If ft i MMJWS- E ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 8 E m E IE T A0VE8TESTIEH: Dinsdag 22 Januari 1889. m\ 18 Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. §4 fA W Eg if gü3 VS&»; ie o si ra h i versis if n t <1aeI ij k sbeha 1 v e op 'Loii- eh Feestdagesi. Voo! Leiden, per 3 maandenf 1.25, Kranco door het geheels rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Summer 10 i'ear. Van 16 regels f 0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sekeepuaakerssteeg 6. 202= Jaargang. Stud s-Berichten BS EK-IJ Si. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN? Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der proeincie Zuid-Hol land, van den 10deo December 1888' n°. lt/1 {Provinciaalblad n°. 80), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie voor het jaar 1889; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet. van den 7CU April 1869 IStaatsblad n°. 37), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek. en wel: voor dc gewone gewichtenbenevens de maten en strijkers, voor wijk III. op den 22, 23, 24 en 25 Januari, voor wijk IV, op den 29, 30 en 31 Januari en 1 en 5 Februari, voor wijk V, op den 6, 7, 8, 1.2 en 13 Februari voor wijk VI, op den 14, 15, 19, 20, 21,22, 26, 27 en 28 Februari, voor wijk VII, op den 1, 5, 6, 7, 8, 12 en 13 Maart voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 14, 15, 19, 20, 21 en 22 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bii medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, II, IV en V, op den 26, 27 en 28 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 29 Maart, 2 en 3 April, tolken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring huiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 27 April, 17 en 18 Mei, 7, 8, 28, en 29 Juni. 19 en 20 Juli en 9 en 10 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 urenen wijders na den 23en Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten: behoorlijk droog en schoon, hij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dal zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsteD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; c. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischtc stempel merkenv olgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 15llen November 1888, de letter Z, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is liet cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aauplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 4 Januari 1889. E. KIST, Secretaris. L.&EIFSSN, 21 Januari. Toestand des Konings. Men seint uit 's Gravenhage van giste ren (Zondag) 1 uur: Z. M. de koning heeft ook dezen nacht niet veel geslapen. In den algemeenen toe stand is geen verandering en ook de krachten blijven dezelfde. De uitvoering der ,/Elias" te Apel doorn, wegens 's konings ziekte uitgesteld, is thans bepaald op Donderdag 24 Jannau'a. s. Ook hieruit tnag men afleiden, dat men te Apeldoorn het ernstige karakter der ziekte van Z. M. geweken acht. Door de Zuid Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Botter dam is aan de heeren L. J. Braakenburg, arts en J. L. C. Wortinan, caudidaat arts, beiden wonende te Leiden, toegekend de zilveren medaille irict daarbij behoorend getuigschrift, wegens hun menschlievend hulpbetoon, ver leend aan de dreukelingen van liet op 21 Nov. 11. onder de kust van Ouddorp ver brijzelde barkschip Atalanta. Genoemde hee ren vertoefdeu destijds te Goederecde. De cursus in het hoefbeslag zal van wege dc Hollandsche maatschappij van land bouw gegeveu worden door den heer P. C. Muyzert paardenarts alhier. Hij zal aan vangen Woensdag 23 dezer, 's avonds te 7 uur. Er hebben zich tien deelnemers aangemeld, onder welke slechts twee van hier. Bij de gisteravond in de Petruskerk alhier gehouden liefdadigheidspredikatie door den weleerw. heer G. M. A. Van Leeuwen, kapelaan te Rijswijk, is bij de aangekondigde collecte ten behoeve van de armen die door de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo worden bezocht, ingezameld de som van f 430. Betreffende de levering van Ourlhe en Lava keien alsmede van straatklinkers ten dienste dezer gemeente, waarvan heden de openbare aanOesteding ten raadhuize plaats had, is besloten de gunning hoogstens 14 dageu aan te houdeD. