ijzeren kooi, waarin een achttal leeuwen, waaronder van forsche gestalte en ui t grim mige blikken. Terwijl het orkest g\jt Réveil du Lion" doet hoorei», verschijnt Mr. Batty Sreth, stapt met de grootste kalmte de ij/.eren kooi biunen en bevindt zich dan te midden van dit gevaarlijke gezelschap, dat hij echter merkwaardig onder ziji» wil heeft. Niettemin doet zijn ijzig werken de meeste toeschouwers sidderen van angst, vooral wanneer onder hevig gebrul en met openge sperde kaken dit wild gedierte hun meester in die enge ruimte aangrimt en zelf den klauw naar hem uitslaat. Toch opent Batty See til hun muil om er zijn hoofd in te ste ken, laat hen over een banikade en door vloei- en vuurhoepels springen, en ouder het afvuren van pistoolschoten werpt hij zich achterover op een der dieren, ou» hen als t ware tot een aanval le tarten. De kooi is hecht en st«rk, dus het publiek kun voor zichzelf gerust zijn; voor den man is het een gansch niet benijdenswaardige positie, want al staan eenige knechts builen de kooi gewapend intt een langen ijzeren stang, van twee scherpe punten voorzien, toch zou zijn gevaarlijk werk de uoodlotligste gevol gen voor hem Runnen hebben. De fiere, kalme doch gestrenge blik en de forschc gestalte van Batty Seetli duiden evenwel aan, dat zijn geduchte viervoeters geen gek heid mogen beginnen en de minste onge hoorzaamheid wordt reeds met gevoelige zweep- en stokslagen gestraft. Het schouwspel is geweldig eu in hooge mate merkwaardig, zegt het N. v. d. D. Gislerennamiddag hebben 17 arbeiders aan het fort te Kwadijk hel werk gestaakt. De reden daarvan is, dat zij vroeger voor dagloon werkten en nu het werk moesten aannemen, waarbij zij, in vergelijkiug met de polderjongens, naar hunne meening te weinig konden verdienen. Zooals indertijd gemeld is, hebben burg. en weth. van Deventer bij den ge meenteraad een ontwerp van progressieve inkomstenbelasting ingediend, dat evenwel bij de commissie ad hoe op verschillende bezwaren is gestuit. Deze commissie achtte het wenschelijk, de lagere klassen tc ont lasten. Zij besloot in beginsel, in alle klas sen van Je eerste f 500 onveranderlijk één percent te heffen. Verder stelt de commissie, in afwijking van het voorstel van burg. en wreth., de volgende beginseléu oji den voorgrobd: 1. van hel belastbaar inkomen wordt in alle klassen f 500 afgetrokken. Hiervan wordt onveranderlijk één percent geheven van het overige wordt zoodanig percentage g« heven, als de behoeften der gemeente nul len vorderen; 2. de verdeeling der klassen geschiedt bij inkomen van f 20,000 en hooger, bij oene voortdurende klimming van f8000; 3. de korting voor kinderen enz; wordt toegepast in de eerste 11 klassen; zij be draagt in de eerste 6 klassen f'0in de overige 5 klassen 5'ö vao het verschuldigde bedrag. Eene Belgische maatschappij heeft voor f 30,000 20 hectaren denneu gekocht te Hol- Undscbe Veld gem. Hoogeveeu, met hel doel er mijuhout van te maken. Het kappen van het hout geeft eene groote bedrijvigheid. Vorst en hevige stormen hebbeu in de vorige maand dagen aaneen het scheep- vaartveikeer op de lloogeveensche vaart, die naar de belangrijke veeuderijeu te Nieuw- Amsterdam vaart, doen stilstaau. De afvoer van turf was dientengevolge beduidend min der dan anders in dezen lijd van bet jaar. Er werden dan ook slechts 771 geladen vaartuigen afgeschut, of 374- minder dan in November van 1887. Door de gemeentepolitie te Groningen is proces-verbaal opgemaakt tegen den sol daat H. H. van