•K hebben gepleegd. Verder bleek het dat zij als dienstbode had gediend, en thans de mooie kleederen voor een zeker doel noodig had, zooals zij zeide omdat haar man, boots man bij de marine en sedert 1 J jaar uit gevaren, met eene andere vrouw omgang had. De heer F. A. Iloefer deelt in den Spectator mede, dat hij bij den heer II. Veder te Botterdam heeft gevonden eene lens, waarop met een diamant is gegrift de datum „10 May 1686'', daaronder de handteekening „C. Huygens," en daartegenover „Ped. 122." Zooals bekend is, wordt op het observatorium te Leiden de rijkste verzameling der glazen van Huygens bewaard. Bij vergelijking bleek den schrijver, dat de ingegrif'e naam „C. Huygens" op de leus van den heer Veder, eene en dezelfde karakteristieke handteeke ning is, hIs die op de lenzen van lic-t obser vatorium, en welke door wijle.i prof. F. Kaiser builen allen twijfel als door Coustantijn Huygens vervaardigd, beschouwd werden. Bovendien vindt men de lens van den heer Veder vermeld onder No. 3 in den „catalogus der glaesen tot verlekijkers gesleepen door den heere Coustantijn Huygens enz., mits gaders deszells broeder de heer Christiaan Huygens." Deze catalogus is o dir de handschriften aan de hoogescnool te Leiden aanwezig en geschreven met de hand C. Huygens, een neef van Christiaan. De heer Hoefer uit den wensch, dat dit historisch monument later eene plaats moge vinden op bet observatorium te Leiden, als eene hulde aan de mannen, waarop ons land met recht lier kan zijn. MUZIEK, UETTEMESl ES KUNST. TELEGRAM. AMSTERDAM, 11 Januari 1889. Mile Sigrid Amoldson, de Zwcedsche Nachtegaal, trad lieden alhier iu den Stads schouwburg op, met het Franscbe opera gezelschap uit den Haag, als „Mignon". Het succes, hetwelk de wereldberoemde „Diva" iuoogstte, gaat alle beschrijving te boven. Verscheidene nummers, motsten door de stormachtige toejuiching van het publiek herhaald worden. Mile Sigrid Amoldson werd herhaaldelijk teruggeroepen en met bloemen overladen. Na de voorstelling werd haar door eene groote menigte, op straat bij het verlaten van het gebouw, eene ovatie gebrachf. Acht dagen vóór de voorstelling waren alle plaatsen reeds verkocht, niettegenstaande de entréeprijzen verdubbeld waren; terwijl des avonds bonderde raeuscheu teleurgesteld naar huis moesten gaan daar er geen plaatsje meer te bekomen was. MUe Sigrid Amoldson zal den 17nop bet studenten-concert te Usrecht optreden, den 19n te Rotterdam en den 28n op een groot concert te Arnhem. 11et succes door de „Zweedsche nachtegaal" te St. Petersburg behaald was, zooals wij reeds gemeld hebben, kolossaal. Behalve de reeds vermelde ruikers en diamanten ontving Mile Sigrid Amoldson een bouten mantel van blauw vossenvel, welke eene waarde van 8000 franken vertegenwoordigde. Van Nederland vertrekt Mile Sigrid Ar- noldson naar Moskou, waar zij 12 malen zal zingen tegen 5000 frs. per avond. Wij hebben reeds medegedeeld in welke rollen zij zal optreden. Een belangstellende in de Hollandsche opera geeft in het Ulr. Dbl. den directeur van het Nederlandsche operagezelschap te Amsterdam in overweging, mevrouw Mielke als eerste zangeres te engageeren, die, naar hij schrijft, waarschijnlijk daartoe wel te vin- deu zou zijn. Met hare medewerking zou men vertalingen van de meesterwerken van Mozart, Beethoven en Wagner kunnen op voeren, en daarvan stelt de schrijver zich een groot genot voor. WFlCHSKIiË üt.KU ÜTKV. De luit. ter zee 2de kl. H. E. Bunnik, off. v. politie bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord, wordt met den 14deu dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip aldaar en bij genoemd instituut ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. P. Scholten. Door Z. M. is bepaald, dat, met wij ziging van een vroeger besluit, de stand plaats van het kantoor der regist. en dom. thaus te Weesp, met 1 Mei a. s. zal zijn te Hilversum; en zijn benoemd: tot ontv. der regist. en dom. te Hilversum, A. C. Van Steenbergen, thans in dezelfde betrekking te Weesp; tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Goes, F. Harting, thans id. te Eindhoven; tot ontv. der regist. en dom. Ie Helder, A. Gordon, thans i l. te Weert; te Medemblik, H. Mole naar, thans id. te