now-e at em «ca k« TüEa <aT3 «J r^ssr tr«. de oorzaak is onbekend. Alles was ver zekerd. De scheepvaart in den Biesbosch is door liet ijs geheel gestremd. De rivieren voor Dordrecht waren gisteren voormiddag met licht drijfijs bezet. Omstreeks één uur namiddags, bij het invallen van de eb, kwamen echter betrekkelijk groote hoe veelheden ijs van den Rijn langs de Mer wede afzetten, welke de rivier langs den Papendrechtseiien en Zwijndrecbtschen wal over een vierde der breedte bedekten. De veerstoombooten konden niettemin den dienst voortzetten: de overtocht met de veerpont moest echter worden gestaakt, zoodat rijtui gen en vee tijdens de eb niet konden worden overbezet. De stoombooten op Rotterdam en Qorinchem konden in de vaart blijven ofschoon de zware mist een groot beletsel opleverde. De zeilvaart is groolendeels ge staakt, ofschoon daarvoor geen directe nood zakelijkheid bestaat. Gisteravond ten acht uur was zoowel te Dordt als te Goriuchem weinig of geen ijs, zooda! zeer waarschijnlijk lieden de vaart van en naar die stad zal kunnen worden voortgezet. De apotheker De iiosson, te llelie- voetsluis, verklaart dat er geen redenen be staan, om aan te nemen dat men daar een petroleumbron heeft ontdekt, maar wel dat liet slechts een verzameling van petroleum is, die haar weg heeft gevonden tot de daar aanwezige wel. De zaak van F. W. iloogerbeets, be schuldigd van poging tot moord en poging tot doodslag te Haarlem, zal Donderdag 10 Januari a. s. te 10 uren voor de rechtbank aldaar worden behandeld. 23 getuigen zullen worden gehoord. Vanwege, de Amslerdamsche Sportclub had gisteren in de hoofdstad de internationale hardrijderij op schaatsen, om het meesterschap van de wereld plaats. De afstand bedroeg circa Eng. mijl (804 J- meter.) De eerste prijs werd behaald door den heer A. Von Panschin van St. Petersburg, die de baan afiegde in 1 minuut 25|- seconden. Tweede aankomeude was de heer K. Pander van Haarlem in 1 min. 30-* sec., derde de heer Leveday uit Engeland in 1 min. 32 sec., vierde de lieer L. Tebbutt van St. Ives (Engeland) in 1 min. 33 sec. Rechter was baron De Salis, starter mr. J. Van Buttingha Wicbers, en tijdopnemer de heer C. A. A. Dudok de Wit. De wedstrijd, door prachtig weer begun stigd, trok duizenden toeschouwers. Gisterenavond omstreeks 7 uur is te Amsterdam een hevige brand uitgebroken in een pand op het Rokin bij de Olieslagers- steeg. De brandweer rukte spoedig met veel materiaal aan, en wist den brand tot het eene perceel te beperken, dat echter grooteudeels is uitgebrand. Het tramverkeer op het Rokin was ongeveer een uur gestaakt. Onder de 460 landverhuizers, die met het stoomschip Edam naar Buenos-Ayres vertrokken, waren 340 Amsterdammers. Men meldt aan de Haarl. Ct. uit Utrecht: Gisterenavond zijn door de politie bij een schipper in beslag genomen de door hem opgevischte eigendoms hypotheekbewijzen en familiepapieren, welke onlangs ontvreemd waren bij den beer Bakker. De uitgeloofde belooning van 25 gulden zal dus aan den schipper uitgereikt worden. De gestolen effec ten ontbreken nog. Priuses Wilhelmina oefent zich in de laatste dagen op de vijvers in het park van het Loo in het schaatsenrijden. Maandag even na het vallen van den avond is door een feilen brand het door 2 gezinnen bewoonde huis van den timmerman H. Steenbergen op de Oudestraat te Kampei) geheel, met de beide inboedels, door brand vernield. De brand was ontstaan door eene petroleumlamp. Op de bovenwoning, waar eene moeder met 5 kinderen was, stiel een dezer de lamp om, welke uederviel in de wieg van het kleinste kind. Dat werd er dadelijk uitgenomen. Doch de vlam breidde zich daarna zoo snel uit, dat spoedig het geheele huis in volle vlam stond en in weerwil van de krachtige hulp der brandweer alles af brandde. Gelukkig was alles de inboedel van den bovenbewoner echter pas vóór 8 dagen tegen brandschade verzekerd. De belendende huizen hebben door het water veel schade geleden. De groote houtveilingen in de Zeven wouden van kaphout en boomen gaan wegens den algemeen gedrukten houthandel niet vlot. Alleen de boomen, geschikt voor scheepsbouw, brengen vrij goede prijzen op. Een treurig ongeluk had gisterenmor gen plaats met de eeiste tram van Bolsward naar Sneek. De slager S. Adama