BUITENLANDSCHE BERICHTEN baan (7500 meter) werd door den heer Do- noghue afgelegd in 16 m. 451 s., door den heer Harms in 18 m. 19 s De politie heeft eergisteren te Delft een goede vangst gedaan. Men zal zich on getwijfeld het proces nog herinneren in zake de valsehe munters Mesius, Hoil en Smits- huijzen. Deze verleden jaar te Amsterdam gevat, veroordeeld respectievelijk tot 5, 6 en 7 jaar gevangenisstraf en te Leeuwarden gevangen gezet, hebben dezer dagen bekend een handlanger genarl te hebben, in dtn per soon van E. te Amsterdam woonachtig, welke lot dusve; door de politie niet was achter volgd. Het onderzoek na deze bekentenis leidde tot de ontdekking, dat E. zien sinds eenige maanden in de Roppesteeg te Delft, als kleermaker had gevestigd. De officier van justitie, de rechter van instructie en tw<-e rechercheurs begaven z ch dan eergisteren naar Delft. E. werd van uit zijne woning naar het politie bureau over gebracht en onderging daar een eerste verhoor. Inmiddels werd in zijne woning nauwkeurige huiszoeking gedaan, met dit gevolg dat ouder een plank in den vloer een aantal gereed schappen werd gevonden, tot het vervaar digen van valsehe munt, alsmede eenige valsehe kwartjes. E. is hierop gevankelijk naar 'süravenhage overgebracht. (N. Ct) Tijdens de Paaschdagen, 41 en 44 April wordt te Rotterdam in den Doele eeue groote tentoonstelling gehouden van planten bloemen, bol- eu knolgewassen, bouquetten enz. Aan medailles en geldprijzen wordt gezanmelijk eene som vanf3200 uitgeloofd. Ter zitting van de arr.-rechtbank te Amsterdam verscheen eergisteren als bekl. J. A. E. 27 jaren, winkelier, en wel oui zich te verantwoorden ter zake dat bij op 19 Oct. II. in het Volkspark, in de vergade ring van werkloozen bet woord voerende, zou hebben aangespoord tot daden van ge weid, en, zichzelven als aanvoerder aanbie dende, den raad zou gegeven hebben dade lijk aan te pakken en te plunderen. E. ontkende ter terechtzitting de hem te last gelegde woorden te hebben gebruikt. Maar inspecteur Waan verklaarde, dal bekl. ze wel degelijk in zijne motie had gebezigd en alleen op weigering der vergadering om de motie aldus aan te nemen het woord „aanpakken" daaruit was geschrapt. Nadat nog 3 getuigen in gelijken geest verklaard hadden, eischte het O. M. bekls. veroordeeling krachtens art. 131 Welb. van Strafrecht tot 6 maanden celstraf. Eene juffrouw, die in de Van der Heltstraat te Amsterdam Zaterdagavond in haar winkel stond, zag eensklaps een heer binnenstormen met zijn hoed in de eene, zijn wandelstok in de andere hand. De hard- looper vroeg, of zij hem verbergen wilde voor de politie, die hem op de hielen zat. Voor zij echter op die vraag kon antwoorden, sprong de heer den gang van het huis in, vluchtte verder den tuin in, over een, twee, drie schuttingen heen en was al lang in de duisternis verdwenen, toen een politie agent kwam vragen of men den man in quaestie ook gezieD had. Daar die vraag den volgenden dag in de buurt door de politie herhaald werd, mag men aannemen, dat deze hekkespringer zijn wedloop tot een goed einde heeft gebracht. {Stand Gistereuvoormiddag te half twaalf ont stond brand in het perceel Kalverstraat 43, te Amsterdam, bewoond door de firma A. W. Groote en Zoon, in photographie-artikelen chemicaliën en drogerijen. In vijf minuten tijds maakten de vlammen, in het magazijn ontstaan, zich meester van het gebeele