NIEUWS- E ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iicie V» lira fit verschijnt dadelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. a e o s e ra i: i t Prijs» per Samuaer so Crist. Woensdag 16 Januari 1889. 1°. 13. 4 VERTES TIER: Uitgeversfcr©broeders Mnré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. ,;3 Vs Vooi Leiden, per 3 maandenI &-25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 202o Jaargang. Van 1fj regels f 0.90, Elke regel meer 0.15. Groots letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Ilureel: sctieepmakerssteeg f». benevens de malen en Sta tis-18 er iels tea. SI BK-IJ H. BURGKMEESTKR en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den H)Je° December 1888, n°. 11/11 Provinciaalblad n°. 80), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der malen en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie voor liet jaar 1889; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. !5, lelt. o, der wet van den 7™ April 1869 IStaatsblad n". 3/), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede leeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den i]k, op de Aalmarktnaast de Ge- meente-apothecken wel: voor de gewone gewichten >trijkers, voor wijk II, op den 17 en 18 Januari, voor wijk III. op den 22, 23, 24 en 25 Januari, voor wijk IV, op den 29, 30 en 31 Januari en 1 en 5 Februari, voor wijk V, op den 6, 7, 8, 12 en 13 Feb, nan voor wijk VI, op den 14, 15, 19, 20, 21,22, 26, 27 en 28 Februari, voor wijk VII, op den 15678, 12 en 13 Mavoor wijk VIII en de buitenwijk, op den 14, 15, 19, 20, 21 en 22 Haart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik hij medicijnhcreiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, II, IV en V, op den 26, 27 en 28 Maart, voor wijk VI, Vil, VIII en de buitenwijk, op den 29 Maart, 2 en 3 April, telken dage van des morgens 9 tut des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 27 April, 17 en 13 Mei, 8, b, en 29 Juni, 19 en 20 Juli en 9 en 10 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 23cn Augustus, iedeien Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne malen en gewichten, behoorlijk droog eri schoon, hij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dal zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsleD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischtc stempel merken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d, dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 15den November 1888, de letter Z, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als hij'den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Kn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak'eng en door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden den 4 Januari 1889. K. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Januari. Toestand des Konings. Het officieel bericht iu de Staatscourant van 15 dezer luidt aldus: „De toestand van Z. M. blijft, volgens ver klaring van de geneeslteeren des konings na genoeg dezelfde. De hooge lijder heeft ge durende de twee laatste dagen weinig voedsel gebruikt. Hoogsldezelve bracht den laatster, voornacht rustig door, maar is tegen den ochtend weder onrustiger geworden*" Uit 'sGravenhage wordt nog van Maan dagavond gemeld, dat het geringe gebruik van voedsel door Z. M. een geest- en lichaame verzwakking veroorzaakt, die vooral met het oog op den leeftijd van- den koning gevaar oplevert. Ook heeft Z. M. koude gevat. De Zondag verliep vrij rustig, zoo zelfs dat, gelijk reeds gemeld is, H. M. de koningin, die voortdurend hare zorgen aan den lijder wijdt, tegen 2 uur een korte poos is uitge reden. In de namiddag-godsdienstoefening van Zondag in de Het vormde kerk sprak ds. Hattink een gebed uit voor het behoud vau den koning. Een avondbericht uit 't Loo meldt, dat de koning vrij kalm is. Door den minister van koloniën is de heer dr. C. Snouck fiurgronje, lector aan de rijks universiteit te Leiden, voor den tijd van hoogstens twee jaren gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden belast met een onderzoek naar de instellingen van den Islain daar te lande. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN 164). „Dauton Moultrie," zeide Ellen bedaard, „was ons beider grootste dwaling, Con stance. Hij is nu gehuwd, en geloof mij, zijne arme vrouw verdient het grootste medelijden. Laten wij niet over hem spreken. Hij is zwak, ijdel, heeft geen eergevoelhij is een manom wien geen vrouw, die haar verstand gebruikt, treuren kan. En de weduwe van kolonel Dufart moest zelfs in 't geheel niet aan hem denken." Constance's bleek gelaat werd plotseling hoogrood. Dit verwijt nas te veel. Hare handen in elkaar slaande, siste zij, in een bevigen aanval van toorn: „Kolonel Dufart! die zwakke lafaard! zijn naam zelfs is mij een ergernis; ik zou hem in zijn graf kunnen vloeken, omdat hij u 't grootste deel van zijn vermogen ver maakt heeft, dat mij schadeloos moest stellen voor de ellende, ondervonden ge durende de lange jaren die ik met hem doorgebracht heb. Had de hemel hem toch een dag, ja een week vroeger doen sterven t Was mijn voornemen u te benadeelen, Ellen Harmon, u in 't ongeluk te storten; ik heb u gehaat met vreeselijken haat, maar nu beken ik mij overwonnen na langen strijd. Nu neem ik, zoo ik hoop, voor altijd afscheid van u, met mijn wil zal ik uw hatelijk gezicht nooit meer ont moeten morgen vroeg zal ik om mijn goed zenden." Constance verliet de kamer en sloot de deur met geweld achter zich. 't Geluid van een rijtuig op den weg meldde spoedig, dat zij Beach-Hall verlaten had. Ellen haalde verlicht adem. Zij was verheugd, te weten dat deze vrouw, die elke poging tot verzoening zoo ruw afge wezen en haar geliefden vriend nog iu zijn graf beleedigd had, 'thuis had verlaten. De atmosfeer scheen nu minder drukkend. Eene dienstbode, die vroeger reeds op Beach-Hall geweest was en veel van Ellen hield, bracht eene lamp in de kamer, uit roepend: „Wat ben ik blij u weer hier te zien, miss, en ik wensch u van harte Een goed spectacle-concert wil er hier altijd wel in en wie dat niet wist had :i gisteravond in de Stadsgehoorzaal kunnen ervaren. Nu moeten we dan ook zeggen dat 't gister een gezelschap bij uitnemend heid was. Het internationale variété-gezel schap van het Grand-Concert Victoria te \msterdam, 01 der directie van den als bi zonder ijverig bekenden heer J. Wittkower Gerson, is een gezelschap dat op ditoogen blik zeker wedijveren kan met de besten. Uitmuntend gevarieerd en met de uitne- mendste krachten bezet is het gezelschap naar onze meeDing de verzamelplaats van de beste specialiteiten op allerlei gebied. Er heerscht een bizonder nette toon en het komt onophoudelijk aan 't licht dat alle artisten zich beijveren, om door 't beste te leve ren wat ze kunnen, den naam van den beminden directeur, en daardoor van zijn ge zelschap, hoog te houden. De heer Gerson heeft niet te klagen dat de kern van het Leidsche publiek zich onbe tuigd heeft gelaten; een uitgelezen publiek was er om te zien en te hooren wat het rijkgevulde programma beloofde. Geen der dames of heeren van het gezelschap zal 't •an1 euvel duiden wanneer we vóór allen den naam noemen van den champion trick rider of the world, den heer N, E. Kaufifmann, die op zijn tweewiel zich op de beperkte ruimte van het tooneel uitermate sierlijk en kunstig beweegt. We hebben dergelijke spe cialiteiten gezien, doch ze worden overtrof fen, en verre overtroffen door wat we gister zagen. Wanneer op het slanke rijwiel de moeilijkste bewegingen zijn verricht, wordt het voertuig langzamerhand afgebroken en rijdt de heer KaufFmau op ieder onderdeel er van, niet alleen op het groote wiel zonder eenige monteering, maar zelfs op het kleine achterwiel, totdat eindelijk een gewoon wa genwiel wordt voorgebracht en ook daarop wordt rondgereden. Met ingeliouden aiiem volgde het publiek, staande, iedere bewegiug en een uitbundig applaus noodzaakte den grooten pnjswinner herhaaldelijk voor het voetlicht te komen. De heer Chretienni is nog steeds de ge liefde coujiletzanger en mocht zich ook gis teravond herhaaldelijk teruggeroepen zien. De heer Solser en diens vrouw, de beste duellisten die we op 't oogenblik kennen, geluk met uwe nieuwe bezitting. Mevr. Dufart