e: BINNENLANiDSOHË BERICHTEN BUITËNLANDSCHE BERICHTEN tenschap eene nieuwe wending zon kunnen geven en eene nieuwe periode openen, en die voorspelling van Kopp is uitgekomen. Ilet is juist de toenemende samenwerking van chemie en physica, die aan de algeuieene chemie eene vruchtbare uitbreiding der theo rie hooft gegeven. Dit met enkele voorbeel den tue te lichten had zich spreker ten doel gesteld. De kinetische gastheorie, van de physici overgenomen, heeft de juistheid bewezen van de weder in vergetelheid geraakte hy pothese van Avoga-lro, en de hooge waarde van de daaruit afgeleide atoomgewichten blijkt het schitterendst uit de beroemde tafel van Mendelejew-Lothar Meyer, door spreker nu in haren beteekenis geschetst. Daaruit bleek ook dat er nog meer grond stoffen moesten bestaan, dan de toen bekende. De eigenschappen van die nog niet ontdekte grondstoffen werden door Mendelejew voor speld. Sedert zijn werkelijk verscheidene daarvan ontdekt b. v. het Gallium en Ger manium, en de voorspellingen omtrent hare natuur zijn uitgekomen. Spreker schetste vervolgens de vorderingen door de Anorga nische chemie gemaakt ten opzichte van het vraagstuk betreifeude den gang der chemische reactiën en het daarbij te ver krijgen evenwicht. Is de nieuwe theorie van Berthelot niet zoo proefhoudend gebleken als men een tijd meende, een groote stap verder werd gedaan toen de voorstellingen der kinetische gas theorie eu de inzichten door de thermody- namische formulen verschaft, meer licht over de zaak verspreidden. Ouder nauwkeu rige waarneming van temperatuur, druk en concentratie, moeten thans de scheikundige verschijnselen, ook de eenvoudigste, opnieuw worden onderzocht, en wel nu bij allerlei temperaturen, onder allerlei drukkingeu en in allerlei gewichtsverhoudingen. De richting van het onderzoek uit de nieuwe theoriën, en voorstellingen voort vloeiende, is op 't oogeublik zeker in de Anorganische Chemie de meest belovende, en het kom' spreker voor dat zij den weg aangeeft om op te sporen eu te verklaren hoe in de natuur de mineralen chemisch gevormd en uit de moederstoffen zijn afge scheiden en hoe de grondstoffen en hare verbindingen aait de oppervlakte der aarde, hier opgehoopt, ginds verspreid worden. Deze meening werd nu door spreker nader toe gelicht met vermelding van enkele der belangrijkste uitkomsten. Hieronder is de kunstmatige bereiding van vele mineralen zeker een bemoedigend feit. Gij zekeren druk, zekere temperatuur en zekere verhouding der grondstoffen zijn reeds fraaie verbindin gen ontstaan. Niet gering was de indruk toen nu voor een jaar de reeds bejaarde Fréiny in de Académie des sciences kunst matig gevormde robijnen vertoonde, die volkomen gevormd waren. Nog treffender is de kunstmatige vorming van den schoon gekleurden smaragd en van den chrysoberyll met zijn fraaien lichtschijn. Nog weer later hebben beroemde chemici vulkanische gesteenten in hunne kroezen na gebootst, zooals het basalt en het trachiet. De merkwaardigste uitkomst van de proef nemingen van Fouqué en Lévy is zeker wel de nabootsing van eenen meteoorsteen, dien van Teiileul in het departement de la Manche. Is het graniet nog niet bereid de kunst matige vorming ook daérvan acht spreker slechts eene vraag des tijds. De vorderingen die de nieuwe richting in de anorganische chemie heeft mogen oogsten overziende, evenais de nieuwe velden van onderzoek door haar geopend, worlt rede te over gevonden zich daarover rechtmatig te verheugen. Het is een voorrecht van dezen tijd aan de hoopvolle toekomst op het gebied der chemie te mogen mede arbeiden. Moge ik voor een oogenblik uwe belang stelling in dat streven hebben opgewekt zoo eindigde spreker zijne warm toegejuichte rede. Inzonderheid van U, Cives Academici, spes patriae et scieutiae. Als ik U vour mij zie zweeft mij een beeld voor den geest aan deze rede ontleend. Wat mij in de chemische en physische werkingen op deze aarde zeer treft, is de voortdurende omzetting, opeenliooping, verspreiding van stoffen en spankrachten. Vergunt mij dat beeld op U toe te pas sen, het moge U dezen dag bijblijven als eene verheffende gedachte onder de feest vreugde, waaraan gij U in het vuur en de opgewondenheid der jeugd straks gaat over geven. De Universiteit is de plaats waar kennis en wetenschap worden opgehoopt en in een middelpunt