huis, waar zij overal van de meest brandbare stof fen aantroffen. De oorzaak van den brand is onbekend. Dingsdag zonk in de nabijheid van Nauerna een grootendeels met biiquetlen geladen schip v an den heerS. Visser te De Rijp, beurtman op Amsterdam. Wegens het stuo- len tegen het ijs kwam er een gat in het vaartuig, waardoor het ongeluk plaats had. De lading was bestemd voor de Erve König te De Rijp. De opvarenden zijn gered. Naar men verneemt zal er, naar aan leiding der in de nabijheid der kusten te Helder veelvuldig voorkomende strandingen, daar een lichtschip geplaatst worden. Bij Rwonende in de Koolstraat te Utrecht, werden Maandagavond zonder eenige aanleiding, onverwachts een achttal glas ruiten ingeworpen, waarbij een oude vrouw, die zich in de kamer bevond, door een der naar binnen geworpen steenen getroffen eu licht aan het hoofd verwoud werd. Toen de bewoners en de buren op het gerinkel der glasscherven naar buiten kwamen, was er van de bedrijvers dezer verregaande baldadigheid niets meer te ontdekken. Uit Wageningeu meldt men dat het voornemeu bestaat bineukort een gerienk- teeken te plaatsen op het graf van wijlen den heer C. J. M. Jougkiiidt Coniuck, den eersten directeur der rijkslmidbouwschool. De bijdragen daarvoor zijn bijeengebracht door de oud leerlingen der school, die thans in Ned. Oost-Indië vertoeven. Uit Vollenhove wordt van 15 Jan. aan de Zw. Ct. gemeld: lieden namiddag om streeks dén uur wilde Gtrrit Veldkamp eu Klaas Klarenbcrg uit Kuiure, die alhier spie- riugnetten hadden gekocht, over de Zuiderzee op schaatsen naar Kuinre terug. Toen zij ter hoogte van Blankenham waren, schooi het ijs af en dreven zij met het ijs in noord westelijke richting zeewaarts. Zij reden daarom terug in do richting vin Vollenhove, doch aldaar was liet ijs ook reeds afgeschoven. Ten einde raad sprongen zij te water, en na een groot eind tot aan de borst toe door het ualer. ie hebben geloopen, bereikten zij ge lukkig het ijs, dal gedeeltelijk aan het strand was Olijven zitten, i'e Vullenhoofsche vis- schers hadden al dadelijk de beide in levens gevaar icrkeeremie personen opgemerkt, en bi gaven zich in allerijl op schaatseu met een paar sleden in die richting. Kiarenberg was voorop en sleepte als het ware zijn uiakker Veldkamp met een zoo- geiiaamdtu ijsbaak, dien zij vasthielden, voor uit. Laatstgenoemde was blijkbaar afgemat, en zou zekerlijk verdronken zijn als de Vollen- hoofsclie visschcrs niet waren toegeschoten, want even voor dat zij liet ijs bereikten viel liij in oumacM. Beiden werden ieder ui eene slede gezet en in volle vaart naar Vollenhove gereden, alwaar zij onder dak werden gebracht en voorzien van droge kleedereD. Na eenige ververschingen enz. te hebben genuttigd gevoelden zij zich gelukkig vrij wel, zoodat zij eenige uren later naar Kuiure zijn teruggekeerd. Men schrijft aan de Middelb. Cl. Ten bewijze, dat een geregelde dienst van het vasteland van Europa op Zuid-Afrika reden van bestaan heefi, kan voorzeker het feit dienen, dat op het stoomschip Drum mond Castle van de Castle Line, dat 16n dezer van Londen vertrekt, alle plaatsen voor 3e klasse-passagiers zijn bezet. Voor le eu 2e klasse zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Zaterdagavond omstreeks 7 uren werd een heertje, vroeger werkzaam op het kantoor van een advocaat te Breda, bezig in een der keffiehuizen met biljartspelen, door