XIEUWS- EN A OVERT I NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iï c t, r «Ami rati l verschijnt dadelijks, behalve «p Zon- en Feestdagen. ABQWHE^EföT: Donderdag 6 December 1888, N°, 288. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. ourant Voos Leiden, per 3 maandenf 1.25. Kranen door hel geheelc rijk, per .1 maanden I.OO. Prijs per \unnner 10 IVnt. 202» inarKang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenu contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sciieepinakerssteeg 6. LEIDES', A December. Bij liet op 4 dezer te 's Gravenhage gehouden acte-exainen voor gymnastiek (mid delbaar onderwijs) is geslaagd de heer L. H. Hamerslag van Leiden. Bij liet gisteren te Utrecht gehouden examen voor apothekersbediende zijn ge slaagd de dames II. W. E. Doeff en C. W. M. Van De Pavord Stmts van Leiden. Voor zoover reeds nu te zien, is de verzending van St. Micolaaspakjes door mid del van de posterijen alhier niet drukker dan het vorige jaar. Was tevoren de weg werking der pakjes alhier bizouder geregeld, ditmaal is dit nog beter. Dezen morgen reed een groote jan-pleizier bespannen met twee paarden van het kantoor om in de groote wijken Ie bestellen. Bij het St. Nicolaasfeest voor de zieke kleinen op het academisch ziekenItuisalhier, zal hedeuavond als St. Nicolaas verschijnen de heer F. Wijdenes Spaan» en als diens zwarte knecht de heer L. F. Driessen, de eerste med. cand., de tweede cand. arts. Het St. Nicolaasfeest voor de kinde reu van onvermogenden, ingericht door de commissie voor VoKsbijeenkofllsteu aïuier, zal Vrijdagavond a. s. in de Stadsgehoorzaal plaats hebben. Gedurende de maand October werden door de Rijnlandsche stoomtramweg vervoerd 25084 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersvervoer f 8,701.58goederen en diversen f 492.57®, totaal f4,194.15'. Van af 1 Januari tot uit. October werdeu vervoerd 259,341 reizigers. De opbrengst was: rei- ziger8vervoer f 41,508.80 goedereu en diver- sen f 4,156.63', totaal f 45,665.43. Per dag kilometer f 16.63'. OFUCIIKI.k BKR1CHTKN. Door Z. M. is aan den le luit. der inf. VV. D. Hübner, gedetaclierrd^bij de land macht in West-Indië, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het ordeteeken 4e kl. van het Horst beeld van den Bevrijder, hem geschonken door den presideut der Vereenigde Stalen van Venezuela. Door Z. M. is Joseph Henry Trixeira de Mattos, te Venetië, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelin gen in den Nederlandschen adel verbeven met de praedicateu van jonkheer en jonk vrouw. Door Z. M. is, met ingang vail 1 Januari 1889, benoemd tot directeur vau dc strafgevangenis, voorloopig tevens hulp- uuis van bewaring, te Breda, B. Beyl, thans adjunct-directeur voor het opzicht over den arbetfl in de bijzondere strafgevaugenis .e Leeuwarden. Door Z. M. is aan jhr. mr. L. 11. J. M. Van Asch van Wijck, burgemeester van Veenendaal, vergunning verleend om hel huis vPrattenburg", onder Rhenen, te blijven bewonen. Door Z. M. is aan A. Den Engelse Wiemans, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag verleend oit zijne betrekking van hoofdcommies bij de algemeeue rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetoiging voor !e langdurige aau deu lande bewezen dienstel). Door het gerechtshof te Leeuwarden is, ter vervulling van eene opengevallen raadsheerplaats in dat college, opgemaakt te hierna volgeude alphaüciischr ijst Vati Sm'i- beveling: mr. E. Star Busmann, officier van justitie hij de arr.-rechtbank te Leeuwarden mr. J. Dutry van llaeften, laatstelijk raads heer in het hof van appèl te Cairo, wonende te Dordrecht; en jhr. mr. O. De Marcea van Swinderen, vice-president der arr. recht- bank te Leeuwarden. De luit. ter zee le kl. L. C. Rovers wordt met den Uden dezer geplaatst iu de maritieme directie te Amsterdam. De adelborsten le kl. jhr. H. L. Quarles van Uft'ord, P. Te Veltrup, G. Van de Pol, R. Peaux, J. H. Ketjen, C. A. Fock, J. A. Van Zadclhoif, W. H. Nolthenius, L. II. G. Krol, L. Hamming, W. F. Gay mans, L. 