BUITENLANDSCHE BELICHTEN Ms sa Jffijfc «as jïtB ïrea si; j &i« a tsm "tan ondergaan, een aantal graden en zilveren voorn er peil en lijfgoeder 11 waren ontvreemd. Niemand anders dan zijl e bride stiefzonen kon hij van die daad verdenken, en werkelijk bleken ook deze de daders. De kleedingsti.k- K n hadden zij bij een uitdriger en de siera- diën in een buis van virkoip met het recht tot wederinkoop en bij een goudsmid verkocht, terwijl zij de opbrengst voor het grootste gedeelte aan sterken drank en in ontucht nati den doorgebracht. Nog slecht enkele guldeus waren in hun bezit. Aangezien beiden varensgezellen zijn, be stond er vrees dat zij zouden trachten zich aan de straffende hand der justitie te onttrek- .ken, om welke reden zij ter beschikking van den officier van justitie naar de gevangenis zijn overgebracht. (O. C) De beur K. K. te Giesendam, was e. u paar dagen geleden van buis gegaan met een roeibootje, om te jagen op waterwild. Sedert had men niets van hem vernomen, zoadat bet vermoeden rees dat hem een ongeluk was overkomen. De vrees werd nog versterkt, toen eergisteren bet vaartuigje n.et de kiel omhoog drijvende werd gevonden. Gisteren eindelijk werd het lijk van den heer K. gevonden, zoodat hij vermoedelijk, buiten boord willende reiken om iets uit het water te halen, met zijn bootje omgeslagen en ver dronken is. De ongelukkige, 37 jaar oud, was gehuwd en vader. De heer j. N. Auslijn, te Amsterdam, is ten derden male aangewezen om als lid van den raad van bestuur van het Suezkanaal met een zijner collega's, als gedelegeerden van het bestuur, met de jaarlijksche missie naar Egypte, tot onderzoek van alle zaken bet kanaal betreffende, belast te worden. (Amst.) Ter waarschuwing voor de zooveelste maal aan bel publiek, om zich te wachten voor oplichting, deelt men ons het volgende mede Woensdagnamiddag werd aan een huis op de Nassaukade te Amsterdam een kistje thee bezorgd. Ongeveer een uur later kwam een jonge man, die het voorkomen van een kruier had, met de boodschap dat er een verkeerd kistje was bezorgd, en zoo spoedig mogelijk een ander zou gebracht worden. Te goeder trouw werd het kistje medege geven, op de stellige verzekering van den onbekende, dat de zaak volkomen in orde was. Doch spoedig bleek dat men door een sluwen oplichter voor een waarde van ruim f26 was bestolen. [Uil.) Te Amsterdam is aangifte gedaan van een diefstal van f 1500 aan buitenlandsche effecten en f 50 aan Hollandsche munt specie. In de Eierlandsche gronden is gestrand het Engelsche stoomschip Benbrack, met katoen, van Savannah naar Bremen. Het- lost in vaartuigen. De lading wordt te Nieuwediep aangebracht. Te Almeloo is gisterenavond brand ontstaan in de waltenfabriek. Gisterennamiddag is ter hoogte van Zalk de stoker R.van de stoomboot „De Nijverheid II", met bestemming naar Rot terdam, over boord geslagen en in den Usel verdronken. Ofschoon onmiddellijk na het ongeval werd gestopt en de roeiboot uitgebracht, mocht het personeel der stoom boot er Diet in slagen den drenkeling te redden of het lijk te vinden. In het Geb. v. K. en W. te Utrecht maakten eergisteren velen van de gelegenheid gebruik om het welgelijkend en fraai ge penseeld portret van prof. Opzoomer, ge schilderd door mej. Therése Schwartze, te bezichtigen. Dit geschenk van de Nederlaudsche vrou wen aan zijne dochter mevr. Von Antal (A. C. Wallis), bevat onder op de lijst het volgende inschrift: „Praeclari Patris Cornelii Guilielmi Opzoomer effigiem filiae Optime de litteris Neerlandicis meritae donaveruut gratae cives anno 1889". (liet portret van haten beroemden vader G. W. Opzoomer hebben aan zijne dochter, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied der Nederlandsche letteren, hare dankbare laudgenooten in het jaar 1889 geschonken.) Gister werd het portret opgezonden. (U. D.) Gisteren had de teraardebestelling van dr. P. A. Tiele, te Utrecht, plaats. Aan het graf waren vertegenwoordigd cura toren der Utrechtsche Hoogeschool, vele professoien en vrienden van den overledene. Hartelij s e en zeer waardei rende woorden werden gesproken door prof. Cramer en door Tiele's zwager, den schilder Ter Meulen terwijl prof. C. P. Tiele ge voelvol dankte voor de belangstelling aan