opgedragen aan den kapt. ter zee J. F. Mercier. Met den 5den Januari a. s. worden geplaatst aan boord Zr. Ms. schroef* toom- schip Ie kl. Atjeh: de kapt. luit. ter zee \V J. F. Van Waning, als le offde luit?, ter zee le kl. N. W. Van A miners en W F. Coolliaas, die der 2e kl. J. W. Ter mij- telen, O. J. Van der Hout, C. K. Dittlinger en F. U. J. graaf Van 1 logendorp, de adel borsten le kl. J. O. Kolkmtijer, H. G. Suii", J. C. Slaui, J. 11. Zeeman, F. II. L). Schuttevaer, II. J. Boldingh, E. Van Assurn, M. 8cho«>, D. J. A. G. Van den Steen van Ommeren, A. A. Visser, L. A. Van der Stok, F. \V. J. Groene boom, J. Hofstede, K. Van Audel, J. li. Van Osselen en M. J. Reynvaan, de lc luit. der maiiniers A De Tuimiera.an, belast met liet bevel over liet in le schepen detachement mariniers, dc olGcierm van gezondheid le en 2e kl. W. Mt-yboouj en J. D. Kayser, de otlicier van administratie le kl. J. A. M Korpers iiock van der Kooy en de adjunct-admini strateur C. F. Soutemlam, terwijl met dien zelfden datum geplaatst wordt aan boord Zr. Me. wachtschip te HellevoetHuis de le luit. der mariniers W. G. Veiinekool. De minister van oorlog zal op 13 en die van waterstaat, handel en nijverheid op 15 dezer geen audiëntie verleeneii. B1MM KM LAM DiSCIlE BElilCll i LM. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroef* stoomschip le kl. Van Galen, ouder bevel van den kapt. ter zee G. J. Buyskes, den 8en dezer de reede van Falmouth verlaten, ter voortzetting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. II. M. de koningin heeft f 100 ge schonken ten behoeve van godsdienstige bijeenkomsten van Uoilandscbe zeelieden te Duinkerken. De in de Trekvliet te Leidscheudam gezonken ijzeren schuil is thans uit de vaargeul verwijderd zoodat de vaart door dn sluiztn aldaar weder voorgoed is geopend. Twee agenten van politie zagen Vrij dagnacht ten ruim 12 J ure eeu persoon op den Visschersdijk te Rotterdam de verorde ning op dc reinheid overtreden en maakten hem daarop opmerk/aam. In plaats van verder kal m henen te gaan, begon hij zich zeer onhebbelijk tegenover de agenten te gedra gen, waarom zij zijn naair. vroegenook daaraan weigerde bij te voldoen. De agenten pakten hem daarom beet om hem naar hel polilie-bureau in de üroote Fauweusteeg over tc brengen, doel» op hetzelfde oogenblik kwamen 5 andere persouen die op geringen afstand hadden gestaan, op de agenten af en ontrukten hun den arrestant. Deze liep toen weg doch werd op het Beursplein door de agenten weder gegrepen, echter moesten zij hem andermaal loslaten door de tegenwerking van de 5 anderen, die gevolgd waren. Aan het station Beurs onder het viaduct haalden zij hem echter weder in, steeds door de 5 anderen gevolgd wordende, die hen sloegeu en trokken. Bedacht op eigen levensbehoud trokken de agenten ten laatste hun hartsvan ger, waarmede zij een der belhamels een houw over den pols gaven en een ander eenige schrammen hoven het oog. Nadat de agenten assistentie gekregen hadden, konden vier der personen worden gearresteerd, terwijl er twee op den loop gingen, De aan den pols verwonde, werd vervolgens naar het stedelijk ziekenhuis aan de Van üldenbar- uevddstraat overgebracht; zijn toeetaud is bevredigend. Vrijdagavond, omstreeks 5} uur, had op de rivier de Noord, ter hoogte van den Kinderdijk, een aanvaring piaala tussclien de schroefsloombuoten Industrie, kapitein Den Duijlsen, van Dordrecht naar Rotterdam, en Dordrecht IV, kapt. J. Goverde, tenge volge waarvan laatstgenoemde boot een lek bekwam en onmiddellijk