Raalte: te Weert A. A. Th. A. Bloeraarts, thans Burn, der regist. en dom.; te Raalte, J. L. De Wijn, thans sum. der regist. en dom. De minister van oorlog zal op 17 dezer geen audiëntie verleeuen. BINNEN LAM ÜSCHË BERICHTEN. De generaal-majoor J. C. C. Den Beer Poortugael zal naar wij vernemen den militairen dbnst met pensioen verlaten. (TV. R Ct.) VV ij vernemen dat de jaarlijksche cougresvergadering van leden der Nederland sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde gehouden zal worden te Amsterdam en wil op 28 Februari a. s. Nog deelt men ons mede dat door afwezigheid van den voorzitter, het presidium der maatschappij lijdelijk is aangeboden aan en aanvaard door den heer mr. II. J. Van Heijst te Wijk bij Duursttde, die dus vermoedelijk deze congres vergadering zal leid; 11. Semp Als aanvulling van hetgeen het Vad. vermeldt omtrent de komst van de souvereiue voistiu op 2 Januari 1814 te's Gravenhage kail nog gemeld worden, „dat II. K. II. rni- vrouw de prinses van Oranje, op ti Januari te twee ure van Delden Ie Arnhem aankwam; en dat de commissie uit Nijmegen, bestaande uit den muire O. van Raudwijck en deheeren Siugeudonck en van den Steen kort daarna ter audiëntie toegelaten zijnde, hoogstde- zelve namens de stad heeft gecomplimenteerd en dat z.j door het onverwacht arrivement van den erfprins met hoogst deszelfs broeder (prins Frederik) ook in de gelegenheid is geweest aan hunne hoogheden van de ge voelens van eerbied der ingezetenen kennis te geven." (Iets over Nijmegens herstelling na 1814 bl. 17.) Van Arnhem werd den volgenden dag de reis voortgezet naar Utrecht, waar hare hoog heid luisterrijk werd ontvangen eu daags daarna over Woerden en Leiden, in welke plaatsen en de tusschenliggeude dorpen der vorstin dezelfde blijken van vreugde ten deel vielen, naar den Haag. Twee dagen later werd hare komst opge volgd duor die van de weduwe vau prins Willem V en van hare dochter de prinses weduwe van Bruuswijk, waardoor het geheele vorstelijke huis, na eene afwezigheid van negentien jaren zich weder in de vroegere residentie vereenigd zag. (Mr. 11. Bosscha, Gescli. der staatsomwenteling iu Nederland in 1813. Derde stuk bl. 4 en 5.) {Nijm. Ct.) Men schrijft aan het Vad. uit Kat wijk aau Zee Vau 11 Jauuari: Na eeiiige dagen van spanning is heden alhier het be richt gekomen, dat de firma Mackenbroek en Co., te Brussel, aldaar is failliet vei klaard. Zij ontving dit jaar ongeveer f 45.000 van wege de besomming harer zes schuiten alhier. Ongeveer 16 18 mille besteedde zij daarvan voor uitrusting der bommen bij herhaalden terugkeer uit zee. Ruim 29 mille ging in haar handen over. Men vraagt zich af of het niet liefdeloos is de 60 gezinnen, waarvan de hoofden voor haar op de ruwe zee dit groote bedrag be- somden, zoo wanhopig en totaal behoeftig prijs te geven aau ellende en gebrek. Een dergelijke treurige zaak is in de Nederl. visscherij geschiedenis nog onbekend. Gemid deld moet elk gezin nog f 300 h f 400 aan loon ontvangen; leveranciers, huisbazen alles wacht op de betaling. Men kan zich dus voorstellen hoe het er hier uitziet. De beer J. W. O. Clanl, gemeente ontvanger der gemeente Oudshoorn, heeft tegen 1 Februari a. s. eervol ontslag ge vraagd. Naar wij vernemen, beeft de heer Verstege cassatie aangeteekend tegen het arrest van het hof, in raadkamer gewezen, waarbij de verwijzing zijner zaak naar de openbare terechtzitting der rechtbank is be volen. [Vad.) Ter waarschuwing moge het volgende kleine drama dienen, dat Donderdagmiddag in den winkel van een horlogemaker te Delft werd afgespeeld. Omstreeks vier ure trad een oudachtig heer, met eenigszins bruine gelaatskleur, grijzen baard, gekleed in een langen grijzen overjas en met een ronden hoed, zoogenaamde flambard, op het boofd, de werkplaats binnen en begon iu een eenigszins Duitsch dialect, maar met groote radheid van tong eenige geneesmid delen aan te bieden, welke hij in eeu klein valies bij zicb droeg. Ondanks zijne woor denrijkheid en zijne verzekering dat hij het den horlogemaker kon aanzien dat deze in een toestand vetkeer.le welke het gebruik van geneesmiddelen hoog noodzakelijk maakte vonden zijn waren weinig aftrek, al maakte zijn voorspiegelingen van een spoedig