mNENLAHDSOHÜ BEttlOÜM BUITENLANDSCHE BERICHTEN. is-" re ssr® «3 8333 «T3 an» W_! T**s TP Noirville, op tien gehuwden Roger Laroque die haar 't hof maakte doch zoodra hij haar gehuwd wist lol geen prijs lot hel aanhou den dier verstandhouding Ie bewegen was, heeft eene verschrikkelijke uitwerking. Met haar medeweten wordt door zekeren Luver san, een handelsagent, een moord gepleegd, gevolgd door diefstal en de sprekende ge lijkenis tusscheu Laroque en Luversan is een van de redenen die de verdenking van den moord doen vallen op Roger. Die moord, tegenover de woning van Laroque gepleegd, is door diens vrouw en zevenjarig dochtertje door het venster gezien eu ook zij hebben in den moordenaar den echtgenoot en vader uteenen te her kennen. Laroque wordt gevat; de banknoten bij den vermoorde gestolen worden bij hem teruggevonden. Hij heeft ze terugontvangen van de vrouw tot wie hij eenmaal in ver standhouding stond, van mevrouw De Noir ville. 11 ij mag dien naam aan de justitie niet noemen, hij zou die vrouw, hij zou zichzelve en de zijnen onteeren. Hij kan dus de justitie niet verklaren hoe dat gild in zijne kas kon worden teruggevonden, hij wil dal niet, en aangezien bovendien zijne zaken slecht stenden lag de verdenking voor de hand dat hij door moord en diefstal zich voor de schande van een faillissement had trachten te sparen. Hij werd dus veroordeeld; hij droeg liever de schande van de verdenking van moord en diefstal, de schande van verbanning en galeistraf, de ellende over vrouw eu kind uitgestort, dan het vermoeden uit te spreken dat de advocaat De Noirville de moorde naar kon zijn, de man van zijne vroegete minnares van wie hij de gestolen banknoten had terugontvangen. Zeer natuurlijk is zulk een schaamtege voel aan de eene zijde en zulk een liefde voor zijn vriend De Noirville aan de an dere zijde zeer zeker niet. Onnatuurlijk is 't bepaald dat hij zijne vrouw van verdriet liet stenen en zijn kind op den rand van 't graf brengt, en toch nog steeds weigert den naam te noemen van den man dien hij van den moord verdenkt. Treffend natuurlijk is tegenover dat mis dadig stilzwijgen de standvastige weigering van vrouw en kind, die dan toch de misdaad van man en vader hebben meeneu te zien, om, waar dan ook, getuigenis van wat ze gezien hebben af te leggen, i e advocaat De Noirville zal voor zijn vriend Laroque als voor zichzelve pleiten, doch sterft te midden van zijn pleidooi toen hem een brief werd bezorgd waarin hem de vroegere verstand houding van Laroque tot zijne vrouw wordt uiteengezet. Laroque wordt veroordeeld eu naar de galeien gebracht (het stuk speelt in Frank rijk), doch hij weet te ontvluchten en zijne onschuld te bewijzen. Iutnsschen heeft de zoon van mevrouw De Noirville liefde op gevat voor de intusschen tot maagd opge groeide dochter van Laroque, doch wat dit meisje van het gebeurde weet doet haar de hand weigeren aan den zoon van den braven advocaat die haren schuldigen vader heeft willen redden en in zijn vurig pleidooi is gestuit door zijn plotselingen dood in de gerechtszaal. We laten de waarde van hel drama als zoodanig daar, maar ongetwijfeld heeft het de vertooners gelegenheid gegeven om in onderscheidene bedrijven de rollen meester lijk te vertolken. De heer Royaards vooral als Roger, verdient voor zijne vertolking veel lof. De vermoeiende rol is door hem lot het eind toe met veel zorg en actie af gespeeld; ook mevrouw Laroque speelde haar rol verdienstelijk. De heer Malherbe was, eerst als vader, later als zoon De Noirville pveneens uit muntend en Luversan vond in den heer Velt man eer. waardig vertolker. Doch bovenal mag een welverdiend woord van hulde niet worden onthouden aan de veelbelovende 13jarige leerlinge van de looneelschool mej. Br tlie als zevenjarig dochtertje van den geschandvlekte ons zulke gevoelvolle too- neeltjes deed genieten. Zoowel in „het ge boortefeest van Suzanua" als in „de zaal der beschuldigden'' en „voor het hof van assises" hadden we de gelegenheid den uit muntenden aanleg van deze jonge dame te bewonderen. Ook in het 7e tafercel, de terugkomst, was hare houding uitstekend. flare rol weid zeer verdienstelijk overge nomen in de „terugkumst, 12 jaren later" door mej. Roelofsen. Mej. Euchs had als kamenier van mevr. Laroque bij haar ver hoor iets minder hare getuigenis als een lesje kunnen