ging met zijne broeders marktwaarts. Onderweg haalde de tram een boer in, die met zijne koe naar Sneek ging. Het beest maakte zich bang voor de tram, de machinist stopte, maar eer de tram stilstond, sprong Adama, waarschijnlijk om den boer te helpen, van het balkon, gleed uit, raakte met het hoofd onder de wielen en werd het slachtoffer van zijne onvoorzichtige hulpvaatdigheiil. De ongelukkige was weduwnaar en laat drie kleine kinderen na. Gedurende het laatste kwartaal van 1888 kwamen in de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden 4 gevangenen bij en werden 11 ontslagen. Er kwam geen enkel sterfgeval voor. Het totaal der gevangenen was op 1 Januari jl. 208. Door veehouders te Oostergoo is een proef genomen met het voederen van rund vee met eigen gefabriceerde koeken, in plaats van lijnkoeken. Dit fabrikaat bestaat uit roggemeel, mais en gekookt lijnzaad, wat liet vee met graagte eet. Hel melk geven blijft naar weusck en het tinantieëie voordeel is aanmerkelijk. Te Groningen is de inhoud van de brievenbus aan Let. postkantoor in brand ge stoken. Een gedeelte der beschadigde of bijna verbrande brieven en andere stukken is ten gevolge eèuer aanwijzing op het adres aan de afzenders teruggegeven, terwijl het overige aan de geadresseerden is kunnen worden toegezonden. Te Groningen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. een moordaanslag plaats gehad, die gelukkig juist bij lijds is verhinderd. Een zekere De G. had in een koffiehuis twis; gekregen met een stalhouder Van U., en was daarover zoo verwoed, dat hij, na het gebruik van een goede hoeveel heid sterken drank, gewapend met eene ge laden revolver naar de woning van Van D. ging en dezen dreigde neer te schieten, waarop hij dan ook eenige schoten loste, die gelukkig geen van alle doel troffen. Twee rechercheurs, die op het tumult af kwamen, arresteerden De G., en namen de revolver, waarop nog twee patronen waren, in beslag. Het ongeluk, dat jl. Zaterdag in de nabijheid van Breda met de Zuider stoom tram is voorgevallen, blijkt te wijten te zijn aan onachtzaamheid van den spoorwegwachter. Deze had verzuimd op het gegeven oogenblik den boom te sluiten. Hij is in arrest geno men en heeft reeds een verhoor ondergaan. Zijne vrouw moet door den schrik in zorgwekkende)) toestand verkeeren. Zekere K., een inwoner van Bergeik, is dezer dagen door zijn paard zoo hevig tegen het onderlijf getrapt, dat hij aan de gevolgen bezweken is. Het bericht, dezer dagen door Duitscbe en Nederlaudsche dagbladen gemeld, dat de firma Krupp haar kanonnen niet meer over Antwerpen of Amsterdam, maar over Hamburg zal verzenden, wordt ons uit Maastricht te gengesproken. Langs die stad is nl. Vrijdag een Krupp-kanou gepasseerd met bestemming naar Antwerpen. Dbl. v. Zuid Holl.) BUITENLANBSUHE BERICHTEN SS 15 Ij 64 35. De Belgische kroonprins, prins Boude- wiju, zal aangesteld worden als kapitein bij een te Antwerpen in garnizoen liggend regi ment. Hij zal er het koninklijk paleis op het Meir-plein bewonen. De prins wordt den 3deti Juni 20 jaar. Zijn broeder, prins Albert, zal het vol gende jaar de militaire school bezoeken. Te Brussel is prinses Clementine van Coburg bij hare koninklijke familie aange komen. Volgens de Ëtoile zou hare komst in verhand staan met het huwelijk van haar zoon, prins Ferdinand van Bulgarije en prinses Henriette, dochter van koning Leopold. Naar men zich zal herinneren, werd te Brussel onlangs, na de jongste arbeiders beweging in Henegouweu, Uefuisseaux in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Bergen overgebracht, waar hij zich nog bevindt. Men verneemt thans, dat die per soon in de allereerste plaats wordt vervolgd, wegens verstandhouding („intelligence") met den generaal Boulanger, met het doel de inlijving van België bij Frankrijk te bewer keu. Zekere in Defuisseaux's woning in be slag genomen papieren en brieven moeten het bewijs dier verstanduoudiug hebben ge leverd. Ten behoeve van het vrijwilligerskorps dat kardinaal Lavig rie wil oprichten ter be strijding der slavernij in Afrika, hebben zich tusschen de zes en zevenhonderd personen aangemeld. Hun is nu per circulaire ge vraagd of zij bij hun besluit volharden, on der mededeeling, dat zij bij hunne terugkomst geen belooning