zonk. Dc bemauniog slaagde er in, zich te redden, Ben in de nabijheid zijnd vaartuig, kon nog eenige goederen van de f Dordrecht IV" overnemen. Beide booten waren met stukgoederen geladen. (/v. U.) Te Haarlem ontstond Vrijdagavond een ernstige brand in een wiukel van manufacturen iu de Brouwerstraat. l)e brand nam zoo snel in hevigheid toe, dat hel huis in korten tijd bijna geheel uit brandde. Ook liet perceel daarnaast werd zwaar beschadigd eu het vuur was soo fei, dat aan de overzijde der straat, die tien meter breed is, de verf bladderde en ruiten sprongen. De brand is ontstaan in den winkel en het snel toenemen is waarschijnlijk hiervan het gevolg dat de vrouw des huizes, die van achteren met eene brandende petro jeumlamp kwam aauloopen, liet ongeluk had W-i m HLS» «35 WfiS K3 te struikelen en haar lamp liet vallen. Zij zag zieti verplicht, om het gevaar te ont komen, aan de achterzijde van bit huis te vluchten. Te Amsterdam ligt in lading het Nederlandsche stoomschip Jason, dat door de Ned Zuid Afrikaauscbe Spoorwegmaat schappij gecharteid is voor den overvoer van materialen ten behoeve van den stoom tramweg op ilwalersraiid (Tiansvual). Het zal dezer dagen vertrekken naar Duiban (Natal), van waar de materialen per spoor naar Ladysmitl» en verder per ossen wagen naar Germistowu nagenoeg half weg Boksburg en Johannesburg zullen worden vervoerd. Te Germistown zal een stapelplaats worden opgericht, alsmede een keet van gegolfd plaatijzer met binnenbe kleeding van brikken, vojr liet leidend per soneel van den stoomtramwogbouw, sauien- g«steld uit de heeren M. K. Dc VVildt, sectie ingenieur, A. G. A. Van Kelde en A. Van Lennep, adjunct ingenieurs, en Th. G. F. Anken, opzichter. De Jasou i» vermoedelijk wil het eerste NederlaniHcbe stoomschip, dat directe koers zet naar Zuid-Afnka, in lading voor de Transvaal. Dal het de voorbodr zij voor een geregelde, directe stoomvaart daarheen, onder Nederlandsche vlag in een niet te verre toekomst. De naam van liet schip kon in dit opzicht al niet eigenaardiger zijn. [Ingenieur.) Het Ubl. bevat het volgende schandaal van gisteren le Amsterdam. In Maison Stroucken was gistereu ten gunste vau den Faus eene protestmeeting belegd vanwege de Leo-vereenigiug Fro Fetn Sede. Reeds lang vóór den tijd der opening drong eene dichte menigte voor het gebouw en slechts met de grootste moeite en dank zij der Üinke hulp van de politie, werd een deel der menigte toegelaten. Daar onder een deel der sociaal democraten, en dour hun toedoen werd de vergadering weldra op schandelijke wijze gestoord. De voorzitter, de heer Kouwenberg, deelde bij den aanvang mede, dat de bijeenkomst slechts diende om den Katholieken, die zich bij geen der Katholieke vereenigingen hebben aangesloten, gelegenheid te geven hunne stem te verheffen ten gunste van den 11. Stoel. De vereenigiug zelve had zich reeds in dien geest uitgesproken bij vroegere te Rotterdam en le Utrecht gegeven gelegenheden, zoodal thaus geene resolutie zou worden voorge steld. Hierop trad de heer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, op en stelde al dadelijk voor een telegram van hulde aan den koning te zenden. Er ontstond hierop rumoer, waarop de heer Brouwers den levenmakers op hel ongepaste hunner handelwijze wees; dat hielp evenwel niet en men belette den spreker feitelijk voort te gaan. Telkens als de spreker, waardig en kalm, de gemoederen tot bedaren trachtte te bren gen en dan weder zijn voorstel om een telegram aan den koning te zenden herbaalde, ontstond een