waarin hij zegt: „De republikeinsche partij heeft steeds de ontbinding in haar programma opgeno men. De tegenwoordige kamer is onmach tig om de grondwetsherziening tot stand te brengen. Tegenover de onweerstaanbare uiting der publieke opinie beeft het minis terie, dat reeds op 27 Jan. door de kiezers van het departement der Seine was ver oordeeld, getracht het land een strik te spannen. Het regeeringsvoorstel betreffende de herzi ning was niets anders dan come- diespel, eene poging om nogmaals de hoop der natie te verijdelen. De republikeinen hebben hel kabinet omvergeworpen, dat be perkende wetten in gereedheid bracht. De val van het ministerie is een stap verder naar de ontbinding. Het verkiezingstijdvak is nu geopend. Leve de republiek De bekende avonturierster mile. De Sombreuil-Sckneider is Woensdag voor de correctioneele rechtbank te Parijs verschenen wegens overtreding van een regeeringsbesluit, waarbij haar het verblijf in Frankrijk ontzegd wordl. Op laidruchtige wijze kwam zij de zaal binnen. „Was het noodig tien agenten te zenden om mij te laten komen? Ik heb eindelijk genoeg van die geheele politie en van dat geheele volk." De rechters waren in de raadkamer bijeen toen mile. De Sombreuil deze zinsnede uitriep. Zij was zeer opgewonden. De rechtbank keert in de zittingzaal terug en de voorzitter, die in de naburige raad kamer den uitval gehoord heeft, maant de gedaagde tot kalmte en geduld. Antwoord. - Ik heb geen geduld meer. Vraag. Opnieuw hebt ge het besluit overtreden, waarbij u het verblijf in Frankrijk ontzegd wordt? Antwoord (zeer opgewonden). De heer Floquet, mijn vriend, durft niet voor zijne gevoelens uitkomen. Hij is een lafaard. (Ge lach.) Hemel 1 Welk eene Regeering I (Lang durige hilariteit.) De heer Floquet had me beloofd mij niet meer te laren arresteeren als ik in Frankrijk terugkwam. De substituut-officier. Ik zal verplicht zijn te eischeu, dat beklaagde uit de zaal verwijderd worde. Mile. De Sombreuil. Ik vraag niets liever dan weg te gaan. (Hilariteit). Op requisitoir van het Openbaar Ministerie eischt de rechtbank, dat vrouw Scheider uit de zaal verwijderd zal worden. Mile De Sombreuil. Ik ben niet „vrouw", mijnheer. Ik heb mijne eer in Frankrijk ge bracht en ik zal deze elders niet schenden. Met moeite wordt de lastige dame uit de zaal gebracht. De rechtbank veroordeelde mile De Som breuil tot eene maand gevangenisstraf. 8 PAW JE De Spaansche republikeinen hebben vrij kalm den verjaardag van de uitroeping der republiek in 1873 gevierd. Te Madtid eu in een groot aantal provinciesteden wa ren feestmalen en vergaderingen, die door duizeuden werden bijgewoond. De overheid gaf voor al deze feestelijkheden hare toe stemming. Te Barcelona hielden de repu blikeinen een indrukwekkende!! optocht van 4000 personen, met vaaDdels en kransen en ouder 't houden van verscheidene redevoe ringen, waarvan zij voornemens zijn een af druk te zenden aan Ruiz Zorilla en andere ballingen. De redevoeringen op de feestma len uitgebracht, waren over het algemeen minder heftig dan in vorige jaren. Alleen te Madrid ging het wat heftiger toe, zoo dat de politie tnsschen beiden kwam en de bijeenkomst ophief. ITALIË. De beer Bonghi heeft in de gisteren gehouden zitting van de kamer van afge vaardigden, de volgende motie voorgesteld: „De kamer, de gebeurtenissen betreurende, welke op 8 dezer te Rome zijn voorgevallen schenkt tiaar vertrouwen aan de regeering, in de hoop dat het aan deze gelukken zal elke poging van dien aard te voorkomen of krachtig te onderdrukken, en gaat over tot de orde van den dag." De kamer heeft besloten deze motie on middellijk in behandeling te nemen. StHTICHLAI D. De Duitsche keizer heeft, naar uit Weenen bericht wordt, aau prins Alexander van Battenberg zijn wensch doen kenbaar maken, dat de prins niet naar Berlijn zou komen om de ordeteekenen van ziju over leden vader prins Alexander van Hessen terug te geven. Ook wordt gezegd, dat prins Alexander, door het Pruisische leger te ver laten gevolg heeft gegeven aan een lang ge- koesterden wensch, waarvan zijn vader hem steeds had teruggehouden. Het gerucht, als zonde de Duitsche keizer het voornemen hebben opgevat om in den loop van den zomer een bezoek te gaan brengen aan het hof van St. James, wordt minstens genomen voorbarig geacht. Er zou nog heel wat moeten uit den weg geruimd worden alvorens zulk een bezoek als zeker zou kunnen worden beschouwd. De keizer, die een groot liefhebber is

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2