Bes hi an» ma «m war jseh «ra «t» oud-onderofficieren hield alhier hare eerste, jie Vereeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen hare negende alge meene vergadering, terwijl eene nieuw opge richte Korporaalsvereeniging „Kunst door Vriendschap" hare eerste uitvoering gaf. Bij den dienst der telegraphic werd de heer 11. C. Te i Haaf, telegrafist. 2e klasse vervangen door den heer 11. Hemmes uit Arnhem; bij de posterijen werd tot com mies 4e klasse ten kantore alhier benoemd de heer F. Ten Cate en tot. commies 3e klasse de heer A, G. Boekwijt, ter-vij 1 de heeren Jhr. J. E, Von Bulow en J. Van Tónderen, als surnumerairs op dit kantoor werkzaam werden gc-steld. De lieer 1'. i. M. Henrar, commies der posterijen 4e klasse, werd op zijn verzoek eervol ontslagen. Onder de verliezen door de kerk, liet on derwijs, het kiesiistrict en verschillende in stellingen geleden door het oveilijden van waardigheidsbekleders noemen we o a. dat van mr. J? P. Smeele, oud-lil van de Tweede Kamer voor dit district, den heer P. Los Gz., predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, de broederoverste van het li. K. Parochiaal jongensweeshuis op de Hooigracht, mr. J. C Du Pui, regent van het Jan Michelsz-hofje, mr. S. Vissering, curator van de Leidsche tloogeschool, den heer A J. Kouwels, leeraar aan het genootschap Ma thesis Scientiarum Qenitrix, mej. Elisabeth Van Dijk, leerares in de Hoogduitsche taal aan de Kweekschool voor onderwijzers en rwijzeressen alhier en den heer J. Berg, •trijder van 1830, bode der vereeniging Metalen Kruis." it lid van de Tweede Kamer der Staten- i.raal werd voor het kiesdistrict Leiden «en de heer H. J. Bool, wethouder van ciën dezer gomeente, prof. dr. S. S. nstein werd benoemd tot commandeur den Gouden Leeuw van Nassau, prof. U. Schlegel en dr. C. Snouck Hurgronje den benoemd tot leden van de Koninklijke emie van Wetenschappen en prof. dr. J. De Goeje tot buitenlandsch lid van Königliche Gesellschaft der Wissenschaf- te Qöltingen. Nog werden benoemd de i dr. P. P. C. Hoek, tot wetenschappelijk iseur in visscherijzaken, de heer G. Vis- ng, tot president van het Leidsche Stu- eiicotps en de heer J. C. Stoop, tot deut van de Studentensociëteit Minerva, erkwaurdige dagen werdeu beleefd bij ahilleude jubileums. Zoo vierde de heer J. Schretlen, heel- en verloskundige, veertigjarig jubileum als geneeskundige Sn het Ziekenfonds Boerhaave, de heer G. kse zijn 25-jarig als hoofd der openbare ij eensschool le klasse, kapelaan J. H. Stoop- van de Petrus-parochie, zijn 12i-jarig a' priester en pastoor J. Bots van de ocbie van O. L. V. Hemelvaart zijn 40- ■ig als priester. Prof. dr. D. Bierens de n was 25 jaren hoogleeraar, Mej. 11. "nermann 25 jaren werkzaam aan de school mej. Winkler op de Breestraat en de P. Somerwil 20 jaren pedel van het Ische Studentencorps. Later in het jaar I ide de heer dr. H. B. P. Kortmann zijn arig jubileum als doctor in de medi- -eu en de heer I. Montague Az. zijn 60- als stedelijk ambtenaar. De Zondags ol van de Cbr. Jongelingsvcreeniging liker XII vers la vierde, evenals de nencongregatie van O. L. V. Ilemel- '..;rt alhier, haar 25-jarig bestaan. Vat het onderwijs betreft den heeren J. G. Van Deventer en Dr. B. Kruylboscb 1 op hun verzoek eervol ontslag verleend ahi leeraren aan het gymnasium den heer P. P. C. Hoek, als leeraar aan het gym- uin eii aan de hoogere burgerschool voor gens. Mej. A. M. Kapteyn vroeg en ver kreeg eervol ontslag als leerares in de ge- edenis en aardrijkskunde' aan de hoogere gerschcol voor meisjes, evenals de dames j. Niemeyer, G. 11. J. J. Vlaanderen, J. Prins en M. Blanken, als onderwijzeressen het openbaar iager onderwijs. Evenzoo iregen op hun verzoek eervol ontslag als erwijzers bij het openbaar lager onderwijs heeren J. C. A. Binnendijk, P. De Car- tier Wildervanck en G. Bijkaart Az. Senoemd werden: professor Dr. J. M. Van omelen tot rector magnificus, Dr. D. E. genbeek vau Heukelom tut hoogleeraar Dr. A. Nijkamp, tot privaatdocent in de eeskunde aan de rijksuniversiteit alhier, i het gymnasium werden benoemd: tot aar in de wiskunde, L)r. J. S. G. Gleuns tot leeraar in de Fransche taal en letter- ïde de heer E. F. Borle. Tot leerares in Fransche taal en