NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 18 Januari Uitgevers: Gebroeders Muré. BI NN EN LANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. V Is® e I e («araui verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. fct itS S3 N E E i I Vooi Leiden, per 3 maandenf !.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden J.flO. p»rijs per ÜUBiuier 10 (Vut, ADVERTENTIE i: Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 202° Jaargang, LEIDEW, IJ Januari. Toestand des Rollings. Het officieel bericht in de Staaltcourant van 17 dezer luidt aldus: „Zijne Majesteit de koning beeft de laatste vier-entwintig uren kalmer doorgebracht. De nacht was rustig, waardoor de toestand van Zijne Majesteit, volgens verklaring der ge- neesheeren, naar omstandigheden bevredi gend is." Uit 't Loo wordt van gisterenavond nog bericht: De toestand bleef den geheel en dag redelijk. De koning kon geruimen tijd achtereen bet bed verlaten. Dr. Vinkhuijzen blijft van nacht nog ten paleize. Heden in den vroegen ochtend kwam een bericht tot ons dat aan de dekenfabriek van de firma Gebroeders Van Wijk C°. alhier een treurig ongeval zou hebben plaats gehad. Intusschen ingewonnen informatiën hebben ons het volgende geleerd. Op eene der zalen was eene buis, tot ver. warming der werklokalen daar aanwezig, in het ongereede geraakt. Gisteravond was men met het herstellen in zooverre gereed ge- korneu dat eerst wanneer stoom in de buizen was gelaten de bouten konden worden aan gedraaid. Dit nu had hedenochtend te half zes ongeveer plaats, en of nu een der bouten te ver weid aangedraaid of stuk gesprongen is zooveel is zeker dat plotseling een der deelen van de buis neêrviel en de volle inhoud stoom uitstroomde in het gelaat der twee werklieden met bet werk belast. Aan gelaat, handen en hals bekwamen de werk lieden brandwonden die echter, naar de ver klaring van den inmiddels ingeroepen ge neeskundige dr. Van Voorthuijsen, niet van gevaarlijken aard zijn. Na zorgvuldige ge neeskundige behandeling van gemelden ge neesheer werd een der werklieden naar zijne woning geleid, de ander er heen vervoerd. Nu en dan heeft het ijsvermaak alhier reeds enkele naweeën gehad. Zoo geraakten gister twee heeren met de schaatsen aan elkaar vast, waardoor beiden vielen en ue een een zijner polsen brak, terwijl de ander zich aan gelaat en mond ernstig bezeerde. iHUZIKH, KETTK81EN KM 6ASUM8T. De verschillende bladen, zoowel in 't binnen- als in 't buitenland hebben van de groote ster, Sigrid Arnoldson, niet te veel gezegd. We hebben hare stem, hare voor dracht gisteravond in den werkelijken zin des woords genoten. De Stadsgehoorzaal was zoowel boven als beneden uitmuntend bezet en reeds waren te voren een 500 tal plaatsen besproken. Te ruim acht uur trad de heer Albert Eibenschütz, professor aan het Kenlsche conservatorium, op en Bpeelde ons op 't klavier, een uitnemende vleugel, „Courante und Gavotte" van Eug. d'Albert en „Tanz aus Damon" van Kubinstein; vooral van het laatste was de voordracht zeer goed. Daar trad mej. Arnoldson op, eene alles zins beminnenswaardige figuur, die zich op 't tooneel zeer gemakkelijk beweegt. De „Air du page" uit Mozart's „llochzeits des Figaro" werd door haar allerliefst gezongen. Hare stem is bizonder week en buigzaam, vooral in de middentonen, ze is hare stem, die ze volgens eene uitnemende school be- heerscht, volkomen meester. Van de volgende pianonummers door den heer Eibenschütz bevielen ons 't best 'i „Scherzo, E moil" van Mendelssohn, „Lu Mignonne" van Schütt, maar vooral de „Noc turne, Des-dur" van Chopin en „Polonaise, E-dur' van Liszt; vooral het laatste nummer werd overheerlijk gespeeld. Behaalde mej. Arnoldson met Eckert's „Echolied" zeer veel succes de bekende Mignon-aria, als toegift gezongen werd door haar voorgedragen zooals we dat niet licht weêr zullen hooren't werd als 't ware door haar geacteerd. Nog werd zeer schoon door haar gezon- „Nachligall auf dein 11 oilundertrieb" van Robert Fischhof en „Mazurka" van Cliopio en als laatste nummer de Valse de l'ombre" uit Meyerbeer's Dinorah. Tot slot gaf ze als toegift een allerliefst, en allerliefst ge zongen, lied, we