ML.j fij» AM mi BIBB land beslaat, liet boekje telt 160 bladzijden druks en bevat, behalve alles viat in een gewonen almanak thuis behoort, de tarieven der spooiwegen in Nederland, alle ge wenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafiie, de vorsten van Europa, de Nederl. ridderorden, de gezanten iu en buiten Nederland, de inimsteriëele departementen, de beide kamers der stalen- generaal, de raad van state, de rekenkamer, het bestuur der provinciën, de rechterlijke macht, het hooger- en middelbaar onderwij-», de kamers van koophandel, enz, enz, kortom alles wat men, bij dagelijks voor komende gevallen, noodig heelt Ie welen. De prijs van dezen almanak is slechts tien cents. •IflOIBBLK BKBICI rKW. Door 'A. M. i» benoemd tot secretaris hij h'-t college van curatoren aan de rijksuni versiteit te Groningen, mr. J. A. Tcllegen, advocaat en kantonrechter plaatsvervanger aldaar. Door Z. M. is Ch. R. C. I lerckenrath, te Kampen, met ingang van 1 Januari 1889, benoemd tot leeraar aan dc rijks hoogt re burgerschool te Groningen. Door 'Ij. VI. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd: tol off. v. gez. 2e kl. dc student in de geneeskunde (arts) J. 1). Koster. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1889, aan Martinus Gijsbertus Beijerinck, wegens opheffing van bediening, eervol ontslag verleend als rijkswerktuig- kundige. De kapt.-luit. ter zee P. J. Beekman, de luit», ter zee le kl. C. Mcybooin en J. P. Van Rossum, die der 2e kl. G. P. Van Decking Colenbrander, II. J. F. Michelholl', L. J. Van der Mandele en jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, de officieren van gezondheid le en 2e kl. bij de zeemacht dr. C. Alers en 11. G. J. Van Doesburgh, de oü'. v. admin, le kl. J. C. Van Rejrn, de adjunct-administrateurs J. M. Tromp en G. A. Daey Ouwens, allen dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Kon'tigiu Emma der Nederlanden, eerstgenoemde als le officier, worden met den 2 ten dezer op noifhCt. gesteld, terwijl de adelborst le kl. P. P. Van Bosse en tie le luit. der mari niers G. A. Linckers, eveneens dienende aan boord van genoemd stoomschip, respec tievelijk met bovengeineldcn datum, worden overgepiuatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ter beschikking gesteld van den commandaut van het korps mari niers. De luit. ter zee 2e kl. R. J. Casten- dijk, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-act. gesteld. De benoemde olF. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht P. R. Hentz van den Berg wordt met den 2en Januari a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, om tevens dienst te doen iu het hos pitaal der marine aldaar. De minister van buileulandsche zaken zal op 15 dezer geen audiëntie verleeuen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De kapiteins der artillerie van het O.-I. leger W. Boertje en A. W. Segboer, gedetacheerd bij het leger hier te lande, zijn bij koninklijk besluit aangewezen om inet de firma Fried. Kiupp te Ksscn (Duitsch- laud) le onderhandelen omtrent de levering en het keuren van stalen acblt rlaad-iuortieren voor den dienst in Ned.-lndië. (U. D.) De heer At. Visser Gz.aannemer te Sliedrecht, vergezelt den kapitein-ingenieur P. G. Van Schermbeek op zijne reis naar China. (I). Ct.) Men schrijft aan de N. Ji. Ct. uit Wassenaar: De commissie tot het ver strekken van warm voedsel aan hehoeftigen in deze gemeente, daartoe door belangrijke bijdragen van op- en ingezetenen iu staal gesteld, heeft zich evenals vorige jaren, onder voorzitterschap van den heer M. graaf van Limburg Sliriim, weder geconstitueerd. Sedert het begin dezer maand wordt in daartoe t-xprcaselijk gemaakte inrichtingen gekookt, viermalen per week warme spijzen uitgeieikl, welke uitreiking tot den 28 Maart zal voortduren. De smakelijk toebereide spijzen worden door de armeu zeer op prijs gesteld. Een *i Ida trooper uit Wassenaar had zich gisteren voor de arrondisseincuts recht bank te 's-ilage te verantwoorden over het heui ten laste gelegd verzet tegen een be dienend beambte met geweld en bedreiging ondernomen. Beklaagde bekende wel op 2 October jongstleden geweigerd te hebben aan deu veldwai liter aldaar op diens vordering zijl) jachtgeweer af te geven, maar ontkende het geweld en de bedreiging. De veldwachter hield zich echter