p u N'IKI WS- EN ADVERT NTIEBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !)c/. e ('(Mir a tit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B 0 n IB F !S E fJ T: Vrijdag 14 December 1888, Nu. 295. I0i« JuarxanK. ADVERTENTIE!: Uitgevers: Gebroeders Muró. S tvi tl s- B er i c li ten. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. I Vooi Leidenper ."i maandenf 1.25. Franco dour liel geiieele rijk, per maanden l.OO. 5'rijs per Summer 10 font. Van 16 repels0.90. Kike repel nieer0.15. ijroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanhiedinpena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: SelieepmiikertsteeK 6. Aan de Kenhoiineerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het ZittingNVersIng van Donderdag 20 November 1888. Aan de geahoiineerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de hom. 245 240 der Ingekomen Stukken ver zonden. liUKGKMEESTKH en VVETIIOUDEKS van LEIDEN, Gezien art. O der Verordening van den llen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Krengen Ier algemeene kennis dal lot hel doen liiMelirijven van nieuwe leer lingen voor de opeol.are xcliolen voor voorbereidend en voor meer uiige- breid lager onderwijs, gelegenheid ral gegeven worden voor dia voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aau de Uoommarkl der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pielerskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in bel school gebouw aan de Breeslraal; en wel van den 3den lol en met den lóen Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hatfnegen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hill ft wee lol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing lil de Leut sekt' Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTEIl, lliirgcmeesler. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 1 December 1888. LEIDEN, 13 December. Tegen een Stal jongens wordt door de politie alhier proces verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van zinken afvoerpijp. Een soortgelijke bak is nog niet herkend, waarom de eigenaar daarvan wordt opgeroepen, ten einde dit voorwerp te zien en dienaangaande inlichtingen te versclialfen. Op de vierde bijeenkomst van de com missie voor de volksbiieenkomsleii Irad gisteravond voor eene volle zaal op de hrer F. Fijn van Draal. Publiek eu spreker maakten bier voor 't eerst met elkaar kennis en we meeneu te mogen verklaren dat die kennismaking van beide zijden goed bevalleB is. De heer Fiju van Draat vond een rustig publiek, verlangend te booren naar wat hij van Klaas den brugwachter en van Philemon te verhaleu had, een dankbaar publiek zooals telkenmale eu na elke afdeeling bleek het publiek vond in den beer Fijn vau Draat een spreker wieu 't ernst is zijne hoor ders degelijk en onderhoudend bezig te houden, inet eene uitmuuteud geaccentueerde uitspraak, en met veel voordracht. De (iguur van Klaas, deu mottigeu, een- oogigen oud-mililaii werd door de schilde ring vau den spreker eene syuipatieke figuur en het applaus na atloop van dit verhaal bewees den spreker dat bij de juiste snaar had weten aan te slaan. De heer Fiju vau Draal mag zeer zeker geacht worden te zipi getreden in den rij van goede sprekers voor de volksbijeenkomsten. Door ons werd heden ontvangen het jaarlijksch verslag der vircenigiug tot onder steuning vau behoeftige kraamvrouwen, alhier. Daaruit blijkt dat dc veri nniging in bloeien- den staat verkeert eu zich in een steeds toenemend aantal leden mag verheugen, tiet ledental bedroeg in liet lsle halfjaar 138 eu in het 2de 128, terwijl het aantal donateurs 23 en dat der buitengewone leden niet minder dan 204 bedroeg. De vereenigiiig ontving ook dit jaar van eeu geachte Leidsche firma cell belangrijk geschenk, bestaande in 12 halve flesscben wijn. Ken andere firma verklaarde zich bereid, de vereeniging haren steun le ver- leenen in voorkomende gevallen. Ook van dit vriendelijk aanbo I werd gebruik gemaakt. Aan beide firma's wordt in het