BINNENLAN DSCHE BERICHTEN. BU E f EN LA NIXSCKE B E RICHT EN is.* ars s: TE» «Z3 cr» mi sa* TT» beide bloemenunaaksters de vcreeniging er aan herinnerd, hoeveel verplichting ze heeft aan die dames die steeds met zooveel toe wijding de vronwerollen op zich nemen. Mochten we Califourchon eene kleine op merking maken bij zijn overigens lang niet onverdienstelijk spel, we zouden hem raden iets minder bewegelijk met zijne armen te zijn; trouwens eene niet gemakkelijk te overwinnen kwaal van dilettanten. Nu werd, legen half dón ongeveer de zaal voor het hal in gereedheid gebracht en weldra zweefden de paren lustig door de zaal. En toen we, op verslaggevers-bed tijd, de zaal verlieten was alles in eene stemming die ons de overtuiging gaf dat, de bijeenkomst even geanimeerd zou eindi gen als ze begonnen was, en dus wederom volkomen geslaagd mag worden genoemd. Uit Leiden wordt aan de N. R Ct, gemeld: De Leidsche burgerij mag tevreden zijn. l)e studenten van het eerste jaar hebben alsnog besloten den dies-rijjool wel te doen plaats hebben, zoodat aanstaanden Vrijdag de gebruikelijke feestvieugde in de straten niet zal ontbreken. Is de correspondent van het I) v.Z. 11. en 's Gr. goed ingelicht dan u orden ook onder de plooden bij liet spoorwegongeluk bij Gruenendaal getelu de zoo hier als overal geliefde Concertzangeres rnej. Dina Bruiner en baron Osij, eerst onlangs benoemd tot gouverneur van Autwerpen. Volgens het Journal de Bruxelles zat de zangeres wel in den treiu, maar is zij er ongedeerd afgekomen. OFFICIKEbb BERICHT*;*. Door Z. M. is aan den beer B. Hugo Sassen, consul van Columbia te Brussel, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder grootkruis der orde van de Kroon, hem door Z. M. deu koning van Hawaii geschonken. Door Z. M. is L. Van de Westelaken benoemd tot burgemeester der gemeente St. Michiels Gestel. Door Z. M. zijn bij het departement van koloniën bevorderd tot referendaris, de hoofdcommies J. M. Meeter, tot comm., de adjunct-comm. P. J. Van Dam den Bou- mees'er en J. Geradts, en tot adjunct-commies, de 1ste klerk J. A. Canneelterwijl bij hetzelfde besluit is benoemd tot aJjunct- commies hij het departement van koloniën, de heer mr. W. Van der Jagt. Door Z. M. zijn benoemd: 1°. tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappf meer, J. E. Rijnbout, met toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Assen 2°. tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Assen, J. Krans, met toekeimiug van eervol ontslag als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f 17,888,132,29 en bij de betaalmeesters. 2,033,109,406 Te zamen f 19,921,241,696 De le luitenant jhr. Meijer, van het 3e regiment huzaren, is overgeplaatst naar bet depot-eskadron le Leiden. De inspecteurs en adjunct-inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht zullen, naar wij vernemen, in den loop dezer maand te 's Huge bijeenkomen, om eene herziening der wet op de besmettelijke ziekten voor te bereiden. (N. R. Ct 1'e Franeker is overleden de heer Mr. G. Schot, oud-lid van de eeiste kamer der sta ten-generaal, Er zijn 53 sollicitanten naar de be trekking van kapelmeester bij het stedelijk muziekkorps te 's-Bosch. Te Zoeterwoude, waar een deel van het predikantstraktemeut door heffing van een hoofdelijken omslag moet worden gevonden, hebben enkelen de voldoening van dezen om slag geweigerd, zoodat daaruit reeds vervol gingen zijn ontstaan. In tegenwoordigheid van een zeer tal rijk publiek werd gisteren voor de recht bank te 's Gravenhage behandeld de zaak van de vijf Scheveningers, beklaagd van te zamen en in vereeuiging in deu avond van 12 Dec. 11. op het jaagpad langs het Ka naal onder Scheveningen moedwillig en ge welddadig den heer S' te hebben geslagen en in het kanaal te hebben geworpen, ter wijl de heer S.alleen doordien hij kou zwemmen, zelf wtêr op den wal was ge klommen en zich daardoor heeft gered. De subst. off. v. just., wijzende op de verontwaardiging die de brutale aanranding allerwege hid opgewekt, achtte het eerste gedeelte van de aanklacht, mishandeling, ten aanzien van alle vijf beklaagden bewe zen. Voor twee hunner vroeg hij vrijspraak "an de poging tot doodslag. Hij eischte veroordeeling van een der twee laatst bedoel den tot 9 en van den tweede tot 6 maan den gevangenisstraf, en voor de overige ie der 3 jaren. Na verJediging door mrs. J. Van Gigch en A. D. VV. L)e Vries, handhaafde de subst.