BINNENLANUSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m,« *i: m nee» ass «ns trssr -«3 ?slt sbsl •m.. rw Bij den brand van gisteren op't Gerecht alhier hebben nog eenige ongeregeldheden plaats gehad doordat het publiek, in de Muskadelsteeg opgedrongen, niet op de aan maning van de politie achteruit wilde gaan. Enkelen wierpen de agenten met zand. Ook de bediening van een der spuiten, die over de slangen wilde heenrijden, mosst door de politie worden teruggedreven. Gisteravond werd voor braudgevaar gevreesd in eene steenkolenbergplaats op de Oranjegracht. De steenkolenvoorraad was daar aan 't broeien geraakt, zoodat rook zichtbaar werd. Er behoefde geen hulp te worden verleend; toch is er voor alle zeker heid gewaakt. Gisteravond heeft men voorzichtigheids halve, de steenkolen uitgehaald zoodat het brandgevaar nu geweken is. Hedenmiddag is op den iMorscksingel alhier een bleekerswagen met een paard be spannen te water geraakt. Paard en wagen had men spoedig aan den vasten wal ge haald. Het ongeval werd veroorzaakt door het schrikken van het paard. Hedenmiddag is op de Zijdgracht al hier een meisje met haar voorschoot iD aanraking gekomen met vuur waardoor dat kleedingstuk in brand geraakte en het meisje nog al brandwonden bekwam. Zaterdagavond is op de Langegracht alhier een zekere li. te water geraakt; met stokken en haken beeft men hem kunnen redden waarna men hem bij V. aldaar heeft binnengedragen. Naar we vernemen is de man tengevolge van liet ongeval reeds over leden. Naar we vernemen is gister het ijs op de vij vers in 't Haagsche bosch zéé onklaar geworden dat de politie 't noodig vond, daar reeds eenige personen door 't ijs ge zakt waren, 't ijs door 't publiek te doen ontruimen en door politie te doen be waken. .US ZitCli, LlETTKiiaSi J£!¥ KUNST. Op de voordracht voor hoofdonder wijzer der Muziek- en Zangschool te Sneek komen voor de heeren i. Paul Gaillard, muziekonderwijzer te 's Gravenhagc; 2. J. Ruigrok, muziekonderwijzer te Purmerend. Naar men verneemt, heeft de kapel meester der dd. schutterij te Breda, de heer ming tót "cfirecteur der muziekschool te Sneek. li OFFICHSKLit IIËRICMÏËIV. Door Z. M. is goedgekeurd dat de bur gemeester van Ameland, D. J. W. baron Van Heeckeren, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer N. Van Taack Trakranen, eervol ont slagen president der Nederlandsche handel maatschappij, benoemd tot grootkruis in de orde van den Eikenkroon. Men bericht aan de Arnh. Ct. dat mr. E. H. 's Jacob eervol ontslag heeft ver zocht als curator van de rijksuniversiteit te Utrecht. De majoor Juckema van Burmania baron Rengers, van den staf der cavalerie, is met 1 Jan. in rang en functiën overge plaatst bij het 3e reg. huzaren. Het Bat. Bandb. klaag, dat de tegen woordige gouverneur generaal, in plaats van de hoofdambtenaren te raadplegen, totdusver uitsluitend overleg pleegt met de algeineene secretarie en geen voorlichting zoekt dan uit het lezen der stukken. Dit tot isolement leidend zelfvertrouwen wordt in Indië niet zonder bezorgdheid gezien. De ondervinding toch leert, dat het overwicht der bureau cratie verlammend op Indie werkt. Men schrijft aan de Maatbode: Meermalen hoort men, dat door de reken kamer aanmerkingen worden gemaakt op ingezonden declaratiën, en niet zelden wordt de lachlust opgewekt wegens het nietige be drag, waardoor de aanmerking is ontstaan. Het volgende voorval echter zal, dunkt ons, een ernstiger gedachte bewerken. Een aantal maanden geleden werd een papier van groote geldswaarde verloren, en men vreesde, dat het papier in verkeerde, oneerlijke handen zou zijn geraakt. De Rijkspolitie gaf per draad van het voorval kennis aan de plaatsen in den omtrek, terwijl de heer offi. van justitie per draad aanvrage deed tot liet doen drukken van een extra-politieblad, In den namiddag kwam het papier in quacstie terecht, waarom per draad door het parket der rechtbank de aanvrage werd ingetrokken. De Rijkspolitie leverde een declaratie in van gemaakte telegramkosten, doch ontving dezer dagen van de rekenkamer ten antwoord, dat voor dit geval, als zijnde geen misdaad ge pleegd, de