een po litieagent buiten geroepen, waar hem ver zocht werd mede te gaan. Het spel was echter nog niet uit eu hij wilde de partij niet breken. De politie daarentegen gunde hem dit genoegen niet, maar boeide liern en voerde hem naar de cel als zijnde be schuldigd van valschheid in geschrifte. Uit Rozendaal wordt aan de Bred.Ct. gemeld: In den omtrek dezer gemeente is eene niet onbelangrijke vondst gedaan. Toen op den llden dezer een arbeider, in een boschje nabij Nispen, aan het spitten was, stuitte hij op eenige voor hem onbekende voorwerpeo, welke later bleken van zilver te zijn. Aan deze zaak ruchtbaarheid gegeven wordende, werd zij ook bekend bij de Justitie te Breda, hetgeen tot gevolg had dat de wachtmeester J. J. Blokdijk, van de aldaar gestationneerde brigade van het wapen der maréchaussée, gisteren naar hier is gekomen, door wien de zilveren voorwerpen, acht in getal (trekpot, suikerpot, melkkan, kroesje, enz.) werden erkend als te beboeren tot den diefstal, welke in October 1886 plaats had bij de heereu A. E. M. Lips en 11. A. D. Van der Meer jr, beide in de Willemstraat te Breda. Ook deze heeren, die de gevonden voorwerpen zijn komen bezichtigen, hebben 2e als de hunne erkend. Trouwens op som mige er van zijn hunne nauien gegraveerd. Men hoopt door deze vondst tot meer licht in deze diefstallen le zullen geraken, waarom dan ook dooi genoemden wachtmeester beden ter plaatse een nader onderzoek is ingesteld. In sommige gedeelten van oostelijk Noord-Brabaut zijn verschillende valsehe dubbeltjes in beslag genomen. Deze zijn vervaardigd vau zink, de letters en cijfers staan er alle verkeerd op, zoodat zij duidelijk te herkennen zijn. De justitie schijnt de makers reeds op het spoor te wezen. Er zijn velschillende personen voor den rechter van instructie gedagvaard om eenige op- helderngen in de zaak te geven, J. M. venter te 's Bosch, viel eergis teren onder Weert, twee in dienst zijnde rijksambtenaren aan, onder bedreiging hen le zullen vermoorden. Hij werd door de ambtenaren aangehouden en aan de maré chaussée overgeleverd. Zaterdag-ochtend kwam te Maastricht weder een kanon groot kaliber voorbij, af komstig van de Kruppsche gieterij te Essen, ter bestemming voor Antwerpen, om daar te worden ingescheept voor Turkije. Het kanon, zonder affuit, woog niet minder dan «n «n» m. j 'arm. a. 83,600 kilo. Via Vlodrop werden en worden eveneens een tiental kleinere kanonnen ver voerd, voor Turkije bestemd. Te Maastricht heeft Dinsdagnacht een diefstal plaals gehad ten huize van den logementhouder S. De dief heeft eene lade opengebroken en daaruit 30 franken gelicht, en voorts uit de zakken der logeergasten ontvreemd een zilveren horloge, een zijden foulard, een gouden twintig-fraukstuk en nog meer geld. Men veimoedt, dat de diefstal bij insluiping is geschied. De politie doet onderzoek. I'E SI TEL EG ISA AI'. WASHINGTON, 16 Jan. In een tot het congres gerichte boodschap, zegt president Cleveland betreffende de Samoa eilanden „Duitschlaud gaat voort te verzekeren, dat het noch den weuch, noch de bedoeling heeft de inlandsche regeering van Samoa ten val te brengen. De Duilschc regiering betwist niet meer de rechten, welke der Vereenigde Staten bij de traclateu zijn toe gestaan en heeft tot de regeering der Ver eenigde Staten de uitnoodiging gericht met Duitschlaud samen te werken tot herstel van rust en orue op de eilanden. In elk geval schijnt deze uitnoodiging aan te duiden, dat Duitschlaud een oveiwegenden invloed op de eilanden wil oefenen, hetwelk niet strookt met de overeenkomsten, welke voorheen zijn gesloten. SCHOOL- 4SA KStttHMiaSiU IV». Tot lsten ouderwijzer aan de school der Martha stichting te Alfen a/d. Rijn is benoemd de heer 11. R. Uuijgeus vau Win terswijk. