buitenlandsche berichten 2-? era tbem «n* wlj W7&. r*»' nee (Molukken), na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld//Over de aan sprakelijkheid des verkoopers voor de ver borgen gebreken der verkochte zaak". TUJZIEBi, LETTERED Etf KVKST. De bekende directeur van liet conser vatorium te Antwerpen, de heer Peter Beuoit heeft een nieuw oratorium in drie deelen getiteld De Rijn, waarvoor de heer Jult-s De Geyter den tekst g maakt heeft op mu ziek gezet. De muziek van dit oratorium wordt zeer geroemd. OFFICIEELS BEltlCSS'ÏSÜ.V. De minister van koloniën zal op 18 dezer geen audiëntie verleenen. BINNËNLA.ËDSEHE BE RICH s'EN De minister »an binnenlandsclie zaken heeft, naar aanleiding eenei klacht van den generaal-majoor-inspecteur voor den genees kundigen dienst, under de aandacht van de commissarissen des boilings gebracht, dat op sommige plaatsen de lokalen en de noortige hulpmiddelen voor het onderzoeken van tnil11ïepliclitigen voor de militieraden en voor Gedeputeerde Slaten in onvoldoende staat ver- ketren, en hen uitgeuoodigd, voor zooveel van heil afhangt, aan die bezwaren tege moet Ie komen en in het onbrekende te voorzien. Veeartsen die verlangen benoemd te worden tot ad istent aan de rijksveeartseaij- school te Utrecht, voor het tijdvak van Februari 1889 tot en met 30 September 1890, op eene bezoldiging van f 1000 's jaars gelieven vóór 2U Jan. 1889, niet opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan het dep. van biiinenl. zaken te duen blijken. Van bevoegde zijde wordt ons ver zekerd, dat de hulpprediker Niks niet tot commies voor de zaken van de zending bij bet departement van kolGniëu is aangesteld. De opengevallen commiesplaats is nog niet vervuld. Vad.) De leden van de staatcommissie voor het onderzoek van bet stelsel onzer levende strijdkrachten, zullen aanstaanden Donder- derdag in het hotel Den Ouden Doelen een gastmaal aanbieden aan de ministers van oorlog en van binnenlandscbe zaken. Naar men verneemt, bestaat het vaste voornemen, liet aantal vaste wegwerkers langs de rijkswegen te verminderen. Men deelt aan de Zw. Cl. mede, dat de oud-hoogleeraar Donders een aanval van beroerte gehad heeft en ernstig ongesteld is. Gisteren werd te Hamburg, het mijl- record gereden, waarin de Rus Donoghne overwinnaar bleef. Het meesterschap van Duitschland werd gewonnen door Harms, van Hamburg. Vrijdag a. s. is er hardrijderij, waaraan ook de beer Couvée, van Delft, en Harms deelnemen. Uit Katwijk werd aan bet Hbl. dezer dagen bericht, dat de visschersbevolking ietwat onrustig was, daar de agent van eene buitenlandsche firma, die aldaar eenige schuiten bezat, weigerde het achterstallige loon te betalen, wijl zijne firma hem geen geld daarvoor had doen toekomen. Den 11 Januari werd daarop het bericht ontvangen dat de bedoelde firma, Mackenbroek C°. geheeten, woonachtig te Brussel, aldaar was failliet verklaard. Zij ontving dit jaar ongeveer f 45,000 de besomming barer zes schuiten. Ongeveer f 16 f 18000 be steedde zij daarvan voor uitrusting der bommen. Ruim f 29000 ging in haar handen over, doch de hoofden van ongeveer 60 gezinnen, die in haar dienst stonden, ontvingen niets ofschoon hun een bedrag van ongeveer f 10,000 toekwam. Het geduld der bevolking is ten slotte verdwenen. Eergisteren omsingelde zij de woning van den gevolmachtigde der firma, den beer Van Duyn. Men eischte geld en brood en wilde met hem spreken. De man kwam echter niet voor den dag en ten slotte trapte men zijn deur in en drong liet huis binnen. Een gevecht tusschen de aanvallers en Van Duyn en zijne vrienden ontstond daarop en de rust keerde eerst weer, totdat de burgemeester, de heer De Ridder, inet Jen wethouder, den heer Van der Pias, verschenen w as en had beloofd, dat lieden f 5000 uitbetaald zou worden. Gisteren seinde men ons uit Katwijk, dat de visscherlieden de helft van hun loon uit betaald hebben ontvangen. Sedert iiet verlaten van het Kromme Rijusqlie bierhuis te Utrecht, door de aan hangers van de sociaal democratische partij, was door hen weinig of geen teeken van leven meer gegeven, wat hoofdzakelijk werd toegeschreven aan gebrek aan een geschikt vergaderlokaal. Dit bezwaar echter schijnt althans voorloopig opgeheven te zijn, daar jl. Zondagavond weder eene vergadering plaats