NIK1 r ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ile/,e V our a ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ess Feestdagen. A 8 0 B E It E ft T ASVERTEBTlEi: Bureel: Sctseeptssakerssteeg 6. Vrijdag 11 Januari 1889. N°, 9. Uitgevers: Gebroeders Muré. gemeenteraad. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. U V ii Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het gelieele rijk, per maanden S.tiO. Prijs |ser Mtiyissser jo C'eat. Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. 202c Jaargang. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 10 Januari 1889des na middags te 2 uren, ten raadbuize der ge meente. Aanwezig zijn de heeren Le Poole, Van Masijk Huvser van Keenen, Fockema An- dreae, Alma, Du Rieu, Zillesen, V'an But- tingba Wichers, Knappert, Bool, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Zaalberg, ïielemau, Cock, De Sturler, Verster van Wulverhorst, Juta, SchDeitber en de voorzitter. De voorzitter opent de vergadering eu wil, alvorens de punten van de agenda in behandeling te brengen, zijne medeleden van den raad den geweuschteu voorspoed in het nieuw begonnen jaar toe wenschen zoowel Id hunne famielje als in hunne zaken, er tevens den wensch bijvoegende dat de be sluiten iu dit jaar door den raad te nemen zullen strekken tot welzijn van deze ge meente. Afwezig zijn met kennisgeving de heeren Zaayer, Nijkamp en Koetser en van hen de eerste wegens ambtsbezigheden, de laatste wegens ongesteldheid. De notulen worden gelezen en goedge keurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Verzoek van J. A. Frank om de huur van den kelder onder het raadhuis weder voor den tijd van 5 jaren te verlengen. Verzoek van dr. W. P. Weebers. om con tinuatie in zjjne betrekking van slads-ge- neeskundige. Mededeeling dal f 470110 in prolongatie is belegd hij de Leidsche Bank. Nog woidt wegens het spoedeischende van het geval reeds nu besloten dat, wegens de ernstige ongesteldheid van mej. J. H. Hoestra, ieerares in de wiskunde, geschie denis en aardrijkskunde aan de H. B. school voor meisjes alhier, mej. A. E. S. Michel- sen, onderwijzeres aan de school van den heer J. A. Van Dijk, zal worden overge plaatst naar de H. B. school bovenbedoeld om daar onderwijs te geven in de wiskunde, na een zeer gunstig advies van den heer Van Dijk, en dat haar eene maandelijksche toelage zal worden verleend, boven bare ge wone bezoldiging, berekend naar de mini mam-jaarwedde der Ieerares in de wiskunde. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 161). Zijn vastenbedaarden toon stelde haar gerust en gaf haar een behagelijk gevoel van veiligheid, en zij antwoordde: „Gij knnt gelijk hebben. Ik begin wezenlijk lafhartig te worden. Reeds tweemaal van daag vervolgt mij deze hersenschim." Miss Edith was beiden te geinoet gegaan en nu keerden zij naar 't rijtuig terug. Ellen voelde zich gerustgesteld en verlicht, toen zij haar kostbaar taschje op Edith's schoot in veiligheid zag. De goede oude dame kou niet nalaten nog een weinig boos te zijn eu Ellen zachtjeus liefkozende, zeide zij „Onvoorzichtig kind, gij zult u nog een ziekte op den hals halen, wanneer gij met zulk een kouden wind zoolang op 't voch tige gras staat. Hier is nog een deken, Ten le wordt nu aan mr. J. S. D. Van I Doorn, op diens verzoek, eervol outslag j verleend ais secretaris van curatoren van het gymnasium, en 2e in zijne plaats benoemd mr. O. W. 'j Sipkes, met 21 stemmen. De heer Van Hamel komt ter verga dering. 3e Worden nu benoemd tot derde on derwijzeressen aan de Leerschool, mej. J. M. Dijkman, mej. M. P. Oudshoom en mej. A. A. Prins, allen met 21 stemmen, j en 1 briefje in blanco. 4e Wordt benoemd tot leeraar in de jj oude talen aan bet gymnasium alhier dr. j P. tl. Damslé, te Gorinchem, met 15 stem men; 7 stemmen werden uitgebracht op den heer dr. C, H. Kinderman. 5e Wordt definitief tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium benoemd de heer E. Th. Borle, thans tijdelijk leeraar aan die inrichting. 