verslag de dank der vereeniging gebracht. Ondersteuuing werd verstrekt aan niet minder dau 495 vrouwen, dus ongeveer aan 100 meer dan iu het vorige jaar. Buitengewone oudersteuning werd verleend aan 13 vrouwen. O. a. werden uitgegeven f913 eieren, 4352 liter melk, 1425 porties vleesch, 971 porties soep, 1992 bestellen en 1418 halve 11. G. rookvleesch. Als bizondere ondersteuning werd ook turf, cognac eu wijn uitgegeven. In plaats van den heer Heynsios, arts, trad als adviscerend lid op de heer Melzlar, ailsislent der verloskundige afdeeling. De verstrekte levensmiddelen zijn herhaaldelijk onderzocht en van uitmuntende hoedanig heid bevonden. Iu de algemeene vergade ring van 9 November 1888 werden tot bestuurslrdeu voor het volgend jaar gekozen de hoeren Van Lissa, voorzitter, Doorman, secretaris, Maas, penningmeester, Wilschut en Ekker. Aan contributie werd ontvangen f1611; aan buitengewone ondersteuning werd uit gegeven f 17.83, aan gewone ondersteuning f 1180.11. Aan batig saldo werd behaald f 368.07. Het reservefonds is groot f 377.69, beueveus f 8000 Ned. schuld 3} °/0 pro memorie. Ook te dezer slede maken zich inwo ners gereed om naar de Argenlijusche repu bliek (Zuid-Amerika) te vertrekkeu om daar een uieuweii werkkring te gaan zoeken. Naar we vernemen hebben zien eenige daar heen vertrekkeuden belast met de vertegen woordiging van eeuige Leidsche firma's in de republiek. De stroom van landverhuizers naai genoemde streek moet zdd groot z,. n dat reeds lot diep iu 't voorjaar alle plaatseu op de bestaande scheepsgelegenheden bespro ken zijn. OEFIC1EELE KKHIC'HTEV. De heer F. G. G. Seip, benoemd tot onbezoldigd consul te Hongkong, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De heer E. Gandolphe, benoemd tot onbezoldigd cousul te Tunis, is in die hoe danigheid door de regeering van den Bey erkend. De heer W". Percival, benoemd lot onbezoldigd cousul Ic St. John (Antigua), is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Door de arr.-rechtbank le Haarlem ia. ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Zaandam, opgemaakt de navol gende alphabelisclie lijst van aanbeveling: mr. J. Boldingh Gz., kantonrechter le Bols- ward; mr. P. Dwars, griflier bij het kanton gerecht te Zaandam; en mr. 1'. Van Brcde- hoff de Vicq van Oosthuizen, griffier bij het kantongerecht te Purmerend. Door den minister van koloniën is de heer F. 11. Van Kooten, civiel-ingenieur, gesteld ter beschikking van den gouverneur- geueraal van Ned. Iudië om te worden be noemd tot opzichter 3e kl. bij den waterstaat en de burgerlijke opeubare werken daar te lande. In de gisterenavond gebonden zitting van de tweede kamer is de begrooling voor het departement van justitie zonder stemming aangenomen en de algemeeue beraadslaging over het departement van binnenlandsche zaken aangevangen. Heden half twee uren voortzetting. Blijkens de memorie van antwoord in zake de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen, die dezer dagen de kamer bereikte, zal het Centraal-Stalion te Amsterdam in deu loop van het volgend jaar in gebruik worden gesteld. Ter waarschuwing deelt men aan het p. Z-ll en 's Gr. mede, dat aan de be ruchte kwartjesvinder» herinnert: Dinsdagmiddag werd een winkelier te 's Hage die zich huiswaarts begaf, op de Grootemarkt aangeaproken door een welge kleed persoon, die zeide koopman in antieke meubeieu te Botterdam te zijn en hem tegen zeer voordeelige voorwaarden een agentschap aanbood. Hij had geene adreskaart bij zich maar verzocht dat de winkelier hem zou vergezellen naar een bierhui» in hel Groc- uendalstraatje, waar hij het adres zou schrij ven. De ander voldeed aan het verzoek doch bemerkte, ter plaatse gekomen, al spoedig dat hij zich iu verdacht gezelschap bevond, daar in het bierhuis eeuige bezoe kers voor grof geld aan het kaartspelen waren, terwijl de voorgewende koopman hem trachtte te verlokken om mee te doen. Na eeu rijksdaalder verloren te hebben, FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, v