jks as m» «ss at a isjs jmsa mes «r» a r*sas' rw> midden in de Sumatia-zaal bevindt, naar de tweede verdieping. Bijna de geheele tweede verdieping bevat voorwerpen die van Java afkomstig zijn, terwijl in een gedeelte daarvan, benevens voorwerpen van kleeding en opschik van Java, die van de eilanden Madoera en Bali geexposeerd zijn. Alle van Java af komstige voorwerpen zijn volgens twaalf groepen gerangschikt, aanvangende met de voorwerpen die dienen tot bevrediging der allereerste behoeften ais voedsel en in het algemeen alles wat dient tot inwendig ge bruik, dan voortgaande met kleeding en woning, vervolgens met de middelen om al die zaken te verkrijgen, te vervoeren, te verkoopen en verder te bewerken, daarna met alles wal strekt om het bezit en den eigendom van al die zaken te verzekeren, namelijk met den krijg, de handhaving van het gezag en de huishouding van den staat, om te besluiten met de zaken die strekken om de edelste behoeften van den tnensch die van zijnen geest te bevredigen. Onder de voorwerpen van Java vestigen wij de bizondere aandacht op liet model der Missigil van Japara, een prachtig voorbeeld van snijwerk; eeue zeer volledige collectie der gereedschappen bij bet batikken, verven en bedrukken van stoffen gebruikt, alsmede van verschillende stadiën dier bewerkingen eene groote collectie pracht-krissen met edel gesteenten bezet, het Javaansche orkest de nGamaianeen groot aantal figuren voor het Javaansche schimmenspel, de Wajang" en een pleisterbeeld, gekleed in bet kostuum eener Javaansche publieke danseres. Van de voorwerpen van Eali trekken vooral uitmun tend gesneden en beschilderde houten beelden, alsmede het model vaD een lijkverbrandings toestel, onze aandacht. Wij gelooveu den bezoeker, aangezien er nog geene nieuwe uitgave van den gids voor het Museum is verschenen, eenen dienst te bewijzen met de vorenstaande opmerkingen, welke aaugevuld kunnen worden, door dat wat op de etiketten die iu de kasten of aan de voorwerpen geplaatst zijn, te lezen staat. Moge het bezoek zelf er toe leiden meer en meer liefde voor de kennis onzer scbooue overzeesche bezittingen op te wekken. J. D. E. Schmïlzz, Conservator aan 's Rijks Ethnograph. Museum. OmCIEELË BEKICHTEV. Door Z. M. is, met ingang van 1 Eebruari 1889, benoemd tot notaris te Haarlem, M. N. Beets, candidaat-uotaris aldaar. Door Z. M. is verleend de volgende pensioenen, als aan: 11. Loeffen, brieven gaarder te VVinssen, f 187; M. VV. Crom- mentuyn, zich schrijvende M. Crommentuyo brievengaarder te Afferden, f 254; J. W. Boshuizen, zich schrijvende J. VV. Boshuy- zen, postbode te Lemelerveld f 153; E. tl. Dikkenberg, postbode te Nieuwvliet, f 298; G. Van der Vliet, directeur van het post kantoor te 'e Hertogenbosch, f 1955. De off.-machinist 2de kl. J. Buis, ge plaatst in de maritieme directie te Helle- voetsluis, wordt met den lsten Maart a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off.-macbinist 1ste kl, A. J. Over de Linden. Laatstgenoemde, thans geplaatst in de maritieme directie te Willemsoord en belast met de leiding van de applicatieschool voor machinisten aldaar, wordt met gelijken datum vervangen door den off.-machinist 2e kl. J. L. Vermeer. De tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. A. Lacbawiec, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. Naar wij vernemen moet het wetsvoor stel waarbij wijziging wordt gebracht in de verdeeling der provinciën en kiesdistricten, gereed zijn. Dv. ZII eu 's Gr.) Woensdagavond is plotseling overleden de heer jhr. H. O. Wichers, directeur van het rijks entrepotdok te Amsterdam, gepen sioneerd kapitein ter zee, adjudant des konings in buitengewonen dienst en oud minister van marine. IJij had den leeftijd bereikt van 57 jaar. Blijkens uit Batavia ontvangen parti- ticulier telegram is tot vice president van het hooggerechtshof van Neêrlandsch-Indië benoemd mr. W. A. Engelbrecht, president van den raad van justitie te Semarang. Voor het Gerechtshof te 'sGravenhage stond gisteren terecht: Een 19-jarig jonge ling te Leidendie wegens diefstal van een porteinonnaie itet eenig geld, ten nadeele van een korperaal, door de Haagscbe recht bank tot 6 maanden veroordeeld werd. Even als voor de rechtbank ontkende app. ook in hooger beroep den diefstal gepleegd te heb ben, bewerende het geld, dat bij hem bevonden werd en dat evenveel bedroeg als door den korporaal vermist was, van een student ont vangen te hebben. In een uitvoerig pleidooi betoogde mr. L. W. Van Gigcb, uit Amsterdam, dat in deze hoegenaamd geen bewijs aauwezig is voor app. s schuldde politie heeft zonder verder onder zoek, dadelijk hem als de schuldige beschouwd. Spr. wees op het gunstig verleden van app. en bestreed voorts de meening, dat de geld stukken aan bijzondere keuteekenen door den eigenaar zouden herkend kunnen worden. Adv.