BEIT-SCHG AN B. B INNENLANDSCHE BERICHTEN BITTEN LANDSCHE BERICHTEN ETj jkïj n «as» «n i>sea «ra «r» es j aria. a. r*»s tp OFFlCIËELIi UERIClirES. Dour Z. M. is benoemd tot notaris te Oldenzaal, J. II. Batenburg, candidaat-no- taris te Groenloo. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-piaatsvervanger in het kanton Am sterdam h°. '3, mr. D. E. Lioni, adv. e:i proc. te Amsterdam. Duor Z. M. is aan M. N. Wijt, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als kautonrechter-plaatsvervunger in bet kanton Beetsterzwaag. brijzold en beide personen te water geraakten. Eén hunner, een man van 61 jaren, bad de tegenwoordigheid van geest een aan den wal staanden due d'alv te grijper zoodat hij, geholpen door eenige toegesnelde personen, kon worden gered. De man bad echter aan het rechterbeen eene ernstige kwetsuur be komen, waardoor zijne opneming in hel ziekenhuis noodzakelijk was, alwaar het bieek, dat het been was gebroken. De ander, een jongeling van 17 jaren, schijnt in de diepte te zijii verdwenen, althans zijn lijk is, ondanks de daartoe aangewende pogingen, niet ge vonden. al zijne Arabische lijfwachten; hij wilde hen van honger doen sterven op een eilandje in het meer; doch de manschappen, van dezen toeleg onderricht weigerden zich in de vaartuigen te begeven, keerden terug en grepen het paleis aan. Mwanga vluchtte, maar wertl door de Arabieren gevangen ge nomen, die nu zijnen oudsten broeder Kiowa op den troon verhieven. Toen echter Kiowa de voornaamste ambten aan Christenen schonk, stonden de Arabieren weder op, vermoordden vele der nieuwe ambtenaren en schonken hunne plaatsen aan Museltnan- nen. Vervolgeus hebben zij al de Engel- sche en Fransehe zendiugsposten overrom peld en verbrand, en vele bekeerde inboor lingen gedood. Al de zendelingen zijn ont snapt en behouden te Usatnbiro aan.ekomen. De Arabieren hebben tot Mackay, te Ueain bito, eenen honenden brief gericht, waarin zij zich beroemen op hunne overwinning te Uganda en voorspellen dat heel het zendings werk in Centraal Afrika zal worden uitge roeid, als weerwraak wegens de Engelsche politiek tegen den slavenhandel. Uguuda, verklaarden zij, was thans een Mohaunne- daansch koninkrijk geworden. -tt S, Ëi Si 2i. De vorige koning van Aimam. Ham Nghi, die legen de Fransehe troepen in op stand was gekomen en voor eenige maanden door hen gevangen genomen was, wordt weldra te Toulon verwacht, vanwaar hij naar Algiers, welke stad hem tot verblijf is aan gewezen gebracht zal worden. SPANJE. liet Spaanscbe oefeningsfregat Carmen is in een hevigen storm nabij Gibraltar bijna vergaan Met defecte machines en een ge broken mast liep het Algepiras binnen. De Nordcl. Allg. Zeitung verneemt dat prins Friedrich Leopold zich verloofd heeft met prinses Louise van Sleeswijk-Hol- stein, eene zuster der keizerin. Volgens de Kreuz-Zeitung zal België voor de eerste maal door een gezant te Berlijn worden vertegenwoordigd. De half otficieele Darmst'ddler Zeitung logenstraft de berichten volgens welke de verhouding van den groothertog van Hessen tot het Duitsche keizershuis onvriendschap pelijk zou zijn geweest, alsmede het gerucht omtrent de voorgenomen verloving van prin ses Alix met den grootvorst troonopvolger van Rusland. ilOiVCAR IJ E. Toen in het huis van afgevaardigden de minister van onderwijs zeide dat elke Hongaar er bij winnen moest, Duitsch te kennen, zonder welke taal hij niet goed werkzaam kon zijn tot heil des vaderlands, werd hij in de rede gevallen door een luid kabaal van de linkerzijde, zoodat hij vijf minuten lang niet voortspreken kon. KtfSGAN». Aan de Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de Czaar met deu procureur generaal eene conferentie heeft gehad, die twee uren heeft geduurd en waarin deze ambtenaar hem het rapport aangaande het spoorwegongeluk te Borki heeft aange boden. Uit dit stuk blijkt dat er geen sprake kan zijn geweest van een nihilistisch complot, maar wel van groote achteloosheid der spoorwegbeambten, waarvan er nu eeni- geu ontslagen en vervolgd zullen worden. AFGHANISTAN. Een aanslag op het leven van den Emir van Afghanistan is den 26en Decem ber jl. gedaan door een Sepoy