NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. (oil runt verse tl ij ut dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 18 December 1888. N°. 298 202' Jnnruaiig. ADVERTENTIE!: Uitgevers: Gebroeders Muré. J X C il T. Onschuldig Veroordeeld. Cour A39RHF. ffltfêT: Vooi Leidenper 3 maandenI 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 <>nf. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. (Jroole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabal, per regel 0.10. Ilureel: Seiieepit'.akersstee^ 6. S t a tls- 51 er icIt ten De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUIU-IIOLLAMÜ Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 26slen November 1888, n°. 10; Gelet op art. II der wel van den I3den Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, datb'y bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt geslolen op Maandag den 31 sten December aanslaande met sontondergang, met uilzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastge steld op Zaterdag den loden December aan slaande, alsmede van bel in arl. 15, sub lelt. g dier wel bedoeld jachtbedrijf, van hel vangen van houtsnippen met laat-, war- of valllouwen, hetwelk blijft toegelaten lol en met den 21 sten Maart 1889. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des kouings voornoemd, FOC K. 's Gravëmiace den 30sten November 1888, Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Dec. 1888, des namiddags tc twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van drie leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (247) 'L Idem van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. (257) 3. Voorstel tot het verleenen van afschrij ving of restitutie van Plaatselijke Di recte Belasting, dienst 1888. (244 en 252) 4. Verzoek van Mej. M. Blanken, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Leer school. (24(1) 5. Idem van C. Stolk c. s., om gebruik te mogen maken van het Gymnastieklokaal. (250) 6. Idem van J. P. Rittersbaus, betrekkelijk het leggen van duikers naar de Rijns- burgersingelgrncht enz. (254) 7. Voorstel tol uitbreiding van liet onder wijzend personeel aan de scliool 4de klasse n°. 2. (255) 8. Verzoek van Dr. B. Kruytboscli, om ont slag als leeraar in de oude talen aan liet Gymnasium. (256) 9. Idem van H. Dietrich, om stoeptreden te maken in de Pieterskcrk-Clioorsteeg. (258) 10. Voorstel omtrent de verhuring van een gedeelte van liet Kaamland onder Lei derdorp. (259) 11. Verzoeken van C. J. Van der Loo c. s.. betrekkelijk eene demping van een ge deelte der sloot langs den Haarlemmer- trekweg enz. (2(10) I.EIUEN, 17 December. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan eenige officieren van hel 4e regiment infanterie alhier vergunning te verleenen, op huu daartoe gedaan verzoek, om het gymnastieklokaal op de Pieterskerk gracht gedurende één uur in de week in gebruik te mogen nemen, tegen een bedrag per jaar van f 12.60 en vergoeding van vuur en licht eu eventueele schade aan gebouw en meubilair. De commissie van financiën geeft den ge meenteraad kennis dat bij haar geen bezwaar bestaat tegen het verieeuen ran afschrijving van plaatselijke directe belasting over den dienst 1888 ten aanzien van aangeslagenen die in den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zijn. Burg. cii weth. geven den raad in over weging om aan J. P. Rittershaus op ziju daartoe gedaan verzoek verganriiug te ver leenen om een duiker te leggen van zijne fabriek aan den Rijiisburgersingel naar de Singelgracht door het Singelpad en om eene leiding te maken voor hemel- en spoelwater naar de stadssloot, een en ander ouder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Nog geven burg. en weth. in overweging om te besluiten dat bet onderwijzend per soneel aan de school 4e klasse n°. 