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 41.ƒ21.4.30, en _/2.1o. laagste ƒ40.ƒ20.50 ƒ4.20 en ƒ2.10. Bij een onzer ingezetenen is in de vorige week een brandbaar voorwerp in de brievenbus geworpen en daarna in brand gestoken. Later werden krullen en andere brandstoffen tegen de dear opgestapeld en een brandbrief in de brievenbus gevonden. Langs de wouiog op den Stationsweg wordt toezicht gehouden. Men is den dader echter nog niet op 't spoor. Laatstleden Zaterdag heeft op den Stationsweg alhier een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Bij 't neêrialen van een mand glaswerk van een der bovenverdiepingen van een koffiehuis aldaar brak het touw en kwam een deel van den gevaarlijken inhoud op het hoofd van den zoon des huizes terecht, waardoor deze nogal belangrijke wonden bekwam. Zaterdagavond gaf in de Gehoorzaal alhier de Leidsche Onderofficiers-Gymnastiek- en Scliermvereeniging Minerva" hare tweede uitvoering, met medewerking van eenige leden der stafmuziek van het 4e regiment infan terie onder leiding van den heer J. Ooste laar, onder-kapelmeester van het corps. De groote zaal was met vlaggedoek en groen toepasselijk versierdterwijl vooral het tooneel met wapentropeeën en planten kostelijk was in orde gebracht. Op de gaan derij hadden de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier plaats genomen. De gereserveerde plaatsendie naar we hopen een volgende maal niet voor een groot deel door het publiek zullen worden bezet, waren ingenomen door heeren vertegenwoordigers van zustergezelschappen, door den bescherm heer van de vereenigingden heer A. J. Prinskapitein bij het regiment, en door onderscheidene heeren officieren en genoo- digden. Na eene welluidende introductie door het orkest namen de werkzaamheden een aan vang. De muurdegen kwam ons wat ge rekt voor, bij de schooloefeningen aan brug en ringen werd flink gewerkt, maar uit muntend mogen genoemd worden de keuze- oefeuingen aan ringen en brug in de eerste, en aan bet rek in de tweede afdeeling; vooral de heeren Herbom en Hamerslag verdienen een woord van lof. Van de tweede afdeeling verdient nog vermelding n°. 7standen. De groepuefe- uingen met staven waren geheel nieuw en gaven bewijzen van kracht en zorgzame oefeniog. Ook het bekende „fantaisie geweer", eene figuur die we reeds herhaalde malen zagen, mag geroemd worden, maar komt reeds te lang op het programma voor. De vereeniging toont op den goeden weg te zijn met hare oefeningen en heeft voor de gymnastische oefeningen een uitmuntend leider in den heer C. A. Bader en flinke voorwerkers in de heeren Herborn en Ha merslag. Twee kransen werden de vereeniging aan geboden één van het Studentengezelschap u Arena" en één van het zustergezeBchap ^Sparta". Na afloop van de voorstelling nam een goed geanimeerd bal een aanvang onder flinke en welwillende leiding van den heer Kuimans. Men bleef nog lang gezellig bijeen en maakte tegen den vroegen och tend een einde aan deze welgeslaagde en onderhoudende bijeenkomst. We ontvingen heden van den heer J. D. E. Schmeltz, conservator van het Ethnografisch Museum alhier, een Separat- Abdruck aus „Internationales Archiv für Ethnographie", behelzende eene opgave van wat van het begin 1887 tot het einde van September 1888 van merkwaardige voorwer pen aan de verzameling, in dat museum bewaard, werd toegevoegd. Uit Nederl. Indien kwam van Java een kostbaar geschenk van modellen van voor- FEU1 L LET ON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCfi, W. W. i>. 