NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 Cent. Bureel: Kcheepsoakerssteeg; 6. Zaterdag 16 Februari 1889. W°. 40. Uitgevers: Gebroeders Muré. Sta tls-Sïerich ten BlNSMiNLANDSOHE BERICHTEN Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. jggjjp -A' 'M i Ui lie ie Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. ABOEüHEMEMT: Vooi Leiden, per maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden !.00. A O V EBTE STIES: Van 46 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. TTV*" 202- JaArgatig, HEK - I.I H. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS yin LEIDEN* Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den l()'len December 1888) n°. 11/1 Provinciaalblad n°. 80), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie voor het jaar 1889; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 37)' tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek en wel voor de gewone gewichtenbenevens de maten en strijkers, voor wijk VI, op. den 14, 15, 19, 20, 21,22, 26, 27 en 28 Februari, voor wijk VII, op den 1, 5, 6, 7, 8, 12 en 13 Maart voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 14, 15, 19, 20, 21 en 22 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud personen voor wijk 28 Maart, voor wijk VI, VII, VI21 en de buitenwijk, op den 29 Maart, 2 en 3 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 27 April, 17 en 18 Mei, 7, 8, 28, en 29 Juni. 19 en 20 Juli en 9 en 10 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 urenen w ijders na den 23en Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen bdat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l8leu October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischtc stempel merkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben zilver handelende II, II, IV en V, op den 26, 27 en den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 15den November 1888, de letter Z, in den gewonen druk vorrn, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Letdsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden den 4 Januari 1889. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Februari. In hare zitting van heden heeft de staatscommissie tot tandarts bevorderd den heer A. Berends. Afgeloopen nacht te 12 uur was de termijn gesloten, gesteld voor het inleveren der aanvragen om te worden geplaatst v>p de kiezerslijsten. Kwamen het vorige jaar 208 aanvragen van lodgers in, ditmaal waren er slechts 176 'begeerig naar het kiesrecht. Het invitatiecoucert van Sempre Cres cendo zal plaats hebben op Vrijdagavond a. s. in de stadsgehoorzaal, onder leiding van den heer J. G. H. Manu. Als solisten zullen optreden inej. Wia Diketna (zang), leerar.s aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier en de heer H. baron Van Heeckereu van Waliën (viool). (JNIVEDIITEIT. Door den heer J. F. Haverman is aan deze universiteit met goed gevolg het docto raal examen in de Nederlandscbe letteren afgelegd. Door wijlen mr. M. Verbrugge, op 29 December 11. te xMiddelburg overleden, is aan de Rijks-Universiteit te Leiden een le gaat van f 12,000 besproken, ter vorming eener beurs ten behoeve van studenten in de rechtsgeleerdheid, door curatoren toe te kennen op den voet, waarop de Rijksbeurzen worden verleend, met dien verstande, dat bij gelijke geschiktheid en bekwaamheid een lid der familie Verbrugge, en dien geelachlsnaam voerende, de voorkeur zal hebben zaken, bevorderd tot minister-resident, met behoud zijner tegenwoordige betrekking aan het depart, van buiten), zaken. Door Z. M. is aan J. A. Keun, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van zaakgelastigde, met den per soonlijken titel van minister-resident te Bu charest, terwijl als zoodanig is benoemd jhr. mr. W. M. Van Weede, gezantschapsraad te Berlijn. Door Z. M. is