-officier zijn eiscli, doch vroeg onmid dellijke invrijheidsstelliug van de beklaagden D. K. en I), d. R De rechtbank gelastte de gevraagde in vrijheidstelling. Vervolgens behandelde de rechtbank nog de volgende zaak: In den namiddag van 30 Nov. 1&88 werden door een rijksveldwach ter en een onbezoldigd jachtopziener drie personen, 11. G. S P G. S. en Le M., j in hel jachtveld van de prinses Von Wied, onder Wassenaar, gevonden, jagende zonder daartoe bevoegd tc zijn, dus stroopeude. Door den veldwachter opgebiecht hem in de gelegenheid te stellen proces verbaal tegen hen op te maken, hadden de twee eergstgenoem le gedreigd, hem met hunne geweren neer te schieten, terwijl de laatste aanbood hem met een roeispaan de hersens in te slaan. Door getuigen werd de verklaring van de veldwachters bevestigd. Subst. officier van justitie mr. Oit, er op wijzende dat de ambtenaren volkomen bevoegd waren tot het opmaken van pro ces-verbaal tegen de jachtovertreders, acht- le uit het getuigenverhoor de bedreiging met geweld bewezen, en vorderde tegen ie der 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger van bekl.mr. A. Slote maker, coucludeerde lot vrijspraak van de drie beklaagden, althans van twee hunner. En bevond de rechtbank hen schuldig, dan beval hij hen in de clementie aan. In beide zaken uitspraak over 8 dagen. Men schrijft uit Scheveningen: De buitengewoon krachtige westenwind gaf Zaterdag eene prachtige zee te aanschouwen. Hoog bruisende golven waren zoover het oog reikt waar te nemen, en kwauien met on stuimige kracht naar het strand aanrollen. De zee stond zeer hoog en liet bij het op komend hoog water hoe langer hoe minder van het strand over. Tegen drie uur stonden de baren tot aan den duiuvoet en wies het water steeds aan. Thans bleek hoe noodzake lijk de opruiming was van de heining tusschen het station va-i de Hollansche Spoorwegmaat schappij en den vuurtoren, waaraan juist Vrijdag door die Maatschappij de laatste hand was gelegd, nadat de gemeente eeuige weken geleden reeds een gedeelte had doen weg ruimen. Meerdere schuiten, die Zaterdag waren aaugekomeD, stoudeu legen den duin voet en moesten haar ankers lot bij de ge denknaald leggen. Geschiedde dit reeds met groote inspanning en moeite, bij de aanwezig heid der heining ware dit niet slechts onmo gelijk, maar de zeelui zouden niet te bewegen zijn geweest op bun schuiten te blijven, daar de ankertouwen door het schuren langs de heining gebroken en de schuiten naar zee zoudeu ziju geslagen. De gemeente en de maatschappij hebben dus juist bij tijds dezen hinderpaal voor de viischerij onschadelijk gemaakt, en de belang hebbenden, die niets onbeproefd hebben ge laten om het daarheen te leiden, mogen due met voldoening op huil pogingen neerzien. Lt. v. Z.-H. en 's Gr.) Een bejaard man, woonachtig te Groet (gem. Schoort), heeft zich verleden Zondag morgen zoozeer overspannen met loopen om de passagiersboot te Schourldam nog te krij gen, dat hij hij het stappen op de boot van vermoeienis nederviel eu op de plaats dood bleef. Zaterdag hebben drie knapen van 8 en 9 jaar zich toegang weten te verschaffen tot den kelder van een tapper in de Beekstraat te Arnhem, eu zich aan jenever uit een vat zoodanig tegoed gedaan, dat zij als levenloos liggende in den kelder werden gevonden. Een hunner was waarschijnlijk in zijn dronken schap gevallen, waardoor hij een ernstige woud aan het hoofd bekomen had, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Arnli. Ct.) Uit Stavoren wordt i. d. 4 Februari gemeld: Omstreeks honderd landverhuizers naar de Argentijusche republiek, aangebracht per spoortrein, gingen hedenmiddag 1 uur scheep op de veerboot. Zij hadden om streeks 1809 kilogram bagage bij zich, zoo- dal er heel wat over te pakken viel. De meesten kwamen uit verschillende oorden van Friesland, eeuigeu ook uit Grouiugen eu Dienie. Het vellen van denneboomen te Stads kanaal is Zaterdag jl. door 50 van de 100 arbeiders hervat. De eigenaar, die uit België is overgekomen, heift de loonen verhoogd. Dior de arrood.