6e Wordt goedgekeurd de suppletoire staat van begrooting, dienst 1888, en wor den achtereenvolgens toegestaan de volgende verzoeken, als 7. Verzoek van A. en A. H. Romer, om twee bruggen le leggen over de Zoe- terwoudsche Singelsloot. 8. Idem van G. iiylkema, om een brug te leggen over de sloot langs den Haar lemmerweg. 9. Idem als voren van J.J. Muller. 10. Idem van W. J. Arriëus, om terugbe taling van schoolgeld, lager onderwijs. lie is aan de orde het verzoek van de Annonccn Uhr-Gesellschaft te Hamburg tot het plaatsen van eenige daarbij bedoelde zuilen. De heer Du Rieu weuschte, als het voorslel wordt aangenomen, wat hij wel veroioedl, het kind te doapen met een Hollandschen naam en die dingen te noemen „klokkezuileu." De voorzitter meent dat ieder het recht heeft zijn eigen kind te doopen zooals hij dat wii en liet kind is in dit geval van bovengenoemde maatschappij. Bovendien acht spreker 't nog zoo zeker niet dat die dingen zullen komen, aangezien die maatschappijen gewoonlijk eerst aan verschillende gemeente besturen toestemming vragen en dan eerst informeereu of de zaak kans van slagen zou hebben. Robert, leg die aan hare voetenzij ziet zoo bleek als een geest." Leit.li gehoorzaamde, maar toch was zijn hand niet vast, toen hij 't warme dek om hare voelen legde. Ellen bemerkte echter niets daarvan. 't Schemerde reeds toen 't rijtuig zich in beweging zette. Ellen was te zeer in hare gedachte verzonken, om op den weg te letten en na een poosje eerst, merkte zij welke richting 't rijtuig volgde. Verwonderd vroeg zij: „Hoe.keeren wij weer naar Beach-Hall terug?" „Ja," antwoordde Leith. „Naar Constance? Zij heeft bij 't lijk van kolonel Dufart geweigerd mijn hand aan te nemen. „Ik keer naar Beach-Hall terug om kolonel Dufart's laatsten wil te lezen, dien ik op zijn sterfdag voor hem neerge schreven heb. Dat is 't wat mij hierheen gevoerd heeft." DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Constance Dufart was van 't graf van den kolonel naar Beach-Hall teruggekeerd om den notaris van Black haven't testament van haar echtgenoot te hooren voorlezen. Zij was nu vrij, rijk, onafhankelijk. Lang reeds had zij naar die vrijheid verlangd en De heer Kaiser vraagt wie die uurwerken, dat maar gewone Dnitsche klokjes zijn, re gelen zal. Hij vreest, als die regeling van uit Hamburg moet komen, dat ze nog al iels te wenschen zal overlaten en de ver warring, wat de tijd betreft, nog grooler zou worden. Het voorstel wordt nu in stemming ge bracht en aangeuomen met 17 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren De Sturler, Verster, Cock, Le Poole en Kaiser. Alsnu is aan de orde het laatste punt van de agenda, til. 12e Het voorstel, strekkende om niet over te gaan tot de heffing van schoolgeld op de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Alvorens die zaak in behandeling te nemen zou de heer De Goeje gaarne eene bespre king hebben met gesloten deuren. De ver gadering wordt nu in overeenstemming met dien wenscb, veranderd iu eene met geslo ten deuren. Toen aldus de openbare vergaderiug tegen drie uur geschorst was, bleef ze dit tot ruim halfvijf en na wederopening werd het aanhangige voorstel, zonder nadere discussie, met 13 tegen 9 stemmen verworpen. Vdór stemden de heeren: Van Buttingha Wichers, Knappert, Zillesen, Dn Rieu, Van Reenen, Le Boole, Alma, De Goeje en de voorzitter. Gedurende de geheime zitting heeft zich de heer Van llamel even verwijderd. Niets meer aan de orde zijnde vraagt de heer Cock het woord om inl'cbtingen te vragen omtrent de bekende quaestie van de verordening voor de commissie van financiën. De minister heeft immers de besluiten van den raad daaromtrent met vernietiging be dreigd, indien niet aan zijne bezwaren werd tegemoet gekomen. Naar sprekers meening heeft de commissie van financiën sedert 1 Januari ji, gedefungeerd. De voorzitter had die vraag verwacht en heeft informaties ingewonnen eu bevonden dat de zaak bij den Raad van State nog aanhangig is. De behandeling van de zaak is ook vertraagd omdat men wilde wachten tot de heer Cock van zijne buitenlandsche reis terug was gekeerd. Spreker