2, thans bestaande uit 1Ü onder» ijzers en onderwij zeressen met den heer J. M. Prins als hoofd, worde vermeerderd met ééo di rden onder wijzer of eene derde ouderwijzeres, onder inededeeling dat zoowel de arrondissemeuts schoolopziener als de plaatselijke school commissie eene uitbreiding noodig achten. Onder overlegging van de desbetretfende stukken geven burg. en weth. den raad in overweging aan dr. B. Kruytbosch, ingevolge dieDS verzoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar in de oude talen aan het gymnasium met ingang van 1 Februaii 1889. Voor de benoeming van een lid va i de commissie der bewaarscholen, ter vervulling van de vacature die met 1 Januari a. s. zal ontstaan teugevolge van de periodieke af treding van den heer F. De 9toppelaar draagt de commissie voor de heereu F. De Stoppelaar altredend lid en S. C. Van Does- burgh, met welke voordracht burg. eu weth. zich gaarne verecnigen. Borg. en weth. stellen den gemeenteraad voor om aan 11. Dietrich tot vederopzeggens vergunning te verleeneo om een ingang met twee hardsteenen tredeu te maken in de Pieterskerk-Clioorsteeg aan den zijgevel van zijn huis op den hoek van de Breêstraat n°. 99, mits de treden niet meer dan 45 centimeters buiten den gevel nilspringen en aan wederzijden afgescheiden worden door ijzeren balasstraden. Nog geven burg. en wetb. den raad in overweging aan de firma Jan Zuurdeeg eu Zn. een gedeelte van den Zuidwestelijken hoek van het Kaamland ouder Leiderdorp te verhuren, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Burg. eu weth. deelen ten slotte den raad mede dat bij hen geen bedenking bestaat tegen de inwilliging vau bet verzoek tot demping van een gedeelte sloot langs hunne perceeleti gelegen en het leggen van eeu dui ker naar de llaarlemmertrekvaart, gedaan door (J. J. Van der Loo, J. Van der Kroft, C. 8 De Bruyn, J. Vogelczaug eu de wed. Wiluians—Huefhamer, onder de daarvoor bestaande bepalingen voor de uitvoering eu tegen eene recognitie van f 1.50 per jaar voor het leggen van den duiker en van een jaarlijkscll bedrag van f 0.03' per centiare voor het gebruik van den grond tot weder- opzeggeus toe. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen y 390.—f40.iO.oO y 4.30. en J 2.10, laagste f 370.f 40.20.50 A4.20 en 2.10. De levering van papier, schrijf- eu verdere bureaubehoeften, ten dienste der gemeente-secretarie alhier, gedurende de jaren 1889 en 1890, waarvan de gunning was aangehouden, is toegeweien aan de firma J. N. Geijer alhier, terwijl de leverantie van schoolbehoeften ten dienste der openbare lagere scholen binnen deze gemeente, waar van de gunning mede was aangehouden, voor gelijk tijdvak is gegund aan genoemde firma, met uitzondering der leien, waarvan de levering is toegewezen aan den heer J. J. Sleijser winkelier alhier. De korporaals-vereeniging Kunst door Vriendschap"alhier hield Zaterdagavond in het lokaal Ephraïm hare eerste buitengewone vergadering met introductie in dit seizoen, met welwillende medewerking van eenige leden der muziek vau het 4e reg. infanterie onder leiding van den heer B. Bos. De zaal was weldra met leden en genoodigden en bonne dames gevuld en de uitgeuoodigde vertegenwoordigers der verschillende bevriende vereeuigiogen waren getrouw opgekomen en vulden de eerste rijen, met den president en zijn geziifc Oe vergadering werd geopend door den voorzitter, korporaal Huvèr, met een harte lijk woord van welkom aan de aanwezigen en een niet minder hartelijk woord van dank aan den onbekenden schenker van de smaak volle zilveren versiering aan den presidents hamer waarop een z'lver lint met den naam der vereeuiging was aangebracht. Na de populaire kermismarsch en de fcest- ouverture van Breitner door het flink bezette orkest uitgevoerd, kwam het eerst aan de beurt het tooneelspel in twee bedrijven „De oude Vaandrig" van A. J. Servaas van Kooijen. Een woord van lof voor*allen, maar een bizonder woord voor de vertooners van Frederik den Groote, Louise Von Ho- hendorf en Willem Van Weina. De rol van Lucas Schnabel was eveuala die van Charles in het laatste blijspel uog ter elfder ure overgenomen. Beide rollen werden des niettegenstaande zeer goed vervuld. Tusschen bet le en 2e bedrijf van het tooneelspel werd door het orkest Covent- garden-walaer en daarna potpourri