-rechtbank Ic Maas tricht is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Gulpen, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. Til. -I. A. Duynstee, griffe r bij het kantongerecht le Sittard n:r. G. R. A. Lemmecs, griffier bij het kantongerecht te Heerlen; ell int. R. H. A. M. Romine, advocaat en procureur te 's Herlogenbosch. »9ST KST R i.s et. De Oostenrijkschc Kroonprins. Uit de vele bijzonderheden, welke de Weener bladen nog over den dood van den Oostenrijkschi'ii kroonprins melden, blijkt meer en meer, dat de prins het plan om zich het leven te benemen, reeds sedert geruiuieu tijd heeft vuoi bereid. Met Kerstmis zond de prins aan graaf Stephanus Karolyi te Pest zijn levensgroot portret, geschilderd door Benczur. Een kort briefje was er bijgevoegd, waaruit bleek, dat i-.e prins zijn vriend, een afscheidsgeschenk wilde geven, dat aldus eindigde: Wanneer gij dit portret beschouwt, denk dan nog eens aau uw vriend Rudolf." Daarbij komt dat de prius iu den laatsten tijd blijkbaar gepoogd heeft eenige verkeerde oordeelvellingen te zijnen opzichte goed te maken. Toen keizer Wilhelm le Weenen was, verliet de prins de stad, hetgeen natuurlijk niel onopgemerkt bleef. Den 27sten Januari, toen de Duitsche gezant prins Keuss een feest gaf ter eere van 's keizers verjaardag, trad de kioonprins bij zonder op den voorgrond en overstelpte den gezant op iu 'toog vallende wijze met be leefdheden. Ten slotte, toeu de prins afscheid nam, verzocht hij prins Reuss uitdrukkelijk, zijne hartelijke groeten aan deu Duilscheu keizer over te brengen. Ook werd wel eens beweerd, dat de kroon prins meer sympathie gevoelde voor Oosten rijk dan voor Hongarije. Blijkbaar heeft dit den prins ook gehinderd, want de brief, waarin hij graaf Szögenyide*bereddering zijner schriftelijke nalatenschap opdroeg, eindigt met „God zegene ons Ilougaarsch vaderland." Veschillcnde personen uit de omgeving van den kroonprins verzekeren, dat de prins in deu laatsen tijd de gewoonte had te zeggen: „dat zal ik toch niet beleven." Niemand be schouwde deze zegswijze als ernstig gemeend, doch nu, na hel gebeurde te Meyerling, ver sterkt hel de overtuiging, dat de prins reeds lang liet voornemen zelfmoord te plegen heeft gekoesterd. Waarom heeft de prins zich dan het leven beuomeup Naar men zegt. omdat hij in de droefgeestige stemming, waarin hij verkeerde eu door de lichamelijke pijn, welke hij nu en dan ondervond, m den waan was gekomen, dat hij niet berekend zou ziju voor de zware laak om als keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije op te treden. Een Oosten- rijksch letterkundige, die nog al eens met Rudoll in aanraking kwam, verzekert dat de kroonprins, toen zij over de mogelijke troou- afdanking van koning Milan van Servië spra ken, zeide „üp iederen vorst rust de plicht te blijven op den post, waarop hij is geplaatst, behalve uattuuriijk, indien hij zich niet meer in staat gevoelt de plichten, welke zijn hooge positie hein oplegt, uaar behooreu te vervullen. In dit geval blijft hem niets over dan óf af te danken óf zich een kogel door het hoofd le jagen, want het is beter geen vorst dan een slecht vorst te ziju." Keizer Frans Jozef maakte Zondag weer voor het eerst na ^en dood van ziju zoon een uilstapje. In den vroegen ochtend, om halfzeven, reed de keiser naar Schoiikbrnnu en wandelde daar een uurtje in het park. Na zijn terugkeer begaf de keizer zich met de keizerin weer naar de kamer, waar het lijk van deu kroonprins op een praalbed ligt. Het geheele vertrek is bijna gevuld met de kransen welke van alle kanten worden gezonden. Ook du koning eu de koningin van België ver toefden eeuigert tijd bij de lijkbaar en legden daarop twee kransen. Behalve koning Leopold en zijne gemalin, de schoonouders van deu kroonprins, zullen geen buiteulsndsche vorsten deel nemen aan de teraardebestelling. Behalve de voorzitters der beide Huizen van den Rijksraad, zullen daarbij van de afgevaardigden alleen tegeu- woordig zijn de heeren Rieger, Plener en prins Lichteustein, de leiders der oud-Czechen, Duitschers eu Ultramoniaueu. De Hongaar- sche kamer heeft een deputatie tot bijwouing der plechtigheid afgevaardigd. Ook heeft de journalistenkring te Parijs een deputatie naar Weenen gezonden, ten einde een krans neer te leggen op de baar, als een bewijs v'hn hulde voor den kroonprins