ziju overledenen broeder betoond. In eenige der voornaamste vaarten in Friesland heeft men Donderdag beproefd het ijs stuk te slaan, met het doel die waterwegen voor de talrijke vaaituigen, die op open water wachten, bevaarbaar te maken. Men heeft evenwel het werk moeten staken, daar liet ijs, in weerwil van den 7daagschen dooi, nog te dik was en te vast zat. Donderdag is de nieuwe stoomvaartlijn tussehen Vlissingen en Zuid-Air ka feestelijk geopend. Te 2 uren werd een dejeuner gehouden aan boord van de Warwick Castle, waar sir Donald Currie, directeur der „Castle Line," den eersten toost instelde, nl. op de beter schap van den koning der Nederlanden. Vervolgens stelde hij een dronk iu op Neder land en de haven van Vlissingen, eene der beste havens die hij kende en welke zijne booten even gemakkelijk aandeden als Dartli- moutli of eenige Engelsche haven. De directeur, de lieer mr. C. Bakker, antwoordde voor de maatschappij „Zeeland" en de heer Kalff voor de Staatsspoorwegen, en nog tal van toasten volgden, waarop de boot, onder het gejuich der volksmenigte, met landverhuizers, Hollandsche passagiers, een circus, vele paarden en eene groote lading om half zes in zee ging. Met de dagboot der maatschappij Zee land werd eergisterenmiddag een belangrijk bedrag in effecten, verpakt in een tiental kistjes, ouder geleide van twee Engelsche heeren, te Vlissingen aangebracht. In een afzonderlijk daarvoor beschikbaar gestelden bagagewagen werd het met den aansluitenden sneltrein naar Berlijn doorge zonden. Omtrent het verbranden van de stoom- wasscherij Maria Jacoba te Vlissingen, deelt men uit Vlissingen liet volgende mede aan de Middelb. Cl. Om half zeven Donderdagavond brak de brand uit en in een oogwenk stond het hoofdgebouw in vlam; het is grootendeels uitgebrand, liet woonhuis van de directrice bleef behouden. De spuiten ook die van liet wachtschip en de militairen, waren aanwezig, en hadden vrij spoedig de vlammen onder drukt. Naar men zegt moet de brand ontstaan zijn op den stoomdroogzolder. Omstreeks een jaar geleden, 16 Februari 1888, is deze in richting ook afgebrand. De schade is door assurantie gedekt op A msterdamsche beurspolis. Een zestal maat schappijen hebben de polis geteekend. Ill Zuid-Bevelaud openbaart zich de zucht tot wederoprichting der langgestorve.'v. „musschengildeii." leder lid van zoo'ii gild verbindt zich tot het leveren van een bepaald getal musschen, -spreeuwen, kraaien, mollen en andere vertegenwoordigers van het dieren rijk, van welke men terecht of ten onrecht meent dat zij schade veroorzaken. Koppen en staarten komen ook in rekening zoo telt meestal een mollestaait voor drie musschen. Levert men bet verplichte getal niet, dan moet men boete betalen. Eenmaal 'sjaars legt men eeDen vroolijken feestavond aan vau de alzoo verkregen gelden, en stellig is dit „potversmeren" eene even gewichtige reden voor de wedergeboorte dier gilden als de scha de, die sommige der met het anathema ge troffen aanrichten. Waar men daarmee begon nen is, weten wij niet juist, wij gelooven te Kruiningen; maar zeker is liet, dat tal van dorpen het voorbeeld volgen. Eenige personen te fleinkenszand, die vast besloten waren om zich zoo spoedig mogelijk naar de Argentijnsche republiek te begeven, zijn, na al hetgeen omtrent dat land is bekend geworden, van voornemen veranderd. Eene bloedige vechtpartij heeft op de kermis te Stein plaats gehad. Behalve dat een persoon, door middel van eene riek, zwaar aan het hoofd verwond werd, heeft een ander een revolverkogel in den buik bekomen. De maréchaussee heeft ter plaatse onderzoek ingesteld. EELKIE. Een gemeenteraadscommissie te Brussel heeft een voorstel ingediend, om de stad volgens een nieuw stelsel, dal van gemeente wege zal worden geëxploiteerd, electrisch te verlichten. li S! fci Èl L A W Het porseleinwerk der Engelsche ko ningin in Buckingham Palace en te Wind sor bedraagt, volgens Truth, belangrijk meer dan 200.000. Iu eene kast in den voor gang staan drie zeldzame Rose du Barri- vazen ter waarde van 20.090. Daar de heer O'Brien gisteren niet voor liet hof is verschenen, werd hij tot 4 maanden gevaugenisslraf veroordeeld. Dit vonnis steunt op de overweging, dat O'Brien eergisteren verklaarde