kosten niet vergoed konden wor den. De betrokken persoon vergoedde on middellijk de gemaakte kosten, doch had evenwel dit niet behoeven te doen, daar de rijkspolitie uit zich zelve de telegrammen verzonden bad. Hieruit nu juist mag de vrees ontstaan: zal in den vervolge de rijkspolitie die voorzorgsmaatregelen nemen om een mis drijf te voorkomen, of den bedrijver van het misdrijf spoedig in handen te hebben? Ons dunkt, het voorval mag wel de over weging uitmaken der bevoegde autoriteiten. In dit jaar zal de gewone tienjaar- lijksche volkstelling, de zevende na 1830, plaats hebben. Onder de gemeente Leiderdorp zijn Zaturdag„in eene trekvaart vitr personen, die aldaar schaatsenreden door het ijs gezakt. Drie werden cr gered, maar ceu 23 jarig jongeling is verdronken. Een 22jarig jongeling die zich op eene vaart onder HazcrswouJe met schaat- senrijden vermaakte, is door het ijs gezakt en verdronken. De bevolking van Rotterdam is in bet afgeioopen jaar toegenomen van 193,658 tot 197,723 personen. Gistermiddag waren er een groot aantal schaatsenrijders op den Kralingschen plas, ofschoon het ijs onder de voeten kraakte. Twee zakteu er door en werden met le vensgevaar en meer dood dan levend op het droge gehaald. Het ijs op den Pias is zeer gevaarlijk. Gisterenmiddag, omstreeks 2 uur, zakten weder twee heeren en eeue dame door het ijs op deu Plas. Dank zij de flinke hulp der omstanders kwamen zij met een nat pak en den schiik er af. Men meldt aan het v. Z. II. en 's Gr. uit Pernis In geen jaren hebben de boeren op het land en in de schuren zoo weinig last gehad van ratteu en muizen als de laatste maanden. Zelfs in de troggen der varkens, altijd de vergaderplaatsjvau ratten, wordt dit schadelijk gediprte bijna niet gezien. Ten voordeele van de vereeniging „Tot heil der armen" te Dordrecht werd Vrijdag avond door hef Delfsche Studenten-Tooneel- gezelscbap met welwillende medewerking van vu- laururectiLscn raularekorps eene uitvoering gegeven. Opgevoerd werd het bekende blijspel van Justus van Maurik Jr. genaamd „Janus Tulp". Ook de damesrollen werden door studenten vervuld en de uitvoering liet niets te wenschen over. Alle plaatsen waren bezet, terwijl aan het eind der voorstelling, toen de muziek, evenals bij den aanvang, het „Iö Vivat" speelde, de bezoekers van hunne zitplaatsen opstonden, voorzeker als een bewijs dat men over de uitvoering meer dan tevreden was. Te Brielle is een jongetje van circa 8 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Het weekblad De Ingenieur meldt: In zake de verbetering van den VVestelijkeu doorgang nabij het ceutraal-personenstation te Amsterdam, is 2 Januari jl. eeu com missie benoemd, samengesteld uit de heeren J. Leyds, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te Amsterdam; J. A. Schuurman, directeur der publieke werken te Amsterdam; dr. E. F. Van Dissel, ingenieur van Rijnland te Leiden; J. M. F. Wellan, hoofdingenieur van den waterstaat te Utrecht eu A. K. P. F. R. v. Hasselt, admini strateur der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij te Amsterdam. De groote internationale wedstrijd op de baan van de Sportclub te Amsterdam om het meesterschap der wereld is bepaald op 8, 9 en 10 Januari, te 2 uur. Alle buiten- landsche mededingers zijn reeds aangekomen, behalve de Eugelsche, die eerst Dinsdag morgen verwacht kunnen worden, daar de Engelscbe Skating Association heden eeu nationalen wedstrijd houdt. Iemand heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hij Vrijdag avond in een café aan de Oudemanhuispoort is bedrogen door drie Fransch sprekende personen (2 mannen en 1 vrouw,) die hem onder allerlei praatjes een gouden horloge hebben verkocht, dat later van zilver bleek te zijn. Volgens klager loopen die personen iu verschillende koffiehuizen en bieden der gelijke, naar schiju gouden horloges, te koop aan. Aan het postkantoor te Amsterdam zijn na de Kerstdagen voor f 120,000 postzegels verkocht. Iu het afgeloopeu jaar zijn met de stoomschepen van de Nederlandsch-Ameri- kaansche stoomvaartmaatschappij 9242 land verhuizers van Amsterdam naar New-York overgevoerd. Zaterdag