\J mm* overigens aan de daartoe bij de wet gevor derde vereischten voldoet, vergunning ver leend tot liet geven van lager onderwijs. De minister van binueuiandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht de tijdelijke betrekking van oeconooin is open gevallen; dat aan deze betrekking verbonden zijn eene jaarwedde van f300 en genot van vrije kost, inwoning, vuur en licht; dat zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, inils zij zijn ongehuwd of weduwnaar zonder bij hen inwonende kinderen en niet beneden den leeftijd van dertig jaren, zich in persoon moeten aanmelden bij den direc teur van gemelde school, aan het bureel dier inrichting op werkdagen vóór 20 Dec. e. k., tbsscheii 1 1 uren 's morgens en 2 uren 's namiddags. De minister van financiën zal op 6 en die van marine op 7 dezer g< eu audiëntie verkenen. BlNKEKLAIsDSCliE liEKiCiilE.Y De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van rijks schatkist op den In dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 26,32 1,733,816 en bij de betaal meesters 2,278,952,30* Te zaïnen f 28,600,686,12 De nieuwe postzegels van 7} ct. zullen gtbraid okerkleurig zijn, die van 22} ct. donker blauwachtig groen en die van lOOct. paarsch blauw. De minister van marine is nagenoeg hersteld, maar heeft zijne werkzaamheden aan het departement nog niet kuuneu her vatten. De eerste kamer kwam gisteravond te 8 uren bijeen in korte zitting, waarin mede- deeliug werd gedaan van de ontvangst der tot hiertoe door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de vaststelling der Indische begrooting voor 1839, die naar dc opnieuw sufimgestelde afdeeliugeu wertfen verzonden. De heer mr. O. W. StarNuman, griflier der kamer, verzocht per adres verlof om de openbare betrekking van curator van de Jieidsche hoogeschool, waartoe hij benoemd is, te mogen aannemen, waarvoor hij op grond van zijn instructie de toestemming der kamer noodig heeft. Dit adres werd in handeu gesteld van de heeren Van Akerlaken, Van Naameu van Eemnes en Verheijen. De vergadering ging daarna uileen. In de gisteren gehouden zitting van van den hoogen raad nam adv.-gen. Van Maanen conclusie iu de zaak van den Leid- schen huurder, veroordeeld wegens het afleggen van een valschen eed. liet O. M. achtte volkomen uitgemaakt, dal bekl. bekend was met het bestaan vau de huur en bet blijven doorloopen er van, en ontkende dat ten deze de eed was gesplitst. De conclusie strekte tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 7 Januari. De rechtbank te 's Gravenhage behan delde gisteren de zaak tegen een tolgaarder en een jachtopziener, die iu den avond vau 30 Sept. II. op den huize Bloeineniiaal onder Monster meenden op een otter te schieten, doch zekeren Vau V. doodelijk troffen. De subst. officier van justitie, mr. Ort, eischte voor ieder 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. A. Vailiaut, meende op verschillende gronden, dat hier geene ver- oordeel'ng kan volgen en riep ten slotte, of schoon hij 't overbodig achtte, de clementie der rechtbank iu. Men schrijft uit Deu Haag dd. 30 Nov. aan de Zw. Cl,: Het was geen on juist bericht, dat ik u toezond, dat nog in deze maand de belangrijke zaak De Roche- inont-Verstege c. s. voor de rechtbank al hier dienen zou. Maar in deze week is beslistdat een meer uitgebreid ouderzoek alsnog noodig was, zoodat uit dien hoofde de openbare behaudeling is uitgesteld. 