vereenigd, die langs allerlei wegen verkregen en van velerlei zijden samengebracht zijn, en die daar ge kweekt en vermeerderd werden. Aan ons te zorgen dat de temperatuur van ons onderwijs, de druk van onze leiding, de concentratie onzer leerstof, voor U zoo gunstig mogelijk zijn. Aan U als gij ons verlaat, om die kennis en wetenschap overal te verspreiden, om dwalingen uit te drijven, om het zekere overal te doen doordringen. Bestrijdt halve keunis, valsche wetenschap, die, uit waanwijsheid en onkunde geboien, telkens weder het hoofd opsteekt. Doet door uwen arbeid wed"r nieuwe wetenschap naar ons toevloeien. Met hoe meer energie gij dat doet, des te meer verhoogt gij den roem der Leidsche Universiteit. Toen aldus dit. gedeelte vau de feeslvie- riug was afgedaan in een bizonder kalui gedeelte der stad, was het meer bedrijvige deel wederom aan de beurt en kon men vooral op de Breê=traat en aangrenzende straten van dat gejoel en geros getuige zijn. Rijtuigen met de meest ouderscheiden groe pen reden af en aan, en menig oranjekleurig projectiel werd vau uit de rijtuigen geworpen en gretig opgevangen. Bij de Papeustraat brak van een der wagens de as eu ging dat voertuig omver, de paarden met zich meeslepende. Ernstige ongelukken kwamen daarbij echter niet voor. fusscheu al de bedrijvigheid door werd ook nog het carillon van den Stadhuistoreu gehoord. Toen de tijd dadr was waarop gewoonlijk de tocht naar deu trein van 4.16 werd aanvaard, werd ditmaal van die toebereid selen niets ontwaard. Aan het station waren de toegangen met staketsels, politie, infanterie, artillerie, rijksveldwachters en spoorwegbeamb ten afgezet, en dal wel zéé voldoende dat waren pogingen gedaan om de treinhestormiug tóch door te zetten die pogingen zeker wel mislukt zouden zijn. Doch zooals boven reeds gemeld, er was eene conspiratie tegen de llollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij op touw gezet en die conspiratie bleek déartu te bestaan dat uien besloten had zich aan het station, zelfs op deu Stationsweg niet gecostumeerd te verlootten. Er was dan ook voor de opgekomen nieuwsgierigen niets bizonders te genieten, en bizouder kalm konden de treinen passagiers uitlaten en opnemen. De jongelui hebben door hunne houding iu deze doen zien dat een enkel verbod, zooals kenbaar gemaakt was, vol doende was om hen van dat nummer vau 't programma te doen afzien. Ouder de spoorwegautoriteiten merkten we op het perron op de heeren Nierstrasz, ingenieur, en Van Lokhorst, iuspecteur van het rollend materieel. inlusschen was in de stad de bedrijvig heid sterk afgenomen en maakten zich de deelnemers aan de vertooningen langzamer hand gereed om zich wat te gaan drogen en daarna zich aan tafel te begeven. Voor hen die aan den gemeenschappelijken disch wenschten deel te nemen was daartoe te 6 ure gelegenheid op de bovenzaal der sociëteit Minerva. Te 10 uur begiut de kroegjool op dezelfde sociëteit en het professorendiuer blijft zooals men weet evenals de serenade dezen keer achterwege. CiA'IVEKSlT KIT. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd, als Propaedeutisch examen in de Godgeleerd heid door deu heer F. Sinninghe Damsté. Eerste natuurkundig examen door den heer H. E. Zijlker. Candidaals examen in de Godgeleerdheid (2e gedeelte) door den heer H. Visscher. Doctoraal examen in de wis en natuur kunde door den heer E. J. Grotendorst, en Doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren C. De Kempenaer en Tb. C. Gevers. «EEICIEELE HEKICUTKN. Door Z. M. is aan den brigadier-majoor bij de brigade maréchaussée in de kolonie Curasao C. L. Bercks vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den President der Ver- eeuigde Staten van Venezuela geschonken. Door mevrouw W. 11. baronnesse Van Reede vau Oudshoorn weduwe van den lieer uur. Hendrik Jochems, onlangs te Wassenaar overleden, is aan de diaconesse-inrichtiDg te 's Hage gelegateerd de som van/8000, vrij van successierechten. Een schoonvader te Alfen had na den dood zijner getrouwde dochter het 1 ja rig ktnd dat zij naliet, tot zich genomen, louter uit goeden wil, gelijk Ier teiecbtzit- ting van de Haagsche rechtbank bleek, eu weigerde eenige malen het aan deu vader in wiens handen hij het kind siecht verzorgd dacht af te geven. Het O. M. zou zeer veel consideratie met den bekl. gebruikenen vorderde