wordt te Nijmegen de ont ruiming der vesliug door de Franschen op feestelijke wijze herdacht. Te Annen zijn in de behuizinge van H. G. de sporen van moedwillige brand stichting ontdekt. Het vuur, dat zich boven den koestal reeds tot eenen gloed ontwik kelde, werd nog bijtijds door den bewoner gebluscht. Eene zeer brandbare plag, een met petroleuro bevochtigde katoenen lap en een doosje lucifers waren iu de nabijheid van elkauder nedergelegd; de lucifers haddeu op het oogeublik der ontdekking nog geen vuur gevat. Door de politie wordt ten on derzoek ingesteld. Te Wamel is Vrijdagochtend een man half verkleumd op de uiterwaarden gevonden en een paar ureu later overleden. De 14jarige zoon van den heer D. uit Kampen, Zaterdagmorgen bezig zijnde schaatsen te rijden op de Trekvaart onder I.Jselmuidcn, zakte door het ijs en, hoewel spoedig uit Kampen geneeskundige hulp op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het niet gelukken het leven weder op te wekken. Bij een op 4 dezer tusschen een schip per en zijne vrouw te Leeuwarden voorgeval len twist, bracht haar man haar met ceu kamerpot een zoo hevigen slag op het hoofd toe, dat zij, hoewel uiet levensgevaarlijk, ernstig werd verwond, zoodat geneeskundige hulp terstond noodig was. De vrouw, dit dient er te worden bijgevoegd, was, gelijk meermalen geschiedde, onder den invloed van het misbruik van sterken drank. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. Te Hallum (Fr.) is dezer dagen in de schuur van den landbouwer Bakker een zeven tienjarige knaap op droevige wijze om het leven gekomen. Hij had, met een anderen jongen, veertien jaar oud, gesproken over iemand, die zich in een naburig dorp had opgehangen. De jongste had toen gevraagd hoe zoo iets in zijn werk ging. Om hem dit duidelijk te maken, had de oudste de roekeloosheid zich bereid te verklaren om zelf de proef te nemen. Ben strop werd vlug in gereedheid gebracht en aan een balk bevestigd. Met de waarschuwing, „zoodra je mij blauw ziet worden moet je mij los maken", deed de 17-jarige het koord om uch uais enna sit enis een paar oogenblikken was de onvoorzichtige een lijk. Alle aangewende pogingen, om de levens geesten weder op te wekken, bleken helaas vruchteloos te zijn, Donderdag had een werkman onder Vrouwbuurt het ongeluk uit een vrij hoogen boom te vallen, welken hij bezig was te snoeien. Eenige oogenblikken later was hij reeds ten gevolge van inwendige bekomen kneuzingen overleden. De ongelukkige laat eene vrouw met zes hulpbehoevende kinde ren achter. In de onderaardsche gangen van den zoogenaamden „Bloksberg" te Meerssen is Donderdag een inwoner uit Weert in bewus- teloozen toestand gevonden. Deze persoon was in de gangen verdwaald geraakt en zou zeker zijn omgekomen, iudien niet een ze kere Lemaire, door het geblaf van ziju hond opmerkzaam gemaakt, de aanwezigheid van den ongelukkige ontdekte. Het duurde lang eer hij weder tot bewustzijn werd ge bracht. Twee marecbaussées uit Maastricht, die zich Vrijdagavond aan het station te Simpelveld bevonden, zagen met den trein uit Aken een reiziger aankomen, in wien een hunner een gewezen krijgsmakker herkende, die voor jaren naar Duitschiand was gedeserteerd. Hij werd onmiddellijk aangehouden en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. PEK TELEGRAAF. PARIJS, 7 Jan. Bij de verkiezing van een lid der kamer, in hot departement der Sotnme, is gekozen generaal Moutaudon (de cauJidaut der Bouiangisten en conservatieven) met 60693 stemmen. De republikein Cauvin verkreeg 53154 eu de socialist Rechard 3064 stemmen. Ook in het departement der Benedeii- Charenle werd üupout, de candidaat der Bouiangisten eu conservatieven) gekozen. Dupont verkreeg 51964 stemmen, terwijl de republikcin8cf>e candidaat, graaf Lemercier 41174 stemmen op zich vereenigde. BRUSSEL, 7 Jan. [Part. tel. Hbl.) Bij de ontvangst van deri gemeenteraad door koning Leopold op Nieuwjaar, werd een toespeling van den burgemeester Buis op het noodzakelijke van de invoering van den persoonlijken dienstplicht, door den koning met opvallende ingenomenheid overgenomen en in zijn antwoord bevestigd. Zoodra