Ileller'sclie Speeldoozen. zak voor de verleiding bezweken was en zich het geld had toegeeigend. Hij had het aan zijne vroegere kostvrou in bewaring gegeven, en voornemens was zich le Amsterdam te vestigen. Substituut-officier van justitie inr. Ort bracht hulde aan het beleid en den bekwa men spoed, waarmede de hiervoren gemelde inspecteur van politie dader en geld had weten op te sporen. Daarna besprak ZijnEdelAchtbare de ten laste gelegde feilen en betoogde dat die onder artikel 373 Wetboek van Strafrecht vielen, op grond waarvan hij eene straf van 3 jaar vorderde. Mr. Kappeync van de Coppello Jr. gaf toe dat hel wettig en overtuigend bewijs van de feiten va*t stond, maar bestreed de qua- liücatie. Het vervoerde en ontstolen g»hl behoorde toch niet aan den geadresseerde, maar de p istaduiinistratie had Iu t pcsivcr voer uret de overbrenging van het voorden brievengaarder te Sassenheim bestermie geld Le!ast. Wat deze laatste met die/.elfde gebi st ukken zou doen was zijne zaak. Hij kon er ook voor iemand ten bank biljet mede wisselen, als deze maar zorgde dat de geadresseerde het bedrag 't welk hij van de post-administratie te vorderen had, ontving. Iets anders zou het gewiest zijn, wanneer beklaagde hel geld uit een aangc- leekende blief had oulvreemd; dan zou hij zich het geld van den geadresseerde hebben toegeëigend. Beklaagde had zich derhalve niet aan overtreding van artikel 373, maar volgens artikel 321 aan verduistering" schuldig gemaakt, en voor dit feit beval pleiter beklaagde in de clementie der recht bank aan. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. Onder den indruk van het schandaal Zondag in Maison Slroucken te Amsterdam, droeg het optreden van pastoor Brouwers gisterenavond in Oefening kweekt kennis te VGravenhagc een bijzonder karakter. De beer Brouwers las voor dezen kring het telegram voor aan Z. M. don koning, in welke lectuur hij gisteren door de rumoer- makers verhinderd was, en zette kortelijk het doel van de eergisteren verstoorde vergudering uiteen, met den wensch dat ook Nederland zich moge voegen bij de bestrijding van de slavernij in Afrika. Do beer A. Hoogenraad, secretaris van de N. en Z. 11 reddingmaatschappij, te Sche- veuingeu, ontving gisteren, in antwoord op zijue telegrammen en schrijven aan de reederij van de Melati te Rotterdam, omtrent liet ongeval schipper Pronk overkomen, nadere tijding van den kapitein P. Van den Bos, waarin, onder meer, over deze treurige zaak wordt gezegd, dat Pronk, nadat hij op 1 December aan boord der Melati was gezet, bijzonder zwaarmoedig was en zelfs in het salon zat te huilen. Waarom begreep nie mand. De man, hij moest dit zelf erkennen werd met weldaden overladen, 's Zondags 2 Dec 's atonds 8 u 25, werd hij vermist. Eerst werd gedacht dat hij een weinig was gaan slapen, doch daar hij nergens aan boord gevonden werd, kwam men op het ver moeden, dat bij over boord gevallen was. l)it vermoeden werd versterkt door het missen van eene afgesneden reddingboei, waaruit men opmaakte dat hij moedwillig overboord gesprongen is. Wat hem daartoe gedreven beeft, verklaart kapitein Bos niet te begrijpen. Als eene merkwaardigheid verdient vermelding, dat in de Alblasserwaard ver scheiden boeren, uitgelokt door het heerlijke najaarsweder, het vee, dat reeds naar de stallen was gebracht, weder in de weide hebben gedaan. Namens den beer officier van justitie te Haarlem is een gestreng onderzoek inge steld naar de algeuieene beweging der land verhuizing naar de Argentijnsche republiek le Halfweg en omstreken, met 't doel te onderzoeken of hierachter soms bednegelijke handelwijzen schuilen. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) In Den Haag maakt het bij de auto riteiten een punt van overweging uit, alle koffiehuizen te halféën na middernacht te doeu sluiten. De beide hoofdcommissarissen van politie le Amsterdam zijn benoemd tot ridder der Pruisische Kroonorde. Omtrent den mislukte aanslag te Am sterdam deelt het Ilbl. mede: In de Zoutsteeg 4 woont de geweermaker C. A. Wüiinenberg. Maandagavond vervoegde zich een jongraensch bij hem om een pnar kilo ordinair buskruit. Wünnenberg had niet van dit soort in huis, waarop de kooper zich een kilo van betere soort aanschafte. Hij zeide den volgenden dag naar Argentinië te vertrekken. De geweermaker vulde daarop Dinsdag zijn voorraad aan, door bij den heer Do m» M fit f> tflèê <C3 tmm at-c naghy aan Jen Nieuwendijk 5 kilo ordinair buskruit te laten halen. Vermoedende dat deze liet gevraagde niet zou verhopen, wanneer hij wi>t dat het voor een concur rent was beklemd, werd de boodschap op gedragen aan het dienstmeisje van den lo gemenlhouder Heiue.mcijcr aan liet Damrak, dat niet mocht zeggen van wien zij kwam. En het meisje hield woord, want zij ver klapte 't niet. Zij is de per>oou wiei signalement is opgegeven, en stond dus niet in dienst van den snooden sluipmoor- denaar. Bij den heer Wünnenberg kwamen Dins dagavond tegen 6 uur twee jongelui drie kilo ordinair buskruit koopen. Een dezer bad, volgens verklaring van de dochters tan den heer Wünnenberg, drie kistjes bij zich met een louw Saamgebuuden. De jongelui waren elk naar gissing 20 jaar oud. De grootste bleek van gelaats kleur, droeg een pet en was gekleed ;u donkere jas; de khineie droeg een lage fantaisiehoed en donkerkleurige korte jas. Het onderzoek in de zaak is opgedra gen aan tien rtcht. r van instructie mr. Imhoff. Volgens het Handelsblad werd ook bij den burgemeester van Amsterdam op den- zelfden avond een dergelijk kisije bezorgd. Door enkele, particulieren te Amster dam is aan het hoofd der politie aldaar eene sou» van f 2000 aangeboden, uit te b.talen aan dengene die aanwijzingen doen kan, waardoor men den bedrijver van den bekenden suooden aanslag, op St. Nicolaas- avoud gepleegd, op het spoor kan komen en ontdekken. W aarschijnlijk zal dit aanbod worden aangenomen. Het Handelsblad meldt, dat de soci aal-democraten ook in de vergudering van de Amsterdamsche afdeeling van bet werk liedenverbond, Zaterdagavond in den Wer kenden stand gehouden, waar de heer B. H. Heldt zijne denkbeelden uiteenzette omtrent be lastinghervormingen, den redenaar het spreken onmogelijk poogden te maken. Slechts met groote moeite kon de voorzitter, de heer Noiling, de orde bandhaven, welke telkens door interrupties, hinderlijke geluiden, of gefluit werd gestoord. Vroeg de voorzitter ordelijk te wezen, dan volgde op die vraag gewoonlijk een zoodanig en zoo lang aan geheven applaudissement, dut men dadelijk begreep, dal die toejuiching slechts eeue andere soort van rustverstoring was. De heer Heldt bleef kalm en scheen zich aan de houding dezer toehoorders niet te storen, en het is wellicht slechts aan zijne kalmte te danken, dat Zaterdagavond niet dergelijke tooneclen voorkwamen als in het Maison Strouckeu. Een venter van Recht voor Allen te Amsterdam werd Zaterdag op den Nieuw en- dijk