wegens het onttrekken van een minderjarig kind aan het wettig gezag van den valer, 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Een deze week te 's Gravenhage gehou den bazaar ten behoeve van de gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede heeft, naar het D. Z. II. en 's Gr: mededeelt, f 7600 opgebracht. Uit Rotterdam schrijft men aan het D. v. Z. U. en 's Gr. Zondagavond maakte een vreemdeling een waudeliug door de stal, en had 100 centeu in den zak. Op weg gaf hij aan elk die hem een doosje licifers te koop presenteerde een cent, eu had bij terugkomst in ziju hotel nog 9 centen over. Onder hen die een cent kregen, waren 2 mannen eu 14 vrouwen die een kind op den arm hadden, en voorts eeltige kinderen uaar zijne schatting beneden de 1 'J jaren oud. De Vereenigiug „Musis Sacrum" ie Dordrecht heeft uenoemd tot directeur der afdeeling „vocale en instrumentale toonkunst" den heer Carel Bouman, kapelmeester bij het Eon. Dordrechtsch Fanfarekorps. Door het vertrek van den heer C. Van der Linden, naar Amsterdam was genoemde be trekking opengevallen. Naar de Amst. Cl. uit betrouwbare bron verneemt, beslaat het plan om eene maatschappij op te richten tol exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt. Aan liet hoofd van die maatschappij zou komen te staau de heer Ton Sr., directeur der centrale markten te Dusseldorf. Het Paleis vuor Volksvlijt zou alsdan tot eene groote hal ingericht worden, waar bloemen, planten, groenten, vleesch, visch enz. zouden te koop aangeboden worden. Er ziju reeds onder handelingen aangeknoopt met de aandeel houders vau het Paleis voor Volksvlijt, waarvau de meerderheid zich bereid ver klaard heeft, zoodat de onderhandeliugen spoedig tot een goed einde zullen gebracht worden, terwijl men zich met een adres tot de bevoegde autoriteiten zal wenden, ten einde een subsidie te ontvangen, daar, zoo het plan gelukt, de reeds lang beloofde en verwachte groentenmarkt van gemeentewege niet opgericht zou behoeven te worden. Te Utrecht heeft hedennacht in de kazerne der genietroepen een moord plaats gehad waarvan de geniesoldaat S. het slacht offer en de korporaal F. de vermoedelijke dader is geweest. Eenige fabrikanten te Utrecht hebben nu eu dau de aardigheid te adverteeren, op een vreemdsoortige wijze die betrekkelijk goedkoop is, doch weinig bijval vindt. Van den bovensten omloop van deu Domtoren werpen ztj honderden strooibiljetten. Voort gestuwd door den wind, fladderen de biljetten als vogels in de lucht,-altijd een en dezelfde richting uit, en komeu gewoonlijk daar te land, waar zij weinig waarde hebben voor belanghebbenden, zooals op singels eu in plant soen, waar men ze als ware het gezaaid vindt liggen. Gisterenmiddag werd het schip, bevaren door schipper Hollander, met een sleepboot naar Arnhem gesleept. Bij het passeeren van de gemeente Doorwerth viel het 6 jarig zoontje van den schipper bij ongeluk over boord, en verdween al dadelijk iu de diepte, zoodat het kiud verdionk. Het lijkje is nog niet opgevischt. Uit een der Friesche gemeenten ver dween voor eenige jaren een man, zonder iemand iets van zijn voornemen te zeggen, en vertrok naar Amerika, achterlatende veel schuldeischers, die het hun toekomende maar afschreven. Dezer dagen verscheen onze land verhuizer eenskbps weer in ziju dorp, en be taalde daar voor een goed deel zijn schulden. Thans is hij weer naar de nieuwe wereld, zooals hij zeide, om het restje van ziju schulden te verdteneu eu dan af te betalen. De Gruuingsche politie is zoo geluk kig geweest een bende jeugdige zakkenrollers te vatten, die het vooral op de beursjes der boerinnen die op de weekmarkt kwamen, voorzien hadden. De oudste der booswichten is 14 jaar. Zij hadden verschillende berg plaatsen in den grond, waar zij de gestolen voorwerpaH. wegmoffelden. Doopte „Carnaval-commissie" te Breda is tot de verschillende vereenigingen te dier stede het verzoek gericht, om deel te nemen aan deu grooteu gecostumeerden optocht, wel ken de commissie zich voorstelt, bij voldoenden steun, op Maandag 4 Maart te houden. Men schrijft aan de R. Cl. uit Eind hoven: Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Ktezersvereenigiiig „Nocrd-Brabant" voor de caudidatuur van het lidmaatschap der tweede kamer het oog gevestigd op iemaud in Holland. Daartegen gsan reeds nu vele stemmen op, vau