dit bekend werd, lieten de clericale bladen zich zeer heftig uit tegen den koning en bij een verkiezing voor den senaat te Mechelen moest zelfs de clericale caudidaat vooraf uitdrukkelijk verklaren, dal hij tegen den persoonlijken dienstplicht zou steromen. Het officieuze Journal de Bruxelles, het orgaan van het clericale ministerie, keurt deze houding af. BERLIJN, 7 Januari. De uitspraak in zake Geffcken handelt meer over de toere kenbaarheid van den beschuldigde, dan over de strafbaarheid van zijne handelwijze. JLEIEkESfJanuari. Omtrent den toestand des konings wordt uit 's Gravenhage gemeldDe toestand van Z. M. is niet rooskleurig, sedert verval van krachten zich gepaard heeft aan Zr. Ms. chronisch lijden. Het gebruik van versterkende middelen zal, naar men hoopt, voortgaande vermindering der lichaamskrachten moeten voorkomen. Zorg baart de toestand voor het oogenblik echter niet. Iemand, die in Zeeland zijn fortuin had verloren iu de oestercultuur, vertrok Zaterdagnacht per Edam naar de Argeutijn- sche republiek, geheel van middelen ontbloot en slechts voorzien van eene aanbeveling om ginds te worden geplaatst. Een talrijk gezin uit Zeeland arriveerde te Rotterdam om zich eveneens naar Argentina in te schepen. De oudste dochter was een trein vroeger gereisd en zou zich met hare ouders aldaar vereenigen. Bij aankomst dezer laat- sten echter was van de dochter geen spoor te vinden; alle informatiën waren vruchte loos, en de ouders vertrokken met hun zes overige kinderen zonder de dochter. De minister van marine heeft heden, na zijne jongste ongesteldheid zijne werk zaamheden aan zijn departement hervat. De ijsclub „Thialf", te Heerenveen, heeft tegen Woensdag a. s. twee hardrijde rijen uitgeschreven, ten eerste tusschen man nen en ten tweede tusschen twee mannen aan een stok met een vrouw iu het midden. Als prijzen zijn uitgeloofd voor mannen f 100, f 60 en f 30 en voor mannen met vrouw f150, f 60 en f30. Drie vrienden ziju gisteren op schaat sen van Amsterdam naar Haarlem gegaan. Twee van hen durfden den terugtocht op geiijüe wijze niet ondernemen. De derde echter wel; doch deze heeft zijn roekelooze daad met den dood moeten bekoopen. Zijn lijk is beden nabij Sloterdijk opgevischt. Heden zijn de beide ijsbanen te Am sterdam voor het publiek opengesteld. Naast de baan van de ijsclub achter de P. C. Hooftstraat, op de hoogte waar de hardrijdersbaan begint, is een fraai café gebouwd thans „met vergunning" - waarvan het buffet door de tijdelijke firma Biittgen Nicodem en Artmann zal worden geëxploiteerd. Er bestaat daar tevens ge legenheid om te dineeren. Naast het café bevindt zich de muziektent. Voor het meesterschap der wereld, waar om Dinsdag a. s. op de baan van de Sport club achter het Rijksmuseum zal worden gestreden, hebben tot nu toe de volgende liefhebbers zich doen inschrijven: Joseph Donaghue, Newburgh, Vereenigde Staten van N. A.; Alexander von Panschin, St. Petersburg; C. G. Tebbutt, St. Ivoes En geland; Wallis, Cambridge; George Jurrjens, Amsterdam; G. J. W. van Blommestein, ApeldoornHenri T. L. Mulié, Leiden. Het Hbl. verneemt dat de commissaris van politie te Scheveningen, de heer Vernée, wegens gebreken in en door de dienst, zijn ontslag aan den Haagschen gemeenteraad zal verzoeken. BELGIË. Te Brussel is de eerste aflevering ver schenen van een tijdschrift: „La Jeune Fille" dat alleen bijdragen zal bevatten door vrou wen geschreven. Het slaat onder de bescher ming van de gravin van Vlaanderen eii onder leiding van de koningin, die er in schrijft onder den naam van mevr. Beyer. Het eerste nummer bevat o. a. een beschouwing over letterkundige onderwerpen, geschreven door prinses Clementine, die zich als schrijf ster Martha d'Orey noemt. GKGËLANB. Eeue zonderlinge ontdekking is op het kasteel van Holyoord gedaan. Bij de herstelling van de kamer, welke Maria Stuart bewoonde, heeft men in een muur het geraamte gevonden van eeu pas geboren kind, in doeken gewonden, welke met een J. gemerkt waren. Het is bekend, dat Maria Stuart in die kamer Jacob I, ter wereld bracht, en dat

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2