NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. d a e 1 ij k behalve op Zon- en F eest dage 11. Zaterdag 19 Januari 1869. 16. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. idsEhe eie 4'Oiirüiit verschijnt AB08REÜI1EVT: Vooi Leiden, per 8 maanden Franco door liet geheele rijk, per li maanden !.t»0. Prijs [>(ïr Nummer 10 Onf. ADVERTEiTIEM: Van regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Btsreei: Schoepmakerssteeg 6. 202« Jaargang, Sta ds-ïlerichtet!. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER IN WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter atgeoieeiie kennis, Hat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1881 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de naiionale militie heliooren te worden ingeschreven (zij die op den l,le0 Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in INTO), verplicht zijn zicli daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven Jusschcn den Istvn en den disten Januari; dat hij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, 2ijnc moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen san die aangifte verplicht is; en dat overtreding san liet aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet en art. 11 der Wet van 15 April 1886 Staatsblad no. 64), gewijzigd bij de Wet van den 19 April 1886 (Staatsblad no. 92). wordt gestraft inet boete van ten hoog ste rioo. Voor hen, die verzuimden zich op dc door net Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van des voorrniddags 10 tot des namiddags 3 uren, op iederen werkdag tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des na middags te 4 urenvnorlnopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsohe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Liidin, 12 Januari 1889. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, brengt Ier algetneene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld liet kohier der Grondbe lasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, over liet jaar 1889, executoir verklaard den Januari 1889 en herin nert voorts de belanghebbenden aan hunne ver plichting om bunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voel le voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, t8j Januari 1889. LEIOEN, IS Januari. Toestand des Konings. liet officieel bericht in de Staaltcourant van 18 dezer luidt aldus: „Volgens verklaring van de geneesheeren des konings heeft Zijne Majesteit een gunstigen dag doorgebracht, doch in den nacht weinig geslapen. De krachten blijven dezelfde. „Hoewel de toestand over het algemeen bevredigend blijft, is professor Sosenstein heden naar het Loo ontboden voor een genees kondig consult". Gisterennamiddag te 1 nur is professor Rosenstein op Het Loo aangekomen en na voorafgaand consult met de doctoren Vink- buijsen en Vlaanderen bij Z. M. den koning toegelaten. De correspondent van bet N. v. d. D. bericht uit Apeldoorn van Dinsdag: Het was allen eene verademing toen heden morgen reeds vroeg de tijding kwam, dat eindelijk de ziekte van Z. M. iu haar snelle vaart althans gestuit was. Het officieel bulletin bevestigde te half twaalf ure deze gunstige berichten. Hoewel de toestand toen nog niet zonder gevaar was, had Z. M. Zondag nog een kort onderhoud met den chef-bloemist Kraaijen- brink, ter bespreking van eenige aangelegen heden. De thans op het paleis vertoevende zieken verpleger, die bij meerdere vorstelijke per sonen als zoodanig in functie is gewe"1' doet bijna geen dienst en komt zelden in de ziekenkamer. Behalve H. M. de koningin, komt ook de prinses in de ziekenkamer, heigeen den lijder zeer aangenaam stemt. Door de commiisie voor de artsexamens is in hare hedenmiddag alhier gehouden zit ting voor het eerste gedeelte toegelaten de heer J. E. Vermaas. In dezelfde zitting werd voor tandarts toegelaten de heer E. Van den Stempel. De commissie, belast met het afnemen van het piactisch apothekers-examen heeft in hare zitting van heden tol apotheker be vorderd den heer G. F. A. Ten Bosch. De examens zijn hiermede geëindigd. Indertijd hebben we melding gemaakt van een aanzoek door de Engelsche regeering aan onzen