van de llerat- infanterie, bij gelegenheid van eene wapen schouwing. De soldaat miste zijn schot en werd op ie plaats afgemaakt. Als een bewijs voor de rust, die in Kaboel en oostelijk Afghanistan heerscht, wordt het aangemerkt dat de Emir voornemens is den winter in Afghan- Turkestan door te brengen. OOST-IN DIE. Den 8en December, des nachts om twee uur, werden, na afloop van het St. Nicolaasfeest, de zusters Ursulinen en hare leerlingen in het klooster te Noordwijk (Batavia) doodelijk verschrikt uit haren slaap gewekt door eene geregelde fusillade in den tuin. Eene bende van vier dieven had zich opgemaakt om eenen strooptocht te onder- nemeu ir de bijgebouwen van het klooster waarin vijftien mannelijke bedienden ge huisvest zijn. Een hunner klauterde daar voor over den tuinmuur en baande zich door middel van ondergraving een weg tot de kamer van den kok Onoh, naast het hoofdeinde van wiens bed hij een kistje zag staan met kleederen en geld. Na zich verzekerd te hebben dat Onoh gerust sliep, opende de dief van binnen de kamerdeur en begaf zich met zijnen buit naar den tuin. Eenige seconden later moet Onoh zijn wakker geworden en zijn verlies en de geopende deur opgemerkt hebben. Ongewapend begaf hij zich naar buiten, en na o geveer vijf minuten vruchteloos in de duisternis te hebben rondgetuurd, hoorde hij op een vijftig schreden van zich af pogingen aan wenden om een slot Ie forceeren. Op dat geluid afgaande, greep Onoh den inbreker, begon met dezen te worstelen en om hulp te roepen. In stede van hulp kwam echter een tweede bandiet toegesneld, die vier revolverschoten op Onoh loste, waarvan het laatste hem doodelijk in de borst trof. Onoit had nog juist kracht genoeg om naar zijne kamer terug te loopen, waar hij voor de deur ineenzakte en den laatslen snik gaf. Waarschijnlijk urel het doel om het inmiddels uit alle kampongs toegeschoten volk van zich af te houden, loste de moor denaar de twee laatste schoten van zijne revolver in de lucht en maakte toen dat hij wegkwam. Met tal van fakkels werd nu de tuin doorzocht, en vond men den eersten inbreker, die zoodanig werd toegetakeld met stokken en andere wapens, dat hij niet meer gaan kon, toen de adjudant van Maugga Besaar, eenigen tijd daarna gevolgd door den commandant en schout Kleist, ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De inbreker gaf voor Adaug te heeten in zijn baadje vond men echter, behalve eeuig geld, een kampongbriefje, waaruit bleek dat hij Nadjihoon heette, vruchten- koopman in kampong Doekoe. Door de politie geprest, bekende hij drie medeplich tigen te hebben, met name den moordenaar van Onoh, Ardatri, Sajoetah en Samin, allen wonende in kampong Miskin, achter kam pong Djawa, werkzaam bij de algemeene pakhuizen en van Bantamsche afkomst. Den adjudant, die zich onmiddellijk daartoe op weg begaf, gelukte het de drie schurken allen in hunne woningen te arresteeren; de revolver, waarmede de moord gepleegd is, werd daarbij niet gevonden. Het lijk van Onoh werd naar het stads verband vervoerd. In de Javahode komt een bericht voor over een gevecht, nabij den liohtiorou op Java's eerste punt tussclren een tijger en een inlandscherr matroos. Een ooggetuige verhaalt daaromtrent het volgende De Lucifer bracht den nieuwen licht- opzichter voor Java's eerste punt naar diens plaats. Van daar zou o. a. mee naar Batavia teruggaan de inlandsche mandoer-lichtopzich- ter met vrouw en kind. Dit drietal was met bagage op weg naar boord. De vrouw liep voor, achter haar het kind eu daarna de man. Het was reeds over zessen inden namiddag, en de schemering begon te vallen. Plotseling springt een kolossale koningstijger uit de struiken, valt de vrouw van achteren aan en slaat zijne klauwen in haren hals. De man, ongewapend, snelt toe, en niet wel end wat te doen, grijpt hij den tijger met beide armen om het lijf. Waarschijn lijk door zulk eenen aanval overbluft, laat de tijger zijn slachtoffer los en vlucht. De vreeselijk gehavende vrouw is nog aan boord gebracht, doch des nachts gestorven. GEMENGDE BERICHTEN. In eene der voorsteden te Londen is Dinsdagavond omstreeks 8 uren eene zeer brutale inbraak gepleegd ten