geen verdediger te heb ben. De Engelsche zendeling Brooks is Maandag met zijn gevolg van 16 personen in de nabijheid san Saadani vermoord door kustbewoners en Arabieren van Zanzibar. De Times zegt, dat Brooks gedood is, eenvoudig, omdat hij een blauke was en als wraakneming voor de handelingen der Duit- schers. De sultan heeft alle Arabieren van Peinba naar Zanzibar geroepen, naar aanleiding van het gerucht, dat zij Seyid Abdul Aziz zou den uitgenoudigJ hebben van Muzeat tot hen te komen. Uit Durban wordt gemeld, dat twee inlandsclie prinsen aldaar aangekomen zijn van de Comorische eilanden; zij willen Her cules Robinson te Kaapstad gaan spreken om zich te beklagen over de inbreuk door Franschen op de vrijheid van de Comoren gemaakt en aan Engeland liet protectoraat over deze eilandengroep aan te bieden. fdiSKB IJ K. Met 185 tegen 65 stemmen heeft de senaat het ontwerp goedgekeurd, strekkende om personen die wegens wijnvervalsching en dergelijke vergrijpen veroordeeld zijn, na het ondergaan van hunne straf, het stem recht en de verkiesbaarheid terug te geveu. Het gerucht wordt tegengesproken, als zou de minister van marine naar Toulon bevel hebben gezonden, om een groot trans port troepen naar Tonkin gtreed te maken. La Patrie deelt de volgende gebeurtenis merle, voor de waarheid waarvan zij instaat. Een der voornaamste dames van Parijs, wegens haren weldadigheidszin bekend, stond niet weinig verbaasd dezer dageu een bezoek van Louise Michel te ontvangen, die haar namens eene overleden bloedverwante kwam dank betuigen voor de zorgen, waarmede deze tot haren dood verpleegt was geworden door eene der instellingen van liefdadigheid, door de dame, eene hertogin, gesticht. „Wat u doet, mevrouw", sprak de „roode maagd" „voor de armen en de misdeelden is zeer schoon. Ik, die geen andere politiek heb dan de liefde voor hen, die lijden, be wonder u, omdat u ze lief hebt even als ik en omdat u van uwe vermogen het edelste gebruik maakt. „Ik voeg mijne eigen daukbetuiging bij die, welke ik u namens mijne overleden bloedverwante kom brengen. „Ik ken uwe politieke gevoelens, voegde Louise Michel er bij. Er zijn te Parijs 40.000 mauneD, die geneigd zijn blindelings naar mijne raadgevingen te han delen. Als u bet begeert, zullen deze 40.000 mannen Zondag voor generaal Boulanger stemmen." Het antwoord der hertogin wordt niet door la Patrie vermeld, ofschoon dit wel het merkwaardigste van liet geheele verhaal zou geweest zijn. De wedden8Ctiappeii voor en tegen generaal Boulanger honden aan. O. a. heeft de heer Meyer van de Gaulois met den heer Mayer van de Lanterne voor 10.000 fres gewed dat de generaal verkozen zal worden. Hij verklaart c. q, de helft in het fonds voor de „victimes du devoir" eu de andere helft iu de kas van de vereeniging der Pa- rijsche journalisten te zullen storten. Volgens deo Parijschen correspondent van de Daily News is de Eiffel-toren ver kocht aan een maatschappij, en zal de toren 20 jaren blijven staan. Men zal tijdens de tentoonstelling voor 5 frauk naar boven kunnen gaan. De machinegslerij is 1390 voet lang en 180 voet hoog; 6000 ton ijzer werden ervoor gebruikt. SÏAÏJK Het Verbond van Catalonië heeft 3000 pesetas uitgeloofd aan dengene, die de bedrij vers van de ontploffing met den granaat te Barcelona ontdekt eu 50. 0 pesetas aan hem, die de makers van den granaat aangeeft. Uit dit bericht, aan een Spaansch blad ontleend, schijnt dus te blijken, dat de daders nog niet, zooals gisteren gemeld is, ontdekt zijn. ITALIË. Naar aanleiding vau de Russische expeditie naar de Roode Zee, heeft de Itaiiaansche regeering besloten, hare vloot in de Roode Zee te versterken. Te Gaeta zullen 18 torpedobooteu gesta- tionueerd blijven. De Tribuna verneemt uit Aden, dat de „vrije kozak" Atschmow te Tediura ge land is met 60 kozakken90 mannen en vrouwen, die van wapens en schietvoor raad zijn voorzien. Zij werden door den negus van Abessynië opgewacht. Naar ge meld wordt zullen de Franschen het verder voortdringen der Russische expeditie niet belemmeren. 