in alle opzichten aan het door hem ambtseedig op gemaakt proces-verbaal. Substituut-officier van justitie mr. Ort achtte de. ten laste gelegde feiten bewezen en requireerde 45 dagen gevangenisstraf. Men schrijft aan het D. v. Z 11 en 8 Gr. uit het Wesllaud: Heeft de vorst iu de eerste dagen van November menig houw man doen besluiten zijn vee stalwaarta te brengen anderen hebben de koude getrotseerd. Toen moest het ijs uit de slooten worden ver wijderd om de koeien drinken te rschaffen, thans zou cm blik op dc weilandeu ons in den waan kunnen brengen, dat Pasehen in plaats van Kerstmis in aantocht is. liier en daar vindt men zelfs paardebloemen en raad liefjes in bloei en het «ras schijnt opnieuw te groenen. Als met Sint-Nicolaas- avoud de boeren hun vee nog n de weide hebben wat zeilen gebeurt onthalen ze hunne huisgenoolen op melk en krentenbrood. Zij beroemtn er zich dan op, dat hun vee op 5 December nog in de weide was! Jam mer dat men, om zich hierop te kunnen verhoovaardigen, somwijlen het vee geweld aandoet en zich dus den 6u haast om de heesten naar den stal te brengen. Nader verneemt men dat eergister avond ook een 70 jarig man, werkzaam aan de waschinrichting van den heer lleijnen, op den Kanaalweg te 's-llage door hetzelfde zestal werd aangegrepen dat later den heer en de dame aanrandde. Ook met den werk man werd op in 'toog loopende wijze twist gezocht over het uitwijken op het grintpad. De nog flinke grijsaard trok cvelwel zijn mes en wist daarmede de latfe mannen," die zich niet ouzagen met hun zessen één oud man aan te vallen, in bedwang te houden. Eene lichte mishandeling kon hij evenwel niet ontgaan. Benoemd tot commies-redacteur ter gemeente secretarie te Haarlem de heer mr. C. M. Rasch, advocaat le Nijmegen. Tot gisteren zijn bij het bestuur van Recht en Orde te Amsterdam 401 betui gingen van adhaesie ingekomen van even zooveel katholieke vereenigingen hier te lande, die zich aansluiten bij de bekende resolutiën in zake de wereldlijke macht des Pausen. De adhaesie-forraulieren, door de bestuur ders dezer vereenigingen, welke gezameulijk 118,252 leden tellen, onderteekeud, zijn samengevat in een album, gebonden in wit kalfsleder, versierd met vergulde Pauselijke en Nederlaudsche wapens, oruameuteu en rugtitels. Het opschrift van het album, in de Fransche taal gesteld, luidt aldus: «Hulde van de leden der katholieke politieke ver- eenigiug Recht en Orde te Amsterdam aan den Opperpriester Z. II. Leo XIII." Uit Hoorn wordt aan de Amtl. Cl* gemeld «Ouder leiding van den heer Tenseu van Schellinkbout werden heden 36 van de schoonste runderen, afkomstig uit de om streken dezer stad, in den stal van deu heer e Goede, alhier, bijeengebracht. Zij waren aangekocht door twee Amerikanen tegen zeer hooge prijzen en moesten verzonden wor den naar Buenos-Ayres, iu Zuid-Amenka. Evenals voor ongeveer 5 jaar voor Noord- Amerika de beste Noordhollandsche runderen werden aangekocht, zoo tracht thans vooral de Alg eutijusche republiek haren veestapel te veredelen, en het mag gezegd worden, dat de edelste, de prachtigste dieren waren ui'gezocht, liet was, in één woord, voor een liefhebber eeu hoogst intressant gezicht, zulk eene collectie vee bijeen te zien. En al komen de dieren nu, na eene ongewone zeereis van pl. 28 dagen, wel wat verarmd op de plaats van bestemming aan, de soort is er daardoor niet minder om. Van enkele werden dan ook voor het vertrek photografieëu vervaardigd. De Noordhollandsche veehouder begint thans uieer dan ooit in te zien, hoe groot de voordeden zijn van de aaufokkiug van goed vee. Vandaar dan ook, dat niet weinig moeite wordt gedaan ter verkrijging vau beste fokstieren." Bij deu gemeenteraad te Utrecht is ingekomen eene mededeeling van den minister van binneulandsche zaken, dat Z. Exc. goed keuring hecht aan de ontwerp overeenkomst, door den raad verleden jaar vastgesteld be treffende het nieuwe Universiteitsgebouw, en «erlang wil overgaan tot een overleg over een daarbij bepaald programma van cischeu voor de uitvoering der plannen. De Zutf. Ct. bericht, dat de roi.iister van binneiilandsche zaken, gebruik makende van een door de redactie gedaan aanbod, haar heeft doen verzoeken de namen te noemen van kooper en verkooper van het verdachte rund, dat aauleiding heeft gegeven tol het verbod van Gt-Mersch vee in Dui'sch- land. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Uit de gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland maken zich veel meer dan 20U personen gereed, om naar de Argen- lijusche republiek le vertrekken. Ook in de gemeenten Oost- en Westdongeradeel slaan velen op het punt, die reis te ondernemen. De afdeeltng Groningen van den Ned Bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft met algemeene stemmen besloten eeu adres van adhaesie aan deu heer Domela N'ieuwenhuis te richten, in zake zijn motie. Mej. Schoenmakers, te Gronsveld (Limburg), werd verleden Donderdag bezocht door een jongen man uit Valkenburg, die bij haar broeder als knecht had gewoond, llij vertelde, dat haar broeder aan 't station te Visé was, dat hij een paard had gekocht en 150 frank te kort kwam. De juffrouw nam ren rijtuig, stak de som bij zich en liet ziet» naar het station te Visé brengen. Tuaschen Moerland en Visé komt de uian op 't rijtuig aan en vraagt het geld, dat hij aan haar broeder moest ter hand stellen, die, zeide hij, hem in een café wachtte. Zij overhandigde hein de som, maar begreep dadelijk, dal zij bestolen was, daar dc «lief zich in allerijl naar den kant van Eysden begaf. Zij spoedde zich naar het station le Visé; daar vertelde zij haar ongeval aan den heer Deroo, onder-chef, «lie zich geen oogenblik bedenkt, in het rijtuig springt, en na tien minuten den dief inhaalt bij Navagne. Deze vlucht door het veld, zijn vervolger zet heui te voet na door de akkers, grijpt hem en levert hem te Visé aan de gendarmes over, die het geatolene iu een zijner zakken vonden. I.KIDKV, II December. De eerste kamer heeft lieden de Suri- nasmsche begroaling en enkele andere kleine ontwerpen aangenomen. De kamer besloot, op voorstel van den heer Van de I'ultc, den 27sten Dec. de Indische begroeting jn be handeling te nemen, nadat het voorstel van den voorzitter om daarmede reeds morgen een aanvang te maken, was verworpen. Zitting van de tweede kamer van heden. Biunenlaudsche zaken. Middelbaar onderwijs. De heer Vermeulen meende dat de uitspanningslectuur aan de rijksburger scholen niet strekt tot eerbiediging °,ler redekundige en godsdienstige begrippen van de leerlingen en verzocht overlegging ïan de boekencatalogusseu aan dc staten generaal. De heer Boreel wees op hu belang van de staatszorg voor de boschculluur. De heer Heldt vroeg regeling van het ambachts en teekenonderwijs en kostelooze plaatsing van on- en minvermogenden op middelbare scholen. Dr. Zaayer protesteerde tegen de verdenking, dal aan de leerlingen kwetsende lectuur wordt verstrekt. De uiioister acht niet alle lectuur geschikt en meent, dat in het belang der neutraliteit toezicht noodig is. \t ettelijke regeling van het ambachts en teekenonderwijs acht hij nog ontijdig. Kosteloos middelbaar onderwijs voor on- en minvermogenden zal hij overwegeu. Wet telijke regeling van het zeevaartkuudig ouderwijs, waartoe dc lieer Lieftinck aan spoorde, is van den minister niet te wachten, wei invoering van verplicht examen voor stuurlieden en gezagvoerders, dat het land meer practisclr wenscht ingericht te zien. SCHOOL.- K\ KKKHMKUWg. I'KR TKLHfiKAAF. PARIJS, lA Dec. Volgens de XIXe Siècle is de regeering voornemens bij de kauier een wetsontwerp in te dienen, krach tens hetwelk aan de Panama-Maatschappij eenvoudig machtiging wordt verleend, haar betalingen gedurende drie maanden te schorsen. De ministerraad komt heden bijeen, ten einde de instemming der maat schappij hiermede te vernemen, liet bestuur der maatschappij 'zou gisterenavond hebben besloten, de betaling van de coupon der obligaties, die op 15 December ven alt, en de eerst vervallende coupon der aaudeelen uit te stellen. LONDEN, 14 Dec. De Standard meent te weten, dat Osman-Digna in den brief, dien hij den bevelhebber der Egyptische troe pen le Suakitn heeft gezonden, meldt, dat de troepen, door den Mahdi tegen Emin* pacha uitgezonden, geslaagd zijn in han onderneming. Emin-Pacha heeft zich wakker verdedigd, totdat ziju laatste hulpmiddelen waren uit- geput. Eindelijk sloegen zijn soldaten aan het muiten en leverden hem aan den vijand over, beneveus een blanken reiziger, dien men voor Stanley houdt. De Standard voegt er bij. dat Osman- Digna met den brief bewijzen heeft gezonden, waaruil