had van den sociaai-democratisclien hond, en wel ui eene schuur op den A ill s' erdamsclieii straatweg nabij den Daalschen dijk. Als spreker was daar opgetreden de heer J. A. Fortuijn, van Amsterdam, die de bekende beginselen van de partij verkon digde, toen op liet onverwachts de politie, die wist dat aldaar eene vergadering zou plaats hebben, in de vergadering verscheen. Na lat zulks door de aanwezigen was op gemerkt, hield de spreker met zijue lede op, en werd legen liet verschijnen van de politie door een der aanwezigen protest aan- geteekend, uiet bedreiging, daarvan eene aanklacht bij den officier van justitie te doen. Of daaraan gevolg is gegeven, is niet bekend, maar den liujrder van de schuur, die daarin bier verkocht, werd door de politie aangezegd dat, zoo bicek, dat hij daartoe geen patent had, tegen hem proces- verhaal zou worden opgemaakt. (CV)'. Dagbl.) Te Ainerongen heelt de hotelhouder T. M. door het omvallen van eene petroleum lamp zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Gisteren werden te Groesbeek aan de grenzen bij Kranenburg door den komuiies- dienstgelenler Veen aangehaald twee karren, beladen met varkens, die ons land ingevoerd werden. De varkens, paarden en karren zijn in beslag genomen, en de begeleiders zijn in arrest. De waarde van de in beslag gr nomen goederen is vrij aauzieiilijk. Th De Weerd, oud 37 jaren, geboren te Harliugeu, gedetineerd in de bijzondere strafgevangenis (het tuchthuis) te Leeuwarden, heeft terecht gestaan voor de reclitLank al daar, terzake dat hij ill den nacht van 28 op 29 Augustus 1888, in cel u°. 17 van die gevan genis opzettelijk eene bos gevlochten stroo in brand gestoken en tegen de celdeur ge legd heelt, waardoor die deur iti brand is geraakt en dat hij een andere bos stroo reeds in brand gestoken en in liet venster raam geworpen heeft, waardoor ook dit in brand is geraakt en eenige ruiten gebroken zijn, zoodat er levensgevaar ontstond voorde in wonenden. 's Nachts omstreeks 3 uur hoorde de bewaarder Swart, die de wacht had, een ge bons tegen de deur van cel n° 17, en vroeg wat er was. De gevangene, De Weerd, die in deze cel was, begon te schelden en te razen. Swart belde om hulp van de wacht, waarop de bewaarder Prins den sleutel der cel haalde, en toen men de deur opende, sloeg de vlam er uit, de cel was vol rook, het stroo, hetwelk bekl. des daags had te verwerken, lag opgestapeld voor de deur en viel brandende heil tegemoet; ook lag liet in de vensterbank opgestapeld te branden. De brand werd gebluscht, de beklaagde dadelijk in het cachot gebracht, en van een en ander proces verbaal opgemaakt. Bekl. die geboeid voor de rechtbank was gebracht, zich in zijn spreken ai meer en meer opwindende, verklaarde, dat hij altoos in zoo'n ding zit, van het een in het ander; ze zeggen dat hij niets kan, en dan geven ze hem iets te doeu, waarvan het lichaam niets te lijden beeft. Ik moet werk hebben, zegt hij, dan blijft mijn lichaam gezond. Het komt weer overeen met het begin van Jezus, die wilden ze ook altoos hebben, enz. enz. Heb je het stroo in de vlam gegooid? Ik weet het niet, Ik moet het Opperwezen vragen, hoe ik er levend uit gekomen ben. Bekl. windt zich al meer en meer op. Wat hij spreekt, is allerlei wartaal en onzin, hij trilt en schud, zoodat de rijksveldwachters hem een glas water geven; wild slaat hij het naar binnen en bijt een stuk uit het glas, waarop hij bijlft knarsen. Toen werd de man weggebracht. De geneesheer der gevangenissen de heer Plet, verklaart dat beki. zeer driftig en zenuwachtig is als hij zijn zin niet krijgt, dan slaat hij door alles heen en kan men niets met hem beginnen, maar hij neet zeer goed wat hij doet. Wanneer hij up de zaal is, dan is hij lastig voor de medegevangenen, niemand mag hem lijden omdat hij zoo lastig is. Gebruikt men zachte middelen door hem op de ziekenzaal te plaatsen, waar hij voed eten en een zacht bed heeft, dan heeft men geen last met hem. Toen hij vernam dat hij weer moest verschijnen, heelt men weer last met hem gehad. Hij wil niet werken. Hij heeft wel beperkte vermogens doch weet zeer goed wat hij doet, en hij wist dat de surveillance zoo goed is dat de brand spoedig moest uitkomen. Bekl. heeft aan getuige gevraagd, of hij niet in een krankzinnigengesticht