y e N!M'WS- ADVERT: NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zoii- en freest dn «ren. A 3 0 u m E iïl E H T Maandag 17 December 1888. NA 297. Uitgevers: Gebroeders Muré. BlIMBKUNDSCHK KEKIC1111 N. tri !S 4' i F Vooi Leidenper .1 maandenf 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 1 maanden 1.60. Prijs per \ummer 10 (';-nr. 202» Jtuirgnng. A b V u l T E fj TIE i Van 1O regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabal, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee? 6. S ta ils - it er i c li te a. Vergadering van den Raad der ge meente Leiden, op Donderdag, den 20 De cember 1888. L.KIBK*. 15 December. liet achtste internationaal Oriëntalist en- congres zal in 1889 van 2 lol 7 Sept. te Stockholm en van 8 tot 13 Sept. te Chris tiania worden gehouden. Hel staat onder beschermheerschap van koning Oscar II, die het te Stockholm ral openen en sluiten. Ook zal er onder vooizitterschap des konings ecue algenieeue zitting van alle afdeelingcu worden gehouden. De zittingen te Christiauia zullen in naam des konings door den Noorschen minister van onderwijs worden geopeud en gesloten. Aanvragen om het lidmaatschap voor Ne derland, onze koloniën en België moeten worden gericht aan de firma E. J. Brill, te Leiden. Qister is op de grofsmederij van de heeren S. en B. alhier een werkman met zijn hoofd io aanraking gekomen met een groot stuk ijzer waardoor de man eeuv vrij belangrijke wonde bekwam. Gelukkig kwam evenwel het ijzer niet op de gevaarlijkste plek neder. Hedenmiddag geraakte van een land bouwer een paard los in den omtrek van de Koepoort. Het dier holde de stad in en werd op de l'apengrachl gegrepen door een jongen, die voor zijn moeite twee dub beltjes kreeg. Een beschonken stadgenoot, die wel een eindje achter 't dier had aan gesukkeld maar aan de aanhouding verder part nog deel had gehad wilde voor zijne moeite ook door den boer belooud worden; deze vond dit verlangen nog al onbillijk eu gaf dit den sukkelaar te keiiuen. De man was evenwel zód lastig dat de politie hem moest iurekeoen, wat ten laatste op de BreAstraat nog met heel wat moeite gepaard g'»g- We ontvingen, nsar aauleidiug van het door ons opgenomen beiicht in eni der vorige nummers van ons blad, omtient de bij den beer J. Mater op Nippon gekweekte nieuwe groente, de Japansche Audooru, een schrijven van de firma Zoclier C°. iu Haarlem, bevatteude eene mededeebng dat ook dfifir die groente zeer iu trek komt en door hem iu groote hoeveelheden wordt ge kweekt. Naar de meening \an die firma is de wijze vsn kweeken eeue zeer leuvoudige en weinig zorg vereischeode. Met de ver melding hiervan voldoen we gaarne aan het verzoek van bovengenoemde llaarlemsche firma. Gedurende de maand November is de kinderbewaarplaats alhier door 635 kinderen bezocht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 9 Dec. 57 volw. en 16 k., totaal 73. M. 10 77 r 16 93. D. 11 89 20 109. W. 12 98 22 120. D. 13 91 f f 16 f, g 107. V. 14 94 18 112. Z. 15 78 12 90. U N I V K K M I T KI T. Heden werd bevorderd tot dokter in de Nederlaudsche letteren, aan de rijks universi teit alhier, de brer C. H. Th. Bussemaker, geb. te Deventer, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld; »Gescbie- denis van Overijael gedurende het eerste Stadhouderlooze tijdperk"; daarna tot dokter iu de geneeakuude, de beer J. W. C. Horst geb. te Paramaribo, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: rDe Kli nische beteckenis van bet Kypholische bekken". orriCIEKLK BEKICHTE\. Door Z. M. is Z. K. II. de prins-regent van Beieren benoemd tul ridder-grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is uir. M. Tydeman Jr., Ie Breda, met ingang van 1 Januari 1889, opniruw benoemd tot schoolopziener in het arroudissemeut Zevenbergen. Door Z. M. is aan W. J. Plum, geb. te lleikach (Duitschland), mits hij overigens aan de^daartoe bij de wet gevorderde ver- eiscbleu voldoet, vergunning verleend lot het geven van lager oudetwijs. Door Z. M. zijii, met ingang van 1 Januari a. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. J. K. Eek, eu tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. P. H. Brocz. Door Z. M. is aan P. J. Prins, eervol ontslagen brugwachter aan de Diemerbrug, een pensioen verleend ten bedrage van f 129 's jaar8. De off. v. admin. 