kunnen verwachten en dal zij gedurende hun verblijf in Afrika op niets meer dan voedsel en klecding kunuen rekenen. Kapitein Storm zal, naar men verneemt, het opperbevel over de expeditie voeren. BS8gl*!IP. Maandagmorgen werd eene //open lucht '-vergadeiiug van werkeloozen in tlyde Park-corner te Londen door de politie uiteen gedreven. «tl A ïtt IJ- li. Gisteren ging de kamer van afgevaardig den over lot het benoemen van haren voorzitter. Bij de eerste stemming verkregen de heeren iVléiine 181, Chémenceau 116, Andrieux 103 stemmen. Bij de daarop gevolgde her stemming werd de heer Méline gekozen met 293 stemmen, tegen 147 op den heer Andrieux. De senaat zal aanstaanden Donderdag zijn bureau kiezen. De belastingen hebben in 1888 77 millioen meer opgebracht dan in 1887 en 40 millioen boven de raming. De Siècle verneemt per depêche uil Berlijn, dat over den gezondheidstoestand van prins Von Bismarck ernstige bezorgd heid wordt gekoesterd. Zijn zoon is drie dagen bij hem geweest en ontvangt eenmaal daags per telegram bulletins over den toe stand van zijn vader. Deze bulletins worden -niet openbaar gemaakt, wijl de kanselier weiiseht, dat men van zijne ziekte niet spreekt. Bij den zieke werden verleden week slechts familie-leden en de geuees- heeren toegelaten, die de behandeling, welke professor Bardeleben heelt voorgeschreven, nagaan. De aard der ziekte doet voor ge heime complicaties vreezen. Een wethouder to Moizay, in het Fransche departement Mans is met zijne vrouw des nachts vermoord en hun. huis in brand gestoken. mpiue. De kamers hervatten Maandag hare werkzaamheden. De regeering zal de inter pellatie aannemen over de circulaire van dsn minister van oorlog, waarbij deze den militairen verbiedt in de dagbladen te schrij ven. Generaal LDominquez heeft een diner gegeven, dat bijgewoond werd door 17 ge. ueraals, waaronder de minister van oorlog- Verscheidene heildronken werden uitgebracht op het vaderland, de vrijheid, het leger en de regentes en den koning. Een der gene raals stelde voor een marmeren plaat aan te brengen op de brug van Alcolea, ter herin nering aan den veldslag, welke het succes der revolutie iu 1868 besliste. Gisterenavond had voor het Escalera paleis te Madrid eene buskruitontplofflng plaats. Trap en vensters zijn beschadigd doch niemand werd gekwetst. De koningin ver scheen terstond op de plek. De dader is onbekend. Op de electrisclie verlichting iu schouw burgen schijnt nu en dan niet gerekend te kunnen worden. In twee schouwburgen te Madrid heeft op eeneu avond de voor stelling niet kunnen doorgaan wegens ge breken in de dynamo-machine. In het bureel van den gouverneur der provincie Madrid zijn Vrijdagavond de on dernemers van openbare vermakelijkheden bijeengekomen om de wijze te besprekeD waarop de slechte resultaten, welke de electrisclie verlichting in de schouwburgen oplevert, vermeden kunnen worden. Men gelooft dat de verlichting met gas als supletoir aangebracht zal worden. ITALIË. De Agenzia Slefani spreekt het bericht tegen, dat de Italiaansche regeering voorne mens zou zijn eene leening uit te schrijven of eenige andere financieele operatie te on dernemen. De staat der landsmiddeleu eisebt geenerlei buitengewonen maatregel. Luidens eene depêche uit Rome, zal de regeering binnenkort eene leening van 100 millioen uitgeven, welke door Duitsch- land zou worden opgenomen, als antwoord op het onthaal dat de Russische leeniug in Frankrijk heeft ontmoet. Uit Rome komt bericht, dat men daar ongerust is over het lot van omstreeks 4000 italiaansche werklieden van de Pauaina- kauaal-maatscliappij, die thans zonder werk zijn. De regeering heeft reeds voorschriften gegeven tot bescherming dezer arbeiders en om hun, zoo nbodig, den terugkeer naar Italië mogelijk te maken. Gladstone heeft een zeereisje naar Pompeji gemaakt. De gemeente Napels had daartoe een boot ter zijner beschikking gesteld. Eenige dagen geleden ontploften in éen nacht te Livorno drie dynamietpatronen; eene van deze was gelegd voor het huis van de redactie der Gazzetta Livornese. De dag bladen der stad klagen over den toestand der politie, die de daders niet weet te ont dekken. 