de waarheid zijner beweringen blijkt. KAIKO, 14 Dec. De brief, door generaal Grenfell van Osman Digua ontvangen, bevat bijzonderheden over de verovering van Euiiu- Pacha's gebied door deu Mahdi en de ge vangenneming van Emin en den blanken reiziger te Lado. Bij dezen brief was iugeslotcn een af* schrift van hei schijven, door den bevel hebber der Dervischen te Lado tot den Mahdi gericht, waarin de overgave van Emiu wordt gemeld. Deze geschiedde den lOden October van dit jaar. Osman Digna's brief bevatte tevens een schrijven, hetwelk den blanken reiziger is ontnomen. Dit is blijkbaar eeu afschrift van eeu brief, door den Khedive den 2 Februari 1887 aan Emiu-Pacha geschreven en aan Stanley, tijdens zijn verblijf te Kaïro, ter hand gesteld. LONDEN, 14 Dec. Lagerhuis. De be spreking van de begrooting van marine heeft zeven weken geduurd. Lord Charles Beresford tracht aan te tooiieu, dat de Engelsche zeemacht in onvoldoenden toestand verkeert, in vergelijking met de vercenigde vloten der overige mogendheden. De minister van marine bestrijdt dit. De minister krengt in herin nering, dat de opof- feriugen, welke Engeland zich voor de vloot heeft getroost, grooter zijn dan hetgeen andere mogendheden, en vooral Frankrijk, tot dit doel hebben uitgegeven. De miuister gelooft in staat te zijn in het volgende jaar een programma voor te stellen, waarop alle hervormingen, welke geweuscht kunnen worden, zijn opgenomen. Ten slotte worden alle hoofdstukken der begrouting aaugeuomen. De heer J. W. A. Van der Mey, tkeol. doctorandus alhier, legde deze week met gunstig gevolg het proporients-examen at, ten overstaan van de Waalsche commissie daarvoor te 's Gravenhage vergaderd en werd dus tot den heiligen dienst bij die gemeente toegelaten. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN BKLSIft De vorstelijke familie heeft de welda digbeids-voorstelling bijgewoond in den Muntschouwburg te Brussel. Een schitterend publiek vulde de eerste rangen. Nauwelijks waren de koning en de ko ningin de hofloge binnengetreden, of het gekeele publiek stond op en begroette met luide toejuichiügeo het vorstelijk paar en den kroonprins en zijne doorluchtige moeder maar boveu alles klonk herhaaldelijk de kreet uitleve de koningin I Zoo ondubbel zinnig mogelijk heeft het publiek blijkbaar willen doen uitkomen, dat het revanche wilde nemen wegens de lafhartige beleediging der socialisten waaraan Hare Majesteit Zondag voor 8 dagen heeft blootgestaan. Het hof vaD appèl te Brosse) heeft zich verklaard tegen het toelaten van mile. Popeliir tot deu eed als advocaat, op grond dat de wet, in overeenstemming met de zeden, niet toestaat dat vrouwen het beroep van advocaten uitoefenen; dat haar plaats in de maatschappij haar plichten oplegt, met de uitoefening van dit beroep onvereenigbaar dat de gehuwde vrouw niets kan doeu zonder toestemming van haar man en men baar derhalve niet kan laten doen voor anderen, wat haar zelf is verboden. Het hof van cassatie te Luik heeft het hooger beroep verworpen, hetwelk inge steld was door den kapitein De Heuscb, welke tot 1000 frs. schadevergoeding aan de weduwe Thuillier en tot 200j fra. aan baar kind veroordeeld is. De Heusch had zich enkel in cassatie voorzien voor wat de schadevergoeding betrof; tegen zijne ver- oordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf is hij niet iu verzet gekomen. Men herinnert zich, dat het hof De Heuscb had vrijgesproken van de beschul diging van aansporing tot het duel en alleen die als getuige had aangenomen. Het beroep was gegrond op het vonnis; dat toch sprak hun vrij van aansporing tot het tweegevecht, hijgevolg had hij ook geene verplichting jegens vrouw en kind van den verslagene. De advocaai-generaal Melot hield echter juist het tegenovergestelde staande, en nam het zelfde vonnis tot basis, dat in een zijner overwegingen zegt, dat De Heusch groot ongelijk had van niet alle moeite aan te wenden om het tweegevecht te verhinderen. Iu het Centrum, zoo meldt men uit La Louvière, hebben de werklieden van de Fransch-Belgische Maatschappij Woeusdag den arbeid gestaakt, wegens grieven tegen den nieuwen directeur, die eeu nieuw regle ment had iugevoerd. Daar hunne klachten hierover geen gehoor vonden, hebben zij de fabrieken verlaten.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2