2e kl. L. J. Mouton, uit Ousl-lndië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. De lijdelijke off. v. ger. 2e kl. bij de zeemacht dr. A. Winternitz, behoorende lot de rol Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 2en Januari a. s geplaatst bij het hospitaal der marine aldaar. In de avondzilling van de tweede kamer der stalen generaal heeft gister dat regee- ringslicliaam met 45 t geil 36 stemmen ver worpen een amendement van de heeren De Beaufort en Goeman Boigesius tot verhoo- giug van art. 128 van Hoofdstuk V (sub- sidiëu voor kweekscholen) met f 9000, welke verhoogiug zou moeten strekken om de gewone subsidiëu aan de scholen voor onder wijzeressen te Haarlem en Arnhem ook dit jaar toe te slaan. Ook op art. i39 was een amendement voorgesteld door de heeren De Beaufort en Goeman Borgesius, strekkende oin den pust met f 1666.661 te verhuogen ten etude liet subsidie voor de kweekschool van bewaar- schoolonderw ijzeressen te Leiden te behouden. De heer Goekoop verwondert zich dat de minister het subsidie aan de Leidsclie school wil doen vervallen, terwijl de minister een nieuw subsidie heeft voorgesteld voor de in dustrieschool voor meisjes te Rotterdam. Tech werkt de Leidsclie instelling uitste kend, is ze even nuttig als de Rotterdam- scbe, dagteekent 2e reeds vau jaren en heeft zij h. I subsidie bepaald noodig, wegens haar toenemeude uitbreiding. Spr. gaat degeheele geschiedenis der zaak na om te betoogen dat deze school de eenige is vau dien aard in Nederland. De heer Bool sluit zich geheel aan bij den heer Goekoop en betoogt dat de school uitstekende resultaten oplevert. De minister van binnenl. zaken verklaart, dat zijn voorganger reeds de opheffing van het subsidie aan de school had medegedeeld. Na de toekenning van het subsidie hebben particulieren hun hulp aan de school ont houden. Het amendement wordt verworpen met 43 tegeu 38 stemmen. De bij de kamer ingediende pensioen wetten voor burgerlijke ambtenaren, hunne weduwen en weesen zijn in hoofdzaak gelijk aan de voorstellen der staatscommissie van 1881: sluiting der drie beslaande weduwen- fondsen met eerbiediging van verkregen rechten. De tot dusver daaraan verleende steun der leges vervalt. Als eerste grondslag voor een op te richten weduwenfoiids strekt een uit de bezittingen van bet pensioenfonds uit te kei-ren bedrag, niet grooter dan noodig is om uit de interessen er van, plus de bijdragen der ambtenaren, de te verleeneu weduwen- en weezenpensiocnen te voldoen. Wat er meer is in het pensioenfonds krijgt de staat, die daartegenover de uilbetaling van de reeds ten laste van het fonds ver leende pensioenen voor zijne rekening neemt. In 1890 zal dientengevolge de staat 6 ton moeten bijbetalen, doch daartegenover slaan voordeeleu, geraamd op veel meer dan de helft dier verhoogiug. Het ontwerp op de kanselirij-leges strekt om die wettelijk te regelen; ze in de schat kist te doen vloeien, en wat de ambtenaren thans daaiuit genoten als toelagen op de slaatsbegrootiug te brengen. Verschillende leges worden voorts afgeschaft. Alleen wor den behouden die op alle aanstellingen tot slaatsambteu enz., aauuemingen van werk of leverantiën, betalingen van vorderingen ten laste van den staat, paspoorten, open brieven en kopieëu van stukken. Door de regeering zal dezer dagen bij de stalen-geueraal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij wo-dl goedgekeurd het tractaat met frankrijk, om de geschillen met Frankrijk over de grensscheiding tus- schen Nederlandsch en Frausch Guyana aan eeu scheidsgerecht te onderwerpen. Dit wets ontwerp wenscht de regeering nog vódr liet recèv door de kamer behandeld te tien. Vbh de berichten, dezer dagen ver spreid omtrent den arbeid der staatscom missie voor de defensie, is, naar wij stellig vernemen, ulleeti dit juist, dat liet verslag in ontwerp gereed is, maar nog eerst de goedkeuring behoeft van de com isaie. Met 't oog op de kamerzitting zal de com missie daartoe waarschijnlijk niet eerder dan half Januari kunnen worden bijeen geroepen. Kinnen hier genu veranderingen ill, dan zou dus eerst teg/> Februari liet ontwerp aan Z. M. kunnen worden aange boden. (/JAZ) Bij liet departement van oorlog zijn, naar de TV. R. Cl. verneemt, verscheidene wetsontwerpen iu gereedheid gebracht in verband met eene nieuwe organisatie der strijdkrachten, zoodat spoedig na