letterkunde aan de hoo s burgerschool voor meisjes werd benoemd A. E. Van Kaathoven en gedurende de ;esteldheid van mej. Van Eelde tot tijde- leerares mej. Q. Goudsmit. Nog werden openbare scholen voor lager onderwijs 1O- M de heeren P. Schreuder, P. Hibma, P. Th. Jansen en J. J. Wissenburg!). In de onmiddellijke nabijheid van onze gemeente zagen we de inwoners van Oegst- geest feestvieren bij de 35jarige umbtsver vullingvan den burgemeester den beer Terwee, terwiji op Leiderdorp de oud-burgemeester, de heer G. Van Geer, aan de zijnen door den dood werd ontnomen en Mr. A. D. Van Assendelft de Coniugh als burgemeester zijn mlrede deed. Uit onze gemeente valt nog o. a. te melden het eerste concert nu de wedergeboorte van het Studentenmuziekgezelschap „Sempre Cres-^ cendo" onder den heer J. G. II. Maun en de medewerking van de Leidsche Zangver- eenigiug iu het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam onder den h-cr W, Vanlperen; ile 58ste algemeene vergadering van de Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst binnen deze gemeente en de feestelijke opening van het gebouw van de St. Jozefs-gezelienver- eeniging. Een kinderspeeltuin weid geopend door den heer D. Hartevelt werd een som van f 1U0Ü0 aan de gemeente geschonken voor den houw van eene kunstzaal aan het Stedelijk Museum in de Lakenhal en in de laatste dagen van het jaar weid door de Cbr. Geref. (Doleerende) gemeente een nieuw kerkgebouw iu gebruik genomen. De luisterrijke ontvangst te dezer stede van de broeders uit Amerika en de niet minder luisterrijke viering van het3Uctob r feest mogen met worden vergeten, evenmin als het sluiten van eene conversnleening van 6 tonnen gouds door onze gemeente. Bij de viering vau de 75 jarige onafhanke lijkheid van ons vaderland werd door de afdieling Leiden van ae vereeniging „Het Metalen Kruis" eeue feestvergadering ge houden. Voor belangrijke uitslaande branden of andere dergelijke onheilen bleef onze ge meente in het afgeloopcn jaar gelukkig gespaard. ILEIESÏilV4 Januari. Ter benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier, Ier vervulling van de vacature o.itstaan door het vertrek van dr. B. Kruyt'bosch is door burg. en weth. eeue voordracht opgemaakt bestaande uit de heeren dr. P. H. Damsté, leeraar aan het gymnasium te Goriucuem en dr. C. FL Kinderman, conrector aan het gymnasium te Sneek. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan W. J. Arriëns restitutie van betaald schoolgeld te verleenen voor zijn zoon W. Arriëns, tot een bedrag van f 15. Door het college van dagelijksch bestuur wordt den gemeenteraad iu overweging ge geven aan het Aunoncen-Uhr Actien-gesell- schaft te Hamburg vergunning te verleenen tot het plaatsen in deze gemeente van een zoogenaamd Meteorologisch Sauleu Uhr, drie meter hoog en bevattende eene zeer duide lijke tijdsaanwijzing, eene thermometer, ba rometer, enz., terwijl de zuil bovendien ge schikt is voor het aanbrengen «JworvBU- tiën van versM^ttcmieu aard. Oe commissie van financiën beeft geen bezwaar tegen de goedkeuring van den sup- pletoiren staat van begrooting, iu ontvangst en uitgaaf bedragende f 5235. Nog geven burg. en weth. den raad in overweging den tijdelijk benoemden leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium alhier, E. Th. Borle, als zoodanig met in gang van 1 Maart 1889 definitief te be noemen. - Zooals door ons in ons nummer van gister werd gemeld bezocht Z. E. de minister van justitie, jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, ouze gemeente naar aanleiding van een rapport door de Leidsche kamer van koop handel en fabrieken uitgebracht omtrent de aanhangige bepalingen tot beperking van overmatigen arbeid door jeugdige arbeids krachten op fabrieken, welk rapport door ons in zijn geheel is ineêgedeeld. Het bezoek gold in hoofdzaak de textielindustrie en met het oog daarop werden dan ook bezocht de fabrieken van de firma's P. Clos en Leembruggen, J. J. Krantz en Zn., de Leidsche Katoenmaatschappij, directeuren de heeren P. L. C. en P. T. C. Driessen, ge broeders Van Wijk en C°. en J.C. Zaalberg en Zn. Te drie uur had de minister eene bespreking met de leden van de kamer van koophandel en fabrieken op het raadhuis alhier, waar