door het publiek bemoeielijkt en mis handeld en voor eigen veiligheid naar het politiebureau gebracht. Toen hij later was heengezonden werd hij wederom naar het bureau gebracht, omdat hij in de Oude Brugsteeg eeu volksoploop verwekte. Door een Wieringer schipper is op den Zuidwal het lijk gevonden van den marine-matroos W'ikn an, die de vorige maand bij bet omslaan van een vlet van Zr. Ma. artillerie-instruclieschip Het Loo te water geraakte. De lijken van alle bij dal ongeval omgekomenen zijn thans aangebracht. Te Utrecht heeft Vrijdag in het ge bouw vat» het hoog militair gerechtshof, ouder voorzitterschap van den advocaat fiscaaf voor 's konings zee- en landmacht, mr. P. Verloren van Themaat, de eerste vergadering plaats gehad van de commissie voor het onderzoek van het wetsontwerp van een nieuw militair wetboek van stiaf- recht en daartoe betrekkelijke wetsontwer pen van den hoogleeraar mr. II. Van der Hoeven. De functiën van secretaris zullen worden waargenomen door den officier van administratie le kl. P. F. Van Wage en den kapitein der infanterie G. J. VV. Koo lemans Beijnen. Van zijne familie moet men het rnnar hebben zegt men wel eeus en waarlijk niet altijd zonder reden. Ook te Middelburg heeft een braaf echt paar, een familielid weldoende, daarvoor een treurig loon ontvangen. Een arbeidersgezin, dat zich lang niet in weelde baadt, nam uit medelijden een 38 jarigen neef met geen smetteloos verleden in zijn midden op, verschafte hem spijs en drank en hielp hem zooveel mogelijk oui He.» kost te verdienen. Hij genoot het volste vertrouwen, zoo zdfs, dat de zoon des huizes neef, die er eens kranig wilde uitzien, zijn gouden bemdsknoopeu in gebruik afstoud. Neef sierde zich er mee en haastte zich om ze te verkoopen. Hiermede nog niet tevreden, stal hij, terwijl de familie uit werken was, uit een ongesloten kabinet een paar gouden strikken, eeu gillen halsketting met .-sk nm gouden slot en een bijbel met zilveren beslag, dat alles den weg der gouden knoopeu opging. Der politie, met de feilen in kennis ge steld, gelukte het den ondankbaren kerel, die hel gastvrije dak natuurlijk niet weder zociit, op le sporen en in hechteuis te nemen. Ook de ontvreemde voorwerpen zijn door haar opgespoord. (Midd. Cl.) Zondagavond is trein n° 566 tusschen Bokstel en 's Hertogenbosch aan een groot gevaar ontsnapt, daar men in de nabijheid van Vucht, bij een overweg, die van uit een naburigen wachtpost bediend wordt eene kei van 12 KG. op do rails had gelegd. Gelukkig ontspoorde de trein niet. Naar den dader wordt onderzoek gedaan. Toe vallig had dit feit weder op ongeveer dezelfde hoogte plaats, waar in deu loop van dit jaar op een trein geschoten werd. Te Kaamsdonkveer is Zaterdag, bij het werk aan den Maasmond, een machinist ge dood, op een locomotief, die voorzien was van eeue nieuwe bekapping, ten einde hel be dienend personeel tegen regen te beveiligen. Toen met deze machine onder de zooge naam de ijzeren uinnneu werd doorgereden, bleek dit juist te kunnen, doch toen het na deu aanvang der werkzaamheden moest her haald worden, zakte de ijzeren man door een of ander toeval, zoodat de overkapping haperde en de machinist deze tegen de borst kreeg, tengevolge waarvan hij onmiddellijk een lijk was. it i i i, a n k Muziek verhoogt elke vreugde, verzacht elk leed. Wat 's meiischeu hart in bewe ging brengt «preekt bit uit in tonen. Zij is voor ons eeue troosteres, eene opwekster dtr schoonste