s met haar kamenier naar Black- haveu gereden en ik ben blij dat zij weg is. Iedereen zegt, dat de kolonel, dien armen man, sedert zijn huwelijk geen rustig uuTtje meer gehad heeft. Zal ik u wat eten brengen, miss? Ge ziet er zoo vermoeid uit." Ellen zette zich bij den haard neer en dronk een kop thee on at een weinig van 't gebak, dat de dienstbode haar ge bracht had. Rondom heerschte een eigenaardige plech tige stille. De golven sloegen met regel matig geluid tegeo den oever en de wind schudde de zware takken der pijuboomen. De dienstbode, stookte 't vuur op, trok de gordijnen toe en :mm 't theegoed weg. „Ik heb uwe oude kamer voor u klaar gemaakt, miss Ellen," zeide zij. „'t Is hier van avond erg eenzaam. Een be grafenis is toch iets akeligs. Ik ril den geheelen avond. Wilt gij niet liever de huishoudster of mij wij zijn de eenigen, behalve de bediende, die in den stal slaapt, nog een poosje bij u houden?" Neen, Ellen wilde alleen zijn, en 't meisje ging heen. Wat een merkwaardige oogstten zeer veel bijval in. De heer Sol ser toonde zich een Hollandsche komiek van den echten stempel; hij was onbetaal baar. De heer Werner, Gesangs-Humorist, beschikt over een prachtig orgaan, even als fraulin Rieder, de Tirolienne en fr. Grafe, liederzangeres. Onvergelijkelijk werkte de uitnemende Harrisontroupe, een vijftal acrobaten waar onder twee zeer jeugdige, terwijl de equilibris- ten-famielje Carré het beste leverde op dit gebied wat we ooit te voren zagen. Is 't bij dat alles wonder dat, waar het gezelschap van den heer Gerson optreedt het publiek als één man opkomt en dat b. v. de laatste maal in hel Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag zelfs geen staanplaats meer te veroveren was. Bovendien zorgt de directeur dat de artisten prettig w erken door, door een zeer groot en goed orkest onder leiding van den heer M. Glaser, hunne nummers te doen begeleiden. We hopen het uitgelezen gezelschap nog vaak hier te zien; we durven den heer Wittkower Gerson wel volle zalen te verze keren. Het publiek weet nu eenmaal dat men er komen kan, als bij een zeer nette en degelijke recreatie. En naar dit laatste blijft men nog steeds vragen. Gisteravond vierde in café Vondelho ven de kleedermakers-vereeniging „Eendracht door Vriendschap" alhier haar 20jarig be staan. Reeds te voren, op den 24slen De cember jl. den eigenlijken stichtingsdag, was door de dames van bestuursleden een fraaie krans met breede linten gesierd, om het vaan del der vereeuiging gehangen. In de openingsrede van^den president, den heer W. Metselaar, kon er met erkentelijk heid op gewezen worden dal „Eendracht door Vriendschap" meer en meer in bloei toeneemt en de finantiëele staat der vereeni- ging uitmuntend mag worden genoemd. De vereeniging doorleefde een rustig jaar en had met zeer weinig zieken te kampen, wat niet weinig bijdroeg tot de versterking van de ziekenkas. Wederom steeg het ledeotal met 8 zoodat nu 91 vakgenooten zijn aan gesloten. In het verslag van den secretaris werd een en ander nog nauwkeurig toegelicht. Van de oprichters was alleen in het be stuur nog over de heer W. Metselaar de dag was dat geweest; hij had haar een vriend ontroofd en een vermogen geschon ken! De handen op den schoot gevouwen, zat zij op een laag stooltje voor den haard, terwijl de vlam hare bleeke wangen met een roodeo glans bescheen. Zij voelde zich zeer gedrukt en begon er spijt over te gevoelen, dat zij niet met Robert en Edith Leith mede naar Black- haven teruggekeerd was. De wind loeide om de vensters en 't geluid van de branding klonk onheil spellend. In huis was alles stil. 't Tikken van de klok alleen liet zieh hooren en wanneer de kolen in den haard eenig geluid veroorzaakten, sprong zij verschrikt op. Zij verbeeldde zich in den tuin en op 't terras schreden te hooren. Een voor gevoel van naderend onheil scheen haar te drukken en haar vermoeide eo tegelijkertijd ontstelde zenuwen pijnigden haar met allerlei schrikbeelden. Eindelijk stond zij op en haar taschje uit een kast te voorschijn halend, nam zij er 't dagboek van Agnes Harmon uit. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1