BINNENLANDSCHE BERICHTEN. - S3 IS. E3 est J SB CS K «3 v. d. Veen beeft zich op deze bijeenkomst doen kennen als een zeer goed spreker en als een aanwinst in de rij van onze volkseprekers. liet publiek dacht er evenzoo over en gaf van die meening bij herhaling door applaus blijk. Aan de bezoekers werden wederom gratis geschriftjes uitgereikt, uitgegeven door de Maatschappij -tot Nut van 't Algemeen. Ditmaal was het uitgedeelde boekje van twee vel omvang, het bekende van dr. 15. Stéplian, getiteld: Kindervoeding, Kinder verzorging en Kindersterfte in het eerste levensjaar. De commissie doet met deze verspreiding zeer zeker een bizonder nuttig werk. Benoemd tot hoofd der bewaarschool te Oosterliltens, mej. J. Dijkstra Ie Leiden. WCZIKK, LETTEKEN EN Cili.VMT. Eene Kunstbeschouwing;. Er wordt in de plaats onzer inwoning zier veel aan muziek gedaan; flinke maat schappijen hebben er hare afdeelingen die zich beijveren den leden en hunne gezinnen iets goeds te doen hooren op 't gebied der toonkunst; wé mogen daarvoor de besluurde- ren dier maatschappijen dankbaar zijn. Daarentegen doen de mannen die hier de beeldende kunst vertegenwoordigen niets voor ons; er komt tenminste weinig van aan 't licht, en in de stad der wijsheid, zooals Leiden zich zoo gaarne genoemd ziel, in de stad waar wetenschap en kunst de grootste zorg uilmaken van onze bestuurders, zouden we b. v. van de schilder- en etskunst niets te zien krijgen, indien niet de heeren T. W. Ouwerkerk en P. J. Niesten ons twee malen in den winter eene portefeuille ter beschouwing gaven zoodat we tenminste nog kunnen zeggen dat in Leiden kunstbeschou wingen worden genoten waarvan de onkosten door de inteekening ter nauwernood worden gedekt. Maar laat ons tenminste waardeeren wat we hebbenwe hebben daartoe gisteravond gelegenheid gevonden in de benedenvoorzaal van de Stadsgehoorzaal waar eene aan boven genoemde heeren toevertrouwde, vrij belang rijke, portefeuille met aquarellen en etsen was tentoongesteld, 't V\ as er weer bizonder gezellig in dat salonnetje met bloemen en groen in 't midden, door zitplaatsen omgeven, en aan de wanden de aquarellen goed belicht en op de voordeeligste wijze opgesteld. Boveu de kunstschatten was de witte wand op de gewone wijze weggewerkt, voor welke bedek king door de twee heeren wederom eens een nieuwe sluitrand geslagen was. De portefeuille die ons ter bezichtiging werd geboden was er eene van de werkende leden van het Haagsche genootschap „Pulchri Studia". Daar waren edele voortbrengselen onder. Onze stadgenoot Eloris Verster was er vertegenwoordigd door eene aquarel van voor ons weinig aantrekkelijk genre. Ze gunt ous een blik op de kachel en den schoor steenmantel van een atelier, zooals we op maken uit de kwistige hand waarmee kleureu boven den schoorsteenmantel zijn aangebracht op allerlei voorwerpen van twijfelachtigen vorm. De heer Verster houdt blijkbaar uiet vau al te gemaniereerddan kunuen we in zekeren zin met hem meêgaau. Maar of de artist door dergelijke inzendingen, waarvoor de kunstbeschouwer blijft staan met de ge dachte dat 't wel aan hém zal liggen dat hij 't niet mooi kau vinden, ons voor zijne manier zal winnen betwijfelen we sterk. We meeneu dat hij lijd en kleuren beter kan besteden. Zien we wat naar links aan de straat zijde, dan valt ons daar de molenvliet van Bauffe op. Daar zien we ook weer een dak van een huis ter zijde, dat er uitziet of de verfpot er over heen gevallen is. De schilder heeft onze aandacht meer gevraagd zoo is de uitspraak van velen voor 't overige gedeelte, dat knap gedaan is. Dan is in ze keren zin het doel gemist, want door de bedoelde reusachtige roode vlak wordt onze aandacht naar elders getrokken. Van Gerard Muller zien we aan dezelfde zijde de om geving van een boerenwoning met een jong meisje. Ook alweer 't genre dat er, naar onze meeuing, en zoo we hopen, nooit in zal gaan; in elk geval is't goed gedacht. Aan de andere zijde viuden we een jonge violiste van P. Van der Velde, die ous veel te doorschijnend is om bevallig te zijn. Nu zijn we in een kostelijk hoekje ge- komeu. Terstond naast Van der Velde zien we een prachtige Windt, een kostelijk por tret van fiipperdawe kunnen moeilijk zeg gen of de zorgzaam afgewerkte