Boccaccio gespeeld. Na de pauze werd de aandacht gevraagd voor de Fatinitea marsch, waarna FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, W. W. S. 146). „'t Was Ellen als werd haar hart door een heeten gloed verteerd. Zij was bereid haar geheele leven aan haar vader te offeren. Liefde voor hem en berouw be- heerschten haar geheel. Op eens overviel haar een brandend verlangend 't portret barer moeder weer te zien, 't beeld dat Philip Harmon geschilderd had. Naar de slaapkamer van den rechter te gaanwaar 't hing, neen dat was oumogelijk. Na eenig nadenken schelde zij en een der dienstmeisjes, Sara, verscheen. „Sara," zeide miss Grey, „in de kamer van mr. Fortes bevindt zich 't portret eener dame. Dat zou ik graag eens van nabij zien, zoudt ge dat ongemerkt kunnen afnemen en hier brengen?" Miss Grey was bij alle dienstboden zeer gezien in 't bizonder bij Sara en bovendien Sara's bizondere lieveling. Bereidwillig ant woordde zij dus: „Zeker miss" en verdween. Spoedig daarop hoorde Ellen haar terug- keeren, de deur werd geopend en zij schoof 't portret voor zich uitalsof 't een zwaar voorwerp was. „Zet 't maar neer," zeide Ellen en Sara gehoorzaamde verwonderd eu verwijderde zich toen. De ebbenhouten lijst met rijk verguldsel leunde tegen een fluwrelen sofa, eu't beeld werd door een helder licht beschenen. Met overkropt gemoed zag Ellen op 't werk liaars vaders. De weemoedige oogen van 't portret schenen 't meisje met een soort vau stom verwijt aan te zien, en 't licht speelde zoo fantastisch om den mond der schoone vrouw, dat 't haar echter voorkwam ais bewoog zij zich tot spreken. De ellebogen op hare knieën, de kin in de hand ge leund staarde Elleu als belooverd 't beeld aan. Lilia's schoothondje sprong uit zijn met zijde gevoerd mandje en drukte zich •treeiend tegen Elleu aan. 't Diertje miste zijne meesteres. Verstrooid liefkoosde zij het. Sedert den morgen had zij, behalve in 't verhaal aan haar vader, niet meer aan Moultrie en zijn jonge vrouw gedacht; plotseling viel 't haar nu in, dat zij mees teres en erfgenaam van dien rijkdom was, waarvoor de schoone valsche man uit het zuiden zich verkocht bad. Als 't haar gelakte haar te bevrijden en Fortes zijn buit te ontrukken dau nam 't huwelijk vau Dauton Moultrie inderdaad een treurige wending. Nog lang staarde Ellen op 't werk haars vaders, toen schelde zij om Sara, en zeide: „Breng nu 't portret maar weer weg." Met moeite hief 't meisje 't iu de hoogte. „'t Is verschrikkelijk zwaar, miss," zeide zij. „Ik kon 't moeielijk van den muur nemen en 't was ook beel stevig vast gemaakt." „Zorg dat gij 't weer op dezelfde wijze vastmaakt als 't geweest is. Ik zou niet graag willen dat men m< rklc dat 't er af genomen is." „Ja miss," Sara schudde een weinig aan 't portret en riep: „Vreemd, 'tis of er iets aan los is. Als men 't schudt be- weegt er van binnen iets." „Waarzoo? Laat mij eens zien," riep Ellen. „Ik ben zeker dat ik niets gebroken heb zeide Sara verschrikt. „Ik hoorde 't al toeu ik 't van den muur nam." „Schud 't nog eens," riep Ellen in adem - looze spanning. Sara gehoorzaamde eu weder hoorde men een dof geluid tusschen de buiten en binnenvlakte. „Hoort ge het miss?" vroeg het meisje. „Wat kan dat wezen! Zoo er een rat in zitten P Mr. Fortes wil nooit dat de be dienden 't aanrakenzij mogen 't niet eens afstoffen; hij heeft daaromtrent de strengste bevelen gegeven. Gij zijt wel de eenige in buis, die 't wagen durft 't beeld aan te raken, en daar gij spoedig hier meesteres zult zijn, durfde ik u niet ongehoorzaam wezen. „Sara, laat 't portret nog een poosje hier. Wees niet banggij zult er niet om in moeiclijklieden komen. Ik zal schellen als ik n noodig heb." Sara ging weer heen, getroffen zoowel door 't vreemde gedrag van Ellen, als door hare buiten gewone gelijkenis met dit portret, dat door Fortes zoo hoog in waarde gehou den werd. Zoodra Ellen alleen was, knielde zij neder en begon de beeltenis barer moeder zorg vuldig te onderzoeken. WordI vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1