mr. D. L. graaf Van Bylandt, gezantschapssecretaris 1ste kl. bij Zr. Ms. gezantschap te St. Petersburg, be vorderd tot gezantschapsraad, en als zoodanig geplaatst bij dat te Berlijn; jbr. mr. J. C. N. Van Eys, gezantschapssecretaris 2de kl. bij Zr. Ms. gezantschap te Rome, bevorderd tot gezantschapssecretaris 1ste kl., en als zoodanig geplaatst bij dat te St. Petersburg, en dr. A. W. baron Schimmelpenninck vau der Oye, gezantschapssecretaris 2de kl. bij het depart, var. buitenl. zaken, in die hoedanig heid geplaatst bij Zr. Ms. gezantschap le Rome. Door Z. M. zijn bevorderd tot officier vau administratie 2de kl., de adj.-administra teurs J. P. Zur Mühleu, J. M. Tromp, J. H. M. Wittel, J. Berkelbach van der Sprenkel, O. E. De Eerens en K. Van der HeideD. Door L. M. zijn pensioen verleend aan J. J, Van Tol, brievengaarder te Helena- veen, ten bedrage van f 214, en aan R. Broek ens, brievengaarder te Nes (gem. West- dongeradeel), ten bedrage van f 287. De luitenants ter zee 1ste kl. J. M. Steers, J. G. Snethlage, H.G. J. Wolterbeek en J. P. Van Rossum en de luitenant ter zee 2de kl. A. C. Zeeman, worden met den lsten Maart a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. torpedo-instructieschip Marnix. DITI€IEELE ISFKICHTJ3M. Door Z. M. is jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil, zaakgelastigde, chef van het kabinet van den minister van buitenl. f De minister van marine heeft ter ken nis gebracht van belanghebbenden, dat dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd verge lijkend examen, kunnen geplaatst worden 20 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. In aanmerking komen adspiranten, die gebo ren zijn tusschen 1 Mei 1872 en 1 Januari 1876. Aanuieldiug vóór of uiterlijk op 1 Mei a. s. aan genoemden Minister bij een op zegel geschreven verzoekschrift. Het schriftelijk examen wordt gehouden te 's-Gra- venhage op 17 en 18 Mei, het mondeling op 3 en 4 Juni a. s. voor verdere bijzonder heden zie men de Staatscourant van 15 dezer. Iu dit jaar kunnen vier jongelieden geplaatst worden als adspirant-administrateur bij de Koninklijke Nederlandscbe Zeemacht. Aanmelding vóór of uiterlijk op 1 Juli aan den minister van marine. Het schriftelijk examen wordt gehouden te 's Gravenhage, op 18 en 19 Juli het mondeling examen op 26 Juli a. s. men zie verder de Staatscourant van 15 Februari Het bericht, dat de tweede kamer den 26sten dezer weder bijeen zou komen, is onjuist. Wij vernemen, dat vóór den 5deu Maart in geen geval eene zitting zal worden gehouden. (Avondpost.) Te Oudshoorn, is een correspondent schap der Nederlandsche Heidemaatschappij opgericht. Op verzoek van het Hoofdbestuur heeft de heer Bloem, burgemeester van Ouds hoorn, zich bereid verklaard al9 correspon dent op te treden. Pogingen worden aangewend om het cor respondentschap tot eene afdeeling uit te breiden. Er worden te 's Gravenhage pogingen aangewend, om, indien de omstandigheden het toelateD, bet feit der veertigjarige Regeering van Z. M.^feestelijk te vieren. De vereenigiug „Medusa" heeft de Voor zitters van verschillende vereenigingen bij eengeroepen tot een vergadering, waarin be sloten werd, dat het bestuur der „Medusa" voorloopig als commissie werkzaam zou zijn, om andere Haagsche Vereenigingen tot sa menwerking aan te sporeu. In een gecom bineerde vergadering der toegetreden besturen zou dan het plan worden vastgesteld en een feestcommissie benoemd. Van de eergisteren onder presidium van mr. Bahlmann te Amsterdam gehouden vergadering van den provincialen bond van R.-K. kiesvereenigingen in Noord-Holland en Zuid-Holland de afwezige eere-voor zitter, mr. Heydenrijck, lid van den raad van state, had zich, wegens ambtsbezigheden, verontschuldigd is, na ampele bespre king zoo deelt De Tijd mede met FEU ILL ETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCtl, van 188). Ellen eu Philip Harmon schenen voor haar alleen te leven. 