9U1TSCHL AA I». De Reichsanzeiger maakt een schrijven openbaar, door den //kabinetsraad" van kei zerin Augusta aan den //geheimraad" Rot tenberg gezonden, met verzoek dat de rijks kanselier op geschikte wijze het bericht moge tegenspreken, dat wijlen de „kabinets raad" Br&udis in 1870 geheime dépêches uit het groote hoofdkwartier, gedurende het ver blijf der koningin te Homburg, vertrouwe lijk mededeelde aan sir R. Morier, met wien hij bevriend was eu die zich destijds te Darmstadt bevond. De koningin heeft in het geheel geen geheime militaire berich ten ontvangen, maar slechts de zoodanige welke voor openbaarmaking bestemd waren. Buitendien heeft zij, toen de troepen in 1870 de Moezel overtrokken, te Bei lijn vertoefd en zich eerst in October naar Homburg be geven. De rijkskanselier wordt lieden te Berlijn verwacht. Keizerin Friedrica zal van de erfenis der hertogin Galliera afzien, omdat het testament van verschillende kanten wordt bestreden. In 't geheel zijn er 16 bloed verwanten, die aanspraak op de nalatenschap der hertogin maken. Een hoofdartikel met kalmeerende strekking over de zaak Morier heeft in de Rational Zeitung, welke tegenwoordig meer malen gebruikt wordt voor politieke opstellen van hooger hand geïnspireerd het volgend slot Wanneer er nog een bewijs noodig was hoezeer alles te betreuren is wat de goede betrekkingen tusschen Dnitschland en Enge land zou kunnen verstoren, dan is dit het levensgevaar, waarin de koniug van Nederland verkeert. Niet alsof wij vreezen voor het ontstaan van een of andere moeielijkheid de staatkundige verandering, welke van 's ko- niugs overlijden het gevolg zoude zijn, is bij wet en verdrag volkomen geregeld. Zoo wel in den Haag als in Luxemburg zou alles iu de grootste rust en naar de wet verricht worden, en de scheiding van da twee landen onder hunne nieuwe vorsten zou volstrekt „zonder eenige moeilijkheid" en onder goedkeuring zoowel der volken als der mogendheden plaats grijpen. Desniet temin is zulk een oogenblik niet geschikt om de rijken van elkander vervreemd te toonen, welke door hunne belangen en hunne overleveringen er liet naast aan toe zijn om de consolidatie van de nieuw te stichten verhoudingen, zooveel zij kunnen, te dekken en te vergemakkelijken. Engeland bezit in Salisbury eeuen minister, die den vredesboud met levendige welwillendheid heeft begroet, en het valt niet te ontkennen dat de oppo sitiepers in Engeland uit de zaak Morier ook tegen Salisbury munt tracht te slaan. Maar ook deze pers zal nogthans gemakke lijker tot bezinning komen, wanneer zij inziet dat het juist Salisbury's houding is, welke aan een overlijden van Nederlands koning, dat vroeger niet zonder bedenken geacht werd, een gevaarlijk karakter heeft ontnomen". {N. S. Ct.) HOltGAKIJ E. Munir Bey, de Turksehe consul te Pesth, is gestorven. Hij had pas een proces en daardoor zijn geheel vermogen verloren, en had daarop zijn ODtslag ge kregen als consul. Hij zou juist zijn functies aan zijn opvolger overdragen, toen hij ziek werd en stierf. BIISLAKD. Van Charkow wordt gemeld dat in de nabijheid van het station van Krasno- pawlowka, op de lijn van Koursk naar Azow, de slede van de prinses Lieven, die den spoorweg overreed, door een trein stukge slagen is. Den koetsier, wien de beide voeten afge reden werden, stierf aan de gevolgen dezer woDde. De prinses bekwam geen letsel. E Y P T E. Terwijl in den laatsten tijd niet anders dan berichten ontvangen waren, die Osman- Digna's verhaal omtrent Emin-bassa's gevan genschap als een verdichtsel deden beschou wen, is nu het tegendeel het geval. Te Soeakin zijn deserteurs uit Osmans leger aangekomen, uit wier verhalen kan worden opgemaakt, dat Emin na aanvankelijk des Mahdi's troepen verslagen te hebben ten slotte toch de nederlaag zou hebben ge leden. Zij spreken ook van blanke gevan genen van den Mahdi, waaronder zich Emin bevinden kan, hoewel zijn naam door niet meer dan één van deze zegslieden uitdruk kelijk genoemd wordt. AMËRIH A. De New-York llerald weet te melden, dat het gezamenlijk vermogen der leden van de familie Vanderbilt thans 274 millioen dollar beloopt, en een jaarlijksch inkomen oplevert van 13,864,000 dollar. Toen de heer William H. Vanderbilt, nu drie jaren geleden, overleed, werd zijne nalatenschap op 200 millioen dollar geschat. Het ver-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2