opzeggen. Over 't geheel heeft de vertooning zeer gepakt, en de vertooners hebben daartoe door tiun uitmuntend spel wel 't meest bijge dragen. Dat 't slot van het stuk ons on bevredigd liet is hunne schuld niet. De heer Van Lier heeft al het mogelijke ge daan om het welslagen van het stuk te verzekeren en zijne vertooners hebben hem daarin uitmuntend ter zijde gestaan. OmCIGKLE BERICHTEN. Door Z. M. is de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. hij de zeemacht dr. A. Lachawtec, met l Fcbr. a. s. wegens eindiging van zijn vierjarig dienstverband eervol uit den zee dienst ontslagen. De luit. ter zee 1ste kl. B. Brutel de la Rivière, en die der 2de kl. 11. J. Bak en J. II. Van Leent, uit Oost-Indiê in Ne derland teruggekeerd, zijn op nou activiteit gesteld. Aan de rijksambtenaren der directe belastingen enz., van de registratie eu van de directe belastingen en het kadaster is eene cnculaire gericht, waarin zij namens Z.Exc. den minister van financiën worden uitgenoodigd, elk voor zoover zijnen werk kring in de hierloe behoorende gemeente betreft, de landbouw-euquête-commissie voor te lichten. Aan de twe.-de kamer is een aiires gericht van den volgenden inhouJ; Geeft met verschuldigde gevoelens te ken nen liet Bestuur van de Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den boterhandel dat het met bijzondere ingenomenheid heeft gezien de indiening van het wetsontwerp, in houdende bepalingen tot voorkoming van be drog in den boterhandel; dal echter, volgens zijne bescheiding meeniug; de bepalingen van dat ontwerp gewijzigd moeten worden, wan neer zij aan het doel zullen beantwoorden; dat het daarom de vrijheid neemt u dringend te verzoeken het daarheen te leiden ten le dat in art. 2 wordt opgenomen de algetneene bepaling, dat het verboden is surro gaten van boter ten verkoop aan te bieden, te verkoopeu, te leveren of te vtrzendeu, in dien niet op de verpakking hel woord „Mar garine" in duidelijke letters voorkomt. ten 2e dat aan de strafbepalng in art. 8 wordt toegevoegd, dat bij herhaling van de overtreding door denzelfden persoon binnen twee jaar, altijd het maximum der straf moet worden toegepast. De redenen van dit verzoek zijn nader omschreven in bijgaa ide toelichting, die aan nwe welwillende aandacht wordt aanbevolen. 't Welk doende, enz. Bij het adres is eene uitvoerige toelichting gevoegd. Het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap heeft het vraagstuk der grensschei ding tusschen het gebied der Noord-Borneo- compaghie en dat der Nederlandschc bezittin gen lil Noordoostelijk Borneo tot een onder werp van studie gekozen. Het heeft in den vorigen jaargang van het tijdschrift des ge- nootschaps eene uiteenzetting betreffende be doelde grens, door zijnen voorzitter, den heer W. F. Versteeg, doen opnemen. Dat artikel is door de Engelsche Roijal Geographical Society in het Juiinommer barer Proceedings overgenomen en in September beantwoord met eenige opmerkingen van den heer Kindersley. Naar aanleiding dier opmerkingen heeft de heer Versteeg eene wederlegging geschreven, die de Britscne aardrijkskundige vereeniging echter niet meer heeft willen opnemen, dewijl zij de zaak, van een aardrijkskundig-weten schappelijk oogpunt, door de reeds gevoerde gedachtenwisseling voldoende opgehelderd achtte, en zij meende dat die verder uitgemaakt diende te worden tusschen de Ncderlandsche en de Britsche regeering. In het eerstdaags verschijnende nommer van het Nederlandsche aardrijkskundige tijdschrift zal men nu de opmerkingen van den heer Kindersley met de wederlegging van den heer Versteeg vereenigd aantreffen. Aangezien deze polemiek voor verkorting niet wel vatbaar is, meeneu wij belangstellenden naar het tijdschrift zelf te mogen verwijzen. Het tweede deel is verschenen der „Algemeene Aardrijkskundige Bibliographie van Nederland", uitgegeven door de af- deeling Nederland van liet Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Dit deel be helst de bibliographie over den „Natuur kundigen toestand," bewerkt door de heeren W. J. D. Van lterson, E. Engelenburg, J. Van Heurn, C. A. J. A. Oudemans, J. G. Boerlage en P. P. C. Hoek. Dr. VV. N. Du Rieu zegt in een voor bericht, dat er vele gapingen en kleine abuizen in dit deel zullen zijn, in weerwil van de gewaardeerde medewerking van uit nemende vakmannen; vaak bleek