BINNENBAN DbfJllK BEKiCIiijóiA. BUITEN LANDSCHË BERICHTEN dit stuk bekend werd zullen wel velen uit hunne jeugd de herinneringen aan dit blijspel hebben kunnen opJiepeu en gedacht hebben dat zou 'k nog wel eens willen hooren. En we kwamen 't gister te hooren en zeer goed uitgevoerd ook. Vooraf een woord van hulde aan de dames medewerksters en vooral aan die dame die ons Ernestine vertolkte. lzaak Stern werd vertolkt zooals we dat van een geoefend tooneelspeler mogen ver wachten. De rollen van Vroegop, Sternfels, Stamper en Ducker werden uitmuntend ver vuld, doch zonder ouderscheid mogen we zeggen dat ieder het zijne bijdroeg om't stuk te doen slagen. liet bekende Klok-liedje werd door Stern op de ware manier opgevat en voorgedragen. Na 15 minuten pauze zongen de leden feestliederen waarvan vooral „Ter Herinne ring" op de wijze van „op den kant, op den rand, enz." allergrappigst klonk. Toen Lourens Coster met fatsoen Op den kont, op den rand, op het puntje van (de bank, Eens rustig zat in Haarlem's groen, Op den kant, op den rand, op het puntje van (de bank. enz. enz. Nu was aan de beurt de opvoering van „De bruidschat van Auvergue" blijspel mei zang in één bedrijf, naar het Frausch. Ook dit werd zeer goed en allergrappigst afge speeld. Vooral Dirk verdient hier een woord van lof. Nog verdient vermeldiug dat den leden en hunne dames in de pauze, namens een der patroons, eenige versnapering werd aan geboden. Na de Finale werd de zaal voor het bal ingericht en weldra zweefden de paren in grooten getale lustig door de zaal, totdat de ochtendstond tot scheiden noopte. Het feest is dus uitmuntend afgeloopen; moge dit prettige rustpunt in 't typografeuleven dienst baar zijn geweest aan de versterking van den band tusscben de leden der vereeniging onderling en ten spoorslag zijn om, elkander steunend waar 't noodig mocht blijken, met nieuwen moed en opgewekten geest een nieuw en nuttig werkjaar in te treden. Gister is op de Uiterstegracht alhier een kind in een tafelstoel met vuur alleen gelaten onder de hoede van nog twee andere kinderen en door de moeder deerlijk verbrand teruggevonden. Naar we vernemen is 't kind reeds overleden. Gister in den naavond zijn de wees- burgers op een valsch alarm van brand, met hunne handbrandspuit uitgerukt, iu de richting van de Oranjegracht waar de braud zou zijn uitgebroken, 't Liep echter op niets uit en het biuschmiddel werd weêr opge borgen. De bewoners van de buurten om de Pieterskerk gelegen hebben hedennacht te half twee een gegil kunnen vernemen van „moord, moord, ze vermoorden mijn kind." Op liet gerucht van znlk een bloedbad meen den we ons naar 't droevig looneel te moeten begeven om onze lezers behoorlijk van zoo iets ongehoords te kunnen bericht geven. We spoedden ons er heen en zagen eene vrouw rond liet kerkgebouw loopeu, als uit één adem roepende //moord, politie, moord politie." De vrouw was niet tot stilstaan te bewe gen en om te weten te komen wat er dan toch wel gebeurd was en hoeveel kinderen reeds door den woestaard wreedelijk waren verscheurd, moesten we ons de moeite ge troosten in snellen draf achter de vrouw aan te hollen. Intusschen waien nog eenige heeren uit de buurt komen aanloopen en eenige van liet kopperfeest vroeg gescheiden pareu, en slaagden we er in de vrouw voor hare wo ning tot staan te brengen. We hadden min stens gemeend daar 't bloed over den drempel te zien vloeien; riocb van dat alles niets, en de prozaïsche onlknoopiug van liet drama was dat een bovenwonend huisheer zijne beneden wonende huurders midden in den nacht op straat wilde zetten. Intusschen was iemand om de politie geloopen en kwam een agent, die verklaarde wel aanhoudend „moord" te hebben hooren gillen, maar niet voor iedere „kleinigheid" van 't bureau te kunnen loopeu, om aan de netelige zaak een eind te maken. UFFICIËKLli BKKICI Gi\. Door Z. M. is, tengevolge van de benoe ming van den veearts L. J. Van Ehijn, te Utrecht, tot paardenarts der 3de kIZr. Ms. besluit van 29 Nov. 1888 n°. 