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. Bodegrave, 15 JaD. Op de markt werden heden aangevoerd 78 wagens kaas te zamen 4138 stuks, wegende 17,894 kg., prijs le soort Goudsche J a 2e soort ƒ18.- k J )9J;zw. fhieronder 5 wagens Derby-kaas, prijs le soort k 2e soort Jk11 wagens Edammer kaas, prijs le soort ƒ25-k 27-, 2de soort f 22-a f 24-; - wagen Leidsche Kaas Handel matig. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 16 Jan. 26 wagens. Voor Goud sche kaas bedong men 1ste soort van f 18.tot ƒ20. ,2e soort f 16.a 17.50 zw. k Edammer k Derby a 2e soort k per 50 KG. Handel tamelijk. LEIIIËSI, 17 Januari. Toestand des Konings. Een hedenochtend van het Loo ontvangen bericht meldt dat de nacht iets minder gun stig is geweest. De toestand van den zieke is overigens onveranderd. Prof. Rosenstein kwam hedeu zijn vroeger aangekondigd bezoek aan Z. M. brengen. Het officieele bulletin omtrent den toestand van den koning luidt aldus: „Z. M. de koning heeft een gunstigen dag doorgebracht en ofschoon boogstdezelve in den nacht weinig heeft geslapen, blijft de toestand bevredigend. De krachten blijven dezelfde. Men schrijft uit Apeldoorn aan het ütr. Dbl. „Naar men meldt, heeft de ontboden zie kenoppasser nog geen dienst gedaan, terwijl Z. M. geheel verzorgd wordt door de kamer dienaars Moormm en Bertelman. „Indien noodig, teekenl Z. M. weder stuk ken, meestal te bed; Dinsdagavond heeft Z. M. zich een verzameling antiquiteiten laten toonen. „Uit een en ander blijkt dat het gevaar van den toestand voor het oogenblik voorbij is, hoewel men niet uit het oog mag ver liezen, dat de geleden pijnen liet gestel verzwakt hebben, en de leeftijd des konings vrees wettigt. „De winter brengt zijne genoegens mede voor U. K. II. prinses Wilbelmina. Zij oefent zich druk in het sciiaatsenrijden op den grooten vijver van het koninklijk park, in tegenwoordigheid van eenige hofdignitaiissen, en ook meestal nog van haar mama, als deze door het park terugkeert van den kleinen rijtoer, dien zij meest dagelijks maakt. Dinsdag middag moet 11. M. de thee gebruikt hebben met haar hofdame in de badtent bij den grooten vijver. „Meermalen ook oefent de prinses zich in de kookkunst in de keuken van de prinsesse- koepel. „Zelden ziet men de prinses tegenwoordig rijden, iets wat men gaarne zag. Het is een genot 't koninklijk kind te zien zoo flink en zoo lieftallig tevens." De Slaa/sct. bevat heden het bericht, dat bij ecu besluit van Z. M. den koning van 14 Jan. jl. een benoeming heeft plaats gehad. Maandag jl. heeft Z. M. dus, volgens die opgaaf, een regeeringsdaad bunnen verrichten. Men meldt dat de heer J. P.Th. Van Nunen, ltd der 2e kamer der staten generaal die in het Sanatorium te Baarn onder be handeling is geweest van dr Baudet, thans geheel hersteld die inrichting heeft verlaten. De staatscommissie voor de militaire wetten houdt hedeu en de volgende dagen dezer week weder te 's Gravenhage zitting. De Leidenaars, die in tie vorige week voor de rechtbank te's ilage terecht stonden