later, dat ieder hunuer zich op een ander standpunt had geplaatst en uit zeer uiteenloopende lijsten en verzamelingen de titels had afge schreven. Dr. Du Rieu heeft getracht daarin zoovee' mogelijk gelijkvormigheid te brengen, maar is overtuigd dat er nog vele gebreken sciiuiien; bij eene bibliographie is' naar zijne meening, de volmaaktheid zelden, en bij eene eerste bewerking volstrekt niet te bereiken. Welwillende aanmerkingen zei Ihj gaarne vernemen, e:i nog liever zal hij gewensclite aanvu lingen ontvangen. Het derde deel, dat de bibliographie van het „Volk en zijn Bedrijf" zal omvatten, is reeds ter perse gelegd. De heer R. Van der Menien verzamelde en schikte hiervoor de titels, behalve die over d n landbouw, welke de heer Van lterson bewerkte. De inkrimping van den postdienst zal, naar De Maasbode verneemt, niet alleen be perkt blijven tot het verminderen van het aantal verzendingen. Naar het D. v. Z. H. en 's Gr. verneemt, heeft de koningin regentes van Spanje inde orde van Karei lil benoemd: tot comman deur jhr. mr. H. Van der Wijck, s. eretaris- generaal bij het departement van koloniën; tot ridders de heeren mr. VV. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directe belas- tingen, invoerrechten en accijnzen aan het departement van financiën, en mr. J. C. De Marei Oyeus, administrateur, chef der afdee- ling handel en nijverheid aan het^iepartemeut van waterstaat enz. De oud—gouverneur—generaal van Nederl. Indië, de lieer O. Van Rees, is in de residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hotel des lndes. In den ouderdom van 83 jaar is in Den Haag overleden mr. J. H. J. Huij- gens van Ockenburgh, oud strijder san 1830. Maandag is een paard, toebehoorende aan den landbouwer C. Van der Post, te Veur lijdende aan kwaden droes, onteigend en afgemaakt, terwijl nog drie paarden als ver dacht zijn afgezonderd. De vijf Scheveningers, die in December II. den heer S. aan het Kanaal aanrandden, zullen aanstaanden Maandag terechtstaan. De aanklacht luidt: mishandeling en poging tot doodslag. De Diergaardesingel en Kruiskade te Rotterdam werden Zaterdagavond tegen half elf in opschudding gebracht door een man, die zich op den Diergaardesingel door een revolverschot van het leven beroofde. De reden van deze wanhopige daad is onbekend. De agenten van den politiepost Diergaardesingel hoek Kruiskade, waren spoedig ter plaatse en kwamen tot de ontdekkiug, dat er nog meer dere kogels op de revolver zaten. Dr, Tim mermans constateerde den dood. De man was gehuwd en vader san drie kindereu. Een erfenis wordt als de oorzaak van zijn ongeluk genoemd. Eenige oogen- blikken voor het ongeval had hij in een koffiehuis in die bunrt reeds de revolver la ten zien, en op zich willende schieten, miste hij en schoot door het plafond der gelag kamer. Als een waanzinnige liep hij toen de straat op, waar niemand hem durfde na te gaan, daar hij iedereen met de revolver dreigde. Spoedig daarop volgde het treurige tooueei aan deu Diergaardesuigel. Het bericht, dat de hardrijder C. S., van Nieuwerkerk a/d IJsel, overleden is, blijkt onjuist te zijn. (N. R. Ct.) Het Donderdag morgen in de Eierlaud- sche gronden gestrande Engelsche stoomschip Beubrack is als verloren te beschouwen. Toen V rijdag nacht de sleepbooten Hercules, Simson, stad Amsterdam en Assistent er voor gespan nen waren, braken op het gunstigste oogeu- blik, toen men bijna zeker was het stoomschip vlot te krijgen, de sleeptrossen van de Hercules, waardoor de Benbrack terugwerkte en in zeer ongunsligen toestand kwam. Daar demoge lijkheid tot afbrengen nu moest worden opge geven eu de branding steeds heviger werd, verliet de bemanning, bestaande uit 23 per sonen, het schip. De vischbotter H. D. 50, schipper J. Kramer, nam ze allen op eu bracht ze Zaterdag morgen behouden te Nieuwediep aan. De eclitgenoote van den kapitein had den vorigen dag, om geen gevaarlijker oogen- blik af te wachten, het schip reeds verlaten. Van de kostbare lading katoen zijn ruim 400 balen aldaar aangebracht; bij gunstige gelegenheid bestaat er mogelijkheid meer te bergen. De raad der gemeente Kampen heeft in hare gister gehouden zitting tot gemeente geneesheer benoemd den heer W. Druif, arts alhier Te Bonnerveen werd dezer dagen een meisje, des avonds op den openbaren weg, door een haar niet onbekend manspersoon