-< *B3 «s mzz as: «3 mj E>«. -sr* wel wat al te bar waren eenige malen hadden er botsingen plaats en vuurden de tegen standers kalm op elkander los. De ver houding was alzoo zeer gespannen. Ortega had steeds een honderdtal gewapende per- souen in zijn huis, doch Benegas achtte zich zeker, en zijn huis was ook meestentijds onbewaakt. „Nadat nu in de laatste weken de partijen elkander hoe langer zoo meer hadden opge wonden en het eene bal het andere opvolgde waar ik wel entree hal, doch mij niet heen begaf om mij buiten de politiek te houden, werd op eens Zaterdagnacht het huis van Benegas omsingeld door een bende Ortegisten, allen gewapend met remmicgton's (11 mm.) die van Benegas vorderden zich gevangen te geven; deze was echter gewaarschuwd en had natuurlijk nu ook zijne mannen in huis, en uit de ramen werd eensklaps een revolver-salvo gelost op de Ortegisten, die toen dadelijk het huis aanvielen en zoo he.ig bombardeerden dat de voordeur aan een zeef gelijk is geworden, van al de kogels, die er door zijn geschoten. Eindelijk werd de deur ingestooten en de Ortegisten storm den als wilden naar binnen, grepen den gouverneur aan en voerden hem als gevan gene mede. Drie personen weiden zwaar en een groot aantal licht gewond. „Toen trok de bende naar de huizen der ministers, den chef der politie en vele andere leiders der Benegistische partij en nam deze allen gevangen. Den volgenden dag patrouil leerden ruiters, met geweren, revolvers en sabels gewapend, door de stad; ik zag eene bende van p. m. 400 a 500 man, allen met remmingtons, de stad in vollen galop binnen vliegen onder den kreet van Viva Ortega! Dadelijk werd eene garde opgesteld om de stad te doorkruisen. Patrouilles te paard eu te voet liepeu straat in en straat uit, op iedereen vurende dien zij verdachten tot de andere partij te behooren. Die kerels zagen er allen zoo gemeen uit en gedroegen zich ook zoo ruw, dat een ieder voorzichtig moest zijn. Een bekende van mij, een Pool, werd omsingeld door een aantal gardes die hem aan de bajonnetten wilden opprikken. Alles te zamen genomen zag het er in die dagen treurig uit. „Overal werden personen gearresteerd: in de restaurants, in hotels, aan tafel zelfs. Mijn surperintendaul (Bennegist) staat dui zend angsten uit, hij zal misschien zijne betrekking verliezen. „Gisteravond was ik bij den nieuwen gouverneur Ortega geïnviteerd, maar daar ik wist dat de politiek op het tapijt zou komen, heb ik bedankt. „Eenige hoofdleiders der revolutie hebben beloofd dat zij mijne positie zouden doen behouden." Men schrijft aan het D. t>. Z. en 's Gr. uit Scheveningen: In enkele bladen is vermeld, dat aan 't strand te Scheveningen, bij eene vechtpartij tusschen lieden uit Katwijk, de een den ander een gevaarlijken steek met een mest vork zou hebben toegebracht. Deze mede- deeling schijnt op verkeerde inlichting te be rusten. Er heeft wel Woensdag middag legen 2 ure aan 't strand ter hoogte van 't pavil joen van den Prins Vou Wied, tusschen eenige Katwijkers een standje plaats gegrepeu over 't opkoopeu van z.g. vijfvoeters (zee sterren,) die voor bemesting worden gebe zigd, maar tol dadelijkheden is 't niet geko men. De politie, die in de verte de verza meling lieden had opgemerkt en ten over vloede door den badmeester, den heer H., was gewaarschuwd, was zoo spoedig ter plaatse dat de oueeuigbeid dadelijk werd gestuit en zij zorgde dat ieder zijns weegs ging. Er is dan ook geen enkel feit gebeurd dateeuigs- zins aanleiding zou hebben kunnen geven om te