ter zake van wederspannigheid_ zijn veroor deeld tot 6 dagen hechtenis. De personen legen wie geldboete was gevorderd, werden daartoe veroordeeld. Voor de vacante betrekking van tweede klerk bij de algemecne rekenkamer hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. Een vergelijkend onderzoek zal in het einde dezer maand plaats hebben. Uit Noordwijk wordt aan de A?. B. Ct. gemeld In de buitengewone vergadering van aan deelhouders in de Noordwijksche Duin- exploitatie-inaalschappij, Dinsdag alhier ge houden, is besloten tot het bouwen van eene villa in de terreinen der maatschappij. Men wil, dat deze villa niet ver vau hotel Huis ter Duin zal geplaatst worden. Bedoeld hotel zal door het bouwen van eene filiale worden uitgebreid, terwijl er bij particulieren ernstig sprake is van het stichten van woningen, geschikt om in liet badseizoen verhuurd te worden. Eéue villa is reeds in aanbouw. Het een en ander geeft gegronde hoop, dat voor onze badplaats een tijdperk van bloei zal aanbreken. Te Vogelenzang ontstond gisterenavond brand in de woning van den metselaar v. d. H. Aan de spoedig toegeschoten brandweer ge lukte het, den brand tot een gedeelte der woning te beperken. Het gerucht, dat de politie te Am sterdam de bezorgers der St. Nicolaas- kistjes op het spoor zou zijn, wordt door het jV. v. d. I). tegengesproken. Wel wordt ijverig gezocht, maar tot heden te vergeefs. Hedenmorgen omstreeks elf uur ge raakte te Apeldoorn een treinsmid onder een goederentreinzijn rechterbeen werd daarbij verbrijzeld. De man is naar Am sterdam gebracht en daar in bet gasthuis opgenomen. Het voornemen bestaat den grooten internationalen wedstrijd te Heerenveen te doen plaats hebben op Maandag en Dinsdag 21 en 22 Jan. Het plan om dezen wed strijd a. s. Vrijdag en Zaterdag te houden, werd opgegeven, om hem niet met de groote wedstrijden te Cambridge te doen samenvallen. GEMENGDE BERICHTEN Er heeft te Antwerpen een tweege vecht plaats gehad tusschen twee officieren; een werd doodelijk gewond door een degen stoot in de zijde. De aanleiding tot het duel was een twist over het betalen van een glas bier voor een burger iu hun ge zelschap. Zondagochtend vroeg hebben twee man nen bij een juwelier te Londen, den heer Otto Spiegelhalter, poging tot inbraak gedaan. Door het gestommel, dat zij maakten werden de bewoners van het huis gewekt. Zij schoten en dreveu daardoor de aanvallers op de vlucht. Het is onbekend of de schoten getroffen hebben. Wraak van een olifant. Een jongen van zestien of zeventien jaar, die strooibil jetten uitdeelde van eene Eugelsche menagerie te Brussel, moest gisteren een olifant te drin ken geven. Hij hield het dier eene volle kuip voor, welke hij telkens wegtrokhij plaagde het dier zoo lang totdat dit hem met zijn snuit opnam en tegen eeue pomp bij den muar slingerde. De jongen viel met verbrij zelden schedel neer en was onmiddellijk dood. In het dorp Abaida, Valencia, zijn twaalf gevallen van trichinose voorgekomen. Twee personen zijn er aan bezweken en de overigen verkeeren in bedenkelijke!) toestand. BELUI K. Volgens de Courtier de Bruxellet is er sprake van een huwelijk tusschen den negentienjarige!) prins Boudewijn, oudsten zoon van den graaf van Vlaanderen, met zijne nicht, de jongste dochter van koning Leopold, prinses Clémentine (geboren 30 Juli 1872.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2