BINN O LAiS DSCHE BERICHTEN. BUITEN LAN DSOHE BERICHTEN. r?~- wps m sn» «ca so« mj jh& A. rw kaart gelegenheid om ons betreffende de ligging der eilanden in den Malaischen ar chipel voorloopig op de hoogte te stellen wij willen hier dadelijk opmerken, dat klei nere kaarten in de enkele zalen ziju vt-rdeeld, ten einde den bezoeker die er behoefte aan gevoelt in staat te stellen zich zelf over de ligging van het een of andere eiland of de eilandengroep, waarvan voorwerpen afkomstig zijn, rekenschap te geven. In de vestibule, die naar de expositiezalen leidt ontmoeten wij eenige grootere scheeps modellen van Riouw en aan de wanden hangen een groot aantal schilderijen, die voor rekening der regeering door den schilder Payen in Indië ziju vervaardigd, en ons met de prachtige natuur dier verre gewesten bekend maken. Rechts bevindt zich een groote zaal, die thans nog niet geopend is en de voorwerpen van Nieuw Guinea, Timor en de kleine Soenda-eilanden enz. zal bevatten. Links zijn in eene tweede zaal tentoon gesteld voorwerpen afkomstig van de bewoners der eilanden der stille Zuidzee die in een donkerkleurig ras hetwelk Nieuw Guinea en de eilanden nabij de Oost- en Noord-Oostkust van Australië en in een lichtgeelkleurig ras, hetwelk de overige eilanden bewoont, wordt verdeeld. De voorwerpen die van laatst genoemden afkomstig zijn, bieden menig vuldige overeenkomsten met voorwerpen van de inboorlingen der eilanden van den lndischen Archipel. Dit is het gevolg van de verwantschap, die tusschen de laatsten en de eersten bestaat, tengevolge daarvan dat bet grootste gedeelte der eilanden der Stille Zuiiizee in aloude tijden waarschijnlijk door landverhuizers uit den Malaischen ar chipel werd bevolkt. De voorwerpen van dit lichtkleurige ras, de Polinesiërs en de Alioronesiërs, afkomstig, munten door be tere bewerking uit boven die van het don kerkleurige, de Alelanesiërs, maar schitteren minder door rijkdom aan kleuren en vorm dan deze. De gelijk als alle overige verwarmde zaal binnentredende zien wij in eene kast eeue Samoaansche vrouw, zich bezighoudende met liet bereiden van kleeJingstof uit boom schors. Rondom baar zijn de daarbij ge bruikte gereedschappen, alsmede die voor het bedrukken daarvan met figuren dienende matrijzen, en eene hoeveelheid vervaardigde stof gegroepeerd. Van de overige voorwerpen in de anderen kasten stippen wij als bijzonder merkwaardig aan een muziekinstrument, zijnde een blok hout met drie insnijdingen van Nieuw-Brittannië, waaruit de tonen door wrijving met de handen worden ontlokt; een aantal grillig gesneden houten maskers, benevens zulke die uit eenen halven schedel zijn vervaardigd van Nieuw-Brittaunië, liet model der hut van een Iulaudsch hoofd en een aantal stukken bamboe met ingegrifte teekeningen: dansen, vischvangstscènes enz. voorstellende van Nieuw-Caledonië, een ko ningsmantel van roode en gele vederen van de Sandwichseilanden en het kostuum van een rouwdrager van de Gezelschapseilanden, de beide laatsten zijn heden op die eilanden niet meer in gebruik. Indien wij onzen weg langs de vestibule vervolgen en ons naar de eerste verdieping begeven, ontmoeten wij op het portaal van deze de groote verzameling voorwerpen die gedurende de expeditie naar Midden-Suma- tra, door bet Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap uitgerust, bijeengebracht en door genoemd genootschap aan het museum geschonken werd. Een kleine, aan de ach terzijde van