11. K. II. de prinses Von Wied, ver toefde gisteren te 's Qravenhage en bezocht in d«n loop van den dag het buitenverblijf Groot Hazebroek, ouder Wassenaar. Het bij Scheveuingen ten anker gelegen hebbende Ned barkschip Melati kapt. Hos, van New-York naar Rotterdam, heeft weder zee gekozen. De sleepboot Wodau, van Maassluis derwaarts vertrokkeu, beeft het schip niet kunnen vinden. De gezagvoerder van het stoomschip Benabourd, vau Libau te Rotterdam aange komen, heeft het deu 3en Dec. voormiddags iu goeden staat kruisende gezien tusschen Scheveuingen en Mouster. Terwijl (zegt het Vaderlandeeu onzer correspoa lenteu Zaterdag in een der Sche- veningschc ho'els eetiige mededeelingen per telrphooii aan onz<* redactie «leed, wa* een ander onzer berichtgevers, die 5 n inuten verder aan een a idcr telephooustocMei stond, om aa'isluiting te vragen, niet alleen in staat het gehtele gepprek te hooren, maar kon hij zrlfs aan de stem de correspon deerenden herkennen. Waar blijft zoodoende de veiligheid van het telephoongdieiin Ten voorJeele van de armen der ge meenten Alphen, Oudshoorn en Aarlauderveen (Lage zijde) werd in den loop der vorige week door eenige meisjes uit die gemeenten een tooueelvoorstelling gegeven, welke iu alle opzichten welgeslaagd is te noemen. Als J gedeelte der netto opbrengst werd lieden aun de burgemeesters dier gemeenten een bedrag van ruim f30 ter hand gesteld, ten einde daarvoor, zoo mogelijk, een extra- nieuw jaarsbedeeling te doen houden. Hij gelegenheid van het feest van 17 November II. zijn te Rotterdam 30 bedden iu de bank van leening gebracht, en in de laatste kermisdagen werd voer een halve ton beleend. Maatbode Te Lekkerkerk is gisteren de weduwe C. Ntveu overleden, die eeneti leeftijd be reikte vau 102 japr. Een paar oudjes uit het Bovengast huis te Kampen, die beiden reeds 2 maai gehuwd geweest zijn, zullen dezen stap nog eens wagen. De ondertrouw is reeds geschied. Bruidegom is reeds 83 en de bruid telt bijna 70 jaren. Een noodlottig ongeval trof Zoudag- uiorgen de uog jeugdige vrouw van den lauJbouwer H. te Den Velde. Nadat zij uitgegaan w as om eeuige doeken te spoelen, vord men eenige oogenblikkeii later haar levenloos in eene sloot. Men vermoedt dat zij tengevolge van eene ilauwtc, waaraan zij wel eens leed, voorover zal zijn gevallen en verdronken. De. vorige week werd een meisje van een landbouwer te Heinkenszand, dat ge woonlijk iederen avond de koeien uit de weide naar huis haalt, op eeu afgelegen dijk een paar avonden achtervolgd door een manspersoon, die zijn aangezicht en handen had wit gemaakt. Beide kt-eren zette hij het echter op een loopen toen het meisje begon te schreeuwen en dit den tweeden avond te meer, omdat toen een arbeider in de nabijheid was, die ter hulp kou snellen. Men vermoedt dat het den man te doen is geweest om de hoofdversierselen van het meisje te stelen. Jammer genoeg geloofde men het meisje den eersten avond niet toen zij hare ontmoeting vertelde, anders had de politie den Iweedeu avond een oog iu 't zeil kunnen houden en was de man zoodoende misschien gesnapt. Vrijdagnacht had te Breda in de Hal- straat eene hevige vechtpartij plaats tusschen veld-artilleristen en burgers, waarbij een dezer laatsten ernstig gewond werd en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij sedert overleden is. Onder Spaubeek hebben oubekende dieven Zaterdagnacht, door het uitsnijden eeuer vensterruit, zich toegang weten te ver schaffen tot den winkel der wed. M. De win kel werd bijna geheel leeggeplunderd. Een ouderzoek is door de politie ingesteld. Twee offerblokken, geplaatst aan twee kapelletjes op den grooten weg onder Lot- turn (L.), ziju door onbekende dieven be stolen. BUiTEiNLAiNUSCllE HElUCUTEiN RKLMIK. De gemeenteraad van Brussel heeft gisteren inet algemeene stemmen een als spoedeischend verklaard besluit genomeu, waarbij verboden is bet door de stad trekken van benden en bet houden van optochten, waartoe de burgemeester geen vergunning beeft verleend. liet Belgische ministerieele Journal de Bruxel/ei laat zich aan bet slot van een hoofdartikel over .het nationaal jubileum in Nederland", na opgemerkt te hebben dat de feesten tengevolge van allerlei omstan digheden veel minder algemeen zijn geweest dan in 1868, volgenderwijs uit. .Tevens moet men echter co na ta toeren, dat iu het geiieele koninkrijk der Nedcrlaudeu het volk dichter dan ooit geschaard staal om den troon. Alle staats- en kerkparlijen betuigen eenstemmig, dat de band die haar samenbindt nog altijd is en steeds blijven zal het huis vau Orauje. Mogen, wanneer de tijd daar is dat llollaud liet