eenige bezwaren werden geoppeid, toegegeven of weêrlegd en Z. E. de ver zekering gaf dat hij, bij de behandeling van de zaak, hetgeen hij in Leiden gezien en gehoord had in aanmerking zou nemen. Duor de commissie voor de arts examens zijn in hare hedenmiddag alhier gehouden zitting voor het eerste gedeelte toegelaten de heeren H. Visser en H. operagezelschap van den heer De Groot uit Amsterdam alhier wederom eene voorstelling komen geven in het gebouw vau den Leid- schen Schouwburg. OFFICIEEL® UEttlCIITEN. Door Z. M. is aan den off. v. adm. 2de kl. J. Van den Hurk de vergunning ver leend tot het aaDiiemen en dragen der ver sierselen van ridder 5de kl. der orde van het Borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Dcor Z. M. is de heer II. J. Groot, arts, met ingang van 16 Januari a. s., be noemd lot off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1889, benoemd tot direct, van het spoorwegpostk. n°. 4 (standplaats Arnhem), J. G. Plooster, thans commies der poste rijen iste kl. Door Z. M. is, met ingang van 15 Januari 1889, benoemd tot direct, van het post- en telegraafkaut. le Waalwijk, 11. Fluyt, thans in gelijke betrekking te Zand- voort. l)e luit. ter zee iste kl. P. F. H. Volcke, behoorende lot de rol van Zr. Ms, torpedo-instructieschip Marnix, en belast met het bevel over Zr. Ms. torpedo-logemeutschip Vulkaan, wordt, onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel, met den llden dezer op uou-acliviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. L. C. Rovers. Door de algemeene rekenkamer is tot eerste-klerk benoemd de heer F. VV. Van Loon, tweede-klerk bij het college. BINNENLANDSC1IE BERICHTEN. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder 4e klasse in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, kapitein bij den Grooteu Staf, en tot commandeur in de orde van de Eikenkroon W. baron Van Hogendorp, kapi tein bij den Grooten Staf, heiden adjudanten van Zijne Majesteit. De staats-commissie voor de militaire wetten houdt heden en de volgende dagen dezer week weder le 's Gravenhage zitting. Gedurende het afgeloopen jaar zijn naar Oost-ludië uitgezonden 1908 militairen namelijk 1235 Nederlanders, 401 Belgen, 205 Duit6chers, 30 Zwitschers, 17 Luxem burgers, 12 Franschen, 7 Oostenrijkers en 1 Zweed. Eene werkvrouw, d:e bij een bier handelaar in de Annastraat te 's llage dienst baar was, en in de laatste helft van 1888 successievelijk eeu vrij groot aantal kleinere en grootere zilveren lepels en vorken mede- uam, stond gisteren voor de arr.-rechtbank te 's Hage terecht. £ij oekende schuld en had zich uit wanhoop, naar zij zeide, nabij Leiden willen verdrinken, maar was tijdig gered. Het O. M. vorderde 5 maanden gevan genisstraf. Ue verdediger, mr. Verschoor, verzocht oplegging van eene lichte straf. Uitspraak over 8 dagen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich, in zijne zitting van gisteren met 31 tegen 2 Btemmen vereenigd met het afwijzend praeadvies van B. en W. op de verzoeken om gemeentelijke subsidie voor de Hoog duitsche opera en het Hollandsche tooneel. Het museum-Hoymaus te Rotterdam werd in December bezocht door 1409persoueu van welke 11(12 de verzamelingen bezich tigden op Zon- en Woensdagen. In het afgeloopen jaar werd het museum bezocht door 20 944 personen, In December werden in de verzameling geplaatst twee schilderijen. In I860 was voor het museum aangekocht eene schilderij van den Utreehtsehen meester Jac Gillig, 1683, voorstellende riviervisschen en visch- tuig iu een landschapbij den brand van 16 Febr 1864 ging dit stuk verloren. Op de veiling van het kabinet O. Pein, te Keulen werd nu onlangs een dergelijk stuk, door denzelfden meester in 1684 geschilderd, aangeworven. Ue tweede schilderij is uit hetzelfde kabii.et afkomstig; het is een zee gezicht, geteekend II. Goderis, 1625. Deze schilder wordt door S. Amzing onder de Haarlemsche kunstenaars vermeld; eene famile van dien Daam was om het midden der 17e eeuw te Leiden gevestigd. Ofschoon dit stuk bewijst dat hij eeu bekwaam man was, is geen ander werk van hem tot dusver be kend. Ook met het oog op de geschïedeuis dor Hollandsche ktinoe ma:' dit e' Mejuffr. O. Van Zanten van Dordrecht, thans te Othmarschen, zul