21, waarbij hij is benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, ingetrokken. Door Z. M. is dr. G. H. Lamers, oogleeraar in de faculteit der godgeleerd- asü se bub> rass» «ca stras a®<3 beid aan de rijks-universiteit te Utrecht tol het einde van Int studiejaar 1888/89 belast met het geven van onderwijs in de logica. Door Z. M. is de heer L. A. Blanc- kenhagen, gewezen controleur 2de kl. hij het binnenl. bestuur op Java en Madura, laat stelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De luils ter zee 1ste kl. jhr. J C. R. VVestpalm van Hoorn van Burgh, J. 11. L. J. baron Sweerts de Laudas VVijborgh, die der 2de kl. E. W. Pfeiffer, C. tl. De Lussanet de la Sablonière, N. C. fieynen, J. Oorver en de off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht W. M. Mertens, allen uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht tl. J. Groot, arls, wordt met den lsten Februari a. s geplaatst aanboord Zr. Ms. wachtschip te tlellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme zia- keuinrichting aldaar. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat met wijziging der beschikking van 18 Dec. jIwaarvan aankondiging is geschied in de Staatscourant van 30/31 Dec. 1888 en 6/7 Januari 1889, het vergelijkend onderzoek voor de vervulling der betrek king van adspirant-ingenieur van den waterstaat zal plaats hebben in de tweede belft van de maand Maart, en dat zij, die zich aan dat vergelijkend onderzoek wenschen te on derwerpen, daarvan védr 1 Maart a. s. aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid moeten doen blijken bij op zegel geschreven verzoek, met overlegging van de bij bovengenoemde beschikking vermelde stukken. Gisteren was het tien jaar geledeü, dat te Arolsen het huwelijk van koning Willem III en koningin Emma werd vol trokken. Heden is het vijfenzeventig jaar gele den, dat de echtgenoot van den souvereinen vorst haar intocht deed in de residentie. De Staats Ct. van 10 Jan 1814, vermeldde deze gebeurtenis als volgt. „'s Qravenhage, den 9n Januari. Giste rennamiddag omstreeks vier uren arriveerde alhier H. K. 11. mevrouw de prinses van Oranje-Nassau, gemalin van onzen geliefden souvereiu; hoogstdezelve was des morgens om zeven uren van Utrecht vertrokken. Onbeschrijflijk groot was de aigemeene blijd schap over deze heuglijke aankomst. Des avonds was de stad fraai geïllumineerd, en de vreugde duurde tot middernacht". Dezelfde Staats Courant bevat berichteu uit Hengelo en uit Delden over de aankomst der prinses. In eerstgenoemde plaats, die zij den 3n Januari des avonds tusschen 9 eu 10 uren bereikte, hield zij zich voor de eerste maal op ons grondgebied eenige oogen- blikken op, eu verleende zij aan verschillende autoriteiten gehoor. Om 10 uren kwam zij te Delden aan, waar zij haar intrek nam op den huize Twikkel bij de gravin Van Wasseuaar. „Hare hoogheid" zegt het bericht „was door eeu aantal der aanzien lijkste ingezetenen en jongelieden uit deze stad, welke eene eerewacht te paard hebben geformeerd, een groot einde wegs tegemoet gereden, eu door dezelve» tot op het kasteel van Twikkel met flambouwen geëskorteerd. De aankomst der vorstin werd door het luiden der klokken aangekondigd; waarop, onmiddellijk daarna, de huizen der ingeze tenen algemeen waren verlicht; terwijl ook op de stralen op verscheidene plaatsen eere bogen waren opgericht." H. K. H. ver leende terstond na haar aankomst verschillende audieutiën en werd o. a. toegesproken door den heer Clignett, president der rechtbank te Almelo. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f24,312,559,17 en bij de betaalmeesters. 1,114,313,S36 Te zamen f25,426,772,706 Bij het 3e reg. huzaren veranderen den len Mei e. k. van garnizoen: ritm. H. A. Snouck Hurgronje, de le luit. jhr. A. S. E. Van Tets en de 2e luit. E. C. K. Völc ker van 's Dage naar Amsterdam; ritm. A. A. graaf Van Limburg Slirum en de le luit. R. H. oaron Van der Capellen van Am sterdam naar 's Hage. De Avondpost meldt, dat de heer mr. D. Van Eek, oud-lid der tweede kamer, dit jaar zijn 40jarig jubilé zal vieren als lid der tlaagsche balie. De directeur der Billitonmaatschappij, R. H. Arntzenius, heeft, wegens vergevor •sia «n» sfi j j vsr 'tsc** derden leeftijd, tegen