verbaliseeren Ook omtrent de juistheid van een ander bericht is 't kwalijk gesteld, met name dat er te Schevcuingen eene Vereeniging „Broeder schap" zou bestaan, welke meer dan 500 leden zou telleu en in welker voornemen 't zou liggen zich 's winters 't lot van de arme huisgezinnen aldaar aan le trekken. Op geheel Scheveningen is van 't bestaan eener zondanige Vereeniging niets bekend. Wel is er een café, waarvan de bezoekers elkaar broeder noemen, in welk privilege men spoedig na eenige bezoeken daar ter plaatse deelt. Rechten noch verplichtingen legt even wel deze benaming op; evenmin staat eenig doel voorop, of het moest zijn 'tdoen toe dienen van tijd tot tijd van een „rondje." De geheele band is dan ook een van gezelligheid, terwijl bij voorkomende gelegenheid de stam gasten van bedoeld café niet karig zijn, yan- ueer 't geld iets voor een of ander liefdadig of ander goed doel bij te brengen. Zoodanige handeling staat evenwel geheel op zich zelve. Zoo moet verleden Maandag dan ook tus schen enkele getrouwe bezoekers, die 't over koetjes eu kalfjes hadden, er over gesproken 2ijii om iets voor arme huisgezinnen te Sche veningen te doen, zonder de bedoeling te hebben daaraan een algemeen karakter te geven. Het gesprek heeft dan ook geen gevolg gehad en op de zaak zou niet zijn teruggekomen, ware 't niet dat van geachte zijde te Scheveningen de vrees is gekoesterd dat de ongegronde veronderstelling, dat er te Scheveningen eene zoo omvangrijke eu mach tige broederschap tot leniging van armoede bestaat, de arme gezinnen zou kunnen be- nadeelen, door 't terugblijven der liefdadig heïd van elders, juist op eeu oogenblik dat er onder den geriugen man allerminst weelde heersen t. Meu schrijft aan de N. R. Ct. uit Hellevoetsluis Tot groote vrtugde van llellevoets bur gerij kwam gisteren avond het zekere bericht, dat alle loodskotters, die van deze zeehaven varen, waren gezien, on dat geen der opva renden in den jongsten storm is verongelukt. In de gemeente Haarh-minerlicde en Spoarnwoude heerscben de mazelen in zóó hevige mate, dat de school te Spaarnwoude reeds is gesloten, en die te Houtrijk en Polanen en te Houtrakpolder half ontvolkt ziju. Naar de llaarl. Ct. verneemt heeft lloogerbeets die onlangs door tte arrend.- rechtbank te Haarlem tot vijf jaren gevan genisstraf, d. w. z. vijf jaren cellulaire op sluiting, werd veroordeeld wegens den be kenden moordaanslag in de.i Hout den termijn voor het aanteekenen van appèl tegen ziju vonnis laten verstrijken zonder daarvan gebruik te uiakeu, en is hij naar Rotterdam vervoerd om aldaar zijne straf te ondergaan. Men schrijft aan de Nijm. Ct. uit Apeldoorn, dd. 11 Eebruari: H. M. de koniDgiu, geraadpleegd zijnde omtrent de voorgenomen viering van Zr. Ms. a. s. verjaardag, heeft gemeend het gemeentebestuur daarin geheel vrij te moe ten laten, waarop burgemeester en wethou ders hebben besloten bet voornemen te doen doorgaan, iudieu de toestand van Z. M.den koning zoo gunstig blijft, als thans geluk kig het geval is. De Kapel van h.t 1. Reg. Huzaren, van Deventer, kapelmeester de heer Kareis, zal dien dag eene matinée en eene soirée geven op het Marktplein, terwijl in den avond een prachtig vuurwerk in het Oranjepark zal worden ontstoken. Omtrent het zinken van een schip op de Waal bij Decst wordt aan de l'rov NBr, Ct. van daar nader het volgende gemeld: Trots storm eu sneeuwjacht, stoomde Za terdag j.l. omstreeks half twaalf, de sleepboot Wacht am Rheiu7, Kapitein Hiitten, met een viertal zwaar geladen