-gen. mr. Telders meende, dat vol doend bewijs aanwezig was en vorderde be- vestiging van 't vonnis. Hij wees er op, dat men nauwkeurig de geldstukken bekeek, om dat valsch geld in omloop was. -Eergisteren overleed te Delft op 62- jarigeu leeftijd dr. W. Bisschop, sedert 1871 directeur der hoogere burgerschool aldaar. Voor dien tijd w as de heer Bisschop eerst leeraar uau het gymnasium te Leiden eu daarna aan de hoogere burgerschool te Leeuwarden. Gisterenmiddag is iu het Ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam een patient uit een raam der derde verdieping gesprongen betgeen waarschijnlijk den dood tengevolge zal hebben. De patient werd sinds 21 Januari aldaar verpleegd, en het was den directeur geble ken dat de man krankzinnig w s. Gisteren was dan ook de rechterlijke machtiging ontvangen om hem naar het gesticht voor krankzinnige lijders ie laten overbrengen. Daartoe bevond hij zich gekleed op de zaal buiten bed. Hem zelven was van dit voor nemen niets medegedeeld, maar hij was zeer onlustig, eu van een oogenblik dat de op passer bezig was het licht aan te steken,maakte hij gebruik om door de ruiten te vliegen met zulk een vaart, dat een stevige militair, die zich naast hem bij het raam bevond, bem nog wel trachtte tegen te honden, maar daartoe niet iu staat was. (N. R. Cl.) Eergisteren was het aan den algemee- neu muziekhandel op het Spui te Amsterdam bij het nemen van biljetten voor het concert waarop M He Sigrid Arnoldson zou zingen, zoo druk, dat de politie tusschenbeide moest komen, want het verkeer was gestremd. De zaal van het concertgebouw bevat 2000 plaatsen. Gisteren werden meer dan 500 per sonen geweigerd. Het Bbl. spreekt van dit te Amsterdam zeldzaam geval. Dezer dagen heeft eene jougedoohter, 22 jaren, de woning van den winkelier Oud- kerk te Helder, alwaar zij diende, verlaten met achterlating van een door haar geschre ven biiefje, waarbij zij van haar broeder eu zuster afscheid neemt. Men gelooft echter niet, dat zij zich van het leven beeft beroofd. Zij is kenbaar aan een zeer hoofd. Namens hare familie verzoekt de commissaris van politie te Helder opsporing en bericht. De rechtbank te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak tegen A. J. Van H. oud 22 jaar, liedjeszanger, geboren te Am sterdam, wonende te Gonnchein, doch het laatst rondzwervende, beklaagd van op 24 November 11. te Mijdrecht, iu het logement van A. Van D., B. B. opzettelijk van het leven te hebben beroofd, door hem een mes met zoodanige kracht in den buik te steken, dat eene diepe wond ontstond, tengevolge waarvan Beekman in den daaropvolgende!! avond is overleden. De rechtbank veroor deelde V. H. tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. Gisteren werd te Zutfen aan het post kantoor een bankbiljet van 25 galden in ont vangst genomen, waarvan de achterzijde geheel eu al in beslag genomen was voor de advertentie van eenige radicale en socialistische bladen en voor de mededeeling van een stuk van het socialistische programma van actie. De Zutph. Cl. herinnert, dat in Duitsch- land een bankbiljet zijne geldigheid verliest, wanneer het op die manier tot circulaire of tot reclamemiddel wordt ingericht. De gemeenteraad van Beetsterzwaag is van oordeel dat de kosten, veroorzaakt door de militairen, daar gedetacheerd tijdens de werkstaking in de venen, door het rijk en niet door de gemeente gedragen moeten worden. Daar de regeering van een andere meeuing is, beeft de raad besloten zich dien aangaande tot de tweede kamer te wenden. Te Veendam is bericht ontvangen, dat de regeering eene jaarlijkscbe