meenen in hare landstaal, waarvan de voordracht haar talent niet van de miust guuslige zijde deed kennen. De heer Eibenschütz heeft onvermoeid de bevallige zaogeres geaccompagneerd en ze kan zich zeker wel geen heter accompagna- tenr wcnschen. Zijne taak was zwaar, maar ongetwijfeld is ze ook benijdenswaardig. Het tweetal artisteu heeft zich den reeds elders verworven naam ook hier vaardig gemaakt en het gehoor zal zeker met ons een heer lijken avond hebben doorgebracht. Sigrid Arnoldson zal te 's-Hage a. s. Maandag nog eenmaal optreden in „Le Bar bier de Séville" (2e en 3e acte) en in een stuk van „Le Pardon de Ploërmel". De zangeres gaat, na haar verblijf hier te lande, eerst naar Italië en daarna weer naar Rusland. De vereeniging tot ondersteuning van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam heeft gisteren besloten den 9n April e. k. niet tot ontbinding der vereeniging over te gaan, doch andermaal pogingen aan te wenden om de resteerende f12.500 subsidie volteekend te krijgen. Eenige kunstvrienden zollen daartoe het bestuur ter zijde staan. Inge komen was een voorstel van den heer Mar- tinus Koek, secretaris van den Parkschouw burg, die bereid is het directeurschap te aanvaarden. Naar wij vernemen, zal de tweede kamer zonder buitengewone omstandigheden in de eerste dagen van Maart weder bijeen komen, en alsdan door den minister van binnenlandsche zaken de nieuwe schoolwet worden ingediend. Ofschoon wij dit bericht uit goede bron hebben, gevoelen wij toch eenigen twijfel. Indien immers de kamer vroeger bijeenkwam, zon de schoolwet door haar zoo tijdig afge handeld kunnen zijn, dat ook de eerste kamer haar zou moeten behandelen vóór de verkiezingen van provinciale staten in Mei, wat van hoog politiek belang voor de rechterzijde zou zijn. Daarbij verdient het opmeiking, dat de heer Schaepman tijdens de begrootings- discussiën de hoop uitdrukte, dat men de schoolwet als een Kerstgave zou ontvangen, en deze hoop niet vervuld is. Wordt deze wet niet vóór de verkiezingen afgedaan en daardoor licht verspreid over de houding der eerste kamer tegenover de regeering, dan laat deze naar ons inzien een groot politiek voordeel outsnappen. (Maasbode.) Behoudens onvoorziene omstandigheden, zegt de Zulpkentehe Courant, komt de Tweede Kamer niet bijeen vóór liet laatst van Februari. De Arbeidswet en Boterwet zullen dan voor de openbare behandeling het voornaamste werk zijn. De Kamer zal zich echter geruimen tijd moeten bezighouden met het afdeelings- onderzoek van nieuw ingekomen onderwerpen. Naast het ontwerp op de gedwongen winkel nering van den heer Domela Nieuwenhuis zal de minister van Justitie een voordracht over hetzelfde onderwerp indienen. Het te verwachten enquête-voorstel zal zich, naar de schrijver verneemt, niet uitstrekken tot den veldarbeid. Wel schijnt het plan te zijn, dienaangaande langs administratieven weg gegevens te verzamelen. Bij de regeering beslaat, naar men aan de Amst. Cl. uit Den Haag meldt, het plan het bestaande Entrepótdok te Amsterdam op te heffen en op het exercitieterrein in de Rietlanden een nieuw dok, doch in ge- wijzigden vorm, te ontwerpen. Hoewel er zich in den gezondheids toestand van Z. M. geen meer veront rustende verschijnselen hebben voorgedaan, vernemen wij toch, dat reeds verscheidene diners te 's Hage zijn afbesteld, en dat ook een bal dat de heer E. Cremcrs zich voor stelde te geven, niet doorgaat. (Fad.) Gisteren werd aan het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen examen voor surnumerair ge deelte B gehouden, waaraan 10 personen deelnamen. Geslaagd zijn de heeren jhr. I. L. Van den Berch van Heemstede te Noordwijk, G. Van Bensekom te Utrecht, J. C. Van de Blocquery te Nieuweschans. J. W. Jansen en A. J. W. De Kruif te Utrecht. Het bericht, door ons uit de Zto. Cl' overgenomen omtrent den gezondheidstoe stand van den oud-hoogleeraar Donders, blijkt overdreven te zijn. Wel was de heer Don ders ongesteld, doch juist in de laatste dagen was hij wat beter en giüg hij weder uit. Bij het gisteren gehouden snelrijden voor het meesterschap van Hamburg werd de baan van 3000 meter afgelegd door den heer Harms in 7 m. 10-| s.en