NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. V1' VIt' Onschuldig Veroordeeld. BINNENLANDSCHE BEBICHTEN. Vss liUomant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en feestdagen. ABÖiiEüEiT: Voos Leidenper 3 maanden f 1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per nummer 10 (N»nt. Donderdag 3 Januari 1889. If°. 2, ADVEÜTEIBTIEI8: Van 16 regels f 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Mcheepnaakerssteeg 6. üitails-itericiiten. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS tik LEIDEN Herzien de openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1889, voor hen die op den l8ten Jannari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en al zoo de personen, geboren in het jaar 18. O, alsmede voor hen die eerst na het in treden van hun 19d« jaar, doch vóór het volbrengen van ban 20"% ingezetenen rijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 15den, den 22sten en den 29"*° December 1888; Brengen ter algemcene kennis dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren op Maandag 7 Januari, voor de bewoners van de w ijken I, II en III, op Dinsdag 8» d IV en V, op Woensdag 9» a» a aaa op Donderdag 10 a aa a aaa op Vrijdag 11 a a a a aaa VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belangheb benden hij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, rle Zondag uitgezonderd),zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- deeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 lot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE RANTER, Burgemeester, E, KIST, Secretaris, Leidik, 2 Januari 1889. LEIDEN, 'i Januari. Door Z. M. is de heer D. P. Van Nouhuys, arts, met ingang van 6 JaDuari a. s., benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht. Door de politie alhier is gedurende het afgeloopeu jaar tegen 281 personen schuldig aatt verschillende misdrijven en overtredingen, proces-verbaal opgemaakt, zoomede tegen 462 personen wegens open bare dronkenschap en tegen 194 personen die de Algemeene Politieverordening hebben overtreden. Gedurende dat jaar hebben zich bij de politie om nachtverblijf en onderstand aan gemeld 598 personen die in de richting naar hunne woonplaatsen zijn voortgeholpen, terwijl 411 personen wegens openbare dron kenschap in voorloopige poliliebewaring moesten worden gesteld. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand December ingelegd f 44647,60, terugbetaald f 38164,83j, terwijl zijn afgege ven 98 nieuwe en geheel afgelost 89 boekjes. Op 31 December bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8510 inleggers f 1,636,421,27, behoudens da nog te kapitaliseeren rente. Gedurende het jaar 1888 werden op bet rijks telegraafkantoor 66061 telegrammen behandeld; 32134 gewone en 57 dienst- telegrammen werden verzonden. 33502 gewone telegrammen werden ontvangen en op zeer weinig uitzonderingen na aan hun adres bezorgd. De oorzaken van nietbestel- iing waren onvolledigheid van adres of niet voor Leiden bestemd of wel geadresseerde was vertrokken zonder eenig adres achter te laten. Bovendien werden 333 diensttele- grammen ontvangen, waaronder 26 uit het buitenland. De invoering van telegraphische postwissels, schijnt een door het publiek al meer eu meer op prijs gestelde maatregel te worden. Niet minder toch dan 242 biunenlandsche eu 30 buitenlandscne postwissels werden verzouden en 330 binnenlandsche en 8 buitenlaudsche ontvangen. Het aantal ont vangen Nieuwjaarskaarten bedroeg 90 en dat der verzonden 56. De totale opbrengst van 1888 is f 12,501,12. Den len Januari 1889 werden alhier 67 Nieuwjaarskaarten ontvan gen en 59 verzonden. Ter gelegenheid van het Nieuwjaars feest is door burgers en mililairen hier en daar geschermutseld. Belangrijke zaken kwamen gelukkig, voor zoover ons bekend, bij de jaarswisseling niet voor. Hedenmiddag ontstond tusscÜen vader en zoon op de Vliet alhier een ernstige twist die op een uog ernstiger vechtpartij uitliep, 't Duurde geruimen tijd eer de vechtenden gescheiden kouden Worden. De Goesche Courant, uitgevers de heeren F. Kleeuwens eu Zoon, herdenkt het feit dat het blad gedurende 75 jaren onaf gebroken is verschenen. Bij die gelegen heid is o. a. bij het nummer van heden een FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 154). Ellen liet het meisje gaan. 't Was duidelijk, dat mevr. Maitland besloten had 't boek en de brieven tot aan den terugkeer van mr. Fortes te behouden en ze aan hem over te geven. Zou Ellen dus nooit te weten komen, wat haar moeder in t roode boek geschreven hadzou de moord van Agnes Harmon altijd een onop gelost raadsel blijven? Benauwde droomen kwelden haar des nachts, zij zag Philip Hurmon in de gevangenis en zware pijn drukte haar borst. Tegen den morgen werd zij door een angstkreet gewekt. Ver schiikt sprong zij op; weer klonk er een kreet en klaarblijkelijk uit de kamer van mevr. Maitland. Snel zich een weinig kleedend, haastte Ellen zich daar naar toe, i/Help, help!" hoorde zij haar roepen. „Saramiss Grey, helpI" Ellen opende de deur. Als verlamd van schrik zat mevr. Maitland rechtop in 't bed waarvan de gordijnen rondom in brand stonden. Ook de kussens eu de rijkver sierde deken waren door de vlammen aan gegrepen. Een klein ebbenhouten tafeltje, waarop de lamp gestaan hadlag met de scherven op 't tapijt. De oude dame was waarschijnlijk lezend in slaap gevallen en had door eene beweging 't tafeltje omge worpen. „Red mij, miss Grey, red mij," riep zij, toen zij door de vlammen en den rook heen, 't gelaat barer schoone vijandin herkende. Ellen greep snel eene groote porseleinen kan en goot den inhoud over mevr. Mait land heenwier kleederen nu ook vlam hadden gevat. Nu kwamen ook de be dienden eu een oogenblik heerschte in de kamer de verschrikkelijkste verwarring. Mevr. Maitland viel in zwijm en een be diende droeg haar op zijne sterke armen in de aangrenzende kamer. De met kant omzette kussens smeulden nog eu Elleu, die dapper hielp blusscheu, rukte ze uit bed en doofde de vlammen, door ze vast tegen den grond te drukken. Een der kussens viel zwaar met eeu dof geluid bijvoegsel gevoegd bevattende een zeer nauw- keurigen afdruk van N°. 