uit. April e. k. eervol ontslug uit zijn betrekking gevraagd. [Vad.) Aan een schrijven uit Pretoria, dd. 7 Dec. aan de Haarl. Ct., is het volgende ontleend Dezer dage» zijn alhier gearriveerd de heeren D. 11. Schmiill, als directeur der Ned. Zuid-Afr. Handelmaatschappij, eu Posthumus Meyes en Van Duyl (vroeger hoofdredacteur van het Hand.), heiden als afgevaardigden van de Ned. Emigratie maatschappij voor Zuid-Afrika. Laatstgenoemde heeren zullen een onderzoek instellen naar de meerdere of mindere geschiktheid van dit land, om Ne derlandsche landverhuizers op te nemen. De 17jarige Leidsche jongen die zich in eene tapperij te Leiden schuldig maakte aau diefstal van een tinnen liter en een klokgewicht en van een boerenwagen een wagensleutel ontvreemde, werd gisteren door de arroudissements rechtbank te 'sGravenhage tot 5 maanden gevangenis, verminderd met 2 maanden wegens ondergane preventieve hechtenis, veroordeeld. Gisteravond 10 uur ontstond braud met uitslaande vlam in een perceel aan den Z. O. Buitensingel te 's Giavenhage, waarin een winkel van hoeden en petten is gevestigd. De vlam, die reeds eenigen lijd onopgemerkt binnenshuis had gewoed, werd spoedig ge- blusclit door mannen met emmers water en door een waterstraal uit de slangeuspuit der politie. De winkel en de achtergelegen ver trekjes zijn uitgebrand. De bewoners waren afwezig. Aangaande den moord gepleegd op de wed. S. v. V. te Stolwijk wordt het volgende medegedeeld. Eenige dagen geleden ontdekte iemand in eene sloot onder Zuidbroek (gem Berg ambacht) een glinsterend voorwerp, dat bij nader onderzoek bleek te zijn een zilveren pepermunt-doosje, toebehoord hebbende aan de verslagene. Thans, zegt men, hebben reeds twee van de drie moordenaars hunne schuld bekend. Zelfs moet één hunner ge zegd hebben, dat men nog maar eens moest gaan zoeken op de plaats, waar bet bewuste doosje gevoudeu was; daar zou uieu ook de zilveren knip der vermoorde, door bem tegelijkertijd weggeworpen, vinden. Te Nieuw-Beierland is Zondagnamid dag een knaap van 6 jaren door het ijs ge zakt en levenloos opgehaald. In een onbewaakt oogenblik geraakte Zondagmiddag bet 2 jarig zoontje van den veehoeder v. S. aan den Osdoiperweg, gem. Sloten, in eene bijt en werd kort daarna levenloos opgehaald. Zondagnamiddag omstreeks 4 ure brak eeu hevige brand uit in de boerenhofstede van den heer Brugman te Lutje-Winkel. Binnen weinige oogenblikken stond alles in lichte laaie. Het vee werd nog juist bijtijds gered, maar overigens is van den inboedel bijna niets gespaard gebleven. De bewoner was bij bet ontslaan van den brand niet thuis. Hij haalde een zijner vrienden van het station te Schagen. Toen hij terug kwam lag zijne woning reeJs in asch. Meii zegt dat hooibroeiing de oorzaak van deze ramp is. Huis en inboedel waren verzekerd. De vermoedelijke dader van den groo ten effectendiefstal te Utrecht zou, naar ge meld wordt, Zaterdagavond te Utrecht iu hechtenis genomen zijn. Men schrijft aan het U. D. uit Apel doorn dd. 7 Jan.: De gezondheidstoestand van Z. M. den koning blijft op dezelfde hoogte en wordt gelukkig niet ernstiger. Zaterdag heeft Z. M. HDs. bouwkundigen bij zich bescheiden en met hen geruimen tijd gewerkt eu gesproken weder een bewijs, dat de toestand volstrekt niet onrustbarend is. Eene 54jarige weduwe in het Achterom, buiten de Kamperpoort te Zwolle, die zeer veel gebruik maakte van drank en zicb eergis teren daaraan weder te builen ging, is gis- terenochtend dood in hare woning gevonden. [Z. C.) Zaterdag is te Oldeboor» iu eene af gelegen sloot bet lijk van de sedert geruimen tijd vermiste 72jarige vrouw uit Oldeboorn, gevonden. Aan eene misdaad valt niet te denken, daar men eene som gelds en hare korven bij haar heeft gevonden. Eergisteravond is door de politie te Middelburg naar het huis van arrest over gebracht een vierentwintig jarige dienstbode, die in haren dienst een lessenaar had open gebroken eu f 400 ontvreemd. Nu weder loopt het gerucht dat de beruchte Engelsche moordenaar Jacq the Ripper te Breda vertoeft. Velen, en vooral vrouwen en kinderen uit de volksklasse, maken zich deswege bijzonder