het eind verslag der staatscommissie de indiening rail de noodige voorstelleu kan verwacht worden. Naar men verneemt, is het verblijf der koninklijke familie op Het Loo voorloopig slechts tot half Januari verlengd, zoodal het nog niet is vastgesteld of het vorste lijk gezin den gelieeleu winter bullen s Gra ven liage zal doorbrengeu. Z. M. de koning beeft tot verbetering van den veestapel iu Limburg aan het hoofdbestuur der Liuiburgsche Landbouw- maatschappij ten gescheuke aangeboden 1 stier en 4 koeien. Dit getchenk is met de meeste erkentelijkheid aangenomen. De le luit. L. G. baron Van Boelze- laer, van het 3e reg. huzaren, wordt belast met het bevel over het 2e escsdron 2e reg. huzaren te Veuloo. Door het Nederlandsch Tandheelkundig genootschap is eene circulaire atn de ge neeskundige inspecteurs verzonden, teil eiude aan te dringen op verscherpiug vau bet toezicht op onbevoegde uitoefening der taud- heel kunst. Het geuootschap wijst er iu dit rond schrijven op, dat, door bet voeren van titels als mee. dentistc o. a. het publiek in den waan wordt gebracht, dat dete personen be voegd zijn de tandlieelkunst uit te oefenen. De vrij algemeen verspreide meening als zou de slechte kwaliteit van onze boter op de Loudensche markt nau vermenging met margarine zijn toe te schrijven, schijnt geheel onjuist. Een deskundige schrijft daar omtrent aan de Tijd: Ieder, die niet geheel vreemd is in den boterhandel, weet, dat de vermindering dier boter tegenover Fransche eu Deensclie is te wijten aan eene betere en zorgvuldige me thode van bereiding der laatste soorten. Trouwens reeds sedert bijna eeu jaar is het bij de Eugelsche wet voorgeschreven, dat met margarine vermengde boter in En- gelaud niet mag worden ingevoerd of ver kocht dan onder den naam van margarine. Vooral in verbetering hunner boterbereiding moeten onze landbouwers dus bun heil toeken. Te Alfen a/d. Rijn had Dinsdag de zoon van een landbouwer de onvoorzichtig heid om met een geladeD geweer schertsen derwijs op aijne zuster atn te leggen, met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging eu het meisje den kogel in de borat kreeg. Zij werd doodelijk gewond naar het liekcu- huis te Leiden overgebracht. Men schrijft aan het Fad. uit Hof van Delft van den 14n: üisterennamiddag is uit een sloot nabij den Schiewcg opgehaald een drenkeling van het vrouwelijk geslacht, naar gissing 23 h 24 jaar oud. Bij het lijk is gevonden eeu pillendoosje, uit Den Haag afkomstig, waarop Trijntje Zeu eeu quitautie, aan de achterzijde beschreven met een afscheidsgroet aan een broeder of zuster en onderteekend Trijntje Z. Volgens het Püliticblad worden in den laatster) tijd de jassen ontvreemd van be zoekers van koffiehuizen te Rotterdam, die zich daarvan tijdelijk ontdoen. Een man te Haarlem die Woensdag door een luik is gevallen bij gelegenheid dat hij hielp om eeue koe te vangen, is gisterenmorgen in het St. Elisabeths of Groote Gasthuis aan de gevolgen overleden. Hij was zes en-veertig jaren oud, weduwnaar, en laat vier minderjarige kinderen na. De kroon der overdrijviug in de bui- tciilandsche pers van bet gebeurde in Maison Slrouclren, spant een Italiaansch blad, dat een edit sensatie-artikel over de babarie iguomiiiiosc te Amsterdam geeft; o. a. lezen wij, dat verscheiden socialisten dynamiet- patronen hadden medegebracht, en dat een gedeelte vau het gebouw der vergadering in de lucht ia gesprongen. Het aantal doodeu wordt op 7, dat der gekwetsten op 84 geraamd I Tijd.) Zondag is te Houtrijk eu Polanen eeue bijeenkomst gehouden, ter bespreking van het al- of niet wenschelijke van verhuizing naar de Argentijnsche republiek. Ongeveer 250 belangstellenden waren opgekomeu. Er werd voorgesteld ëdu of twee belanghebben- tlen naar genoemd laud af te vaardigen, ten einde een onderzoek iu te stellen naar de toestanden aldaarde reiskosten en het onderhoud der achterblijvende gezinnen zou den voor rekening der uzerigen komen. Besloten is nog eeue vergadering, eu dan te Haarlem, te houden, ten einde tot een besluit hieromtrent te komeu. Naar de ,H. en Ti. Crt." verneemt, bestaal hel uitzicht, dat aan de Buitenhaven te Nieuwediep eeu vast zoölogisch station zal worden gesticht. Door een schipper van Teasel is uit zee aangebracht een schildpad van buiten-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1