bijdrage wil geven voor het stichten van eene zeevaart school, bijaldien bet gemeentebestuur zorgeD wil voor localiteit, leermiddelen en leeraren. De leermiddelen zijn nog aanwezig van Je in 1879 opgeheven zeevaartschoollocaliteit is wel te vincen, en de leeraren der H. B. school kunnei grooteodeels de leerkrachten vormen. Gisterm nacht is te Middelburg dief stal met inlraak gepleegd bij den heer L. op den Kinderlijk. Door opschuiving van een raam op d< beneden voorkamer eu het ver breken vai de afsluiting is men bet huis binnengektineu en heeft uit eene kast eenige gouden vtorwerpen ontvreemd. Door de be woners werd niets daarvan bemerkt. De da ders zijn nog onbekend. Men bericht aan de N. R. Ct. uit Vlissinjen De nnschinrichting Maria Jacoba, die ver leden jaar is afgebrand, staat op dit oogen blik ia lichle laaie, en is wederom hare geheeie vernieling nabij. Men zegt dat de assurantie aan de Amsterdamsche bank ge dekt is. Vddr eenige dagen kwam te Terneuzeu een dochtertje van een echtpaar uit Vlissiugen, wier b;ide voeten bevroren waren. De ontaar de moeder van het 13jarigc meisje bad baar vijf weken lang op een zolderkamertje opge sloten zonder vuur of licht of behoorlijke dek king en als voedsel eenig brood met water ge geven. Thans wordt het meisje te Terneuzen lief derijk verpleegd en begint reeds te herstellen van de voortdurende mishandelingen en ont beringen, te Vlissingen verduurd. Dinsdagnacht zijn op bet slationsterreiu te Vetiloo vijf wissels beschadigd door het uittrekken der pennen. De wisselwachter Knobbe, die een der wissels moest stellen be speurde bet ongeval en later ook dat der au- dere en voorkwam een groot onheil voorde eerstvertrekkende personentreinen, die daar door onvermijdelijk moesten ontsporen. Eergisteren heeft het gemeentebestuur te Horst 200 hectaren veengrond in publieke veiling gebracht, onder voorbehoud dat deze slechts op een meter diepte uitgeveeud mogen worden en dan aan de gemeente teruggaan, liet geheel, dat begroot was op f 70,000, heeft de buitengewone som van f 209,000 opgebracht eu is aangekocht door de vertegen woordigers van de Maatschappij „Griendveeu" te fieleuaveeu. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BELEIE. Uit Luik schrijft uien aan het D. v. Z-H en 't Gr. van Woensdag 23 dezer. De advocaat Jos. Lejeuoe, sedert 24 October 1888 in hechtenis, wegens hel in een duel doodeu van zijn oom, den journalist Thuillier werd gisteren, op bevel van den minister van justitie, voorloopig in vrijheid gesteld. Van den beginne zijner opsluiting was zijne gezondheid zeer geknakt; de genees- heeren der gevangenis verklaarden hem lij dende aan longtering eu eischten met nadruk zijne invrijheidsstellïng. Lejeuue vertrekt voor herstel zijner ge zondheid naar bet Zuiden. Op twee dagen na had hij drie maanden in de gevangenis gesleten. De Londensche werkloozen deden Zondag weder eene vruchtelooze pogiug om in de nabijheid van de Westminster-abdij een opstootje te veroorzaken; doch de be- toogers vormden slechts een handjevol en werden door de politie in bedwang gehouden. Later begaven zij zich naar Hydepark, doch werden ook daar door de politie ontvangen. Opgegeven wordt, dat, niettegenstaande de toename der bevolking van Londen met 70,000 zielen, het aantal bedeelde t met 4000 is verminderd. Het bestuur van bet Britsch museum heeft besloten om geene romans ter lezing te geven, als ze niet vijf jaar oud zijn. De reden hiervan is, dat de plaatsen in de lees kamer en de tijd van de bedienden aldaar voor een groot deel door verslinders van nieuwe romans werden in beslag genomen. Er waren er die twintig deelen per dag, natuurlijk niet lazen, maar toch vroegen. Natuurlijk kan ieder, die voldoende kan doen blijken dat hij voor een wetenschappelijk doel die romans wenscht te zien, ze verkrijgen. FAAKHII 1.1 M. De twee jaren geleden gehouden ver- kooping van de kroondiamanten bad een kapitaal opgebracht, dat met de sedert dien tijd oploopende rente thans eene som van 7 millioen vertegenwoordigt. De minister van onderwijs en schoone kunsten heeft in den ministerraad voorgesteld deze som aldus te verdeelen. 2 Millioen te beleggen als eerste bijdrage van een fonds, waaruit schilderijeu voor ver schillende mnsea zullen worden aangekocht. 