geleerden stadgenoot professor dr. G. Schlegel gedaan, om voor rekening van genoemd gouvernement eene Engelsche uit gave te bezorgen van het uitmuntende llol- latidsch-Chineesche woordenboek door dien hoogleeraar saamgesteld, en wel naar aanlei- FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HETENGELSCH, VAN w. w. s. 167). „Hoe gelukkig voor haar," zeide ik onwillekeurig. „Waarom weent gij niet?" vroeg hij mij. „'t Is toch uw eigen vleesch en bloed. Hebt gij dan in het geheel geen gevoel, is uw hart dan van steen?" „Ik geloof 'twel," antwoordde ik. „Ik ben 't schreien verleerd, ook benijd ik het kind, om het geluk dat haar ten deel valt." Wild zijne armen om mij heen slaande, riep Philip: „zTgues, Agnesl Gij zijt on gelukkig en ik doch de bemel ver hoede, dat ik van mij zelf spreek." „Waarom kunt gij mij niet liefhebbeu? Wat is er tusschen ons, dat ons scheidt? Dagelijks wordt de kloof tusschen ons grooter ik zie 't, ik voel 't, maar ik ben niet in staat het te veranderen. Groote God, wilt gij dat 't zoo zij? Gij zijt toch mijne vrouw, de moeder van mijn kind." „Ik wensch niet, dat 't zoo zij, maar ik kan er niels aan doen," ant woordde ik. „Gij wilt mij dus niet liefhebben?" „Ik kan u niet liefhebben." „Tracht mij lief te hebbenAgnester wille van deze kleine." Ik rukte mij van hem los en ant woordde koel „Liefde laat zich niet afbidden en af dwingen. Gij kwelt mij door uw aan houdend smeekeu, Philip. Ik heb u niet lief en kan u nooit liefhebben; 'i is mijn schrikkelijk noodlot, dat ik u ongelukkig moet maken." Hij wendde zich van mij af en steundeDan moge God ons beide helpen! Ga ter ruste, ik zal bij het kind waken." Ik verliet hemterwijl hij zijn gelaat in 't kussen verborg, en keerde naar mijne kamer terug. Om te slapen? Neen, om te weenen." 8 Januari, 't Kind wordt beter en zal niet sterven. Philip wijkt niet van haar bed. Ik heb bij mevr. Brown gedineerd, ding van de nabuurschap van Engelsch-Indië met het Chineesche rijk als van groot belang. Van die uitgave nu zal niets komen; er schijnt voor die aangelegenheid de benoo- digde som niet beschikbaar te kunnen wor den gesteld, zoodat de onderhandelingen dan ook zijn afgebroken. Door den heer J. F. Croockewil, te Wijk bij Duurstede, zijn aan 's rijks Ethnogra- phisch Museum ten geschenke gegevenZes Perzische teekeuingen in kleuren. Aan den schenker is de dankbetuiging der regeering aangeboden. Gedurende de maand November zijn door de paardentram alhier vervoerd 20409 personen, tegen 18658 personen in dezelfde maand van het vorige jaar. In December werden vervoerd 20809 personen tegeu 19673 in dezelfde maand van 1887. Gisteravond Irad in het departements gebouw op de Ruïne voor de leden van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen als spreker op de heer Dr. J. Zaaijer Az, uit 'e Gravenhage. „Ver gadering van de leden met hunne dames" StOlJU lis Jo Llj««s»ooj>iilg y H'IPE hof ririofal dames dat aanvankelijk was opgekomen ver dween wéér spoedig toen 't duidelijk was geworden dat het onderwerp voor dezen avond geen causerie, geeu gezellige lezing, maar een echte „Nutslezing" was. Over „Vrijhandel eu protectie" zou de heer Zaaijer spreken, eu niettegenstaande deze vergadering ook voor niet-leden toe gankelijk was, scheen de belangstelling in deze toch zoo uitermate belangrijke zaak niet zeer groot. Een dertigtal heereu toch was slechts opgekomen. Over het onder werp zelve is reeds belangrijk en veel ge schreven, en we achten 't hier allerminst de plaats eene zoo gewichtige zaak, wat men noemt, te roeren. Maar zooveel kan ge zegd worden dat de spreker van gisteravond een voorstander van den vrijhandel is van den echten stempel, met hart en ziel; maar we voegen er terstond bij, tal hij voor zijne overtuiging goede gronden aanvoert en dat hij door eene uitmuutende groepeering van uiterst belangrijke cijfers aan zijne bewijs gronden eene duidelijkheid bijzet, die we zoo vaak bij de uiteenzetting van zoo ge wichtige zaken moeten missen. Allereerst gaf de heer Zaaijer eeue duide lijke uiteenzetting van de beide stelsels en van beide stelde hij ons de gevolgen voor oogen zooals die zich reeds in