oorverdoovend rumoer. De rustverstoorders bogonneu le hoesteu, te sisseu, te fluiten, tot groote ergernis van de vele auderen, die eene dusdanige verkor ting van de vrijheid door lieden die beweren de vrijheid voor te staan, met leede oogen aanzagen, doch zich wijselijk vun dadelijk heden onthielden. Er werd van de zijde des bestuurs op gewezeu, dat zij die niet instemden met het gesprokene liever moesten vertrekken, daar de vergadenug slechts was opengesteld voor Katholieke burgers die het programma der Leo-vereeuiging konden onderschrijven; mets hielp echter. Wel gingen o. a. Van der Stadt en auderen met veel rumoer heeu, tuaar toen de heer Brouwers zijne rede poogde te vervolgen en er op wees, dat tot nu het Nederlandsche volk den naam had verdiend eeu ordelievend volk te ziju, toen begon het rumoer van nieuws en thaus met nog geweldiger kracht, liet vermin derde ook niet, toen de heer Brouwers de vergadering sloot. De Katholieken wildeu de beeltenis van den Faus, welke de zaal versierde, iu veiligheid brengen, doch de belhamels drongen op hen aan om het beeld stuk te slaan. Hiermede niet tevreden namen zij stoelen op eu wierpen er mede naar de estrade, waar het bestuur eu de vertegenwoordigers der dagbladpers hadden plaats genomen en nog eeu groepje belang stellenden toefde. Toen verloren de aan gevallenen hun kalmte eu wierp uien elkaar over eu weer met de stoeleu, de tafels en verder gerij, wat maar voor de band stond. In eeu algemeen sauve qui p< ut redden zich bij dit gevecht velen naar alle kanten. Men hoorde woeste kreten bij de estrade en menigeen werd door de door de lucht vliegende projectielen gekwetst. Het borst beeld der koningin werd vernield, doch dal «uw O.J mn. oc*» va:i den koning werd gelukkig in veiligheid gebracht. Eindelijk gelukte het den inspec teur van politie, den heer J. K. Broekhof, die zich te midden der vechtenden wierp en zich, met onverschrokken moed, misschien tegen een twintigtal der belhamels ver weerde, een ein 1 aan het schandelijk toonvel te maken. Hij had het hard to verant woorden, doch met het plat van zijn sabel iu 't rond slagen uitdeeleude, wist hij den lumoermakers ontzag iu te boezemen, zoo dat zij uiteen stoven. De muziekzaal van Maison Stroucken was inlusschen een tooneel van verwoesting ge worden. De gebroken stoelen en tafels lagen i:i liet rond, hier en daar was een ruit gebroken eu op de plek waar de vechtpartij net hevigst was ge*eest, lagen bloedvlekken op der» vlcer. Nadat «le zaal was ontruimd, bleven nog velen builen bijeen, maar de politie zorgde dat het verkeer niet werd gestieui't. Ernstige verwondingen kwamen niet voor. Een persoon werd in hechtenis genomen. Deze schandelijke verstoring eeuer vreed zame bijeenkomst zal, naar men mag ver trouwen, tot maatregelen leiden om de burgerij voortaan in hare vrijheid van ver gaderen op afdoende wijze te beschermen. (Ubl.) De A;. li. Cl. bevalBij gelegenheid eener vergadering, door pastoor Brouwers belegd Ier zake van de protest beweging, hebben te Amsterdam ernstige wanordelijkheden plaats gehad. In de zaal waren een aantal socialisteu aanwezig, die op allerlei wijzen den spreker beletten voort te gaan. De heer Brouwers brak toen zijne rede af, eu sprak de ver gadering met waardigheid t je. in naam der vrijheid, waarop elk Nederlander te recht roem draagt, verzocht hij voor zich eu zijne medekatholieken de vrijheid om te spreken over hetgeen hun allen na aan het hart ligt. De kaart die ieder noodig heeft, om toegang te verkrijgen, drukte ten duidelijkste