'l Hooft en C. A. M. Van Vliet, allen dienende aan boord Zr. Ms. schroef- sloomschip Koningin Emma der Nederlanden, worden met den 1 lden dezer op non-act. gesteld. Door deu minister van koloniën zijn de heeren J. L. Koens, F. J. Cornelisse, K Kruytf en J. P. Ilouthuysen, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned -Indië om te worden benoemd tot vice- commandeur voor het vak van scheepsbouw bij het marine etablissement te Soerabaija. BINNENLANDSCHE BERICHT EN. Blijkens een bericht van den minister vau buitcniaudsche zaken in Hawaii dd. 30 October 1888, is onder die dagteekening aan deu heer D. H. Schmüll, op zijn ver zoek, een eervol ontslag verleend als zaak gelastigde en consul-generaal van Z. M. deu koniug van Hawaii bij Zr. Ms. regcering. De voorzitter der eerste kamer, de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpennink v. (I. Oye, bood gisteren den leden van dat college een diner aau. De gemeenteraad van 's Hage beeft met -32 tegen 6 stemmen besloten de zaak der zeehaven te behandelen véér de vaart- verbetering, waarop de heer Michiels vau Verduyuen vooratelde in plaats van f 750,000 voor de haven 1 j millioen subsidie vau gemeentewege te verleenen. Aan de Paviljoenagracht te Graven- bage geraakte gisterenmiddag eene bejaarde vrouw te water. Zij werd met veel moeite door eeoige voorbijgaugers op het droge gebracht eu in eeue woning van het Heilige- Geeathofje binnengedragen, alwaar zij echter na korten tijd overleed. Kapt. Van den Bos, gezagvoerder van het Nederl. barkschip Melati, gisteren te Maaailuis van New-York aangekomen, rap porteert dat hij Zaterdag jl. 16 Eng mijlen afstand van Scheveuingen geankerd lag om de vloed af te sloppen en toen een loods eu een sleepboot van den N. R. Waterweg met signalen vroeg; later kwam de redding bout van Scheveuiugeu vau liet strand en langs boord. Een man, genaamd P., van deze reddingboot, beneerde dat bij het schip veilig den N. R. Waterweg binnen kon lood sen, waarop ik hem aannam, eu bleef hij bij mij aan boord. Tegen 's avonds 7 ure ging ik weder aau zee zeilen en bemerkte eeuaklaps dat van dien persoon niets meer te bespeuren was. Men stelde een ondersoek in, doch van hem was nieta te zien; later kwam ik lot de outdekkiug dat een tafelmes eu reddingboei van mijn schip vermist weiden en vermoed ik dat genoemde matroos P. in zee is gesprongen om den wal zwemmende te be reiken, doch daar het schip steeds te ver van de kust verwijderd was, moet hij be paald dese onbegrijpelijke daad met den dood hebbeu bekocht. Van de Schevetiiugache schoit, toebe- hoorende aan den reeder A. Jol die reeds acht wekeu reis heeft en waaromtrent men zich ongerust begon te maken, is bericht van behouden aankomst te Terschelling ont vangen. Met verlaugeu wordt thans nog nasr tijding uitgexieu van eeu drietal schuiten die eveneens geruimen tijd op reis zijn. Keeren zij terug, dan is de vloot compleet. Gisteren voer nog eene schuit van den reeder A. De Niet ter haringvangst. Voor de betrekking van commies re dacteur aan de gemeente-secretarie te Haar lem hebben zich vijf-eu-twintig sollicitanten aaugemeld. De hoogleeraar J. A. Alberdingk Thijrn heeft zijne prachtige boekerij in bruik leen afgestaan aan het rijk. Zij is nu ge plaatst iu het rijks-museum le Amsterdam, waar »ij zal slaan ouder de hoede van den heer Pb. Van der Kellcu; terwijl de beer Frederiks het samenstellen van een catalogus op zich heeft geoomeu. Iu het midden der zaal zijn onder glazen bedekking in vier kasten de nationale muu- ten neergelegd, die door den heer Job. W. Stephanik voor 't museum in bruikleen wer den afgestaan. Ook aan deze collectie is een uitvoerige catalogus met afbeeldingen toegevoegd. De bibliotheek is sedert Zaterdag ge opend. De huzaar (oppasser van een hoofd- olticier) te Amsterdam, wiens verdwijnen met een bankbiljet van f100 oulangs ge meld werd, heeft tich Zondag te Breda hij de militaire autoriteit vrijwillig aangemeld, eu is gisteren onder gewapeud geleide naar sijn garnizoen overgebracht. Het slot der voorstellingen in Carré's circus te Amsterdam is thans