de 3e comp. 3e bat., le reg. inf., die, als figurant dienstdoende in den schouwburg, zich aldaar eene porte- monnaie, inhoudende ruim fll, heeft toe geëigend, welke toebehoorde aan eender zangers van de Duitsche opera, en door dezen achter het tooneel verlortn was. Bij zijue arrestatie was 11. nog slechts iu het bezit van f 2.64. Hij zal voor den krijgsraad terechtstaan. Vrijdagochtend worden met de mail boot van Queenboro te Viissiugen verwacht de kinderen van de heitogin-weduwe van Albany, ouder geleide van den adjudant der hertogin, Sir Robert Collins, die hen zal vergezellen naar Arolsen, waar hunne moeder reeds sedert eenige weken verblijf houdt. Te Breda heeft Donderdagavond eene koe gedurende eenige ureu vrij wat opschud ding teweeggebracht. In de Boschstraat voor een aankomend rijtuig schrikkende, ontsnapte zij haren geleider, reude iu woeste vaart door de St. Calharinastraat, bet Kasteelplein op, van daar door de K. M. Academie, liep hier deu hoogcu wal op eu stortte van dezen iu BX-» HFÜ JK HJ* t«ftf VJ ct »C den tuin van den heer J. D.waar men juist aan tatel zat. Na hier nogal schade te hebben aangericht o. a. verbrijzelde zij in haar vaart het traliehek voor eene reu met het gtheele kippenhok kouden 5 binnen gelaten personen haar niet meester worden. Na eenigen tijd rende zij uit den aan de rivier gelegen tuin het water in, zwom weder naar de Academie, reilde van hier den tuiu in van het militair hospitaal eu voorts weder langs het Academiepietu, het Valkenberg in, nu eu dan grachten overzwemmende, vervolgens naar de Bosch- straat, waar men haar, ua 3 uren, eindelijk tot staan bracht. Gelukkig liep liet zonder ongelukken af. Omtrent den mooraauslag, 11 Vrijdag nacht in de Halstraat le Breda, vermoedelijk door 2 veldartilleristen, op ceueii burger ge pleegd, vernetmt men nader, dat ile wond schijnt toegebracht te zijn met een dolk mt s, dat diep in de hersenen doorgedrongen is. Heden zijn «ie verdachten bij het lijk van deu versUgene gebracht; zij blijven echttr ontkennen. Opmerkelijk is het, dat de aan slag nabij de hoofdwacht plaats vond zonder dat altlaar tie wacht het hulpgeroep van den vermoorde hoorde, hetgeen wel bet geval was met een persoon uit de meer verwijderde Vingerhoedstraat, die daarop toesnelde, doch toen het reeds te laat was. De daders zijn toen op ucu loop gegaan. Door den heer Jozef Muonen te Venloo zal binnen kort te Brussel ecu werk uit gegeven worden, dat een geheele revolutie zal teweegbrengeu op muzikaal gebied. Vol gens bedoeld werk zijn verschillende thans gebruikelijke accoordeu in onze tegenwoor dige loonschaal onmogelijk eu behoort deze althans niet uil 7, doch uit 8 tonen te bestaan. Deze uitgave wordt gerugsteund door verschillende bekende specialiteiten op muzikaal gebied, omdat dezen daarin een groote verbetering vinden. LK.) Zaterdagnacht hebben dieven ingebro ken bij den landbouwer Nicolaas Thijssen te lugber-Gulpeu. T.die in de beneden verdieping sliep, werd wakker, en zag dat zij licht ontstoken haddenhij wapende zich met eene revolver en loste een schot, waardoor uien gelooft dat één getroffen werd, want de kogel is niet teruggevond n. Terwijl T. de andere huisgenooten wekte, namen de dieven de vlucht. Ouder Heldenheeft in deu uaclit wan Zondag op Maandag eene zware mishande ling plaats gehad. De mishaudelde, een persoon uit Meijel, is reeds bezweken. Een drietal personen zijn als de vermoe delijke daders reeds door de maréchausseé aangehouden. Omtrent het