wilde de commissie van financiën verzoeken nog tot na de beslissing aan te blijven. De heer Fockema Andreae meent dat de doordat zij er van verstoken bleef, hadden de vreugde en 't genot van haar weelderig leven haar verbitterd. Haar gouden keten had haar gedrukt en zij gevoelde zich buitengemeen verlicht, nu die verbroken was, nu zij haar verleden kon afsluiten en een nieuw ieveu beginnen. Mr. Bond, een klein grijs man, wachtte reeds in de woon kamer, die altijd nog 't sombere kenmerk van een sterfhuis droeg. Hij was daar gebleven terwijl de andere gasten 't lijk naar 'l graf gevolgd waren. Mevr. Dufart tegemoet gaande, zeide hij met eene zekere verlegenheid: „Is 't vergund, mevrouw, u even alleen te spreken?" Constance zag hem verwonderd aan en de deur van de bibliotheek openend, ging zij hem daarin voor, terwijl de blikken der gasten haar nieuwsgierig volgden. De notaris van Blackhaven die de schoone vrouw zeer bewonderde, begon op een eenigszins verontschuldigenden toon: „Mijn beste mevr. Dufart, ik ben heden hier ge komen om den laatsten wil van uw gemaal te lezen, maar ik heb de ontdekking ge daan, dat ik mij niet in 't bezit van dit gewichtige document bevindt; dat dit in handen van iemand anders is." „Wat moet dat beteekenen?" vroeg Con- commissie van financiën geen recht meer heeft omtrent in hare handen gestelde zaken te rapporteeren en hij zou zulks, als voor zitter der commissie, zijne medeleden niet durven aanraden. Hij zou dus gaarne licht hebben in deze zaak. De voorzitter herhaalt dat hij den raad iu overweging geeft de commissie te ver zoeken tot na de beslissing te blijven fun- geeren. De heer Cock zal zich sterk tegen eene stemming over dit verzoek verzetten, aan gezien men hierover volgens hem niet stem men mag. Spreker zal zijne medeleden van de commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen raadplegen, wat hun hierin te doen staat. De heer Fockema Andreae herhaalt dat nu de nieuwe verordening niet is te niet gedaan, die verordening in werking is ge treden en de oommissie van financiën feite lijk niet meer fungeert. De voorzitter stelt voor dat de raad een besluit zal nemen om de inwerkingtreding der nieuwe verordening op later datum vast te stellen en dus te verdagen tot na de spoedig verwachte beslissing. Dit voorstel iu stemming gebracht, wordt aangenomen met 16 tegen 1 stem, die van den heer Verster. Buiten stemming bleven: de heer Cock, omdat hij meent dat men 't recht niet heeft hierover te stemmen, en de heeren Schneither, Fockema Andreae, Van Hamel en Was. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter te vijf uur de verga dering. LEIDEK, 10 Januari. Op de vijfde bijeenkomst door de commissie voor de volksbijeenkomsten belegd trad gisteravond in de Stadsgehoorzaal voor eene volle zaal op de heer P. Van der Veen, predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier. Tot onderwerp had spreker voor de pauze gekozen „Tijs Jansen" de schildering eener boerenfamielje en hunne wederwaar digheden, waarbij we de ondeugd zien aan den dag komen en gestraft zien worden, en na de pauze werden we onthaald op een drietal luimige voordrachten waaronder twee de bekende neven van Laurillard. De beer stance, den kleinen man met hare blikken als doorborende. „Er bestaat een testament van later dag- leekening, als dat 't welk ik onder mijn berusting had. Mijn jongen vriend, mr. Leithheeft 't heden uit de stad mede gebracht." Constance scheen ais door een bliksem straal getroffen; zij, die altijd zoo bedaard was, kon nu slechts stamelen: „Een later testament, wanneer waar werd dat ge schreven „Te Boston, in 't bureau van mr. Leith, op denzelfden dag dat de kolonel stierf." „Kan dat waar zijn, mr. Bond?" „Er is geen twijfel mogelijk, mevrouw. Misschien zijt gij bekend met de gronden, die uw echtgenoot hebben doen besluiten een ander testament te maken." Ja, zij kende deze gronden wel en 't hart der berekenende vrouw kromp van angst ineen. Alle kleur verdween van haar klassiek gevormd gelaat. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1