kon komen. Getuige houdt evenwel de daad aan bekl. wel toerekenbaar, li ij windt, zich slectits kunst matig op, doch dan is hij op liet laatst zoo ver, dat hij niet meer weet wat hij doet. Als men hem krachtig aanpakt, dan is hij spoedig bedaard. De subst-oliicier van justitie mr. J. P. v. Outeren, stelt voorop, dat voor de rechtbank verschenen is een gevangene uit de bijzon dere gevangenis voor mannen, tut voor korten lijd het tuchthuis genaamd, waarin de zwaarst gestraften worden opgenomen, personen, die een ernstig misdrijf hebben gepleegd en w aarin thans bepaaldelijk zij opgesloten worden, die vijf jaren in de eenzaamheid hebben door gebracht en meer straf hebben te ondergaan. Wanneer dan bewezen is, wat aan bekl. ten lvstc is gelegd, dan dient er eene zware straf toegepast te- worden. Aan de inededeelingen van den heer Plet is liet. te danken, dat de rechtbank volkomen overtuigd kan zijn van de toe rekenbaarheid. De Weerd is een der ge vaarlijkste gevangenen met een bijzonder slecht karakter, die na beweert te wi'leu werken, maar het liefst verpleegd wordt als een zieke met ziekenkost in de ziekenzaal, een mail, die meer dan ééns crimineel is gestraft, immer disciplinair wordt gestraft wegens wangedrag, en voor niets terugdeinst. Aan de gevangenbewaarders in dien nacht is het te danken, dat het tuchthuis niet is afgebfand, want daarvoor bestond alle kans. Men stelle zich eens voor, dat de bijzondere gevangenis was afgebrand, waarin 250 gedetineerden en de directeur met zijn gezin wonen, waar velschillende suppoosten aan wezig zijn; voor hen allen was levensgevaar te duchten door die brandstichting, terwijl er ook gevaar was voor de omwonenden. Wat ware er t- duchten geweest van het eventueel ontsnappen van eenige tucbtelin- oen Eén dag gevangenisstraf minder dan drie jaren gevangenisstraf zou eene straf zijn te gering en niet evenredig aan den aard van het misdrijf. Spreker is overtuigd, dat de rechtbank geheel en al zijn denk beeld zal zijn toegedaan en dat zij niet minder dan drie jaren straf zal en mag opleggen, en dus vordert spreker de ver oordeeling van bekl. tot 3 jaren gevan genisstraf. De rechtbank heeft hem daartoe ver oordeeld. Men schrijft ons uit Workum: De straatschenderijen, waarover hier den laatsten tijd zeer veel werd geklaagd, hebben thans wel haar toppunt bereikt. Door twee van de meest beruchte straatslijpers werden de ruiten bij een politie-ageut ingeworpen en werd deze aangevallen toen hij buiten kwam. met bedreiging van moord, ilierop kwam ook een nabijwonende veldwachter toesnellen, die op het tweetal schoot, maar ongelukkig eene onschuldige vrouw kwetste. De beide aanvallers namen de vlucht, maar een van hen werd ingerekend. (IV. v. d. 1).) Te Zevenbergen zijn een drietal jeug dige dieven gearresteerd, die lood van de huizen hadden ontvreemd. UÜLttlK. Uit Antwerpen vertrok Zondagmiddag de Duitsche stoomboot y Baltimore" naar Buenos-Ayres met 700 landverhuizers. Den 26n zullen er nog 1300 vertrekken en in Charleroi maken zich 110 mijnwerkers reis vaardig om hun geluk in Argeutiua te be- proeveD. Voor *de Baltimore" wareu in geschreven 1300 man, doch velen hebben vau de reis afgezien. De meeste landver huizers waren afkomstig uit dorpen in Oost- Vlaanderendie ongeveer alle ambachten uitoefenen. Een ooggetuige verhaalt een hartroerend tooneel, dat kort voor het vertrek van //de Baltimore" plaats had. Een man met een matras op het hoofd, sleurde zijn vrouw letterlijk naar de boot en verschillende kinderen klampten zich aan de arme moeder vast, die alies deed om zich uit de handen van den avontuurlijken echtgenoot los te rukken. Een menigte volks snelde toe, en trok partij voor de vrouw. Dokwerkers en andere personen maakten zich van de arme moeder meester en brachten haar in een herberg op den hoek der St. Jansviiet en 't Schelle ken, waar eenigen zeiden //haar mee terug naar Geut te zullen nemen". Wij weten niet verder hoe dit tooneel afgeloopen is, maar men zegt dat bij vele havenwerkers, de tranen in de oogen stonden. ESfcÊLAAtó. De politie meent een goede vangst te hebben gedaan in de persoon van Lister, die te Southampton is gearresteerd. Deze man wordt verdacht van schuldig te wezen aan de te Nuswell-Hill gepleegde inbraak en poging tot moord. Het