2 Millioen om te gemoet te komen iu de kosten van den wederopbouw van de natio nale school van decoratieve kunst, welke niet meer plaats kan vinden in haar lokaal in de rue de T Ecole de Médecine. 2 Millioen voor de ambachtsscholen. Een millioen bij wijze van ondersteunings fonds van vereenigingen tot wederkeering hulpbetoon. De ministerraad heeft, alvorens eene beslissing te nemen, de quaeBtie verzonden naar de belaughebbende ministers met name die van schoone kunsten, van koophandel, van binnenlandsche zaken en van financiën. De minister van oorlog bad op verzoek van liet vorig gemeentebestuur de stad Riomwillen begiftigd met een garnizoen. Voor de buisvesting van zoovele soldaten zou de stad eene leening van een millioen moeten sluiten. Deze leening is door bet tegenwoor dig gemeentebestuur bij de inwoners in stemming gebracht. liet aantal ingeschreven kiezers bedroeg 2354. Er stemden 857 tegen en 725 voor de leening. Onder de verkieziugs-manoeuvres en aardigheden, welke met ontelbare min of meer stormachtige vergaderingen, dagblad artikelen enz. de aandacht der Parijsche kiezers gaande houden, behoorde volgens de Gaulois verleden Dinsdag het volgende Rondvenlers verkochten op de boulevards stuiversbroodjes, waaronder een rooskleurig papiertje was geplakt, op hetwelk meu het volgende las: „Gedachtenis der verkiezingen van 27 Januari 1889. Quaestie Boulanger. Wat hij ons belooft zoek wat bij ons geven zal." De broodjes zagen er allersmakelijkst uit maar wie er in hapte vond ze gevuld niet hooi. Verscheidene personen beklaagden zich bij de politie eo ettelijke rondveuters werden opgebracht. Zij bleken echter machtiging van de prefectuur te bezitten om hunne eigenaardige lekkernij te koop te bieden. Die machtiging, meent de Gaulois en de Univers is het hiermee volkomen eens, zon waarschijnlijk niet verleend ziju, indien de broodjes tegen den candidaat Jacques gericht waren geweest. De Panama-moeiiijkbedeu schijnen ten einde te zijn. De heer De Lesseps vereenigde ter eere van het heuglijk feit een twintigtal vrienden aan een feestmaal, it"I opmerking, dat ook generaal Boulanger tot de gasten behoorde. Volgens de Monde zijn er verleden Zaterdagavond alleen ten behoeve der twee hoofd-caiididaten 1275 000 biljetten aange plakt en daarna nogmaals 110,000. Deze week zullen er nog 2 millioen bijkomen. Reeds is meer dan 40 hectoliter stijfsel of gom verbruikt, en het getal werkdagen waar voor den aauplakkers betaald is zal 10.000 bedragen. Deze heeren overplakken om het hardst elkanders biljetten, trekken met lange ladders rond en plakken alles vol, tot stand beelden toe. SrAltiJE. De politie te Madrid heeft thans een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt schuldig te zijn aan het maken van valsche staatsschuldeffecten, waarvan voor 2^ millioen peseta's bij hem werden gevonden. Een aantal medeplichtigen is men op bet spoor. Een dynamietpatroon is gesprongen in het waterdepöt van de tramwegen te Bilbao. De schade is onbelangrijk. Niemand werd getroffenmaar de personen, die den aanslag pleegden, zijn in hechtenis genomen. De verbazing over dit laatste, zoo zeld zame feit is groot in geheel Spanje. DDITICflEAlk In het dienstpersoneel der keizerlijke familie zijn alle staten van bet Dnitsche rijk vertegenwoordigd. Naast geboren Ber- lijuers en de mark Brandenburg vindt men er Pommeren, Holsteiners, Nedersaksers, vooral ook Hanoveranen, Zuid-Duitschers en Rijnlanders. Buitenlanders zijn niet meer in dienst van den Monarch, sedert nn onlangs ook het Fransche keukenpersoneel is afge dankt. Het „Senioren-Convent" van het Pruisische huis van afgevaardigden beraad slaagde gisteren in tegenwoordigheid van den minister Von Bötticber, over de voorgenomen verhooging van de Civile Lijst, die noodig geacht wordt omdat de koning van Pruisen als keizer bijzondere groote uitgaven te doen heeft en hij uit 's rijks schatkist geenerlei toelage ontvangt. De iu genoemd college zitting hebbende vertegenwoordigers van bet centrum, de twee conservatieve fractiën en de nationaal-liberalen benevens een deel der vrijzinnigen verklaar-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2