1 van de Goesche Courant verschenen den 2en Januari 1795; die uitgave hield echter niet lang stand, ook al door de Fransehe overheerschiug. Iu 1814 begon het blad echter een nieuw en geregeld leven dat het dus nu 75 jaren met gewenschten uitslag heeft voortgezet. OFF1CIEELE BERICHTEN. Het heeft Z. M. behaagd graaf You Mülineu, laatstelijk buitengewoou gezant eu gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Oostenrijk-Hongarije bij het Ne- derl. hof, te benoemen tot ridder-grootkruis iu de orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan den kapt. ter zee J. H. Commijs de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van riddei 3de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is mr. C. Van Lookeren Campagne, voor het jaar 1889, benoemd tot leeraar aan de rijts- hoogere Durgerscnooi ie Zaltbommel. Door Z. M. is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-recht- bauk te Groningen, jhr. mr. J. W. Quiutus, kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is, met ingang van 1 Februari 1889, benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Sittard, F. P. A. Van der Schrieck, thans dir. van het postkant, aldaar. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige 1ste luit.-kwartierm. van het leger in Ned.-Indië L. M. Van Olst, wegens ziekte, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. Door Z. M. is aan C. Bek, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Medemblik. Door Z. M. is aan mr. L. Van Has selt, op zijn verzoek, eervol .ontslag ver leend uit de betrekking van commies-char termeester bij het depot der oude rijksarchie" ven in Noordbrabant. Door Z. M. ia mr. L. W. A. Besier, referendaris-adviseur bij het Muntcollege, aangewezen om gednrende het jaar 1889, in geval van afwezigheid van een der leden van dat college, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad n°. 25). Door Z. M. is aan Robert Probeck, geb. te Limburg, (Pruisen), vergunning verleend tot het uitoefenen der geneeskunst op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat bij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk uakome. De koning heeft deu 31sten December 1888 de teiugroepingsbrieven ontvangen van graaf Von Mülinen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Oostenrijk-Hongarije bij HDs. hof. Bij beschikking van den minister van bin n o alnalzon ia voor lic.4 Jan.* ÏOOO l»o noemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad, voor Zuidholland, dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's Gravenhage. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn, met ingang van 1 Jan. 1889, benoemd tot leeraar aan de Kon. Muziekschool te 's Gravenhage, de heeren Hendrik Dirk Van Ling en Hendrik Cornelis Pontier. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is, voor den tijd van één jaar in dienst gesteld als oeconoom bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, E. J. Bücker, thans opzichter in het krankzinnigengesticht te Utrecht. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 December bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 30,133,700,30 en bij de betaalmeesters 1,694,356,36 Te zamen. f31,828,056,66 neer. Ellen beefde bij dit geluid, trok 't kussen naar zich toe en vluchtte er mede naar hare kamer. Snel greep zij eene schaar en knipte 't overtrek los. 't Vol gende oogenblik haalde zij zegevierend 't boek en 't pakket brieven er uit te voorschijn. Zij ijlde naar de deur en deed die op slot. Toch was er op dit oogen blik waarlijk geen gevaar voor vervolging. Mevr. Maitland had eenige brandwonden gekregen, haar zenuwachtig schreien werd door 't gebeele huis gehoord. Met een zucht van verlichting zweefde er een dankgebed op hare lippen, 't Lot was haar genadig geweest, door haar op zulk een wijze terug te geven, 't geen voor haar eene onschatbare waarde bezat. „Goddank; Goddank I" snikte ze nog bevend van ontroering. Toen opende zij 't gewichtige boek. Op de eerste bladzijde daarvan stond met bevende letters, alsof de schrijfster door tranen verblind was geweest Philip, ik draag u op, dit boek nooit aan mijne dochter te toonenen haar nooit te zeggen wat ik er in geschreven heb. Dat is de laatste gunst om welke de ongelukkige moeder van uw kind u smeekt." Ellen voelde 't bloed in hare aderen stollen. Op den rand van 't graf had Agnes Harmon als met een schimmenhand 't boek gesloten, 't welk hare dochter zoo hartstochtelijk verlangde te lezen. Na eenigen tijd nagedacht te hebben, zeide zij plechtig: „Morgen zal ik mijn vader in de gevangenis opzoeken en hem 't boek brengen. Ik ben overtuigd dat hij 't nog nooit gezien heeft en dat 't alleen voor zijne oogen bestemd was." Ellen voelde dat dit besluit het eenige was, '.t welk barer waardig kon zijn. Eer biedig pakte zij 't boek en de brieven bij elkaar, vast besloten zich dezen schat nimmer weder te laten ontnemen. Toen wierp zij zich op bed en viel met een verlicht hart opnieuw in slaap, 't Was reeds laat in den morgen toen zij ont waakte, altijd nog haar pakje aan 't hart gedrukt. Onder het aankleeden schelde zij Sara. Zij vroeg aan 't meisje: „Hoe gaat 't met mevr. Maitland?" „Die lijdt veel van haar brandwonden en van den schrik. Hoe dikwijls heb ik toch al gehoord dat 't gevaarlijk is in bed te lezenmaar zij heeft 't altijd gedaan." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1