slachtoffer, de heer George Athins, die de roovers trachtte te achterhalen, doch twee gevaarlijke revolver wonden bekwam, gaat vooruit, De Pall Mali noemt de ongunstige geruchten omtrent de gezondheid van de keizerin van Rusland geheel onjuist; het is niet waar, dat Charcot of Leidensdorf naar St. Petersburg werd ontboden. F A A N H IS R J It. Meo leest in la France-. Een zeer hevige woordenwisseling heeft in de couloirs plaatsgehad tusschen den presi dent van den ministerraad Floquet en den afge vaardigde Francis Lanr. De heer Floquet, zich rechtstreeks tot den lieer Laur wendendesommeerde heui ds tribune te beklimmen om de beschul diging te herhalen, welke hij in een ochtend blad betreffende de geheime fondsen opgewor pen had. De heer Lanr antwoordde dat, als de president van den ministerraad wilde toe stemmen in het benoemen van eene eerejury samengesteld uit afgevaardigden en bestemd om het gebruik te onderzoeken dat van de geheime fondsen gemaakt wordt tijdens den verkiezingsveldtocht in het Seine-depar tement, hij, Laur, bereid is hem voldoening te geven. De heer Laur zeide tot den heer Floquet dat als hij de uitdrukking ;/vuige lasteiuigeri" niet terug nam, hij laatstgenoemde tot een tweegevecht zou uitdagen. Dc commissie welke belast is met het onderzoek der overeenkomst met Nederland omtrent de grenzen der wederzijdsche kolo niën, is gunstig gestemd voor die overeen komst. Tot rapporteur is benoemd de heer Lavertujeon. Eergisterenmiddag heeft een tweegevecht met den degen plaats gehad tusschen Roche- fort en Lissagaray, redacteur van een nieuw blad, La Bataille, door wien eerstgenoemde zich beleedigd achtte. Lissagaray werd ernstig volgens anderen //niet erg" aan de lies, Rocliefort licht aan den hals gekwetst. Het gevecht werd met zulk eene verbittering geleverd, dat de beide lemmers krom gebogen waren. Paul Poirson beveelt in de Figaro eene wijziging in het toekennen vau het stemrecht aan. Zijn voorstel komt hierop neer, dat elk meerderjarig burger kiezer en verkiesbaar is; zoo hij is hij één stem meer en voor elk kind nog een stem meer; voor een universitairen graad of wat daarmede gelijk staat, zou hij nog een stem en, naar gelang van de som der be lastingen die hij betaalt, een of meer stemmen er bij krijgen. Er zou te voren een maximum stemmen moeten worden bepaald, dat in geen geval zou mogen worden overschreden. In het station van Bercy zijn in be slag genomen 282,150 liters wijn, komende vau Cette, waarvan de vervalsching bij on derzoek in het gemeentelijk laboratorium te Parijs gebleken was. SPANJE. Zondagavond laat is eene bom ont ploft bij de deur van net bureau der Impar- cial Me ^j^irt. Ook daar werdeu slechts de vensters beschadigd. ITALIË. Te Milaan is Zondag een //vredescon gres" geopend, dat o. a. werd bijgewoond door den befaamden Cipriani, die het drie voudig bondgenootschap bestreed en aandrong op eendracht tusschen Frankrijk en Italië. De Commune-generaal Cluseret herinnerde Garibaldi's houding ten gunste van Frankrijk in den oorlog van 1870, en een aantal anderen voerden het woord. Ten slotte werd eene motie aangenomen, waarbij de vergade ring verklaarde met alle macht het onzinnig bedrijf te zullen tegeDgaan die belang hadlen bij een oorlog, de broederschap der volken te zullen bevorderen enz. Daartoe zou eene vaste commissie worden benoemd. Er waren socialistische roode en irredeu- tistische .zwarte vlaggen ontplooid. Onder degenen die tot eerevoorzitters werden ge proclameerd wareD de heeren Liebknecht en Aurelio Saffi, indertijd een van het Romein- sche Driemanschap, die een langen brief aan liet congres geschreven had. In dezen brief keurde hij het tegen natuurlijk bondgenoot schap met Oostenrijk af en betoogde hij, dat Italië als bemiddelaar behoorde op te treden tusschen Duitschland en Frankrijk en eerstgenoemde mogendheid moest over halen om aaD de gewelddadig ingelijfde ge westen hunne vrijheid te hergeven. Dit zou mogelijk zijn, meent de heer Saffi, wanneer in Duitschland de feodalen hebben plaats gemaakt voor de wijsgeereu en denkers. Te Napels hebbeD studenteu-ougere- geldheden plaats gehad, waarbij de tus- schenkomst der politie noodzakelijk was. De hoogeschool is tot nader order gesloten.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2