si h fe? Vrijdag 28 December 1888. - N#. 305. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. CS ft v', bJ| is K j %JB i MKUW8- KN A I)VERTi NTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lit»/, e Coin-a ii I Verschijnt dadelijks, he Iralve op oil- en Feestdagen. ABOWPJERIERIT: Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liel geheele rijk, per ,'i maanden I.OO. S'rijs per turner 10 Cent. 202« JnnnrniiK. A V E 8 T E TI E fi Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel; Scheepmakerssteeg 6. Aan de Kealioiineerdeii op de llnn- ileliiiKeii en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nost. 261 267 der Ingekomen Stukken ver zonden. Slads-Bericliten i> it a v k w i: r. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier algeineene kennis dal door I1ENDH1K JOHANNES SI.EWE en HE1NKICII llüNNEKENS verzoekschriften zijn ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in liet klein rcsp. in de perceelen lloo- gewoeid n°. 168 en Ueesleomarkl n". 3D. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Ltul>clie Courant. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, den 27 December 1888. L.K1DKA, 2? December. Blijkens een bericht in de laatst ver schenen aflevering van De Indische Gids zal, te beginneu met 1 Januari 1889, de afdeeliug koloniale literatuur uitgebreid en geredigeerd worden door de heeren prof. uir. P. A. Van der Lith eu prof. dr. C. M. Kan, met medewtrkiug van den heer Louis D. Petit, conservator bij de biblio theek der rijks-universiteit alhier, die gere geld in iedere aflevering opgave zal doen der nieuwe boeken, brochures, kaarten enz. hier te lande eu in het buitenland verschenen met betrekking tot de Ncderlandsclie koloniën en die van andere landen. Het bedrag der percentsgewijze be- loouiog van het ontvangkantoor der directe belastiugeu en accijnzen Leiden (buiten gemeenten) kan op f3382 'sjaars worden gesteld. Krachtens art. 23 van hel kon. bestuit van 20 Mei 1869 u°. 30 (Verzameliug u". 79) en art. 3 van dat van 3 Nov, 1887 n°. 29 (Verzameliug u°. 90), wordt dit kantoor dus gerangschikt in de 4e klasse. Na afgelegd ezameu werd het cind- getuigschrift wegens volbrachte studie aan de Koninklijke Muziekschool te 's Graven- hage dezer dagen uitgereikt aan de dauirs A. G. II. M. Hartogh Heys uit Assen en A. F. De Haas uit Leiden, eu den heer C J. De Munck uit Leiden, allen voor piano spel en piano-onderwijs, samenspel en thecrie, den heer J. M. I. Jacobs uit's Gravenhage, voor fagot, orchestspel eu compositie, den heer G. P. Doesburg uit Leiden, voor viool, alt-viool, bazuin eu orchestspel. Door liet bestuur van de Zondags school van de Leidscbe afdeeliug van den Nederlandschen Protestantenbond is voor een zeer groot aantal kinderen op de Kerstdagen eeu prachtige Kerstboom ingericht. Het aantal kinderen was 166 groot dat zelfs de groote zaal vau de Stads-Gehoorzaal ze niet op eenmaal kon bevatten. Zoowel de eerste als de tweede avond was nondig om alle kinderen vau bet Kerstfeest te doeu geuieleu. Ze werden kostelijk onthaald. In de zaal Noordeinde was Maandag avond door de vereeuigiug Prediker 12 vers la" den kindereu van de Zondags school dier jongeliugsvereeniging een aan gename avond bereid bij gelegenheid van het Kerstfeest. De kinderen werden in ruime mate op allerlei lekkernijen onthaald, werden nuttig en aangenaam bezig gehouden eu outviiigeu ieder nog een boekje als Kertt- geschenk. De groote gevarieerde voorstelling onder directie van den heer M. Swaabe in de Mails-Ge hoor zaal alhier gegeven is gis teravond uitmuntend geslaagd. De zaal was zeer goed bezet, de gaanderij nog beter, eu de artisteu deden hull best die allen een aangenamen avond te bezorgen. Ze zijn daarin zeer zeker geslaagd; bet tooneelstuk „Matron eu Frontiu of de listige bediende" weril flink voor den dag gebracht. Alleraardigst liep ook de groote loover- ballet-pantomime van stapel. De clowns waren bizouder grappig en vooral had die met de gedresseerde houden zeer veel succes. Eene