an w. w. s. 144). Lange jaren zijn er reeds voorbijgegaan en nog is er niets ontdekt, en toch geloof ikdat er een mensch is die er meer van weet dan anderen; een, die spreken kou als hij slechts wilde, maar die 't nooit zal doen; een, die mij uit mijn gevangenis be vrijden kon; en dat is Gerald F'ortes." ,Gij geeft mij 't zelfde antwoord als kolonel Dufart en bijna met dezelfde woor den. Gelooft ge, dat Fortes mijne moeder vermoord heeft?" (Mijn kind, ik heb daarover zoolang nagedacht, dat 'teen wonder kan genoemd worden, dat ik er niet waanzinnig vau ben. Ik bescholdig Fortes niet van moord op nwe moeder, maar ik geloof, en dat denkt Dufart ook, dat F'ortes den sleutel van 't geheim beeft, en dien reeds bezat, toen hij mij aan 't onderzoek eu den dood prijsgaf. en mij al mijne bezittingen ontnam, toen de deuren van dit graf zich voor altijd achter mij sloten." „Als dat naar is, is bij geen mensch, maar een duivelriep Ellen. In diepe gedachte verzonkenzwegen beiden een oogenbliktoen begon Philip Harmon weer op droevigen toon: „Ik wenschtelieve kind, dat gij u dadelijk weer onder bescherming van kolonel Dufart steldet. 't Is geen wonder, dat hij een poosje boos op u geweest is. Ik zie 't duidelijk in; gij hebt een warm hart, maar zijt ook wel wat onbedachtzaam. Keer naar hem terug, gij hebt geen ander le huis en geeu anderen vriend." ,Ik smeek u, laat mij nog zoolang in Gerald Fortes' huis blijven tot ik nog ééns met hem gesproken heb. Ik beu zeker, dat Moultrie hem mijne geschiedenis zal verteld hebben. Na zijn terugkeer beloof ik u, naar den kolonel le zullen gaan." (Waarom wilt gij dezen man nog spreken? Wat wilt gij doen?" (Ik wil hem 't vermogen terug vragen, dat hij n voor negeulien jaar ontnomen heeft en tegelijkertijd hem afvragen, wat hem omtrent den moord van mijne moeder bekend is." ,0, wees voorzichtig kindliefzijne liefde tot u zal in haal verkeeren als hij verneemt, dat gij mijne dochter zijt." (Ik beu niet bevreesd voor Gerald Fortes; integendeel, ik daag hem uil," autwourdde het meisje met fonkelende oogenen toen zich op de knieën wer pend, sloeg zij haar arm oin de gebogen gestalte en zeide op den toon van 't tee- derste medelijden: pMijn lieve, arme, ongelukkige vader. Ik zweer u, dat ik mijn geheele leven aan u lal wijden en niet zal rusten voor dat ik u bevrijd en uw naam van elke smadelijke verileuking gezuiverd heb." (O, mijn kind, stel u zulke hersen schimmen niet voor," antwoordde Harmon, haar liefdevol een kus op 't hoofd druk kende. (Ik heb leeds lang alle hoop op gegeven. Ik bid God slechts om éen ding, dat Hij u van dezen man bevrijde. Gij kunt noch achter zijn geheim komen, noch hem den rijkdom ontnemen, dien hij geroofd heeft." Daar sloeg een klok eu Harmon schrikte op 't geluid. Zwaar ademhalende, zeide hij: (Nu moet gij heengaan, kindlief, mijn vrije tijd is voorbij. Laat u niet binden door eene al te rasse gelofte en maak uw leven niet ongelukkig door nutte- looze pogingen om mij te helpen. Neen, neen, uw jong leven was tot nu toe reedt somber genoeg. Ik hoop en vertrouw, dat Dufart'a scherpzinnigheid u den rechten weg zal wijzen. Gehoorzaam hem in alles. Als gij daartoe behoefte gevoelt, spreek dan nog eenmaal met Gerald Fortes eu zeg hemdal de dag van vergelding tusschen hem en mij ongetwijfeld komen tal. God zegene en bescherme umijn lievelingen uu moet ge mij verlaten." ,lk mag u toch wel dikwijls komen bezoeken?" zei Ellen, hem in tranen om helzende. (Neen, neen," antwoordde de gevangene hoofdschuddend, 't Doet mij te zeer aan, u op deze plaats te zien. Waar zijn de vrienden die met n meegekomen zijn?" (Zij wachten hier naast, 't zijn dezelfde goede inenschen die mij in Ulackhaveu op genomen hebben. Behalve kolonel Dufart zijn 't de eenige menichen op wie ik rekenen kan." Haar teeder omhelzende, geleidde Har mon zijpe dochter naar de deur en zeide ,'t Is nu negentien jaar geleden dat ik Dufart gezien heb." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1