groote schepen de rivier de Waal op, die op dat oogenblik eeue woedende zee geleek. Eveu voorbij de scheepswerven aldaar, kou een der schepen de Germania schipper Hoffmann, geladen met ijzererts van Amsterdam naar Hocbfeldt, den storm niet meer trotseeren. Van de sleepboot losgemaakt zijude, viel het, door welke omstandigheid weet men niet, dwars- strooms, werd iu eeu oogenblik door de hui- zeuhooge golven overdekt, en zonk weg in de diepte. De opvarenden, zijnde schipper Hotfmauu en de stuurman Müls werden, helaas, beide eene prooi der golveu. Redding was onmogelijk, en hartverscheurend was het schouwspel, twee mannen te zien ver drinken, zonder dat iets kon beproefd worden om hen te redden. Een paar uur later werd een jas opgevischt, blijkens de daarin aan wezige papieren aan den stuurman behoo- rende, waarbij een brief aan diens vrouw gedateerd den 9 Eebr. Aandoenlijk is het, aau 't slot van dien brief te lezen: „ik blijf de u tot iu den dood geitouwe J. Müls". Een spaarbankboekje met eeu te goed van 600 Mark, bevond zich mede onder het ge vondene, en is door de goede zorg der vin ders met ai de verdere documenten bij den heer burgemeester gedeponeerd. De lijken der drenkelingeu ziju nog niet gevonden. Toen de mailboot Prinses Marie, die Vrijdag avond van Vlissingeu naar Queen- borough vertrokken, des morgens, na vree seiijk weer op de geheele reis te nebben gehad, aldaar arriveerde, bleek dat de lading voor een groot deel door elkaar was gesla gen, zoodat de kisten, zoowel als de goede ren, bijna geheel stuk wareu. De boter, de Neurenberger artikelen enz. enz., alles was vermengd, en met schoppen heeft men de laadruimen moeten ledig maken. Bij den storm van Vrijdag jl. waren 6 rietwerkers in de buitengronden nabij Willemstad door den plotseling en snel op komenden vloed verrast. Geheel door bet wassende water omringd, eu zich niet meer kunnende verwijderen, trachtten zij zich op eene rietschelf te redden, op welke zij in den grootsteu angst den nacht hebben door gebracht. Eerst in den namiddag van Za terdag werden zij bespeurd, waarna eeuige wakkere schippersgezellen, onder bestuut van den scheepmaker D. BorkuQ, er zich met eene roeiboot heen begaven en hen van den dreigenden dood hebben gered. BUrmLASDSOlIK BJKK1C11ÏKS I£ KLia E. Bij de loting voor de militie te Gilly m Belg'.ë hebben ongeregeldheden plaals gehad, die gelukkig minder treurig afliepen, dan de wanordelijkheden te Quenast. Een groole menigte bad zich des morgens véér de loling beginnen zou voor bet gebouw verzameld. Plotseling drong een troep be schonken lotelingen op de politie aan en bemachtigden twee geweren. Een groote wanorde ontstond; de politie agenten werden door honderden omringd, die hen trachtten te ontwapenen en ben op ergerlijke wijs mishandelen. Ten laatste losten de agenten zes geweerschoten, die echter niemand wondden. Een der lotelingen werd door een steenworp ernstig gekwetst, doch hoeveel personen er in 't geheel letsel bekwamen, is nog niet bekend. Wegens de ramp te Groenendael zijn van den Belgischen Staat 150.000 frs. aan schadevergoeding geëischt. fiia Tèl Éi A A' 32» liet parlement is tegen 21 Eebruari bijeengeroepen. Naar hetgeen uit Genét e aan de Standard wordt gemeld, ziju er tusschen Italië eu Zwitserland nieuwe onderhauile- lingeu geopend ter bestrijding van de smok kelarij op de meeren Lugano en Maggio. De Italiaansche regeering verlangt machti ging om op de Zwitsersche wateren de smok kelaars achterna te doen zetten eu hun buit in beslag te