lieden die meenen, dat de provincie Noord-Brabant beter deed met iemand uit haar midden af te vaardigen om de belangen van het district en der provincie te vertegenwoordigen. Men schrijft aan ie Tijd ui' Vaals: Er is hier druk sprake van de oprichting van een badhotel met aanverwante speelzalen, welke door den kapitein Jovès in den nabu- rigen vrijstaat Moresnet zouden worden ge bouwd. Naar men zegt, zullen de spelen Trente, Quaraule, eu voornamelijk de Roulette, die Spa tot het rendez-vous der speelooblesse maakten, daar weder iu zwang kouieu. Wij gelooven echter dat De duitsche en de Belgische Regeering tegen het plan van kapi- leiu Jovès in verzet zullen komen. PEB TELEGRAAF. PRETORIA, 8 Febr. De Transvaalsche regeering maakt liet wetsontwerp openbaar tot instelling van een volksraad, bestaande uit twee kamers. De leden van den tegen- woordigen raad worden leden der eerste ka mer. De leden van bei-Ie kamers moeten Protestant en twee jaren als grondbezitters iu de republiek gevestigd zijn. NEW YORK, 8 Febr. Het wetsontwerp betreffende de oprichting eener maatschappij tot het graven van het Nicaraguakanaal is door het huis van afgevaardigd' n en den senaat goedgekeurd. BEL6IK. Omtrent de wijze, waarop het ODgeluk bij Groeuendaal heeft plaats gehadheeft een ingenieur een vrij uitvoerig verslag ge geven. Het komt in hoofzaak neer op liet bekende feit, dat de locomotief van den trein ontspoorde, ongeveer 50 meier véór de via duct, die dwars boven den spoorweg liep, en zoodoende tegen den linkerpijler botste. Deze werd geheel vernield en de brug, die toen slechts op ééH pijler steuude, brak midden door. Terwijl de rechterhelft zitten bleef, viel het linkergedeelte in ziju geheel op deu trein. Dat dit deel der brug ééne massa bleef, bewijst, dat aan de constructie niets outbrak. A' fci L, A A 3». Zooals men weet, verzette de Iersche afgevaardigde O'Brien zich ook ditmaal bij zijne gevangenzetting weder hevig tegen de pogingen out hem de gevangeniskleeding aan te trekken. Men heeft hem thans ver gund gedurende zijn straftijd te Clonmel zijn eigen kleederen te dragen eu zich in de ziekeuafdeeling der gevangenis op te houden, waar hij beter voedsel ontvangt. I» UlTSCHnaa Bij de behandeling der staatsbegrooting in den rijksdag kwam gisteren ter sprake het voorstel van deu heer Mirbach, om de regeeringeu uit te noodigen tot gemeen schappelijk handelen met Engeland, indien deze mogendheid het initiatief mocht nemeD tot invoering van den zilveren standaard. De minister van financiën verklaarde, dit de gevoelens verschillen ten opzichte van de vraag, of Duitschland juist deed toeD het den gouden standaard aannam. Te recht hebben de verschillende regeeringen steeds eene afwachtende houding aangenomen, en de toestand van het muntwezen in Duitsch land geeft geen aanleiding dit standpunt te v.-rlaten. Een gemeenschappelijk optreden met andere mogendheden is slechts das mogelijk, wanneer hare maatregelen voldoende zekerheid bieden, dat zij het bij haar geldendt stelsel zullen verlaten. Eerst wanneer daa' omtrent een besluit zal zijn genomen, kaï de weg worden vastgesteld, welke zal wordei ingeslagen. De heer Vou Bennigsen was tegen hel voorstel, dat hij zelfs beschouwde als eene bemoeiing met de inwendige aangelegenheden van Engeland. De heer Kardorff had van den minister een meer afdoend antwoord verwacht, doch trok onder de bestaande omstandigheden het ook door hem geteekende voorstel iu. tó OS T K A «IJ H. De Oostenrijksche Kroonprins, De koning van België is van Weenen vertrokken en naar Brussel teruggekeerd. De koningin eu de kroonprinses-weduwe zullen Zaterdag Weenen verlaten. De laatste zal echter over eenige weken naai Weenen terngkeeren. Het getal kransen, kruisen en ruiken bloemen dat aan bet stoffelijk overschot van den kroonprins vereerd is, bedraagt 835. Gister-avond zijn zij allen naar de Capucij- nerkerk overgebracht. De metalen lijkkist waarmede de houten, die het stoffelijk overschot vau kroonprim Rudolf bevat, moet worden omkleed, is noj niet gereed. Zoodra zij is afgewerkt en haar in houd heeft ontvangen, zal zij waarschijnlijk in deu rechter nis worden geplaatst, recht voor de lijkkist, waarin de stoffelijke over blijfselen van den ongelukkigen keizer Mali' miliaan van Oostenrijk rusten.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2