sterven blijkbaar wel eenigen indruk op zijn patient. Nu traden ook de vrouw eu de kinderen de werkplaats binnen en zagen dat de „doctor" een pilletje in een watje wikkelde en dat den horlogemaker, nog voor deze zich tegen die vrijpostigheid verzetten kon, in hel oor stopte. De uitwerking dezer operatie was voor de vrouw en de kinderen verpletterend, daar zij hun man en vader plotseling iu be dwelming zagen geraken en neder zijgen. Zulk een toestand zou zich herhalen, verzekerde de bezoeker, indien hij niet in tijds van de hem aangeboden geneesmiddelen gebruik maakte. Gelukkig duurde de bedwelming slechts kort en kwam de horlogemaker weder volkomen tot bew ustzijn, waarna de geleerde, wien het nu duidelijk was dat hier ui geen enkel opzicht zaken voor hem waren te doen, den winkel verliet. Het na korten tijd in- gesteld onderzoek nam het vermoeden weg, dat de medicus iu het oogenblik van ont steltenis, bij mogelijke vergissing een gouden of zilveren horloge in zijn valiesje had ge borgen. Del/'lsche Cour.) Zaterdagnacht is te Ridderkerk brand uitgebroken m de Ned. guttapercha- en caoutchouc fabriek 8t. Joris, van de firma Bakker C°. aldaar. Met behulp van de spuit der fabriek en die der gemeente wist men den braud tot een gedeelte te beperken, hoezeer toch eene aanzienlijke partij mate rieel door de vlammen werd vernield en ook twee paarden omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zooals gemeld is, worden op den Dam te Amsterdam tramkaartjes gecolporteerd door eeu mail, op wiens pet het opschrift prijkt je parle franpais. 't Is sterk, maar in dit opzicht zijn wij Amsterdam toch vooruit. Te Rotterdam liep in het vorig jaar zekere B. een zoogenaamde wilde besteller, dat is ei-n besteller, die zijne zaken voor eigen re kening doet, en op zijn pet stond te lezen, dat hij Fransck, Duitscli en Engelsch sprak, wat inderdaad het geval was. Naar men verzekert, worden er wel 150 wilde bestel lers in Rotterdam gevonden, en onder hen moeten er velen zijn, die verschillende vreemde talen spreken. Er zijn lieden onder uit voor name familiën; eeu vroeger officier der Pruisische cavalerie o. a. biedt aan spoor of stoomboot zijne diensten als gids aan. {Maasbode) Daartoe door het ijs in de Zuiderzee genoodzaakt, neinen de van Amsterdam naar Friesland bestemde stoomboolen haren weg langs het Noordh. kanaal en Nienwediep. Voor zeilvaartuigen is een groot deel der Zuiderzee geheel onbevaarbaar. De officieren der dd. schutterij te Edam hebbeu en corps hun ontslag ge vraagd. De weigering van gedep. staten om een verhoogden post op de gemeentebegroo- ting ten behoeve der schutterij goed te keu ren, is de oorzaak van bovengenoemde ge meenschappelijke handeling, Een jongen, die Vrijdagmiddag langs eene leuning van een werftrap te Utrecht zich naar beneden liet giijden, viel er af en geraakte in de Oudegracbt. Zijn hond sprong hem na en trok hem bij de kleeren naar den kant. Aldus wist hij op het droge te komen. Erg bezeerd werd hij naar huis gebracht. Utr. Dbl.) In den vooravond van Vrijdag had te Stadskanaal eeue inbraak en diefstal plaats bij de weduwe Kievits. De dief of dieven moeten voor eene waarde van f 25,000 aan geldswaardige papieren, goud, zilver eu geld hebben medegenomen. Woensdag II. was te De Wilp, onder Siegerswoude, de tachtigjarige G. M. op den booizolder geklommen, om veevoeder te halen. Toen hij weder naar beneden wilde komen, had hij het ongeluk te struikelen en door het openstaande zolderluik naar beneden te storten. Zwaar aan de borst gewond werd hij opgenomen. Er bestaat weiuig hoop op zijn behoud. Uit Groningen wordt aan de N. R. Ct. geseind, dat de heer mr. W. De Sitter, oud-lid van de eerste kamer der staten-gene- raal, overleden is. BUTTENLANDSCHE BERICHTEN IfAAAKStUti. De inschrijvingen voor vreemdelingen te Parijs zijn geëindigd. Van de 180,000 tot 200,000 vreemdelingen, die iu Parijs wonen, hebben 170,262 de vereisebte aan gifte gedaan. Hiertoe behoorden 43,712 Nederlanders en Belgen, 26,109 Duitschers, 25,144 Zwitsers, 24,178 Italianen, 8488 Russen, 7688 Engelschen, 5758 Oosten rijkers, 2763 Spanjaarden en 2302 Ameri kanen. Niet minder dan 49 verschillende nationaliteiten staan op de lijst, waaronder zelfs