gebeurde te Helden, kan nader gemeld worden, dat de verslagene, de 25 jarige J. S., landbouwer uit Meijel, aldaar verkeering had aaugekuoopt, eu dat dit de aauleidende oorzaak moet geweest zijn van deu twist. S. werd op den weg tusschen Helden en Meijel in bewusteloozen toestand door voor bijgangers gevonden en naar Meijel gebracht, waar hij kort daarna bezweek. Van de drie te Helden aangehouden personenis één, de dienstknecht H. 11., gevankelijk naar Roer mond gebracht, de twee anderen zijn weder op vrije voeten gesteld. (N. R. Ct.) BU1TKNMNDSCHE BERICHTEN BKLKIE, Het Brusselsche hof is thans bezig met de qoaestie, of een vrouw, in casu mej. Popeün, doctores in de rechten, het recht heeft den eed als advocaat af te leggen. De procureur-generaal concludeert tot uiet-toe- latiug;de advokatcn van mej. Popclin betoogen dat aangezien vrouwen het recht hebben zich zelf te verdedigen, zij ook anderen moeten kunnen verdedigen. Men deukt dat het hof zich met die meening niet zal ver eenigen; uitspraak over 8 dagen. K G I. A U. Iu de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting heeft lord itaudulph Churchill dc nieuwe expeditie naar Soeakim afgekeurd, en voorgesteld dat het huis hij wijze vau protest zijue zitting zon verdagen. Nadat de minister van oorlog de noodza kelijkheid der expeditie had aangetoond en de verzekering had gegeven dal Engeland Egypte zou ontruimen zoodra de rust aldaar was hersteld, werd de motie vau lord Ran dolph Churchill met 231 tegen 189 stemmen verworpen. Zaterdag werd een afgevaardigde, Cuiiinghauie Graham, uit het Kngelsche lagerhuis verwijderd. Hij had verzocht, dat men een dag zou bepalen voor eene zekere motie, en toen de minister Smith ver klaarde, dat hij geen dag kon aanwijzen, sprak Graham van «dishonorable trick''. De voorzitter berispte hem hierover, Gra- «3 .«k.. TT. ham weigerde zijne woorden iu te trekken en de voorzitter gelastte hem daarop heen te gaan. f .1KH RIJ H. De Bonaparlislen hehben Zondag te Parijs een banket gehouden van 150 perso nen ter viering van den coup d'état. Er werd een brief van baron tlaussinanii voor gelezen ter verdediging daarvan. Verschil lende personen voerden het woord, verkla rende dat de Bonapartisten generaal Bou- langer alleen aanvaardden als een helper om de' republiek oinver te werpen, maar geens zins als bondgenoot. Men schat dat 5000 menschel] Zon dag te Cbampigny waren geschaard om het gêdenkteeken ter eere van de 30 Nov. en 2 Dec. 1870 gesneuvelde soldalen. De maire, tevens afgevaardigde, Fatcy en Dé- roulède hielden toespraken. Terwijl Dérou- lè Ie het woord voerde riep een der aanwe zigen «Weg met BoulangerDéroulède wendde zich om en sprak; «De plek is wel goed gekozen voor dezen kreet! Pruisische Kogels trollen hem, Boulanger, op dit slag veld, waar hij bijna sneuvelde. Wij zijn wel is waar slechts hier gekomen om over het vaderland te spreken, maar daar men in mijn bijzijn een vaderlander noemt om hem te beleedigen, zal ik hem ook noemen om hem toe te juichen. Leve Boulauger!' Deze woorden werden toegejuicht en de pk-chtighel i liep verder kalm af. Boulangers vertrek van Parijs naar Nevers had zonder incidenten plaats. Zijn getrouwen, Le flérissé, Laisant, V ergoin, Laguerre, Naquc-t eu Dillou, vergezelden hem natuurlijk. De generaal kwam te half 3 te Nevers aan, w aar hij o. a. door Rochefort werd ontvangen. Hij nain plaats iu een landauer. Men riep «Leve Boulan ger!", sommigen riepen ook «Weg met den dictator'' en floten. In