huize van den heer Atkins, die met twee volwassen zoons tehuis was. Met een dier zoons het huis verlatende, zag hij licht aan een der vensters en een man voor het venster. Terstond maakte hij gerucht, maar de man aan het venster vuurde onmiddellijk twee revolver schoten op hem af en liet eene ladder neer, waarlangs een andere inbreker naar beneden klom, steeds gedekt door het vuur vari den revolver, deu grond bereikte en ontsnapte. De inbreker met den revolver poogde in- tusschen door eene achterdear te ontsnappen, maar kwam in de gang den tweeden zoon tegen, die op het gerucht afkwam ei), min der gelukkig dan zijn vader en ziju broeder door den booswicht met den bout portant afgevuurden revolver doodelijk getroffen werd. Ook deze inbreker ontsnapte vervolgens. Uit het vroeg gekozen uur, het terstond gebruik maken van den revolver, die door een inbre ker van ervaring slechts als een uiterst redmiddel pleegt gebruikt te worden, en ook nog uit andere omstandigheden leidt men af, dat deze inbrekers nieuwelingen in het vak waren. Men zou intusschen dan nog den inbreker van ervaring boven zulke nieu welingen verkiezen. Bij de regeeriug bestaat het voorne men eerstdaags eene conferentie bijeen te roepen, waarin voorstellen zullen worden in gediend tut wijziging der conventie van G Mei 1882, houdende regeling der politie op de visschetij in de Noordzee, buiten de ter ritoriale wateren. Dienovereenkomstig zijn reeds vertoogen tot de vreemde mogendhe den gericht, welke genoemde convenvie des tijds hebben doen onderteekenen. (D. v. Z.-Il. en sGr.) Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefsloorn- schip 1ste kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee G. J. Buyskes, den lOden dezer te Bahia aangekomen. Aan boord was alles wel. Op eene vergadering van het centraal comité der anti-revolutionaire partij dezer dagen gehouden, zond de lieer mr. I). P. I'. Fabius, na tienjarige waarneming vau het secretariaat, zijn verzoek om ontslag als se cretaris in. Dit werd hem onder hartelijke dankbetuiging verleend, en in zijne plaats tot secretaris van het centraal comité be noemd de heer jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, lid der staten-geneiaal. (Sld.) De koninklijke academie van weten schappen, afdeeling taal en letterkude houdt hare gewone vergadering op Maandag 14 dezer, in het gebouw der academie. De heer Land zal eene bijdrage leveren over onze keunis van de Javaansche muziek. De gisteren over Genua aangekomen Oost Indische mail heeft, naar ureu meent, den snelsteu overtocht gedaan die bekend is. De berichten loopen tot 15 December van Batavia en hadden dus slechts 27 dagen reis. li. M. de kouiugin-regentes van Spanje heeft den heer J. Boissevain te Amsterdam benoemd tot ridder der orde van Karei III. De opbrengst der Noord-Zuidbolland- sche Stoomtrwgm. Haarlem-Leiden Dec. 1888 f 6386.16j tegen f5665.49. Sedert 1 Jan. 1888 f83,211.49 tegen f 77,048.08. In een armoedig huisgezin, aan bet z. g. Veentje te 's Hage woonachtig speelden gisterenochlend de kinderen, terwijl dc ouders van huis waren, met lucifers; eeuig stroo geraakte in brand en toen de moeder thuis kwam vond ze de kinderen er niet meer. Bijna gestikt werden de drie kindereu door de buren, die den walm ontdekten, naar het Gasthuis vervoerd. De commissaris van politie te Schevenin- gen, de heer Veruée, heeft zijn aanvraag om ontslag ingetrokken. In de' gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft was o. a. aan de orde het advies van prof. P. Van Geer nopens de oprichting van eene voorzorgskas, ten behoeve der weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Dit stuk was alleen aan de leden van den raad in druk rondge deeld. Bij de discussie scheen te blijken, dat prof. Van Geer eene storting van 6 pet. der traktementen noodzakelijk oordeelde, en voor stelde, daarvan 3 pet. door de geniet nte eu 3 pet. door de ambtenaren te doen betalen. Over deze verdeeling ontstond eene uitvoerige discussie. Ten slotte stelde de voorzitter voor, in eene volgende vergadering eene commissie te benoemen, die het advies nader zal onder zoeken. Dit voorstel werd aangenomen. In het afgeloopen