beangst. De laatste tram van den Zuiderstoom tram, die le 11,10 's avonds le Breda uit Oosterhout aankomt, is Zaterdagavond bij den overweg aan den Driesprong, nabij Breda, door den uit Tilburg komenden trein aan gereden, doordien de boom open was. De locomotief was reeds over de rails, ilocli de middenste wagen werd geheel verbrijzeld, terwijl de tweede wagen, daardoor losgeiaakt, zonder belangrijke schade eeu eind werd achteruit geduwd. De zich daarin bevindende conducteur kwam met een lichte verwonding vrij. In den verbrijzelden wagen bevond zich als eenig passagier een officier der inf., die de tegenwoordigheid van geest had er uit te springen en op die wijze aan een wissen dood ontkwam. De oorzaak van het ongeval wordt onder zocht. De vereeniging „Het Geuldal" wil den 50u verjaardag der aansluiting van het hertogdom Limburg bij Nederland vieren op den 22 Juni, zijnde den dag der af kondiging in 1839. Er zal te Valkenburg een gedenk zuil opgericht, en de onthulling door eeu muziekfeest opgeluisterd worden. BELGIË. Door de uitvoerende commissiën der Vlaamsche landdagen te Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent is tegen 10 Februari eene volksdemonstratie met een optocht en andere feestelijkheden uitgeschreven ter eere van den afgevaardigde Coremans. Tevens zal een groote landdag worden gehouden. Alle Vlamingen zonder onderscheid van politieke gezindheid worden aangespoord om deel te nemen. ESCÉLASl!. Er loopeu geruchten, dat prinses Louise, de oudste dochter van den prins van Wales, verloofd zou zijn met lord Fife, een afstammeling uit een der oudste en aanzienlijkste geslachten van Engeland. Alweer is in Engeland een bijzonder afschuwelijke moord gepleegd. Te Yeobridge, een dorpje bij Yeovril, is in een bosch het verminkte lijk gevonden van eeu tienjarig meisje. Een reizend glazenmaker uit War- wich is wegens zware vermoedens in hech tenis genomen. De moordenaar van den jongen te Brad ford wordt nog steeds vergeefs gezocht. De melkboer met wien hij uitreed, is nog steeds iu hechtenis, maar afdoende bewijzen zijner schuld zijn nog niet gevonden. Bij een verdrijving van pachters te Falcarragh in Ierland, werden 13 politie agenten gewond, een inspecteur gevaarlijk. Van de bewoners der hoeven werden 2 zwaar gewond. FïitlNKKlJK. Een zeer belangrijk besluit is genomen om de voortzetting van de werken van het Panamakanaal te verzekeren en de belangen der aandeelhouders te beschermen. Na eene vergadering van aandeelhouders en obligatiehouders is een brief gezonden aan den heer De Lesseps om dezen te verzoeken het voorzitterschap van eene nieuwe maatschappij op zich te nemeu, gevormd door de tegenwoordige aandeel houders, welke de onderneming zal over nemen uit de handen der oude maatschappij en zich belasten zal met de voortzetting der werken. De maatschappij zal opgericht worden met een kapitaal van 25,000,000 fr., uitgegeven in aandeelen van 5Ó0 fr. uitsluitend voorbehouden aan de tegen woordige houders van aandeelen en obligatiën om op deze wijze de voordeelen van het werk te bewaren voor hen, die de eerste gelden gestort hebben. i»IHTëCBLAH De Reic/isanzeiger bevat de beslissing van het Reicbsgericht, waarbij prof. Qeffcken buiten vervolging wordt gesteld. Daarbij is in overweging genomen, dat wel is waar uit het onderzoek voldoende blijkt dat prof. Geffcken door openbaarmaking van stukkeu uit het dagboek van keizer l'rederik, be richten heeft publiek gemaakt, waarvan de geheimhouding tegenover andere regeeringen iü het belang van het Duitsche rijk wen- schelijk was, maar tevens dat er geen voldoende grond bestaat voor de onderstelling als zou prof. Geffcken overtuigd zijn geweest dat het berichlen van bedoelden aard gold. Hij is dus vrijgesproken van het misdrijf van landverraad en uit de gevangenis ont slagen. De kosten worden gedragen door den staat. De Duitsche Krijgersbond heeft be sloten een standbeeld van keizer Willem I, op den Kyffhauserberg te doen oprichten, als hulde vau alle Duitsche militairen. Frins Georg van Sctiwarzburg-Rudolstadt heeft het

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2