het gebouw gelegen zaal bevat voorwerpen afkomstig van de eilanden Riouw, Bangka, Blitong, Nias, Engano, en eenige naburige groepen, alsmede een aantal voor- Werpen uit de residentie Benkoelen op Su matra, die wegens plaatsgebrek in de mid denzaal hierheen zijn overgebracht. Wij merken hier vooral op een prachtig model van het paleis van den onderkoning van Riouw, met de voorstelling eener huwelijks voltrekking; verder modellen van Chineesche en andere begraafplaatsen van Bangka, gril lige afgodsbeelden van Nias, modellen der eigenaardige huizen van Engano en Nias, modellen der groote torenachtige \oorwer- pen die gedurende het Hasan-Hoseïufeest te Benkoelen werden rondgedragen en het model eener bruidskamer uit dezelfde resi dentie. [Slot volgt.) OFFICIEELF BEUICatTEN. Door Z. M. is aan P. W. Steenkamp en aan mr. H. G. Van Doesburgh, beiden hoofd commissaris vau politie te Amsterdam, ver lof verleend tot het aannemen der versier selen van ridder der derde klasse der Kroon orde van Pruisen, hun door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen gescho' ken. Door Z. M. is, met ingang van 1 Februari 1889, benoemd tot notaris te Haarlem, W. iN. Beets, caudidaat-notaris aldaar. Door Z. M. zijn benoemdtot ont vanger: der dir. bel. en acc. te Wamsveld, P. A. De Rochefort, ontvanger derzelfde middelen te Ootuiarsum; der dir. bel. in voerr. en acc. te Harlingen, Tb. Kock- ontv. der dir. bel. en acc. te Geer'ruiden, berg; der dir. bel. en acc. te Heeg, J. M. Rueb, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Groenloo; der dir. bel., invoerr. en acc. te Brielle, W. De Goede, ontv. der dir. bel. en acc. te Zwaluwe; der dir. bel. en acc. te Schagen, C. G. Bannier, ontv. derzelfde middelen te Maarssen; te Nieuw-Buinen (gemeente Borger), G. J. Landweer Jzn., ontv. derzelfde middelen te Sloten; der dir. bel. invorrr. en acc. te Helmond, J. P. Van Dugteron, ontv. der dir. bel. en acc. te Gouda, buitengemeenten. Door Z M. is de tijd van duur der detacheering bij het leger in Ned.-ludië van den sedeit Lot Je luit. bevordeiden '2e luit. 11. J. Lwlewey, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, aanvankelijk vast gesteld op vij» jaren, verlengd met zes maan den en aizoo nader bepaald op vijf jaren en zes maanden. De luit. ter zee 2de kl. II. W. G. Van Bleyswijk Ris, dienende aan boord Zr. VI8. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met den lsteu Februari a s. op i.o i-activiteit gesteld eu vervangen door den luit. ter zee 2de kl. 11. M. Van Straaten. De koning heeft up 22 dezer de ge loofsbrieven ontvangen van baion Otto Von Walterskirchen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den keizer van Oostenrijk Hongarije bij liet Nederlandsche hof. StCt.) De minister van justitie die met het oog op Let wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige perso- ueu eu vrouwen, aan de fabrieken te Leiden persoonlijk een bezoek bracht-- wordt daar voor ook te Enschede verwacht. [Vad.) De Indische begrootingsrekening over 1882 wijst een nadeelig verschil aan van f 19,267,731,04j. Die over 1883 is reeds bij de Indische rekenkamer in onderzoek. De oplevering van de rekening over 1884 zou nog vóór het einde van het afgeloopeu jaar plaats hebben. Een wijziging der postwetgeving is in bewerking. Daarbij zal een verlaging van het recht voor hoo..e postwissels voorgesteld worden. -lu verband met het bericht, dat aan het bestuur der rijkskweekschool voor