het doel der vergadering uilbij verzocht derhalve diegenen, die niet met dal doel instemden, de zaal te verlaten. (De socialisteu hadden eeu öOUtal welen te verkrijgen, die zonder erg door het comité waren afgegeven.) De toespraak van den beer Brouwers bad echter geen gevolg. Telkens als hij met de voorlezing van het telegram wilde voortgaan, beletten de socialisteu door geiluit eu ander tumult hem voort te gaan. Eén hunner waagde het, hel beeld van Paus Leo een slag iu het aangezicht te geven, waarop de katholieken en audere welgeziuden dat beeld tegen verdere beleedigmgeu wil eu vrijwaren. Dit gaf het sein tot eene onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp met stoelen eu talels, deelde stompen uit, drong tegen elkaar op, onder luid geschreeuw en protest, smeet de glasruiten iu, eu bet einde was, dat de op eengepakte menigte zich uitwegen zocht door de verschillende deuren. Een inspecteur van politie (volgens bevel waren er geen agenten iu de zaal gepos teerd) trad met den blanken sabel tusscheu een hoop veebtendeu voor de tribune, en scheidde hen. Toen eenige oogeublikken daarna een detachement agenten de zaal binuendrong, was zij al haast ontruimd. liet spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voortgang bad. Enkele urrestaliëu zijn gedaan. Van ernstige ongelukken is niet vernomen. In ue zaal is alles kort en kleiu geslagm. Patrouilles politie handhaven de orde op het Leidscbe Plein. Omtrent den mislukten aanslag op de heeren Jolles en Stork verneemt het Ubl. nader het volgende. Het meisje, dat Dinsdag namiddag te 3 uren bij Donaghjr op den Nieuwendijk 5 pond buskruit haalde, is naar gis 15 i 16 jaar oud. Zij is niet lang van gestalte, met eenvoudig boersch uiterlijk, blond baar, groote blauwe oogen, gekleed met eeu effen blauw bovenlijf, zwarten bovenrok eu een bout boezelaar. Zij gaf een stukje wit papier over, waarop stond: 5 pond gewoon kruit k 60 cent. «Voor wie is 't vroeg de geweermaker eenigszins verwonderd over de groote hoe veelheid tegelijk. «Dat kan ik u niet zeg gen," luidde bet antwoord, liet meisje nam de vijf zakken, waarin het kruit was verpakt, gaf f 3 en vertrok. De man, die het kistje ten huize van den heer Stork bezorgde scheen 35 k 40 jaar, blond of rossig; bij droeg eeu ronden fantasieboed en een bruin duffelscbe jas. De kruiken iu beide kistjes zijn afkom stig van den grossier iu drinkwereu Cbrispijn, die o. a. vijf depóts beeft in den Jordaan, en was gebruikt voor Pickwickpunch. Iu liet kistje bevond zich geen geschrift of gedicht, zooals elders abusievelijk ia ge meld. Daar iu bet kistje, bij mr. Jolles bezorgd, alles is gebleven zooals 'l werd verpakt, kan worden nagegaan, dat een van de stukken grauw papier in het kistje geheel gelijk soortig is aan dat van de papieren zakken, waarin het kruit werd afgeleverd, zoodat er geen twijfel is, dat het bij Donaghjr gehaalde kruit voor de voldoening van het schaude- lijke voornemen heeft gediend. Het handschrift der adressen is niet gelijk aan dat op het papiertje, hij Donaghy afgegeven. Uuime verspreiding van eene nabootsing dezer handschriften schijnt dus gewenscht. Het N. v. d. D. schrijft omtrent dit geval o. a. «Omstreeks 9 uur wtrd aan de woning van den heer Stork gescheld, en toen bij afwezigheid van de dienstbode, de deur door de 17jarige dochter van den heerS. geopend werd, gaf een onbekend ma», in een bruine jas gekleed, eeu uit ruwe planken samen- gesteld vierkant kistje over, zonder nadere boodschap, zooals dit op St. Nicolaasavond gebruikelijk