in Maart de alt en mezzo-sopraanpartijen vervullen in den „ltiug der Nibelungeu", vroeger ook door haar vervuld in de opera te Hamburg. Gedurende eene maand zullen deze com- positiën van Wagner te St. Petersburg ten gehoore worden gebracht onder directie van Angelo Neumann van het Königl. Landes- Theater te Praag. Het Dagelijksch Beursnieuws van L, Wertheim, te Amsterdam verschijnende, bevat in no 71 van den ln jaargang eeu Amsler- damsche prijscourant der effecten van 31 Dec. 1838, die slechts 50 soorten vermeldt. Hoewel de vorst nog niet zeer sterk is geweest, is de baan van de Amsterdamsche Sportclub (achter het rijks-museum) reeds met eene prachtige gladde ijskorst van eenige centimeters dikte bedekt; eerstdaags zal zij geopend kunnen worden. De groote internationale wedstrijden om het meesterschap der wereld zullen bij voortgezet gunstig weder a. s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag plaats vinden. Gelijk bekend is, zijn de Amerikaansche heeren reeds hier. De heer Von Panschin, een Russisch ingenieur, is onderweg en zal a. s. Zaterdag arriveeren, terwijl de heeren Bighy, Goodman, Tebbutt en Wallace uit Engelaud morgen verwacht worden. Ook Noorwegen of Zweden zal een vertegenwoor diger zenden, evenals Duitschland en Oos tenrijk, zoodat het werkelijk niet alleen om den naam van het wereld meesterschap zal gaan en onze Nederlandsche liefhebbers alle handen vol znllen hebben om niet verslagen te worden. Het verdient opgemerkt te worden, dat alle mededingers heeren liefhebbers zijn, die geheel voor eigene kosten reizen en louter voor de eer en het genoegen rijden. Te Heerenveen is het ijs nog niet dik genoeg om een datum voor de wedstrijden nu reeds te bepalen. Nv. d. D.) In den Nieuwjaarsnacht heeft te Brammen, iu het midden van het dorp, dicht bij de Herv. kerk, een zeer hevige brand gewoed. Drie huizen, waaronder het sociëteitsgebouw en een groote stal, zijn geheel door de vlammen vernield. Oorzaak onbekend. Eergisterenavond omstreeks 7 uren is in de herberg St. Antoniusmoleu, toebehoo- reude aan zekeren Adriaansen en gulogsu „p t uur afstand van Bergen-op-Zoom en Halsteren, brand ontstaan, juist toen eene tooneelvoorstelling voor vrouwen en kinderen een aanvang zou nemen. Op den alarm kreet van „brand" ontstond er eeue paDiek, welke gelukkig geen noodlottige gculgen na zich sleepte voor de ongeveer 100 aan wezige toeschouwers. Allen ontkwamen zon der letsel. De brand, ontstaan door eene onbekende oorzaak, in de met graan gevnlde schuur, nam in weinige oogenblikken zoozeer in omvang toe, dat aan redden Diet te denken viel. Alles, behalve het graan toebehoorende aan een nabijwouend bierbrouwer en vertegen woordigende eene som van f 1200, was tegen brandschade verzekerd. De brandweer vau Halsteren kwam te 7uur op het terrein aau en mocht er in slagen, het vuur tot de herberg en de schuur te bepalen. Er is zeker in ons land geen dorp, waar zooveel matten en rieten stoelen gemaakt worden als in 't Friesche dorp Noordwolde. Duizenden stoelen worden daar vervaardigd en naar alle deelen des lauds verzonden, vooral naar Holland. Ook de mandenmakerij wordt daar op groote schaal uitgeoefend. Een en ander verschaft aan honderden werk en brood, waardoor menig arbeider bevrijd blijft van ondersteuning door het armbestuur. Te Wildervank had op Nieuwjaarsdag een voorval plaats, dat wel weder aan den jenever zal moeten toegeschreven worden. In den vooravond hadden eenige knapen wat ongenoegen gehad. Een hunner, J. S., had zich daarop naar huis begeven, maar terwijl hij daar met een paar vrienden kalm zat te praten, werd er eensklaps eene ruit iDgeslagen, en toen 8. zich daarop naar buiten begaf, viel er een schot en drong een kogel hem in den hals. De dader zekere T., knecht bij den land bouwer B. is gevankelijk naar Win schoten gebracht. De toestand van den gewonde is betrekkelijk gunstig. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 4 Jan. Bij het congres is door den afgevaardigde Springer een voorstel ingediend, ten einde den duur van den ambtstijd van den president der republiek te bepalen op zes jaren, met deze beperking echter dat ?"en aftredende president her-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2