onder wijzers te Nijmegen door de regeering otficieus was te kennen gegeven, dat deze school vóér den aanvang van den nieuwen cursus zal worden opgeheven, kunnen wij als zeker meêdeelen, dat tot beden toe noch door den Districtsschoolopziener, noch door den direc teur der kweekschool, dus zeker „het be stuur" deze school eenige officieuse mede- deehog hieromtrent werd ontvangen. NijmCt.) Omtrent de voorziening in het geval dat ongelukken aan arbeiders in staatsdienst zijn overkomen, is bij de regeeriug een over leg aauhangig dat tot een voorstel zal kunnen lelden. De gepens. vice-admirnal jhr. De Ca- sembroot, die sedert eenige dagen ernstig ongesteld is, neemt in beterschap toe. De koorts vermindert. Te Meester Cornells (Java) is over leden mr. Rijklol Van Goens, procureur- generaal bij het hooggerechtshof van Ned.- Indië en advocaat-fiscaal voor de zee- en land macht. Dij de Nederlanders te Davos bestaat het voornemen, den aanstaanden verjaardag van Z. M. den koning feestelijk te gedenken. Bij die gelegenheid zal 0. a. het blijspel van den lieer Marcellus Emants, getiteld: Jonge Harten, opgevoerd worden. De heer Emants brengt dezen winter met zijne vrouw te Davos door. Omtrent de Hollandsche telegrafisten iii de Transvaal zegt de schrijver der „Schetsen in en om Pretoria" in de Transvaalsche Volksstem, Jongen, denkt zoo'n heer als hij in Holland leest een advertentie: „Gevraagd telegrafisten in de Z. A. Republiek tegen 250's jaars" jongen, dat is net iets voor mij. Met zoo'n salaris van f 3000 ben ik een banjer heer. Hij heeft gelijk, hij doet aanzoek en krijgt 't baantje. Hij krijgt f 50 voorschot en denkt binnen tien maanden af te betalen. Mis meneer. In zes maanden moet het voorschot inverdiend zijn. I11 plaats van 20 zooveel krijgt hij dus maar 12.10/-. Goed daar kan een nieuw- komelmg van leven, meer niet, maar het is voorloopig voldoende. Gesteld nu dat zoo iemand wordt overgeplaatst naar een kie n kan toor als chef, dan moet hij borg storlen. Daar heeft de regeering nu weer gelijk in. Maar in eene vreemde plaats heeft zoo iemand niet dadelijk een borg bij de hand. Wal dan? Och dan is men zoo vriendelijk de helft van het salaris in kas te houden tot aan de ver eischten van de wet is voldaan. Die meneer houdt dus over per maand, schoon geld, de heele som van 2,--zeggetweeporiden ster ling per maand. In Holland zou dit salaris al niet schitterend worden genoemd, en hoe dan literp Jawel, zegt liij dan; ik ben hier ge komen urn mijn positie te verbeteren en heuscb waar, ik ga vooruit. Ik leer als kafi'er te ieveu, en dit is al een groote stap vooruit op 's werelds baan. Zou hier niets aan te doen ziju? Ik blijf er bij dal £2 per maand te uim is oui van te leven. Door den waterschout van Katwijk werd in Nov. jl. ten veizoeke der firma Meerburg en Co. reeder aldaar, proces-verbaal opgemaakt legen de bemanning van een Engelsch vis- schersvaartuig, als zoude deze netten van eene haar te tuebehoorende bomschuit moedwillig hebben afgekapt. Verleden week is deze zaak te Grimsby (Liig) voor geweest, waartoe de Katwijksche bemanning de reis daarheen moest maken. De moedwil der Eugelschen is bewezen, en aan de firma Meerburg is 1' 9U0 in contan ten, plus de reiskosten, uitgekeerd. De vis- scliers roemen ten zeerste de ijze waarop de Eiigelsche consul te Rotterdam hun de reis gemakkelijk heeft gemaakt. Een afrijwagen, welks bestuurder niet naar het waarschuwend sein van een