't Noodzakelijkste voor de reis werd voorbereid en tegen 't einde van September vertrokken zij met hun drieën naar Europa, om in 't oude werelddeel gezondheid en kracht voor Lilia te zoeken. In 't salon van 't prachtige schip namen Edith en Robert Leith afscheid van de vertrekkenden. 't Was een sombere dag, geen zonneschijntje vervroolijkte de straten van Boston. Ook de menschen, die zich bij de haven verzameld hadden, zagen er somber en gedrukt uit, eu 't fluiten van de stoommachine, en 't gelui der verschil lende scheepsklokken klonk zwaarmoedig door den dichten nevel, 't Was alsof er een zware wolk over de geheele wereld hing. .Wanneer komt gij terug?" vroeg Ro- zijne bert, Ellen's kleine hand in de houdende. „Dat is onmogelijk te bepalen," ant woordde zij. „Alles hangt van Lilia af. Wij zullen den winter in 't zuiden van Frankrijk doorbrengen en als de lucht daar niet goed voor haar is, misschien naar den Nijl gaan, of naar een ander warm plekje op den aardbodem." „Vergeet uwe vrienden thuis niet geheel zei Robert, wiens bruin gelaat heden iets bleeker scheen. „Neen, ik heb nog al een goed ge heugen," zei Ellen luchtig. „ïk ben zeker, dat we u niet weer zien!" riep miss Edith. „Als gij niet verdrinkt of met den stoomketel in de lucht vliegt, zult gij met den een of anderen vreemden graaf trouwen, een van die gelukzoekers, die altijd naar Ameri- kaansche erfgenamen uitzien. Ik hpb niet de minste hoop uw lief gezichtje ooit weerom te zien." „Wees maar gerust, miss Edith, ik trouw nooit, antwoordde Ellen met gering schatting. „Onzin! Een meisje als gij, zonder liefde, is als eeu schoon landschap zonder zonneschijn." „Ik heb mijn vader nog en meer teeder minnaar is er zeker niet." Miss Edith haalde de schouders op en zeide „Wacht nog maar een poosje. Uw uurtje is nog niet geslagenen wat dat arme kind betreft, geloof mij, dat brengt gij niet levend terug. Danton Moultrie heeft haar vermoord, en nbch 't zuiden van Frankrijk, nöoii eenig ander middel zal haar leven ook maar een enkelen dag rekken." „Vaarwel," zei Robert Leith en zachtjes voegde hij er bij: „mijns inziens zijn scheidingen een voorsmaak van den dood." „Vaarwel," zei Ellen met schitterende oogen en spotachtige houding. „Zooals in de ballade: Misschien is 't voor korten tijd, misschien ook wel voor eeuwig. Geef mi] eeu kus, caiss Edilh, en bewaar een plaatsje voor mij in uw hart." Dat was alles, Robert Leith keerde naar zijn kantoor terug en Ellen werd op de golven naar Europa gevoerd. Zij brachten Lilia naar Nizza, waar zij in eeu bekoorlijke villa, dicht bij de blauwe Middellandsche Zee, hun intrek namen. Een beekje slin gerde zich door de rozenstruiken en oleanders in den tuin. De hemel was van 't reinste j blauw en krachtig was de met geuren beladen lucht, dank zij de nabijheid van de zee. j Philip Harmon en zijn dochter droegen de j teederste zorg voor de zieke, j „Nu, Lilia mijn lieveling, zeide Ellen eens met gedwongen vroolijkheid„nu hebt. gij niets te doen als in dit aardsche paradijs gezond en sterk te worden." Maar ach, 't teedere lichaam gelijkt op een door de vorst verstijfden knop, die door geen koestevenden zonnestraal in 't leven teruggeroepen kan worden. Lilia's lot was bezegelddat zag een ieder. Op de wan deling, wanneer zij zich daar soms met rijtuig vertoonde, heette zij: „de arme Amerikaansche, die de tering heeft," en honderd medelijdende blikken volgden 't rijtuig. Van dag tot dag werd 't bleeke gelaat smaller en 't was zeer weemoedig te zienhoe dit jouge leven langzaam heenging. Vergeefs brachten de Harmon's lange uren door in 't „bloemendalwaar, in 't midden van den winter, anemonen en rooskleurige hyacinthen een tapijt voor hunne voeten vormden. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1