aangegrepen, die haar van haar zilveren oor ijzer beroofde eu dat in eene sloot wierp, eu haar daarna mishandelde. Men ziet hierin een wraakoefening, omdat het meisje in eene strafzaak tegen dien persoon getuigd heeft. De zaak zal door de justitie vervolgd worden. PER TELEGRAAF. BERLIJN, -30 Jan. Volgens de National Zeilung hecht men in regeeringskringeD te Berlijn aan de verkiezing van generaal Bou- langer geetie bijzondere beteekenis. Men gelooft niet, dat daardoor de politieke toe stand eenige veranderingzai ondergaan. Vooral is men niet van meening dat de levenskracht der Fransche republiek door Boulaugers ver kiezing op het spel wordt gezet. Men deelt dan ook volstrekt niet in de sombere be schouwing van hetgeen te Parijs is gebeurd. De vooruitzichten op behoud van den Euro- peeschen vrede worden ook nu als in hooge mate voldoende beschouwd, WASHINGTON, 30 Jan. De senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ver heffing der legaties te Parijs, Berlijn, Londen en Petersburg tot den rang van ambassades. Vooits besloot de senaat in een geheime zitting te beraadslagen over de voorstellen, welke betreffende Samoa zijn ingediend. Morgen zal in het huis voor afgevaar digden een voorstel worden ingediend, waarbij preside t Cleveland wordt uitgenoodigd te zorgen, dat de toestand op de Samoa-eiianden worde hersteld, gelijk deze bij de conferentie van 1887 is bepaald en niets te verzuimen, ten einde de rechten der Amerikaansche burgers op de Samoa-eiianden te handhaven. PEST, 30 Jan. Ten gevolge van de nieuwe legerwet blijft te Pest en in andere steden van het koninkrijk een vrij sterke gisting heerschen. Vele vergaderingen worden gehou den, ten einde tegen de nieuwe wet te protesteeren. Een talrijke menigte verdrong zich gisteren voor het gebouw der Kamer en maakte een geducht leveu. Ook in het gebouw drong een opgewonden menigte door, welke door fluiten en schreeuwen haar afkeuring te kennen gaf vooral na de stemming, waarbij de wet in beginsel werd aangenomen. Het gebouw der liberale club wordt door de troepen beschermd. De menigte vernielde het buitengedeelte van verschillende koffie huizen, maar om half elf werden de rumoer- makers uiteen gedreven 11a de voornaamste straten der stad te zijn doorgetrokken. SCHOOL- EX KËRKXIËIIlt'g. Op liet drietal voor predikant bij de Ned. Ger. gem. te Hazerswoude-Koudekerk is gesteld: Ds. C. W. J. Van Lummel, te aarder; H. J. Reuijl, te Zevenhoven, en J. C. Van Schelven, le Dieren. LEIOEN', 30 Januari. Voor de betrekking van polder-opzichter te Dirkslaud hadden zich ruim 600 sollici tanten aangemeld. Benoemd is de heer P. De Groot te Alblasserdam. De uitspraak in de zaak van F'ranciscus Van Hom, den gewezen tramconducteur, die den hoofdcondncteur Ekker doodschoot, op heden bepaald, is uitgesteld tot heden over acht dagen. Volgens een hier te lande ontvangen telegram is aartshertog Rudolf, eenige zoon van den keizer van Oostenrijk, door een ongeluk op de jacht overleden. Hij was ge huwd met de dochter van koning Leopold van België en laat slechts een vijfjarig dochtertje achter. LUXEMBURG. Naar men zegt, zal de heer Simons tot gezant van Luxemburg te Berlijn benoemd worden. BELGIE. Berichten uit Brussel melden, dat al daar door de laatste post uit Zanzibar geen schrijven van Stanley, maar slechts brieven van Tippoo Tib aangebracht zijn, die tot 25 Augustus loopen en de jongste berichten betreffende Stanley bevestigen. ENGELAN Een correspondent van de Globe ver haalt, hoe de teer O'Brien, na, gelijk we vermeld hebben, Donderdag 11, in de ver warring bij het ontruimen van het gerechts hof ontsnapt te zijn, verder aan de politie ontkomen is. Verkleed en aan den arm van eene bakkersvrouw, die zich hield alsof zij haar dronken man naar huis bracht, ontsnapte hij, hoewel zij herhaaldelijk politie agenten tegenkwamen en zelfs met hen in gesprek geraakten. Maar O'Brien en zijne geleidster speelden hunne rol zoo goed, dat de agenten zich lieten beetnemen. F itAXH SE 1.3 K. Generaal Boulanger heeft aan zijne kiezers in het departement der Seine een schrijven gericht, waarin hij hun dauk zegt, dat zij tegen de parlementaire coalitie zijn opgetreden. De republikeinsche partij, steu nende op de eerlijkheid der ambtenaren, is voorgoed gevestigd eu de kamer van

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2