is. «Toen de jonge dame met liet kistje was boven gekomen, werd dit door den heer S. en diens echtgenoute, die met hun dochter juist waren thuis gekomen, geopend. Maar nauwelijks was het schuifdeksel, waar mede het gesloten was, ten deele geopend, of er steeg een vlam naar boven en vertoonde het inwe dige één vuurgloed. De heer en mevrouw S. hadden echter de tegenwoordig heid van geest om onmiddellijk het deksel weer dicht te schuiven, waardoor de lucht werd afgesloten, de vlam gedoofd en de verdere ontploffing voorkomen „Men kan zich een denkbeeld maken van den toestand van dit gezin, toen het ontdekte aan welk gevaar men was blootge steld geweest. Vooral de tegenwoordigheid van geest van mevr S verdient bewondering, want door het haastig toeschuiven van bet deksel heeft zij een onheil voorkomen, zéé groot, dat volgens het oordeel van deskun digen bij een ontploffing niet slechts het dak van het huis zou zijn geslagen, maar ook geen lid van het gezin er het leven zou hebben afgebracht. «De boeveelheid buskruit in de kruiken was, naar wij vernamen, voldoende om, ware zij ontploft, de vertrekken, waarin de ont ploffing zou hebben plaats gehad, met al wat er iu was, zoowel personen als meubelen, te vernielen. Omtrent den dubbelen moordaanslag te Amsterdam meldt het Ubl. nog Er ziju enkele vage aanduidingen, die allicht tot de ontdekking van den dader kunnen leiden. De politie wordt in baar onderzoek der zoo geruchtmakende zaak, die in de stad de grootste belangstelling wekt, krachtig door het particulier initiatief gesteand. Zoo zijn mededeelingen gedaan omtrent verdachte handelingen van een socialistisch werkman. Men schrijft het volgende van Ter schelling. Zooals bekend is, werden de steppenhoenders, die in de Kirgisische steppen inheemsch zijn, voor bet eerst in bet jaar 1863 op de Duitsche en in enkele exem plaren ook op de Nederlandsche Noordzee- eilanden aangetroffen. Zij bleven toen echter elecbts korten tijd en werden sedert Novem ber 1864 niet meer gezien. Men vond er nergens nesten van. In het voorjaar van 1888 verschenen zij hier op de eilanden en ook op hel vasteland opnieuw, in grootere menigte. Of ze nu gebroed hebben, is nog niet met zekerheid te bepalen. Algemeen schijnen ze thans weder vertrokken te zijn, want men hoort of ziet er op de eilanden niets meer van. Ofschoon onze patrijzen fraaiere en flinkere vogels zijn, zou het toch te bejammeren zijn, als de vreemde gasten niet terugkwamen, om ook hier te lande inheemsch of geacclimatiseerd te worden. Enkele exemplaren, in volièies geplaatst, bevonden zich daar zeer op hun gemak, werden bij voedering met boekweit en wat hennepzaad spoedig vet en legden hunne schuwheid af. Ze trippelden op hurnie korte pootjes dan heel vertrouwelijk rond. (F.Q Utrecht werd Zaterdag wederom bezocht door een drietal beruchte z. g. kwartjesvinders; de politie had spoedig achterdocht, en het gelukte baar, die persouen, als heeren gekleed, op te sporen en aan u houden, voordat zij nog hunne werkzaam heden hadden kunnen aanvangen. Zij werdeo genoodzaakt de gemeeute te verlaten en zullen vooreerst wel niet terugkomen. U. V.) J PEK TELEGRAAF. TUNIS, 10 Dee. Volgens een geroeid zullen de Engelsche eu Italiaausche couinl' den Franschen resident een Dota te zenden, betreffende de verhouding der consulnim rechtspraak tot Fransche rechtspraak. PARIJS, 9 Dec. Bij de verkiezing voer een lid der kamer iu hel departement Var, is Cluserct, de gewezeu commune-generaal,

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2