verschillende landen hadden voorgedaan. Hij wendde den blik naar Engeland van voorheen, toen daar de protectie met de punt van de bajo net was ingevoerd, hetzelfde land dal, ge leerd door den honger en de ellende, liet broodsgebrek van een groot deel der armere bevolking tijdens de hooge invoerrechten, zich met open armen in den vrijhandel wierp en nu het laud is dat dit stelsel met hart en ziel voorstaat. Amerika zei spreker het land waar heen de protectionisten ons wijzen als het land waar onder protectie welvaart heerseht, is een land onder geheel andere conditiën dan de Europeesche landen; een land waar voedsel in overvloed wordt gevonden en dat door zijne enorme uitgestrektheid kan ge acht worden vrijhandel te drijven tusschen zijn verschillende onderdeelen. Bovendien is de welvaart dtór 't grootst waar de be schermende rechten 't geringst zijn en wordt in Amerika, zoowel als in Duitschland bij O -l -In» kaunllrTnrr rlp 911 r>Vl f naar vrijhandel levendig wakker. In Duitschland, vervolgde spreker, zijn de werkloonen, b. v. in de weverijen en spin nerijen in Westphalen, volstrekt uiet hooger dan in ons Twente, terwijl de Westphaalsche wever van hetzelfde loon zijne levensbehoeften veel duurder moet betalen. Maar om op een geheel zuiver standpunt te komen, waar tal van invloeden, die hier werken, gemist worden, voerde spreker ons naar Australië waar vau twee streken, onder juist dezelfde omstandigheden, de eene bloeit onder het stelsel van vrijhandel, de andere kwijnt onder het protectiestelsel, 't Zijn Victoria en Nieuw Zuid-VVales. Spreker is, met zooveel groote mannen op staathuishoudkundig gebied, overtuigd dat bet protectiestelsel een slaapmiddel is voor den werklust en de energie der natiën. Hij wees er op hoe vrije handel en vrij verkeer piikkelt en tot 't zoeken van nieuwe wegen aanzet, terwijl o. a. Twente ddar was met zijn duizenden en duizenden werklieden, om te bewijzen dat met succes kan geconcurreerd vond Gerald Fortes bij haar en 's avonds was er opera en later een prachtig gecostu- meerd bal bij mevr. Oleander. Ik was in purper fluweel met goud afgezet, 't costuum van Anne Boleijn. Fortes stelde Karei I voor en met zijn donker, edel, ernstig gelaat en de beide lange lokken die op zijn vlaamschen kraag vielen, was bij een prachtige figuur. Op deze wijze gingen de aauteekeningen in 't dagboek eene lange poos voort en Ellen zag 't bonte aristocra tische leven barer moeder voor zich ont vouwd. 't Eene feest volgde op 't andere en overal ontmoette zij Gerald Fortes. Ellen voelde haar hart breken bij die be stendige herhaling van dezen naam. Zij las verder. Fortes vertrouwelijkheid met Philip groeit met den dag; hij heeft vrijen toegang tot ons huis, en mijn echtgenoot staat er op dat hij mij soms geleidt. Ik waag 't niet zijne wenschen te weerstieven en zoo zijn argwaan op te wekken, 't Is merkwaardig te zienwelk een overwicht Gerald op Philip heeft. Wal mij betreft, tegeuover hem ben ik een zwak vogeltje dat in 't net gevangen is en zich niet kan be vrijden. Op een ander blad las Ellendat Agnes Harmon in den bedwelmenden tuimel van vermaken, en in 't somber nadenken over haar rampzalig lot, dikwijls dagen lang vergat naar haar kind om te zien. 't Was eene treurige geschiedenis en 'l meisje las met bittere smart. Na eene poos veranderde de toon der aanteekeniDgeD. 't Seizoen was voorbijde zomer was gekomen en Agnes Harmon had 't verblijf in de stad verwisseld voor eene bekoorlijke villa. Hare aanzienlijke vrienden omgaven haar ook hier en zij was iu de badplaats evenzeer de gevierde koningin als te Boston en altijd omgeven vau een aantal vurige aanbidders, 't Dagboek vertelde van tochjes op 't meer bij maneschijn, van geïmproviseerde bals op de met bloemen versierde terrassen, van wandelingen in 't gebergte, kortom van een onafgebroken reeks van vermaken, eu overal vormde iu deze berichten Gerald Fortes 't middelpunt. Hij was gast op de villa en overal waar Ague9 Harmon sprak van hare vermaken, ontmoette het oog van baar dochter den naam van Fortes; Philip Harmon scheen bliud, boven alle beschrijving blind. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1