jaar zijn te Rotter dam niet minder dan twee millioen plakzegels verkocht. Gisterenmorgen te omstreeks 6j ure had te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. Terwijl de stoomboot Quakernaat aan net Groothoofd tot vertrek gereed lag, hadden twee personen, die van Papendrecht, gezeten in een roeibootje, met eenige vaten melk herwaarts waren gekomen, de onvoorzichtig heid te dicht bij de raderkast van gemelde stoomboot te komen, waarvan het gevolg was, dat het bootje, door de it) beweging gebrachte raderen werd aangeslagen, gedeeltelijk ver De zaak tegen 11. W. lloogerbeets voor de r chtbank te Haarlem werd gisteren verder behandeld, liet verhoor van de ove rige 13 getuigen en deskundigen is ten einde gebracht, en de ondervraging van iloogetheels heeft insgelijks plaats gehad. 11 ij erkent ltika te hebben willen dooden, en daarna zich zei ven. Hij had dit plan ook nog toen hij zijn eerste schot mikte op haar hoofd, maar kwam op dit voornemen terug en bracht haar toen de wonde in den rug toe. De overige schoten op haar, het schot op Balabrega (hetwelk hij niet ont kent), en het om den l.oek loopen de Haze- paterslaau in weet hij niet te verklaren. Hel requisitoir van 't O. M. en 't plei dooi van mr. Paap lieden (Zaterdag), te be ginnen te 1U uur. liet vervoer van goeder, n uit Neder land langs het greirskautoor Emmerik is sedert 1875 vermeerderd van 818,000 tot, 2,226,000 tonnen, alzoo ongeveer verdrievoudigd. Van Pruisen naar Nederland is het vervoer ge stegen van 1,554,000 tut 2,730,000 tonnen. Te Heeg zijn twee jongens, van 11 eu 9 jaar, tegelijk door het ijs geraakt en verdronken. Uit Zonnemaire wordt aan de N. R. Cl. gemeld Gisterenmorgen ten ongeveer half vier is alhier door eene onbekende oorzaak een hevige braud uitgebroken in de schuur van den landbouwer N. Krijger, midden in het dorp henedendijks gelegen. Van het zich daarin bevindende vee verbrandden acht paar den, waaronder vier werkpaarden, henevens acht runderen, waaronder ook vier vette heesten; het overige hoornvee werd gered, maar ook daarvau waren enkelen belangrijk- door het vuur beschadigd. Ook het in de schuur geborgen koren werd vernield. Hoewel de brandspuit en brandweer spoedig ter plaatse van het onheil waren, lag toch al spoedig het grootendeels houten gebouw in a9ch. Van de belendende gebouwen werd de onmiddellijk er naast gelegen schuur van den landbouwer G. Viergever al spoedig aangetast en verbrandde even als het daarin voorhanden vlas, doch overigens bit-ven de daarbij gelegen huizen bewaard, en alleen de goten en het houtwerk van het over de af gebrande schuur gelegen armhuis werden wat geschroeid. Het stille kalme weer werkte gelukkig mede om het overige gedeelte van bet dorp te bewaren. Het verbrande was grootendeels verzekerd, van de paarden slechts vier. Te Roermond is eergisteren de dienst meid C. B., die den heer des huizes bij wien zij inwooude, voor eene belangrijke som gelds heeft bestolen, aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. B E E G I E. De Brusselsche Nouvelles du Jour, die met hofkringen in betrekking heet te staan, meldt, dat alle berichten, welke de verloving van prinses Clementine, van België met deu prins van Napels tegenspreken, zeer spoedig zullen verstommen voor het voldongen feit Een Brusselsche firma zou reeds de opdracht hebben ontvangen, den uitzet der prinses te leveren. Prinses Clémentine van Saksen Coburg, moeder van vorst Ferdinand vau Bulgarije, die hier enkele dagen heeft vertoefd en haren broeder, den hertog van Aurnale, was komen bezoeken, is donderdagmiddag naar Parijs vertrokken. Haar werd, behalve door haren broeder, uitgeleide gedaan door koning Leo pold, den graaf van Vlaanderen en prins Boudewijn. Men brengt haar bezoek in verband met een verlovingsplan van vorst Ferdinand met prinses Henriëtte van België oudste dochter van den graaf van Vlaanderen. De prinses is 18 jaren, vorst Ferdinand bijna 28 jaren oud. EN GEE AN B. Een dépêche aan de Times uit Zan zibar bevat tijding van 11 November uit zuidelijk Nyanza-land. In October zwoer Mwanga, koning vau Uganda, den dood aan

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2