eeuwfeest «ijucr herwonnen ouafhaukelijkheid vieren zal, alle wolken welke Neerlands toekomst thans verduisteren verdwenen zijn en de regeering der toekomstige koningin Wilhel- mina zooveel nieuwen luister bijzetten aan Holland en hel huis van Oranje al» keizerin Vlaria Theresia aan den troon der llabsburgers schonk, welke zij onder nog ongunstiger omstandigheden besteeg. Wij gelooven de gevoelens weer te geven welke ten aanzien vau ouze noordelijke naburen geheel België bezielen, wanneer wij hun gelijken voorspoed toewenscbcn als België sedert zijne zelfstan digheid genoten heeft. Het werkliedencongres te Clifktelet heeft met 35 legen 17 stemmen tot een onmiddellijke algemeene werkstaking be sloten De correspondent te La Louvière van de Indépendance rucldt, dat, volgens de verwachting aldaar, de algemeene werksta king den 6 December zal uanvangt'n en zou deze, afgaande op de opgewondenheid der werklieden, die hij ondervroeg, een buiten gewoon heftig karakter aannemen. I k& l li ii IJ K. De verjaardag van den 2 December is te Parijs kalm voorbijgegaan, ondanks het alarm dat sommigen vooraf hadden getracht te inaken van eeu nieuwen staatsgreep welke op dien dag zou worden ondernomen door het tegenwoordig kabinet. Ook de groote betooging op het graf vau Baudin heeft tot geetierlei betreurenswaardig incident aanlei ding gegeven. Nadat rond liet stadhuis de verschillende delegation, zoo van hier als uit de andere gewcenUu des lauds, hadden post gevat, voorzien vau een of ander onder- acbeidingsteeken in liet knoopsgat, trad teu ruim 1 ure door de eerepoort van het stad huis de heer Darbot, voorzitter van den gemeenteraad, naar buiten, gevolgd door den raad en voorafgegaan door de stedelijke boden. Daarachter namen plaats de sena toren (slechts 5 in getal) en afgevaardigden, allen voorzien van hunnen sjerp en som migen bovendien van roode immortellen— bonquetjes iu het knoopsgat. Achter hen sloten zich aan de verschillende deputation. Onder de groepen van werklieden zag men koppen, welke men slechts op de groote dagen van volksbeweging ziet. De studenten van Parijs waren ten getale van 1000 h 1500 iu den stoet. Tusschen de verschillende groepen in liepen de dragers der kransen, sommigen zoo groot, dat vier man noodig waren om hem vast te houden, of dat zij op eeue baar moesten vervoerd worden. De gele en roode kransen vormden de meerder heid. Het aantal personen, dat aan den optocht deelnam, wordt door sommigen op 10,000, door anderen op 20,000 geschat, waaronder natuurlijk niet is begrepen het publiek dat zich overal had geschaard. Roode vanen of banieren werden niet ver toond, maar wel weergalmden langs den weg, dien de stoet nam, herhaalde kreten van leve de republiek 1 waartusschen weer die van leve Boulaugerweg met Boulanger I weg met den Intransigcant I weg met Roche- fortOnderweg werd een strooibillet uitge reikt, onderleekend door den heer LissagarBy eu ten titel hebbende: Wat men op het graf van Baudin iou moeten zeggen. Het was eene waarschuwing tegen Boulanger en diens aanhang, die betiteld werden als ver raders jegens het Vaderland en de revolutie zoodat men dan ook Frankrijks toekomst niet aan dien .degenslikker" moest gaan vragen, daar de republiek goed levend en Jeugdelijk levensvatbaar gebleken is. Op den hoek van de rue de Rivoli en van den boulevard Sebastopol riep de menigte; weg met de dieven! weg met Wilson! leve de republiek I en zongen de werklieden, in den stoet aanwezig, de Marseillaise en de Carmagnole. Ten 3 ure bereikte de stoet ongehinderd het kerkhof, waar de voorzitter van deu Parijschen gemeenteraad eene rede voering hield tot verheerlijking van de nagedachtenis van den volksvertegenwoordiger die op zijn post werd getroffen, eu ter waar deering van hen, die zich destijds mede hebben geweerd eu uog steeds pal staan, om het Cesarisme (Boulangisine) te bestrijden. Na deze redevoering, welke zeer werd toe gejuicht, trok de stoel laugs de nagebootste grafstede. Ten half vijf was alles afgeloopen en ging ieder