even belang wekkend als grootsch. Een wagen van de grootte van een spoorwegwagon wordt de manége ingereden, de sierlijk geverfde roode paneelen worden verwijderd en dan ziet men een FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN W. \V. S. 138). «Slaapt ge, Dufart?" riep zij, terwijl zij zich met krampachtige vingers vasthield aan het ledikant, om niet ineen te zinken. «Ja, hij sliep maar den slaap, waaruit niemand ontwaakt. Met het geelbleeke gelaat gericht naar de vrouw die hem vernietigd bad, lag de kolouel Dufart dood op zijn bed iu deu schemerschijn van een nacht lampje. Constance ijlde naar het vertrek in bare nabijheid, waar de Zwitsersche kame nier sliep. «Mariel sta op!" riep zij uit, «maak al de bedienden wakker. De kolonel Dofart is dood!" «Dood!" herhaalde de verschrikte ka- meuier. Goede Godmadamehoe komt dat?" „StilDenkt ge dat ik dat weel?" vroeg mevrouw Dufart. «Hij heeft jaren lang gesukkeld aan eene hartkwaal en die ziekte veroorzaakt soms een plotselingen dood. Die komt io dergelijke gevallen dikwijls zoo als no, als een dief in den nacht. Hoe het zij, mijn echtgenoot is overleden en ik ben weduwe." NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Toeu de kolonel Dufart het huis vau Gerald Fortes verlaten had, bleef de arme Ellen tijd genoeg, om de verschrikkelijke geschiedenis, die zij had aangehoord, nog eens vao het begin tot aan het einde toe na te gaan, om te peinsen over het wreede spel van het noodlotdat baar gevoerd had juist onder het dak van een man, die haar eu de haren niets dan onheil had be rokkend. Mevrouw Maitland, nog onder den in- drok van het gebeurde met hare nicht l.ilia, wilde har- eigene kamer niet ver laten en niemand daar ontvangen, vooral niet die miss Grey, die zij nu meer dan ooit haatte. Zoo had Ellen dan het gansche huis ter barer beschikking. Zij zat in het rood gouden boudoir te denkeu en nog eens te deukentotdat haar hoofd begon te gloeien en bet hart dreigde te bersten. Wat had zij nu in de eerste plaats te doen? Was het haar mogelijk, om dien ganscben dag en dien langen nacht door te brengen in werkeloosheid? Nog vier- en-twiutig uur te moeten wachten zonder zelfs eene puging aan te wenden om haren vader te zien dat mocht dat kon zij niet I ,Neeu, ik mag niet langer aarzelen," zei ze tot zich zelf. «Ik mag hier den kostbaren tijd niet in ledigheid doorbren gen alleen om te wachten tot oompje terugkeert! Ik moet iets doen io het be lang der zaak of ik word nog krankzinnig vau het denken." Ellen was geen meisje om in het leed verzouken te blijven, wanneer er gehan deld moest worden. Haar wilskracht dreef haar ook nu aan om den eenigen moge lijken weg in te slaan. Bij zich zelf dacht ze: «Oompje zal bet mij wel ver geven. Hij zal later wel inzien, dat ik niet wachten kon. Waarom zou ik bem bemoeilijken, terwijl mij nog eeu anderen weg openstaat? Wat ziet hij er oud en vervallen uitl Constance, die heks, ver moord hem nog eens." Het was het unr voor het tweede ontbijt, de bel luidde, maar ditmaal was er niet een in het huis van den rechter Fortes, die gehoor gaf aan die roepstem. Ellen begaf zich naar hare eigene kamer, waar zij zich kleedde om uit te gaan. Voor zij bet huis verlietzei ze tot eene der dienst boden: «Ik ga uit en zal niet voor van avond terugkomen. Zoo mevrouw Maitland naar mij mocht vrageu, zeg haar dan, dat ik bij eene keunis ben ontboden." Met haar sluier over 't lief gelast, stapte Ellen vastberaden naar Pemberton Square. In weinige minuten was ze, waar zij wezen wilde. Zij las met snelheid rechts eu links al de namen san de huisdeuren, tot dat haar oog gevallen was op eene koperen plaatwaarop te lezen stond «Mr. Robert Leith, Advocaat bij het Gerechtshof." Zij aarzelde, maar ook slechts voor een oogenblik. Het was nu geeu tijd, om het voor eu tegeu met meisjesachtige bezorgd heid te wegen en te wikken. Zij trad de geopende deur binnenwaar een opschrift haar deed zien, welken weg (ij had te volgen om aso het kantoor van den advocaat te komen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1