aquarel of zijn bekende narrekop ons 't best bevalt, maar beide achten we meesterstukken. De buurvrouw is van Eereiman; een overheer lijke, kloeke houdekop die de vroegere bijna noch verbetert. Daarbij, in denzelfden hoek, van G. Henkes eene bevallige couranten- lezende vrouw, fijn geteekend, en eene prach tige, bizonder knappe Maasbrug van A. L. Koster. Bloemstukken vinden we er van Vau de Sande Bakhuysen, twee stuks, die knap gedaan zijn. Nu gaan we even naar den tegenover liggende» hoek en vinden daar ook veel goeds. De suppoost, van Heukes, voorop; uitmuntend en waar van teekeniug en toon. Van E. Witkamp Jr. eene fraai geteekende vrouw met naakt kind en van VV. C. Nakken, „bij de klaverkar." Een knap kerkinterieu- vau Itoeterink, een goed boschpad van Uur genholtz en een zeer goed en fijn geteekeud „Voorjaar te Kralingeu", van Doeleman, zonder nu juist te gemaniereerd te zijn, zooals aan de andere zijde die vrouwen van Stroebei, die erg in bloempotjes doen. Van J. G. Vogel zijn er twee knappe nummers, waarvan vooral uie in sepia in drie kleureu ons zeer bevalt; we bedoelen den polder met de watermolens. Van Vau der Velde, vinden we daar nog een goed strand met visscherspiuk en van Elchauon Verveer eene treurende vrouw aan't strand. „Aan de studia" van mej. C. Pruys v. d. Hoeven, lijkt ons evenals baar jong meisje, iets verder, zeer goed vau teekeniug en van kleur. Daarnaast zien we van Le Gom te een prachtig getypeerde» koetsier op den bok en elders van denzelfden een binnenhuis. Maar vooral mogen wc de ets daarnaast niet vergeten dat kloek geteekende boschgezichl, passend hard van toon en prachtig diep. Van Jozef Neubuys hadden we gaarne in 't water wat meer leven gezien. Van mevr. Bilders vau Bosse een knappe watermolen, van Ter Meulen wagens langs 't strand, van Willem Oppenuordt twee zeer goed gedane land- en watergezichten, waarvan ons 't gezicht aan de Vecht 't best bevalt. Het koolland van Schippcrus vonden we niet mooi, evenmin als wat Van de Weele er ditmaal zond. De paarden bij 't hek van Ferd. Liiitz, 't kind in de wieg van Fritz Jansen en het biuuenhuis van Schmidt Crans konden ons ook niet zoo ge heel en al voldoen. De dame naast de piano van Getard Muller is naar onze meening goed gedaan; alleen is 't ons niet zeer duidelijk waar de linker arm blijft; 't gezicht is goed gedacht. De visscherspinken van 11. W. Mesdag zijn goed belicht en schoon van teekeuing; de Bern. Höppe is weêr van geheel andere opvatting, doch kan ons ook bevallen; de jonge vrouw over haar werk inslapeude, vau Rich. Bis schop is kloek opgezet. Nog viuden we er prachtig geteekende koeien aan 'l water vau Jan Vrolijk, een zeer goed stilleven en een biuuenhuis vau Val kenburg en nog eenige goed gedane nummers van J. G. Smits, Wolbers, Schipperus en vooral van Koermeester. V\ e hebben dus weêr veel goeds gezien en we mogen er de heeren Ouwerkerk en Niesten dankbaar voor zijn. We hopen van harte dat ze er in slagen zullen de kunst beschouwingen gaande te houden eu den kunstzin hier meer en meer gaande te maken. De heer Fischer is, door het vertrek van den heer Maunheit, als lyrisch bariton aan de Rotterdamsche opera verbonden. OFHICIËKlili UËKICHTËX. Door Z. M. is W. G. M. Eyck van Zuy- lichem benoemd tot burgemeester der ge meente Schiermonnikoog. Door Z. M. is aan den gepens. luit.- kol. der art. van het leger iu Ned.-Indië C. M. Gude, alsnog verleend de titulaire rang van kolonel. De minister van oorlog brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in het jaar 1889 geen studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te laude, op den voet der bepalingen van het reglement van 30 Oct. 1880 gewijzigd bij kou. besluit van 14 Sept. 1883, zulleu worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij artikel 18 der wet van 2 Augustus 1880 [Staatsblad n°. 145,) om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot oflicier van gezond heid bij het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht aan te nemen. In de gisteren gehoudeu openbare ver gadering van den raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur werd behan deld het beroep van J. Van Wielingen c. s. tegen eeu besluit van gedeputeerde staten van Zuid Holland van 15 October 1888, waarbij afwijzend is beschikt op hun verzoek om vernietiging van een besluit van stem gerechtigde ingelanden van de Boschpolder onder Woubrugge. Rapporteur-staatsraad oir. Vau Vladeracken. 