tram- koetsier wilde luisteren, kwam gisteren in de Piet Heiustraat te 's Hage met een tram in botsing, tengevolge waarvan de ruiten braken, eenige passagiers van het baleon afsprongen en op den grond vielen, en een der paarden aan den poot gekwetst werd. Na afloop der hardrijderijen kan nu ge constateerd worden, dal Wiebe De Vries, van Oeukeik in Friesland, dit jaar de hardste l ijder was. Wei heeft hij 't te Groningen tegen Klaas Hauja, van Akkruio, moeten afleggen, maar later heeft hij Hanja bij herhaling gesla gen. Vooral te Heerenveen heeft De Vries fameus gereden. (Dbl. v. Z.-H.en's Gr.) Uit de gemeente Wissenkerke, met eene bevolking van ruim 3000 zielen, zijn het vorige jaar niet uiiuder dan 85 personen naar Noord-Amerika vertrokken. Maandagavond hebben eenige veld artilleristen in een achterbuurt van Breda weder erg huisgehouden. Na verschillende baldadigheden gepleegd te hebben, kwamen zij in botsing met de politie en mishandel den deze, evenals de ter hulp toegesnelde burgers. Ten slotte kwam eene patrouille die het drietal arresteerde en geboeid weg voerde. Een vierde belhamel ontsnapte. De 101-jarige ingezetene van Breda was bijna verbrand. Terwijl haar dochter eergisteren morgen uit was, geraakten de bij de kachel hangende kleedereu van vrouw Du Bois in brand. Zoo de buren haar uiet te hulp wareu gekomen, was zij ongetwijfeld gestikt of iu de vlammen omgekomen. Een dergelijk ongeval was haar ook onlangs overkomen. [N. Brab. Ct.) Te Heerlen ondervonden Zoudagjl.de maréchausées bij de arrestatie van eenige belhamels zulken tegenstand, dat zij van hunne wapens moesten gebruik maken, waarbij een der onruslmakers een sabelhouw aau bet hoofd bekwam. Tegen allen is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap, verzet tegen en mishandeling van de politie. b i>; 1. u 1K. Nog steeds komen de meest tegenstrij dige berichten betreffende liet lot, hetwelk Emiu-Pacha en Stanley heeft getroffen. Nadat eerst de geruststellende tijdingen kwauien, waaruil scheen te blijken, dat althans Stanley in veiligheid is, komt nu de Daily Telegraph met een bericht uit Suakim, af komstig van een overlooper uit Osman Digua's kamp te Handub, die vertelt, dat zoowel Emin Pacha als Stauley zich bij deD Mahdi in krijgsgevangenschap bevinden. De bode, een Arabier, die vergezeld werd door een Turk en in 21 dagen de reis vau Ka9- sala over Massowah naar Suakim aflegde, beweerde zelfs, nat de bagage en de vaan dels, welke bij Emin werden gevonden, te Omdurman worden bewaard. Door deze tegenstrijdige berichten ziet men natuurlijk met des te meer belangstelling de aankomst tegemoet der brieven vau Stanley, welke, volgens den heer Francis De Winton, binnenkort te Londen kunnen verwacht wor den. Ook de Standard meldt betzelfde bericht. Het blad voegt er nog bij, dat Ali Sasd en Mohamed Khair, twee legerhoofden van den Mahdi, de eerste met 25,000 en de tweede met 10,000 man, uit Khartum zijn opgerukt naar Donzola. Volgens de overloopers wil de Mahdi nog een laatste poging beproeven om geheel Sudan te heroveren. K «1 SS 1, S. TH 3». Voor den Rbondda and Swansea-Bay Railway in Wales moet een tunnel worden gegraven bij Abergwyny. Terwijl de werk lieden aau den arbeid waren, stortte een gedeelte van een ondermijnden berg naar beneden, waardoor zeven der werklieden het Ieveu verloren. eS H Si !5 E.S K. De Ministerraad heeft de zaak van den heer Dreyfus, den Fransc.lieu ingenieur, be sproken die bij vergissing