verrassing, buiten 't programma om, was het werken vau uitmuntende gymnas ten. Den gclleeieu avond door werd er door de verschillende leden van het gezel schap flink gewerkt. Zooals uit achtfrstaanue advertentie blijkt zal met 1 Januari door de directie van de tramwegmaatscbappij alhier een maat regel worden ingevoerd die voor velen vau zeer groot geinak kan zijn. Leerlingen namelijk van inrichtingen van lager en middelbaar onderwijs zulten zich kunnen abonneeren voor twee ritten dagelijks, één rit in elk der beide richtingen, zon- en feestdageu uitgezonderd, eu wel tegen een abonnementsprijs van f 1,50 per maand. Een maatregel dus die zeer vele kinderen, wier ouders ver van de scholen afwonen, ten goede zal kunnen komen. Gisterenavond laat zat m de Vrou wenkamp alhier een marinier bij zijn liefje te keuvelen, toen de schoone even een luchtje wilde gaan scheppen. Terwijl ze zoo aan de deur stond spraken baar een paar soldaten aan. De binneu'skamera ge bleven marinier hooide dit en ging naar buiten om zich in 't gesprek te mengen dat weldra van weinig vriendschappelijken aard werd. Eene vechtpartij ontstond; de marinier trok voor de vrouw partijdoch kou niet verhoeden dat ze vrij ernstig met een sabel werd toegetakeld. De zaak is in handen der politie. Hedenmiddag tegen één uur oogeveer geraakte aan de Laugegracht alhier vau een spelenden jougen de pinkel te water. De jongen vloog zijn dierbaar kleinood achterna en geraakte in zijn ijver te water. Een paar werklieden van de gasfabriek slaagde er in den juugen te redden. VU'ZIKk, LETTEREN KA Kt'ABT. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben advies uitgebracht op twee adressen aan den gemeenteraad, als: een vau de vereeni- ging tot ondersteuning van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam, om haar een subsidie van f 15,000 toe te kennen, en een van de heeren A. J. Le Gras en J. M. Haspels, di recteuren der naamlooze vennootschap Ver- eenigdc Rntterdamsche Tooneelisten te Rot terdam, om huu ren subsidie te serleenen van f 10,000 per speelseizoen, alsmede ecu adres van den heerJ.G. De Groot directeur van de Hollandschc Opera te Amsterdam, om hem een subsidie van f 8000 le veileencn ten einde in het volgende speelseizoen 1889— 1890 de voorstellingen le Rotterdam eenmaal per week te kunnen geven; en bij apostille van den 7 dezer maand een adres van den hier \V. Havelaar en 227 andere ondertee kenaars, waarhij zij verzoeken in gunsligen zin op de beide eerstvermelde adresaen te beschikken. Na ernstige overweging zijn Burg. en Weth. eenparig tot de slotsom gekomen, dat het verleenen van subsidie door de grmeeule stellig moet worden ontraden. Bij den finan- cieelen toestand der gemeente mag men tich uiet belasten meteen betrekkelijk aanzienlijke verhooging der gewone uitgaven, waar die niet dringend noodig is. Met zekerheid kan thans de Dordr. Cl. melden, dat de heer C. Van der Linden zijne benoeming tot orkest-directeur der llollandsche opera te Amsterdam heeft aan genomen. Uit Dösseldorf wordt aan de Köln. Zei lung gemeld, dat aldaar op bet jongste symfonie-concert in den Floratuin de concert- ouverture eu de ouverture Herzog Alba van den Nederlandschen componist W. Merkes van Gendt, onder diens leiding, met buitengewonen bijval gespeeld zijn. Ook zijne symfonie, die kort geleden te Frankfort a/Main voor het eerst gegeven werd vond bij het publiek te Dusseldorf eene gunstige ontvangst. De Avondpott deelt mede, dat met 1°. Januari als hoofdredacteuren van dat blad optreden de heeren P. F. Brunings en L. E. C. J. Beerslecher. OFKICIKKI.K HKKICHTKA. Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1889: aan den commies bij het dep. vau oorlog P. A. /.egers een eervol ontslag uit zijne gemelde betrekking verleend, be houdens zijue aanspraak op pensioen en benoemd lot adjunct-commies bij bet dep. van oorlog, de le klerk bij dat dep. W. C. Van der Lippe. Door Z. M. is de beer D. L. Wolfson, te 's Gravenhage, lid der provinciale staten van Zuidholland, oud-directeur der Nederl. Stoombootmaatschappij, met 1 Jan. 1889 aflredeude als lid der commissie, bedoeld in art. 3 der wet van 28 Mei 1869 Staattblad n°. 