personen geboortig uit Dahomé, Para guay, Perzië, Siam en Nubië. Bij de gisteren te Saint-Brieux ge houden verkiezing van een lid van den se naat, is de conservatieve candulaat gekozen met 845 stemmen, tegen 369 op den caudidaat der republikeinen. Volgens de Figaro beeft de raad van bestuur der Panama-kanaalmaatschappij eene overeenkomst gesloten met eene Parijsche bankinstelling omtrent de uitgifte van 60 millioeii fr. nieuwe aandeelen. Paulus, de bekende Parijsche cou pletzanger, die vooral door zijn lied „En revenant de la revue" het boulangisme heeft bevorderd, zou Woensdagavond in het Grand- Théatre te Béziers optredi n. Ofschoon Paulus op de biljetten had laten verkondigen dat hij zich van politieke zin spelingen zou onthouden, heeft de maire in overleg met zijne adjuncten en den onder prefect den directeur van den schouwburg verboden Paulus te laten zingen om, naar het schijnt, eene groote boulangistische ma- nilestatie (e voorkomen. Dit vei bod heeft in de stad algemeeue hilariteit gewekt. S» PAI JE. Over het springen van eeu donderbus in het paleis te Madrid vinden wij de vol gende bijzonderheden in la Ecopa. Gisteravond, even na half zes, ontplofte op de trap, genaamd van Damas, in het koninklijk paleis, een zeer groote donderbus een feit, dat de brutaliteit aantoont van de kwaaddoeners, die tot zulke middelen huune toevlucht nemeu. Deze trap bevindt zich in het noordoostelijk gedeelte van de binnenplaats eu leidt tot ver schillende bureelen, zoodat zij voor het pu bliek openstaat. Bij het ontploffen der springbus, waarvan de knal zwaar was, kwam een vijftienjarige jongen, bet zoontje van een portier, eu twee anderen tot het paleis behoorende jongens voorbij en bleven als vastgenageld staan. Terstond kwamen beambten van bet paleis aaugeloopenmaar van de springbus was geen spoor meer te vinden. Hare Majesteit de koningin, die in hare kamer was, ging, vergezeld van de Infante Isabel eu de onderwijzeres van bare hoog heden, Barones Vasili, naar beueoen om naar het gebeurde te vernemen en vertoefde zelfs geruimen tijd op de plek des onheils om zich volkomen op de hoogte te stellen. Zoodra zij den aanslag vernamen begaven zich naar het paleis de minister van open bare werken, de burgerlijke gouverneur en een groot aantal andere personen. La Epoca bevestigt de inhechtenisneming van een werkman in brons, zooals per tele graaf gemeld ie. Reeds sedert eenigen tijd werden de personen die met een mantel aan het paleis binnen kwamen, door de schild wachten bevolen dat kleedingstuk open te slaan en eenig voorwerp, dat door zijne grootte de aandacht der deurwaarders van dienst trok, kon niet binnengebracht worden voor de bestemming medegedeeld was. Wegens de jongste aanslagen met donder bussen is de waakzaamheid verdubbeld en Zondag bij den dienst in de koninklijke kapel waren de personen, die in de gang stonden, waardoor het hof zich begeeft, verplicht den mantel over den arm te leggen. Alweer wordt uit Spanje melding ge maakt van een dynamiet-aanslag. Nu echter gold het geen lid der koninklijke familie, noch een der politieke leiders, maar den aartsbisschop van Valencia. Een dynamiet- patroon ontplofte Zaterdagavond in het paleis van den bisschop, doch richtte evenmin nadeel aan, 'als de vorige aan slagen van dien aard, welke te Madrid werden beproefd. DUITSCHL AN D. Bij den rijksdag is Zaterdag inge komen het vervolg van het witte boek, bevattende al de stukken, welke over Oost- Afrika in het tijdvak van het midden van November tot den aanvang van Januari zijn gewisseld. Over het algemeen bieden ztj weiuig aan, dat van bijzonder belang kan geacht worden. Men vindt er berichten van den consul-generaal van Zanzibar over hel toltarief eu over verbetering van den alge- meenen toestandverder mededeelingen uil Lissabon, 's Gravenhage, Weenen, Rome eu Brussel omtrent het verhinderen van det uitvoer van wapenen en ammunitie naai Oost-Afrika en de toetreding binnen zeken perken tot de blokkade. Blijkens eene in het witte boek opge nomen mededeeling van den gezant Sauwn Jeltsch aan den rijkskanselier, beeft dl Nederlandsche regeering, overeenkomstig be verzoek van Duitscbland, zich bereid ver

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2