te Straatsburg in hechtenis genomen is. De Minister van Open bare Werken heeft eenige ophelderingen gegeven. Daaruit blijkt da! de heer Dreyfus, Rijksingenieur, wonende te Havre, eeuigen tijd geleden als vertegenwoordiger van de Iransche Regeering naar het zeevaart congres te F'rankfort afgevaardigd was. De lieer Dreyfus begaf zich voor eenige dagen naar Straatsburg om zijne familie te bezoeken, die in deze stad woont. Hij stelde zich voor het rapport over zijne zending naar genoemd congres op te stellen en had aanleekeningeri en schetsen bij zich die door de Pruisische overheden ten onrechte voor militaire aanteekeningen en schetsen ge houden werden. 'ioen de vergissing was ingezien, is de heer Dreyfus in vrijheid gesteld. De Parijsehe studenten, brekende met de gewone kleeding, hebben sedert eenigeu tijd den hoogen en lagen hoed verwisselt voor de schilderachtige baret van zwart fluweel, versierd met een geborduurd randje met de kleur van de faculteit, waartoe zij behooren. De faculteit der geneeskunde heeft aange nomen het donker paarsch; die der rechten het purper; die der letteren het geel; die der wetenschappen het vermiljoen; die der artsenijmengkuiide het groen; de school van schoone kunsten het oranje; die der pro testante godgeleerdheid het blanw en 6» school der OoBterscbe valets ,i. guau-Kleur, Om hun nieuw hoofddeksel aan de Parijze- naars van Montmartre te laten zien hebben de studenten verleden Zondag eene groote wandeling gemaakt door de straten van den beroemden heuvel. Ten getale van 200 zijn zij vertrokken van de place de la Sorbonne en hebben achtereenvolgens bezoe ken gebracht aan den Chalnoir, den Divan en aan den Moulin de la Galette. Den ge- heelen weg langs zongen zij de liederen van het quartier Latin. Het republikeinsch comité van hel Seine-departement heeft op de muren van Parijs en in den omtrek doen aanplakken den brief van generaal Boulanger, indertijd door hem aau den hertog van Aumale ge schreven, waarin de bekende zinsnede ;voor- kwam„Gezegend de dag, dien mij onder uwe bevelen terug zou zien," en waarin de heer Boulauger verklaarde dat hij zijne be noeming te danken had aan den hertog van Aumale. I11 de kamerzitting van 18 Juli 1886, daarentegen, verzekerde de heer Boulanger, toenmaals minister van oorlog, dat de hertog van Aumale niets tot zijne benoeming had bijged ragen. Het comité heeft er alleen de volgende zinsnede aan toegevoegd; „Gij ziet wat de verbindteuissen van den heer Boulanger waard zijn". Volgens den Parijschen berichtgever der Times is de schrijver van het verboden tooneelspel „De blauwe officier", zich noe mende Ary Ecilaw en sedert een drietal jaren bekend door ettelijke romans vol bijzonderheden omtrent het Russische hof leven, niemand anders dan de grootvorstin Sergius, die zich veel te Parijs ophoudt en uit liefhebberij „of om andere redenen", zegt de berichtgever, zich aan de letteren heeft gewijd. De prinses, in 1864 geboren, is eene dochter van den groothertog van Hessen en wijlen prinses Alice. Van Vourey wordt aan le Petit 1,'aup- hvnois geschreven dat de kwaadwillig aange stoken brandei) elkander dagelijks opvolgen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag stonden vijf huizen tegelijk iü eene wijk in brand. Men is den brandstichter nog niet op bet spoor. ITALIË Aau de Gazetta d' Italia wordt verze kert dat fle koningin van Engeland, die den

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2