's Konings beslissing deelen wij later mede. Naar men verneemt heeft de staats commissie voor de herziening van hel In dische strafrechthet wetboek van straf recht voor Europeanen in eerste lezing vastgesteld. Naar wij vernemen, heeft de staats commissie voor de militaire wetten hare werkzaamheden geëindigd, eu kan haar rapport binnen eenige dagen worden tegemoet gezien. Haar advies luidt gunstig voor het beginsel van persoonlijken dienstplicht, op zoodanige wijze toegepast, dat aan de bezwaren voor het maatschappelijk leven zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen. Voorts heeft de meer ler- heid zich verklaard voor eene verhooging van het cijfer der jaarlijksche lichtingen. [Avondpost.) Op grond van zeer vertrouwbare in lichtingen kan het Dagblad v. 's Gravenhage ten stelligste tegenspreken het door liet Va derland medegedeeld gerucht, als zou de Belgische gezant, baron d'Anethan, benoemd worden tot gezant te Londen en in de re sidentie worden vervangen door den heer Anspach, gezant van België te Madrid. Het kan zijn dat de heer Anspach wegens ge zondheidsredenen Madrid verlaat; maar van eene vervanging van den Belgischen gezant te Londen is geen sprake en zeker niet door baron d'Anethan, die reeds vroeger voor een gezantschap bij een der groote Noorsche boven heeft bedankt en die niets liever weusclit dan zijn land bij ons hof te blijven vertegenwoordigen. Aan het examen voor de 2e afdeeling der krijgsschool te 's llage, dat in April zal worden gehouden, nemen deelvan het reg. gren. eu jagers, de le luits. C. D. De Roou en G Blaauw; van het 2e reg. inf., de le luits. C. J. A. De Bont; van het 4e reg. inf., de le luits. A. L. Klerk de Reus, C. Hemmes en 11. F. C. baron Van Ompbal Mulert; van het 5e reg. inf., de le luit. W. J. Steinbuchvan het 8e reg. inf., de le luit. J. A. J. Smit en van het instr.-bat., de 2e luit. J. G. Seelig. Er zijn voor het wapen der inf. 6 plaatsen. De opperschipper J. Weers, broeder der orde van den N. Leeuw, is 1°. dezer op zijn verzoek gepensioneerd, na eenen diensttijd van 55 jaar bij de kon. Ned. mariue, waarvan hij geruimeu tijd belast was met het onderricht in het splitsen en knoo- pen, benevens tuig-oefeningeD aan de adel borsten van het kou. iusi. voor de marine te Willemsoord. Hel Rbl. verneemt dat uit de fabriek van zilverwerk van de heeren Van Kempen en Zonen, te Voorschoten, een prachtstuk voor Ned.-Indië verzonden is per stoomschip Sumatra der Ned. Stoomvaartmaatschappij, dat wel verdieud vermeld te worden. Het moet dienen als huldeblijk aan den heer J. M. Rosskopf, ter herinnering aan zijn 20jarigen arbeid als iuspecteur van het lager onderwijs in Ned.-Indië en wordt dien heer aangeboden door verscheidene ouderwij zers en onderwijzeressen aldaar. Het stuk zelf mag echt monumentaal wor den genoemd, bijzonder passend voor het doel, waarvoor het uitsluitend is vervaardigd. De beeldwerken, ouderwijs-attrihuten en zeer doelmatige versieringen, zijn uitmuntend be werkt. In de eerste jaren van het tot stand komen van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee, werd de zandplaat nabij de haven van Brielle steeds grooter, zoodat men reeds voorspelde, dat binuen eenige jaren geen schepen meer in of uit zouden kunnen varen. Juist het tegendeel blijkt echter thans 't geval te zijnnu de Rotterdamsche waterweg steeds in diepte toeneemt, wordt ook het vaarwater van Brielle naar Rotterdam aanmerkelijk beter. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 1 Jauuari jl. 399,051 zielen, tegen 390,016 op 1 Januari 1888. De uitslag vau de gisteren te Amster dam vanwege de A uist. Sport. Club gehouden internationale hardrijderij op schaatsen, om het meesterschap van de wereld was als volgt: Baan lang 1 Eng. mijl (1609 m.) De heer A. Von Panschiu van St. Petersburg legde de baan af iu 2 min. 59 sec., de heer Jos. Donoghue van Newburgh (Amerika) in 3.5, de heer G. Jurrjens van Amsterdam in 3.10, en de heer L. Tebbutt van St. Ives (Engeland) in 3.14. Op 21, 22 eu 23 April e. k. zal te Ain sterdam eeu internationale tentoonstelling van postzegels, poststukken, albums enz. worden gehouden. Door het „Leger des Heils" te Utrecht worden, naar men verneemt, pogingen in het werk geBteld om in het westelijk gedeelte der slad een tweede vergaderlokaal te koopen of te bouwen; het tegenwoordige blijkt voor het groote getal belangstellenden en nieuws gierigen reeds te klein. Men schrijft aaD de Nijm. Cl. uit Apeldoorn, dd. 8 Januaii Sedert eeuigen tijd loopen er weder minder gunstige berichten omtrent's konings toestand. Wij kunnen evenwel uit zeer goede bron mededeelen dat die toestand niet bepaald zorgwekkend is, en er daarom voorloopig geen bulletin uitgegeven wordt. Mocht daarin evenwel verandering komen dan heeft de burgemeester dezer gemeente de opdracht gekregen iederen dag den toestand aan liet gemeentehuis te laten aan plakken. Naar het D.v.Z.-H.en s Gr. verneemt, heeft de heer J. D. Pasteur te Doetinchem, zijn ontslag als notaris aangevraagd. De raad van Smilde heeft het besluit tot ontslag der openbare onderwijzers inge trokken. Uit rente meldt men aan de N. R. Cl. Nu de prijzen der remplafanten in deze provincie, die vddr enkele jaren tot f600 en daarboven liepen tot f350 f 375 zijn gedaald, begint de lust om zich als plaats vervanger te verbinden af te nemen, en neemt de emigratie naar vreemde wereld- deelen toe. Sommigen begeven zich thans naar Amerika, om daar eeue geldsom over te sparen. Een boerenknecht te Roswinkel, die drie jaren in Noord Amerika doorbracht en dezer dagen terugkeerde, beeft ongeveer f700 overgespaard. Hij zal thans, in gezel schap van een ander, nogmaals naar Amerika vertrekken. Ook uit de gemeente Beilen zullen eenige boerenknechten derwaarts gaan. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan d,e R. R. Cl. van 8 dezer gemeld: Hedenmorgen, toen de korstoomboot van den heer De Meulemeester de haven verliet, sprong plotseling eene kraan van den stoomketel, met het gevolg dat de stoker verschrikkelijke brandwonden bekwam, welke het ergste doen vreezen. De ongelukkige werd onverwijld naar het gasthuis vervoerd. De machinist werd aan handen gewond, doch kon de machine blijven bedienen. Van de f 750, die onlangs uit eene keet op den buitenpolder te Werkendam gestolen is, is gisterenmorgen door werk lieden onder eeue houtmijt f275 gevonden, die deze gelden in handen der justitie gesteld hebben. Omtrent den persoon, die in de onderaardsche gangen van den Bloksberg te Meersen was verdwaald geraakt, wordt aan de N. R. Cl. nader bericht, dat hij, hoewel van de doorgestaue ontberingen be komen, nog altijd niet buiten levensgevaar is. Hij had niet minder dan zeven dagen zonder voedsel in den berg doorgebracht en zou het volgens de verklaring van een geneeskundige geen vijf uur langer hebbeD kunnen uit houden. Zijn gaug naar den berg wordt aan misbruik van sterken drank toege schreven. Zondagavond 11. is een dief de woning binnengedrongen van een armen blinden man te Craubeek-Klimmen. Al diens gespaard geld werd ontvreemd. De politie doet onder zoek. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 10 Jan. Volgens de laatste berichten uit Haïti, gedagteekeDd 29 De cember 1888, is den troepeu van generaal Legitime, den president der republiek, weer een geduchte nederlaag toegebracht door de insurgenten, die door generaal Hippoleyte worden aangevoerd. LEIDEN, ÏO Januari. Omtrent de ziekte des konings meldt men uit Apeldoorn. De toestand is ongeveer dezelfde gebleven eetlust en slaap zijn echter weder iets ver minderd. Het bezoek, gisteren door den vice- admiraal jhr. Van Capelleu, chef van het militaire huis des konings, op het paleis Het Loo gebracht, staat, naar men wil, in verband met de aanstaande benoeming van een opperbevelhebber van het Nederlandscbe leger. Naar het Vaderland verneemt, zal de raad der Ned. Ger. kerk te Leiderdorp niet iu hooger beroep komen van het eerstdaags door het Haagsche gerechtshof uit te spreken vonnis in zake de kerkelijke goederen. Een ledig slaand huis wordt iu gereed heid gebracht om door ds. G. Vlug te worden betrokken, ingeval hetgeen men waarschijnlijk acht het hof de uitspraak der rechtbank tot ontruiming der pastorie mocht bevestigen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2