doen nemeD. Deze machtiging is echter door Zwitserland geweigerd. In Birmali maken de gewapende roo- verbeudeu, de „dacoits" bet den Engelscben nog altijd zeer lastig. Donderdag li. moest eene verschansing, door eene bende van 900 man bezet, door een Britsch detachement worden bestormd. Het geschiedde met goed gevolg, maar niet zoi.der dat één officier en vier man gesneuveld en twaalf gewond waren. SfASiJïfi. Onmiddellijk nadat de koningin-regentes bericht ontvangen had van den brand in bet militaire hospitaal, gaf zij aan haren inten dant bevel ai de aan bet Koninklijk paleis grenzende gebouwen ter beschikking te stel len van den kapitein geueraal van het district, ten einde de zieken onder dak te bréngen, die bij den brand geleden hebben. Deze ge legenheid was zoo ruim dat men er nog 70 bedden bijgezel heelt voor andere zieken. IÏA 1.1 K. Te Rome is nog uiet alles volkomen rustig. Maandagavond schoolden omstreeks 400 werklieden op het Victor Emmanuel- plein samen. Toen zij een eenigszins drei gende houding aannamen, kwam de politie tusschenbeide en deed ben uiteengaan, wat zonder eenigeu tegenstaud geschiedde. Aau den Temps wordt uit Rome ge seind, dat de schade, door de verwoestingen, enz. bij het opruer vau 9 dezer aangericht, op twee millioen lire geschat wordt. De firma Einoccbi, handelende iu fijue metaalwaren eu daaraan verwante artikelen van weelde, beeft gerechtelijk eeu eiscb van een millioen lire als schadevergoeding tegen den minister-president ingesteld. De wiukel van eeu juwelier en goudsmid is leeggeplunderd. Een aantal der voor werpen ziju op straat gevonden. De plan- derende baud heeft zich voorts tot vele andere winkels uitgestrekt. De koning heeft eergisteren zijn gewoon rijtochtje door de stad gedaan eu werd toen door de bevolking warm toegejuicht. Men zegt dat er na de verklariug van den minister (Jrispi in de kamer nog eeu groot aantal personen gevangen zijn geno men, zoodal het cijfer wel 590 bedraagt. Zondag hebben de radicalen te Milaan ondanks het verbod der overheid den repu- blikeinschen opstand aldaar op 6 Eebruari 1853 willen herdenken, maar zij werden door de politie uiteengedreven. Zaterdag is de heer Gladstone van Napels naar Amalfi vertrokken, van waar hij Donderdag zich naar Cannes denkt te bege ven. Den 19den keert hij van Cannes naar Londen terug. i*ll TfeCII ü.l.\ O. Iu antwoord op eene interpellatie vau het vrijzinnige lid Hermes, deelde de minister van justitie, de heer Von Schelling, in den landdag mede, dat de memorie van verdedi ging in het proces Geffcken geene punten van beteekenis bevatte eu daarom niet open baar gemaakt was. Aangaande de onbescheiden openbaarmaking van particuliere brieven in de Kölnische Zeitung verklaarde de minister niets te weten. Mocht die door schending van ambtsgeheim hebben plaats gehad, dan achtte hij het wenschelijk, dat de interpellant ter plaatse waar het behoort daarvan kennis gaf. De afgevaardigde Munckel verklaarde het antwoord des ministers aangaaude de memorie van verdediging voor onbevredigend. Blijkens eene Berlijnsehe correspon dentie in de Kölnische Zeitung heeft de bij zondere ouderscheiding, waarmede het Marok- kaansche gezantschap te Berlijn outvangen is, deze politieke beteekenis, dat men op de zelfstandigheid van Marokko in de Duitsche hoofdstad nadruk leggen wil tegenover even- tueele plannen van ï'raukrijk om zich van dat rijk meester te maken plannen die in Spanje zeer ongaarne gezien zouden worden, omdat hunne uitvoering aan Frankrijk een overwicht