het hotel de Prance, tvaar de generaal afstapte, ontving hij deputaties, maar de prefect had een openbare receptie verboden en alleen zij, die aan het feestmaal deelnamen, en de journalisten werden toegelaten. oOü gasten zaten met deu generaal aan. liet menu begon met een Hors-d'oeuvre révisionniste en bracht verder o. a. «Poissou sauce nationale, Filet de boeuf Constituante eu Salade parle mentaire" II Een in het rood gekleed meisje bood Boulanger een bouquet aan eu -ciiwjrde jrerzen ter zijner eere. Rochefort dronk bij het dessert op de republiek, die men nog steeds wachtende was, op de «fatsoenlijke republiek". Boulanger betoogde dat het thans even erg was als iu 1851. Dezelfde schandalen doen zich voor. Men moest tot 1789 lerugkecren eu het land zoo orgainseeren, dat het door fatsoenlijke uieuscheu werd geadministreerd. Het eenige middel daartoe was: herziening door een constitueerende vergadering. Te midder nacht namen de Parijzenaars de terug reis aan. Op gerechterlijk bevel zal den 19den December verkocht worden het hotel Saron in de rue de l'Université, thans toebehoo- reiule aan mevrouw Pelouze, geboren Wil son. Reeds eenmaal is het hotel ingezet geweest voor een millioenmaar er deden zich geene liefhebbers op. Thans is bet ingezet voor den prijs van 400,000 frs. Voor het hof van Douai stond terecht zekere Cortcsenue, 45 jaar oud, beschul digd van 20 diefstallen. Hij had reeds 9 vonnissen ondergaan en was tot 10 jareD dwaugarbeid veroordeeld, wegens het ont vreemden van 1.300.000 frs aan deu gene raal Schramm, maar was uit Nieuw Caledouië gevlucht. Hij is thans tot levenslangen dwaugarbeid veroordeeld. IT4LIE. Da kamer van afgevaardigden heeft uiet 232 tegen 71 stemmen bet voorstel goedgekeurd om een eukel hof vau cassatie in strafzaken op te richten. Een Alpcnbeklimmcr schrijft aan la Sentiveila Bretêiana het volgende over eene oulmoeting, welke dc koningin toen zij drie maanden geleden de bergen vau CouruiByeur beklom gehad beeft. Het was juist bij bel Paviljoen op deu berg Frely, zoo schrijft bij dal onze kouiugiu een bewijs gaf van ware Italiaansche holl'e- lijkheid aan twee ciloyeus uit het naburig Frankrijk. Toen de vorsten dc wijkplaats bet Paviljoen genaamd binnen trad, bevonden zich daar twee F'rausche heeren, twee advocaten geloof ik. Deze de scboone vrouw ziende binnen komen vergezeld vau twee heeren en ver scheidene dragers eu gidsen begrepen terstond tegenover wie zij zich bevonden eu wildeu de wijkplaats verlaten. Maar de koningin liet dit niet toe en zich glimlachend tot de beide vreemdelingen wendende zeide zij: «blijft, heeren, blijft volgens bet reebt van den eersten iubezit- neiner", en de twee Franscben moesten blijven en werden overstelpt van beleefdheden. Toen de avond gevallen was bracht meu deze gezellig in een der kamers van het Paviljoen door; doch eindelijk sloeg het klokje van gehoorzaamheid en nu werd de zaak bedenkelijker daar de fraaiste kamer voor de koningin eu hare dames gereserveerd was, moesten de heeren tien in getal iu eene kleinere kamer den nacht doorbrengen, IIODTIiSI II IJ li. De keizer en de keiz 'tin, die den dag van 's keizers 40jarig regeerings-jubilé (Zon dag 2 December) in alle stilte te zamen hadden doorgebracht op hun afgelegen kas teel Miramare, zijn (Maandag) te Weeuen teruggekomen. Eene officieele ontvangst aan het station bleef op verlangen «an den keizer achterwege; iu het paleis werden HH MM alleen door hunne kinderen begroet. De wensch des keizers, dat