herinneringen. Maar niet iedereen, die gevoel en hart voor haar heeft, kan haar beoefenen tot genot van zichzelven en van andereu. Nu heeft de zoo onver moeibare en zegenrijk werkzame uienschelijke uitvindingsgeest ook op dat gebied er voor gezorgd dat zells den onkundige volop ge legenheid gegeven wordt zich in de schep pingen onzer musici te vermeien. Dooi de vervaardiging der lleller'sclie speeldoozen is liet middel gevonden de mu ziek door de geheele wereld, tot de verst verwijderde deelen, te brengen, opdat zij daar met hare toovcrachtige uitwerkselen de vreugde des gelukkigen verhooge, den ouge lukkigen troost en verlichting schenke. Deze speeldoozen norden door bovenge noemde firma in zoo groote verscheidenheid vervaardigd, dat zij alle verbeelding te boven gaat. Zij maken het sieraad uit van elke woning, zelfs de weelderigst gemeubelde. In hotels, restauraties, banketbakkerssalons vervangen lij eeu geheel orkest, eu toonen een sterk aantrekkingsmiddel voor bet publiek te zijn. Voor dengene, dien zijn beroep aan ver afgelegen plaatsen bindt, zijn zij eeu onuitputtelijke bron van genot, voor hen, die in den vreemde arbeiden, zijn de melo- diëu, welke deze speeldoozen ook daarheen overbrengen, hartroerende groeten van deu geboortegrond. De repertoires, ook van de kleinste doozen zijn in de fijnste verhoudingen samengesteld en de nieuwste en meeste gewenschte schep pingen op het gebied van opera-, operetteu en dansmuziek, van liederen en koraalgezang zijn daarbij steeds in de eerste plaats in het oog gehouden. In deze voortreffelijkheden ligt voorzeker de grond dat de fabrikant dezer welluidende vreugdebrengers en zorg- vrrdrijvers de leverancier aan bijna alle Enropeesche hoveo is, dat zijne voortbreng selen op alle belangrijke prijzen uitblonken, en dat hij jaat in jaar uit honderde brieven van waardeeting ontvangt. De Heller'sche speeldoozen zijn voorwerpen, die eene der edelste behoeften der meiischeu bevredigen, eu zijn daarom bet meest passende geschenk bij alle gelegenheden, maar voornamelijk bij 't Kerstfeest, of bij verjaar- en naamdagen. Door het groote aantal meludien, welke deze speeldoozen bevatten en door bare smaakvolle bewerking, zijn zij zoowel ais geschenken in den familiekring, van een bruidegom auu zijne bruid, enz. aan te be velen; zoo ook wanneer gezelschappen ver dienstelijke maniieu door hel aanbieden vau ren ecregeschenk hunne liefde en hoogachting betuigen willen; lederen godsdieostleeraar, lederen onderw ijzer eu iedereu zieke zal zulk een geBcbenk een voorwerp zijn van voort durende vreugde. Vertrouwbare personen worden ook afbe- talingeu in termijnen toegestaan, eu moet men vooral in het oog houden dat, zelfs bij de kleinste orders, recblstreeksche bestelling up Bern, aanbevoicu wordt, dewijl slechts in Nizza en Interlaken magazijnen der fabriek bestaan. üeillustreerde prijscouranten worden ieder een op verzoek gratis cn franco toegezonden, en is de fabriek door het dalen van de prij zen der ruwe grondstoffen in staat bij elke bestelling op de in de prijscouranten aan gegeven prijzen 20 pCt. rabat toe te staan l»EI» TE I.K (ill .4 A F. WASHINGTON, ll Dec. Senator Frije heeft bij deu Senaat een voorstel ingediend, waarbij de commissie voor de buileulandsche aangelegenheden wordt uitgenoo ltgd een on derzoek in te stellen naar den staat van zaken op de Samoa-eilanden, voor zoover betreft het recht van Amerika om te ver langen, dat de onzijdigheid