door den heer Adolphus in 7 m. lis. Bij het schoon- rijden voor het meesterschap van Duitscbland was overwinnaar de heer Kaiser. De lange FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 166). Een bal bij mevr. Orcbild en eene scène met Philip. Hij kwam uit de kinderkamer toen ik de trap afkwam, en terwijl hij mij met de eene hand beetpakte, rukte hij met de andere mijn mantel af en vernielde mijne bloemen, mij gebiedende dat ik thuis zon blijven. „Heel goed," antwoordde ik onverschillig, „'tis mij 't zelfde, ik kan even goed thuis blijven." Toen hij zag hoe rustig ik zijn toornigen aanval opnam, riep hij honend: „Ga maar, ga en dans en koketteer en breek mij 't hart. Gij zijt. besloten mij tot waanzin te brengen en 't zal u onge twijfeld gelukken." Ik begin aan dergelijke uitvallen gewend te raken. Ik ging naar 't bal, danste, hoorde allerlei vleitaal aan en beproefde gelukkig te zijn zooals andere vrouwen in dit geval. Gerald Fortes was tegenwoordig en ik deed al 't mogelijke hem te ver mijden. Onder eene quadrille zag ik op; Philip stond op den drempel der aaugren- zende kamer, hij was mij op 't bal gevolgd. In den laatsten tijd komt hij slechts op gezelschappen om zijne vrouw in 't oog te houden. Hij kwam op mij toe en fluisterde: „Ik verbied u, Fortes zoo te behandelen. Gij zult met hem dansen, waarom toch zijt ge zoo onbeleefd en afstootend tegen mijn vriend, terwijl gij tegenover andere mannen u zoo beminnelijk voordoet? Is 't, omdat uw haat zich ook uitstrekt tot de weinigen, die ik mijn vertrouwen schenkt? Zet zijn naam op nw balboekje." Als 't mogelijk is, gehoorzaam ik hem altijd. Ik danste met Fortes en ziju eerste woorden waren: „Uw echtgenoot is een blinde gek, maar toch dank ik hem. Daar gij niet wagen durft zijn gebod te weer streven, moet ik daaruit afleiden dat ik u niet geheel onwelkom ben." De muziek scheen bij deze woorden spottend te lachen. De lichtkronen ver blindden en de geur der planten bedwelmde mij. Ik steunde: „Gerald, altijd en altijd heb ik u gesmeekt mij te verlaten Philip Harmon's huis niet weder te betre den mij niet weer te zien. Wilt gij mij niet met rust laten „Neen", autwoorde hij, „dat wil ik niet. Verlang van mij wat ge wilt, maar dit eene niet. Gij leeft vreugdeloos in 't huis van uw echtgenoot, die u zeer onverschillig is. Uw hart behoort mij toe en ik geef 't niet op." „Geraldik bid u „Stil. Deze stad verlaten leven zonder u te zien zonder uw stem te hooren, zonder uwe hand aan te raken! neen, neen, dat zou ik niet kunnen, al moest ik deze zaligheid met eeuwige droefenis betalen." Zoo is het jaar begonnen, hoe zal het eindigen Ademloos las Ellen verder: 3 Januari. Philip stond er op, dat ik met hem uit zou rijden, terwijl hij de nieuwe paarden stuurde. Zij gingen met ons door eo wierpen 't rijtuig om. Bloe dende en zonder bewustzijn werd ik door iemand opgeholpen. Ik heb den geheelen dag op de sofa gelegen. Gerald Fortes kwam ons bezoeken en bleef tot laat in Philip's studeerkamer. Ik had beslist geweigerd hem te zien. Waarom werd ik bij dit ongeval niet gedood? Schoon pas twintig jaren ond, ben ik toch gaarne bereid dit raadsel, dat men leven noemt, van mij te werpen. Ik ben geene heldin en niet in staat het ongeluk weerstand te bieden, noch te verdrageu. 6 Januari. Ik ben hersteld van de wonden, die ik bij het ongeval gekregen beb. Een schitterend gezelschap, volle zalen, prachtige toiletteneindelooze vleierijen. Bah, hoe haat ik dit leven en toch heeft het zijn goede zijde, 't verstrooit mij en verhindert, dat ik over onmogelijkheden zit te peinzen. Gerald Fortes was hier ook hij is 't eerst gekomen en bleef 't laatst. Van avond was hij schitterender, boeiender, betooverender dan ooit. Philip, somber en verdrietig in een hoek geleunddeed mij denken aan 't geraamte bij de feesten der Egyptenaren. 's Morgens vroeg kwam het kinder meisje mij zeggendat de kleine ongesteld was. Ik had mijn balkleed nog niet af gelegd en haastte mij naar de kinderkamer. Philip zag mijn kleeding aan en de ver kreukte bloemen in mijn haar en huiverde. Met heesche stem stamelde hij„Ellen zal sterven." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1