die voor hem merk w aardige dag niet door feesten gevierd, maar door de stichting van liefdadige instellingen vereeuwigd zou worden, is in ruime mate bevredigd. De daarvoor ingekomen giften van provinciale landdagen, gemeenten, kamers van koophandel, andere corporation en parti culieren worden gerekend te zamen meer dan 25 millioen gulden te bedragen. Behalve de gift van 6 millioen gulden van baron tlirsch komen daaronder vcor 100 000 gulden van baron Rothschild, 11 000 van markgraaf Pallavicini, 10 000 van den hertog van Cumberland. Aan vele van die giften is eene bepaalde besteraming verbonden; zoo heeft de kamer van koophandel van Beueden- Oostenrijk 100 000 guld. geschonken als een fonds tot bevordering van de ijzerrindustrie iu die provincie. De voorzitters der twee huizen vau het Oostenrijksche Parlement hebben 's keizers 40jange regeering Zaterdag jl. met toespraken tot de leden herdacht. De heer Srnolka, voorzitter van het huis vau afgevaardigden, bracht daarbij in herinnering, dat hijzelf 40 jaren geleden het voorrecht had aan het hoofd van eene deputatie uit den eersten Oustenrijkschen rijksdag den nieuwen, toen nog zeer jeugdigen keizer te gaan geluk- wenscheu. De dagbladen vau allerlei staat kundige kleur hebben Zondag artikelen gebracht, waarin zij den algemeen beminden eu geachten Monarch hulde brachten. En iu de kerken der verschillende godsdienstige gezindten is deze gedeukdag natuurlijk ook niet onopgemerkt voorbijgogaan. Maar voor het overige is nagenoeg overal aan 's keizers verlangen gevolg gegeven eu is alle uiterlijk vreugdebetoon achterwege gebleven. De conferentie voor de vaststelling van de a. s. zomerdieustregeling der spoorwegen zal 16 en 17 Januari a. s. te Weenen ge houden worden. Niet minder dan 103 spoor weg- en stoomvaartunderneiniugeu uit Duitsch- land, Oostenrijk, België, Frankrijk, Nederland, Italië, Engeland, Denemarken, Zweden en Noorwegen zijn tot deze conferentie uitge- noodigd. SER VIE. De correspondentie tusschen koning Milan, welke koningin Nathalie wil openbaar maken, omvat 53 brieven, welke een nieuw licht zullen werpen op de oneenigheid, waarop de echtscheiding volgde. De koning is ongerust door de bedreiging dier publicatie en heeft gezegd, dat hij de koningin te wel kende om haar tot zulk eene handelwijze iu staat te achten. Maar de koningin heeft Bucharest ver laten met het vaste besluit haar plan uit te voeren en alvorens naar Jaspy te vertrekken de brieven bij een bankier iu veiligheid gebracht, ua er een dubbel afschrift van le hebben geuotneu, een waarvan zij een harer vriendinnen, eene Russische dame, ter hand stelde. Deze wacht op het bevel der koningin om onmiddellijk die briefwisseling uit te geven, wat, naar men gelooft, binnen een paar weken zal plaats hebbeu. TIIKKIJK. Het geschil tusschen Turkije en Grie kenland over de spousvisscherijeu is veref fend. De Sultan heeft last gegeven dat de in beslag genomen vaartuigen teruggegeven zullen worden en de beide regeeringen zul len over eene schadevergoeding aan de eige naars tot eene schikking komen. ZANZIBAR. Het Duitsche oorlogsschip «Sophie" heeft bij Saadauiop de kust van Zanzi bar, een aantal schepen vernield, die am munitie naar de kust wilden brengen. In het gevecht, dat hierbij plaats had, sneu velden 10 Arabieren en een Duitscher. I'ER TELEGRAAF. LONDEN, 5 Dec. Het hoogerhnis heeft bet ontwerp tot aankoop van grondbezit in Ierland aaugeuoineu.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2