dier eilanden door de Duitschen een beleediging zou we zen voor de Vereenigde Staten, welke door dezen staat niet kan worden geduld. BERLIJN, li Dec. [Pari tel. li.) In de heden gehouden vergadering der be- gmotiugscommissie deed graaf Herbert Von Bismarck nadere in dedeelingeii betreffende de plannen der regeering in Oost Afrika. Vooral sprak de minister uitvoerig over de betrrkkiugcu der Duitsche regeertug, nat de onderdrukking van den slavenhandel betreft, lot de andere staten, en iu het bijzonder tot Frankrijk. De minister ver langde echter uitdrukkelijk, dat de leden der commissie liet stipste stilzwijgen zouden bewaren over hetgeen hij bun mededeelde. Men gelooft hier, dat de regeering nog geen vaat plan betreffende dit gedeelte barer koloniale staatkunde beeft ontworpen, maar dat zij vertrouwt, dat de rijksdag voorstellen in dezen geest zal doen en daardoor de verantwoordelijkheid dezer staatkunde op zich zal nemen. Vermoe delijk zal dit blijken bij de bebaudeling van het voorstel van Windhorst tot bestrijding van den slavenhandel, dat a. s Vrijdag iu den rijksdag aan de orde komt. St. PETERSBURG, 11 Dec. Dc cbef vau den generaleu staf bij het ministerie van marine, vice-admiraa! Tchikhatchew, is tot minister van marine benoemd. In zijn plaats is de vice-admiraal Kretner be noemd tot cbef van den generaleu staf. LON DEN, 11 Dec. Lagerhuis. Nadat de b sprekingen over het hoofdstuk der begrooting betreffende de politie in Ierland zes uren hadden geduurd, beeft de minister Balfour sluiting der discussie gevraagd, welke met 166 tegen 90 stemmen werd toegestaan. De Parneilistcn protesteerden tegen dit besluit. Teu slotte werd het hoofdstuk met 182 tegen 110 stemmen aangenomen. LEIDEX, 11 December. Onder het gereed maken van dit nummer voor de pers werden iu de richting van Voorschoten vlammen gezien die aan een vrij ernstigen brand iu die buurt doen denken. Te half zeven was van hier uit niets meer te ontdekken. De minister van binnen), zaken brengt ter algemeeue kennis, dat op 1 Februari 1889 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, Iu de zitting van heden van de tweede kamer is ingekomen het wetsontwerp op de pensioenen van burgerlijke ambtenaren we duwen en weezen en een op de heffing der kanselarijrechten en werd bopfdstuk buiten- landscbe zaken zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. De behandeling van hoofdstuk justitie ia aangevangen. Men schrijft aan het U. D. Zoodra de nieuwsbladen het bericht vermeldden, dat dr. Mezger zich niet in Wiesbaden zou ves tigen, omdat de pogingen tot het oprichten van een Sanatorium aldaar zouden zijn mislukt, heeft de heer G. Van den Heuvel Az. directeur van de Stichtsche hotelmaat schappij pogingen aangewend, om den beer Mezger te bewegen zich bier te vestigen en bem daartoe, ook uit naam vau andere stadgenooteu, niet onbelangrijke aanbiedin gen gedaan. Deze pogingen zijn echter (ongetwijfeld tot veler leedwezen), niet mogen gelukken. De hetr Vau deu Heuvel ontving gister, uit naam van dr. Mezger een brief van Dr. Griot La Cave, waarin deze bem mede deeltdat de loopende geruchten onwaar zijn en het vast is bepaald, dat dr. Mezger zich te Wiesbaden gaat vestigen, zoodat hij elke andere aanbieding moet afslaan. GEMENGDE BERICHTEN Een zonderlinge zelfmoord is verleden Maandag te Bunzac, in het Fransche depar tement Charente, gepleegd door een boeren-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2