als letterkundige. De Hongaarsche minister-president Tisza, die van zijn bezoek te Weenen te Pest is teruggekeerd, vertelde aan een zijner vrienden, dal de keizer hem hij zijn bezoek in den Hofourg had gezegd: //Ik heb nu alles ver- loren. Mijn geheele hoop was gevestigd op m'jn zoon. Nu rest mij niets dan het be. wustzijn van mijn plicht, dien ik zal ver vullen, zoolang mijn oude beenen mij zullen dragen. Mijne volkeren kunnen op mij rekenen." Uit Weenen, wordt aan het Ebl. van gisteren gemeld. Ontzaglijk groot was de toeloop der belangstellenden, die het in de hofkapel op een praalbed liggende lijk van den kroonprins wilden bezichtigen. De in woners der hoofdstad, bij wie de overleden prius steeds bijzonder bemind was, wilden, het koste wat het wilde, de gelaatstrekken van den algemeen geliefden prins nog eens aanschouwen. De soldaten hadden als voor zorgsmaatregel, tot handhaving der orde, den toegang afgezet, doch ondanks alle po gingen, was de aandrang zoo groot, dat vele personen in het gedrang ernstig werden ge- woud. Volgens een mededeeling der Staatscourant, vond professor Widerhofer, toen hij, per telegraaf ontboden, onmiddellijk naar Meyer ling vertrok, bij zijn komst reeds doods- vlekken op het gelaat van den prins. De kogel werd niet gevonden, doch men deed ook geen moeite om het projectiel op te sporen. De brief, dien de prins tot afscheid aan den hertog van Braganza zond, bevat geen bijzonderheden, welke ophelderingen kuuuen geven over de redenen, welke den prins tot den zelfmoord noopten. liet gedrang bij de tentoonstelling van het lijk van den kroonprins te Weenen, was zoo groot, dat twee menschen omgekomen en 20 gekwetst zijn. (ff. Ct.) Uit Berlijn wordt aan de Eaarl. Ct. van verschillende kanten over deu dood van den Oostenrijkscheu kroonprins het volgende gemeld: Het huwelijk van den kroonprins was allerongelukkigst en de onmogelijkheid om eene scheiding te verkrijgen, op grond van zijnen intiemen omgang met eene aan zienlijke met name genoemde vrouw, had ten laatste de noodlottige daad tenge volge, waarmede zijn geest zich gedurende langen tijd vertrouwd had gemaakt. De Prius heeft een dagboek in verscheidene deelen nagelaten. (Wij geven dit bericht gelijk mij het ontvangen, onder opmerking ccuffel, dat er sedert den dood van den Kroonprins meer dan één dame genoemd is die met de zaak in betrekking heette te staan.) FAANHBU it. Generaal Boulanger heeft eenigen tijd vacantie genomen, om te bekomen van de vermoeienissen van deu verkiezingsstrijd. De generaal is naar Royat vertrokaen en zal daar vermoedelijk een of twee weicen ver toeven. Volgens de France, een Boulangistisch blad, hebben de officieren te Tunis een de monstratie gehouden ten gunste van Boulanger. De officiereu verlangden, dat het orkest bij een voorstelling in den schouwburg En reve- uant de la revue zou spelen, en maakten een geducht rumoer toen dit werd geweigerd. Het dagblad Paris meldt, dat het hof der Seiue gisteren uitspraak heeft gedaan in de zaak der ontbinding van de oude Panama-Kanaalmaatschappij, en die ontbin ding heeft gelast. ffliltSCIlLAS#. Aan de New-York Herald wordt uit Nizza gemeld, dat de koning van Wurtem- berg gedwongen werd, zijne beruchte Ame- rikaansche gunstelingen weg te zenden, hun woonhuisen meubilair te verkoopen. Tegelijker tijd werden de onkosten van 'skoniugs hofhou ding tot een minimum besnoeid; de koning schijnt hierover hoogst ontevreden en rijdt dagelijks alleen uit, ZANZIBAR. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat Kawesi, de onlangs aangestelde saltan van Uganda, alweer is afgezet. In zijn plaats is nu ziju jongere broeder Kalema door de Arabieren op den troon geplaatst. De overheerschende invloed der Arabieren in Uganda wordt nu voorgoed als gevestigd beschouwd. GEMENGDE BERICHTEN Reeds meldde de telegraaf het ver schrikkelijk spoorwegongeluk, dat Zondag ochtend nabij Groeneudaal plaats had. De trein, die om 9 u. 20 uit Brussel was ver trokken, ontspoorde op 1400 meter van het station Groenendaal. In vol'e vaart stiet de locomotief tegen een van de beide pijlers die den boog der brug ondersteunden; de pijler werd geheel vernield, de brugboog stortte in en vernielde de locomotief en de

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2