97), met ingang van dien datum opnieuw als zoodanig benoemd. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van w. w. s. 151). Zij bad nog baar roman iu de handen en het bleek duidelijkdat zij niet naar bed geweest was. „Goede hemel, miss Grey, zijt gij zoo laat nog op? Wat is er toch?" riep zy. Bleek en ontdaan, het weelderig haar verward laugs haar hals golvend, riep Ellen met fonkelende oogen, waaruit tegelijk be dreiging en angst spraken: „Wees zoo goed mij terug te geven wat gij uit het kastje genomen hebt." „Wat, heb ik u iets ontnomen?" vroeg mevrouw Maitland met nadruk. „Neen, zij waren aan deu rechter Fortes geadresseerd." „En als ik vragen mag, met welk recht neemt gij bezit vau brieven aan mr. Fortes gericht f' vroeg honend mevrouw Maitland. lk twijfelof uw verloofdehoe blind hij ook zijn moge, deze vrijpostigheid zou goed keuren. Hij is, en dat met 't volste recht, zeer boos over elke pogiog om zijn huiselijk leven te onderzoeken." rIk ben uiet van zina u in dit geval opheldering te geven; ik verzoek u een voudig mij 't boek en de brieven terug te willen geven," herbaalde Ellen. „Ik heb geen boek of brieven gezien, behalve 't geen ik hier in banden heb," antwoordde mevrouw Maitland onverschillig. ,'t Is mijn gewoonte niet, het eigendom van anderen in bezit te nemen. Qe zijl geloof ik, niet wel bij 't hoofd, om op zulk een tijd en met zulke aantijgingen bij mij te komen." „O, ik bid u, geef ze mij, ze be hooren mij toe," vroeg Ellen dringend, zonder zich om haar spot te bekommeren. „Gij weet niet wat ge daarmeê doet. 't Is nutteloos bet te loochenen, ik ben zeker, dat gij ze weggenomen bebt. Ik smeek 'tu, o, geef ze mij terug." Met verachting hoorde mevrouw Mait land haar aan en antwoordde koel: „Gij verkeert in eene zonderlinge dwaling, miss Grey. 't Is haast morgen en ik zou u raden naar bed te gaan. Als mr. Fortes terug is, zal ik hem de zaak mee deden." „lk verlang het boek van u; 'tis mijn eigendom; de brieven moogl ge behouden als ge wilt." „Muet ik 't nog eens herhalen, uiisa Grey, dat ik volstrekt niets begrijp vau 't geen ge daar zegt? Zijt ge zeker, dat ge wel bij uwe zinnen zijt? Ik weet niets van de dingen die gij verlangt en ik moet u verzoeken, uw komediespel in dit hoogst ongelegen uur ergeus anders te vertoonen." Met deie woorden sloot zij de deur voor Elleu's gezicht. Toen deze naar baar kamer terugkeerde, was zij ten volle over tuigd, dat mevrouw Maitland iu liet bezit was vau Agues' brieveu en dagboek. Zij kou den slaap uiet meer vatten eu de tijd, die nog vdor 't bezoek van kolonel Dufart verloopen inosstscheen haar ein deloos lang te valleu. Ook zag zij met angstig verlangen den terugkeer van Gerald Fortes te gemoet. Zij kleedde zich zorg vuldig en begaf zich, toen de tijd voor het ontbijt gekomen wasrustig en bedaard naar de eetzaal. Mevrouw Maitlaud, die anders laat opstondbevond zich reeds op haar plaats en speelde met Lilia's schoot hondje. Met een lief lachje, doch met een uitvorschendenslnwen blik beschouwde zij Ellen, 't Was of de gebeurtenissen van deu vorigen nacht een droom geweest weren, zoo weinig sporen hadden zij bij de oude dame achtergelaten. Buitengewoon vriendelijk vroeg zij: „Ik hoop (1st ge goed geslapen hebt, miss Grey?" „Heel goed," antwoordde Ellen. „'t Doet mij veel genoegen dit te hooreu. Gij zijt eene merkwaardige ver schijning eene bepaalde studie. W ij zullen zek er vandaag bericht van mr. Fortës ont vangen. Ik verlang onuitsprekelijk naar zijn terugkeer." «Ja, ik ben ook zeer verlangend," ver zekerde Ellen volkomen bedaard. „'t Is mogelijkdat ons eenige merk waardige onthullingen teu deel vallen," meende de oude dame, met een boos aardig lachje. Zij dronken haar koffie en gebruikten 't koude vleesch en 't beete gebakalsof geen van beiden iets deerde. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1