in de Middellandsche zee zouden geven en Spanje's vrijheid van handelen zouden belemmeren. Er mogeu iu Spanje vele Frsnsche sympathieën zijn, dat zouden de Spanjaarden toch nooit begeeren, en men weel te Madrid zeer goed, zegt de schrijver vau deze beschouwingen, dat Duitschland van Spanje nooit eene toetreding tot de triple alliantie verlangd heeft, doch „alleen dat Spanje zijne onat haukelijkheid naar alle zijden handhaven zou". Naar het Berliner Tageblatt verneemt is jhr. rnr. W. M. Van Weede, Neder- laudsch gezautschapsraad aau het hof te Berlijn, benoemd lot gezant te Boekarest. KII8LAA». Te St. Petersburg beviudt zich op dit oogenblik geen enkele nihilist in preventieve hechtenis, hetgeen iu geene 10 jaren is voorgekomen. Iu de Baltiscbe provinciën is eene verordening uitgevaardigd, die voorschrijft alle onderwijzers aan de lagere scholen in de steden met Augustus te ontslaan, indien zij niet in staat ziju hun onderwijs in de Russische taal te geven; onderwijzers aan Gymnasiëu die iu hetzelfde geval verkeeren zullen niet meer dan enkele uren per week les mogen geven. GEMENGDE BERICHTEN Tusschen Parijs en Brussel is Zaterdag ochtend de telepbonische gemeenschap ge stoord, daar te Baulers, in het arrondisse ment Nij vei, de draden gebroken waren. Tegen 3 uur is één er van hersteld. In België was voorts het telegraphisch verkeer vooruamelijk met Nederland gestremd. De storm bewoog zich iD de richting van Ostende naar Hasselt, met een bocht over Brussel, komende uit Noorwegen en in een kring zich bewegende, daar hij Zaterdag avoud zich te Kopeuhage deed gevoelen. Te Antwerpen donderde eu bliksemde het op oor-en oogverblindende wijze, terwijl een zware hagelslag viel. De Schelde stond met de kade gelijk en golfde als eene zee. Ernstige ongelukken hebben er niet plaats gehad. Volgens berichten uit Besanfon, Pontar- lier, Epiual eu Cootrexéville van 9 dezer was er zooveel sneeuw gevallen, dat de spoor wegdienst op verschillende puuten gestremd was. Ook in Groot-Britannie hebben Zaterdag en Zoudag hevige sneeuwstormen gewoed, waardoor vele treinen ziju ingesneeuwd. Vrij dag had het daar te lande ook reeds bard gewaaid. Vrijdag avond had bij Peinbroke, in Wales, een d.oevig ongeluk plaats. Eene kleine stoomboot, met negen personen aan boord, waaronder vier vrouwen, kantelde bij den feilen noordwestenwind, door de plotselinge beweging die de vrouwen maakten om bet over de boot slaande water te ontgaan. Allen verdronken. Te Bolton is door deu wind een gedeelte eener fabriek ingestort, waardoor twee daar nevens staande buisjes onder het puin be dolven werden eu zes meuschen, die in die woningen vertoefden, het leven verloren. Te Radcliffe in Lancashire is Zon dagavond omstreeks halfelf een lichte aard schok waargenomen. Ook te Bolton werd de aardbeving gevoeld; de huizen schudden en zij, die zich reeds te bed hadden be geven, ontwaakten door den schok, die groote ontsteltenis teweegbracht, doch geen schade aanrichtte. Verder werd te Heywood, Manchester en andere plaatseD te gelijker tijd een schok waargenomen. In Duitschland blijft het voort sneeu wen. Thuringen, Silezië en Zuid-Duitscb- land ziju letterlijk in bet winterkleed gehuld. Het spoorwegverkeer is geheel in de war en geeu enkele trein komt meer op tijd aan. In Oostenrijk is het uiet beter. Behalve dat daar de Bpoorwegen onder de sneeuw zitten, zijn in de bergen hutten en huizen bedolven. Hetzelfde is ook in Zwitserland het geval.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2