91'ITSeaLAS O. Gisteren is bij den rijksdag weer een vervolg ingediend van het Witte Boek, be treffende de aangelegenheden in Oost-Afrika, Dit vervolg bevat het rapport van den con sul-generaal Micliahelles te Zanzibar, over den aanval van Bushiri, den aanvoerder der Arabieren, op Bagamoyo, op 17 Dec. 1888, een overzicht van den toestand te Baga moyo en Dar-es-Salam op 2 Jan. 1889, en voorts een verslag van den Uuitschen ge zant te Londen van 12 Jan. betreffende de verdrijving der christelijke zendelingen te Uganda. Wel is waar behelzen al deze verslagen slechts mededeelingen over feiten, welke reeda bekend zijn, maar toch is het niet zonder gewicht, dat ook in deze verslagen reeds wordt gewezen op het feit, dat de oorzaken der ongeregeldheden toegeschreven moeten worden aan de gevolgen der blokkade, omdat daardoor de handel wordt belemmerd en de inlandsche bevolking zoodoende uit nood tot het plegeu van gewelddadigheden wordt ge dreven. Ook wordt door den consul medegedeeld, dat de ziekten op de schepen, welke deel nemen aan liet blokkeeren der kust, zich steeds uitbreiden. Het Duitsche en het Fran- sehe hospitaal te Zanzibar is reeds overvuld met de zieken, die daar ter verpleging zijn opgenomen. De Reichsanzeiger meldt, dat de vice- admiraal Goltz tot bevelvoerend admiraal is benoemd en den chef der admiraliteit zal vervangen. De tegenbezoeken van de Europeesclie vorsten, wiin keizer Wilhelm een bezoek bracht, zullen in dezelfde volgorde plaats heb ben. Achtereenvolgens zullen de czaar, de keizer ran Oostenrijk en de koning van Italië zich naar Berlijn begeven. Ter hunner eere zullen groole feesten gegeven worden. Men verwacht, dat deze bezoeken eerst zullen geschieden na 16 Juni, het einde van den hofrouw. Men zegt dat keizerin Friedrich het legaat van de hertogin Galliera (5 miilioen frs.) na lang aarzelen heeft aangenomen. De Berlijnsche academie heeft in een feestelijke zitting ter nagedachtenis van Fre- derik den Groote, den verjaardag van keizei Wilhelm herdacht. Professor Mommseu hield een feestrede, waarin hij de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar herdacht. Ten slotte deelde de secretaris mede, dat de Academie den ter herinnering aan het verdrag van Verdun innestelden prijs voor het beste ge schiedkundig werk over rte jo..,,». 1 ftfilii tft' 1887 had toegekend aan den geschiedschrij. ver Max Lehmami, voor zijne biographit Scharnhorst. In den afgeloopen avond is er te Berliji ter eere van den Duitschen commissaris vooi Oost Afrika, Wissmann, die op het punt staal van te vertrekken, door de Duitsche Koloniak Maatschappij eene feestelijke bijeenkomst ge orgauiseerd, aan welke ongeveer 500 personei hebben deelgenomen. Ouder hen bevondei zich o. a. de president van den Rijksdag Lt vetzow, Benuingsen, hooge militaire en ma rine-ambtenaren, enz. Nadat er verschillend! toasten waren uitgebracht, heeft Wissmaai eene korte redevoering gehouden, welke zicb kenmerkte door eene groote mate van beschei denheid. Hij heeft eenvoudig verklaard ziel bij het vervullen van zijne taak te zullen latei leiden door het strengste plichtsgevoel, ver trouwende op het woord des dichters, dal de mensch in beteekeuis wint, naarmatt ziju levensdoel hooger staat. Uit het oogpunt der politiek heeft de bij eenkomst niets bijzonders opgeleverd. Een telegram uit Neuwied aan di Kölnische Zeitung meldt vau den 24stei dezer: „Hertog Adolf van Nassau is hiel zooeven aangekomen; de prins Von Wiei ontving hem aan het spoorwegstation. Dl bijeenkomst wordt in verband gebracht me' eene gedachtenwisseling over de Nedei landsch Luxembargsche aangelegenheid". Hertog Adolf, broeder van de nog levend moeder des prinses Von Wied, behoeft ander geene bijzondere redenen te hebben on zijne bloedverwanten te Neuwied te be zoeken. DEAËIIARHEX. Toen verleden jaar de lotelingen van het Deensche leger vier weken lang ondei de wapenen waren, was op 17000 flesschei brandewijn gerekend. Er werden echter nie meer dan 1500 flessclieu gebruikt. RIIHLAIE Omtreut graaf Tolstoi's gezondheii worden onrustwekkende geruahteu verspreid Naar gezegd wordt, lijdt de minister aai een hartkwaal, die elk oogenblik doodelijl kan afloopen. ËllRËMË. De Rumeensche regeering heeft een aai tal Russische en Bulgaarscbe onderdanen vei bannen, op grond, dat zij tegen een bevrie: den staat samenzweringen smeedden. Bij

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2