168). Hijdie zoo ijverzuchtig was waar 't andere mannen gold, koesterde niet den minsten argwaan tegenover dezen, ja zelfs niet den minsten twijfel, 't Dagboek maakte ook melding van een F'ranschen ^raaf, de lion van 't seizoen, die mevr. Harmon op eene in 't oog valleude wijze 't hof maakte. Daarvan zeide zijIk toon hem duidelijk hoe onaangenaam mij zijne voorkeur is. Ik ben geene kokette en ik wenschte vurig nooit meer eene vleierij aan te hooren of een bewonderenden blik te ontmoeten. Ellen las verder: Een landelijk feest op Lindenbosch. Fortes en de graaf waren aanwezig. Philip toonde zich zeer ijver zuchtig op den graaf en was daarom zeer heftig tegeu uiij. Tusschenbeide geloof ik dat hij er niet ver van af is mij een ongeluk toe te brengen. Ik vierde een triomf, die alle aanwezige dames mij be nijdden maar die mij niet de minste vol doening schonk. Met de opvoering van een tooneelstukje door dillettanten, werd de avond besloten. In de eigenaardig ernstige urendie de morgenschemering voorafgaan, zit ik in mijn eenzaam vertrek en zie uit naar de zee. Onwillekeurig hoor ik telkens de woorden van den dichter: de liefde inaakt ons gelukkig." En Ellen las nu hoe de geheele zomer op dezelfde wijze voorbijgegaan was en hoe Agnes Harmon met 't begin van den herfst naar de stad teruggekeerd was. Elke blad zijde van 't roode boek liet haar een blik slaan iu 't hart der schrijfster. Een zwak, door hartstocht en ontevredenheid beheerBcht gemoeddat niet in staat was onder de gegevene omstandigheden, geluk of zelfs maar onderwerping te vinden. Voor zulk een hart was er blijkbaar geen vrede op aarde. Na den terugkeer in de stad werden de aanteekeningen in het dagboek een tijdlang korter en dikwijls zonderling verward. Agnes, door zwaarmoedigheid gedrukt, was in eene soort van gevoelloosheid vervallen die haar zichtbaar deed kwijnen. Kolonel Dufart's terugkeer naar Amerika, 't bezoek in Philip's huis, hetwelk hij Ellen be schreven had, waren kort opgeteekend. Agnes had er bijgevoegd: Hij houdt mij scherp in 't oog en ik vrees, dat hij het geheim, dat mijn leven vergalt, vermoedt. Altijd nog hield zich Harmon's gade moedig voor de wereld. Zij ging door voor eene deugdzame vrouw, die veel te Jijden had van de jalouzie van haren echt genoot. Zij nam weder deel aan de feesten in de stad en haar kind scheen geheel en al vergeten, want, het dagboek mankte er geen melding van. Ellen's oogen gingen vlug over deze bladzijden heen en zij begon eerst weder met gespannen opmerkzaamheid tc lezentoen zij aan de volgende plaats kwam: Gisterenavond ben ik met Philip naar de komedie geweest. Gerald Fortes was in onze loge. Uij alleen met mijn echtge noot. Ik werd in den loop van den avond onwel; de lichten flikkerden voor mijne oogen en de hitte dreigde mij te verstikken. Ik keerde mij naar Philip en verzocht hem mij naar huis te brengen. Hij stond dadelijk op om aan mijn verlangen te vol doen. Gerald Fortes vroeg beleefd naar mijn toestand en hielp mij mijn mantel omslaanterwijl hij zich daarbij over mij heen boog, drukte bij mij een briefje in de hand. Ik kon het niet afwijzen zonder opgemerkt te worden en verborg het daarom m mijn handschoen; meer dood dan levend volgde ik Philip naar huis. Toen ik mijne kamenier weggezonden had en zeker was niet gestoord te worden, las ik het briefje. Goedé hemel, zal ik ooit de ontzetting, de schaamte, de vertwijfe ling vergetenwaarmede deze regels mij vervulden? Hoe diep ben ik gezonken, dat Gerald Fortes mij kon voorstellen met hem over zee te vluchten Ik ben in 't stof vernederd. Ik heb 't besluit genomen, Philip dezen brief te laten zien en hem den hartstocht te be kennen, die mij geketend houdt. Hij zal zeker medelijden hebben met een schepsel dat meer zwak dan slecht is. In 't ergste geval kan hij mij slechts dooden. Met Gerald vluchten! God sta mij bij. Voortaan wil ik hem slechts de verachting toonendie bij verdient. Ik zal dezen on- zaligen hartstocht uit mijn hart rukken, al moest het daarbij breken. Ik wil hem vergeten wil nooit meer aan hem deuken. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1