zijns weegs onder de kreten van leve de republiek! en bet zingen der Marseillaise. Met het oog op het banket te Nevers, waaraan generaal Boulanger Zondag heeft aangezeten, verschenen eergislerenochtend twee dagbladen aldaar in rouwraud. .Waarde medeburgers", zoo las men iu een daarvan, de Lnion RJpublicaine.heden is bet een dag der droefenis voor hel groot republikeinsch gezin. Laat de huurlingen der Bonaparte's feestvieren onze vlaggen moeten met floers worden omwikkeld waar zij voorbijkomen. Indien er onder deze lieden nog zijn die niet alle schaamte hebben uit geschud zullen zij niet tot het einde toe doorgaan." Voorts was overal eene proclamatie aan geplakt van het .Comité Nivernais te Parijs en het volgende van een socialistisch comité .Driedata: 1851, Lodewijk Bonaparte. De Montmartre Boulevard met salvo's schoon geveegd; Baudin en Dussoubs, vertegenwoor digers des volks, vermoordde republikeinen te Clamacy, Chevroches, Entrains, Neuvy, geslacht; deportatie in massa naar Lambessa en Cayenne. 1871, kolonel Boulanger slacht de gefedereerde» te Grange-Ory en bij het Pantheon. Boulanger zit den 2den Dec. 1888 aan bij een Boulangistisch en Bonopartistisch banket te Nevers." Deze plakkaten werden ijverig afgescheurd en rontventers verkochte» de Boulaugistische Presse met eene kosteloos daarbij gevoegde beeltenis van den generaal, achter wie» het silhouette der republiek en met eenige aanhalingen uit zijne redevoeringen voorzien. Van twaalf uren af waren de troepen ge consigneerd. Te 3 uren kwam de generaal aan, door eenige toejuichingen maar aan den andren kant ook met gefluit begroet. Alle straten naar zijn logement waren afgezet. Een ver zoek van den afgevaardigde Laporte om den vrienden des generaals te vergunnen hem te gaan begroeten, werd door den prefect af- geslageu. Alleen zij die van eene kaart voor het bauket voorzieu waren werden doorge laten. Een vlag op den Eiffeltoren meldde dezer dagen, dat het reuzenbouw werk de hoogte van 200 meter bereikt had. Het is thans 31 meter hooger dan het hoogste gedenkteeken op den aardbol, de naald van Washington. Prinses Mathilde Bonaparte is van Parijs naar Amsterdam vertrokken om daar eenige dagen bij de ex-keizerin Eugéuie door te brengen. Massenet is grootvader geworden. Zijn dochter is bevallen van een meisje, dat de namen Marie-Madeleine kreeg, naar des meesters oratorium. N 1* A 1W J K. De heer Matros is tot president der kamer van afgevaardigden gekozen met 160 stemmen. De conservatieven namen geen deel aan de stemming. Voor de verkiezing van de vice-presi- denten en secretarissen kwam betreurens waardige verdeeldheid in de meerderheid voor. De vrienden van generaal Cassola hebben voor hunne candidaten tegen die van het kabinet gestemd. De bijeenkomst der conservatieven in den senaat heeft besloten te verdagen bet debat over de manifestaties, welke tegen den heer Canovas gedaan ziju, totdat de kamer zelve deze quaestie in behandeling zal nemen. De raad van state, aan wien door den minister van buitenlandsche zaken de aan klacht der regeering tegen den ex-gezant te Berlijn, graaf De Benomar, toegezonden was, die ondanks zijne terugroeping zijn ambt heeft blijven uitoefenen, beeft een rapport uitgebracht dat zeer ongunstig is voor den heer De Benomar. ITALIË. Er is sprake van het tabaks-monopolie weder aan eene industrieele vereeniging af te staan. Eene Nederlandsche maatschappij moet een voorschot van 400 millioen lira's aan de regeering hebben aangeboden. Voor hoelang wordt niet gemeld. Te Genua is verleden Vrijdagochtend aan den linkermuur der beurs eeDe dyna- mietpatroon gevonden, waarvan de lont half afgebrand en uitgegaan was en welke den vorigen avond (de bezoekers blijven dikwijls nog in het donker hunne zaken bepraten) moest neergelegd zijn. Het geval wekte ter beurze vrijwat opschudding. IIIJITItHL AA' D. De Reichtanzeiger bevat een bekend making van de regeeringspresidenten te Os- nabruck en Aken, waarbij de invoer van rundvee uit de provincie Gelderland zonder eenige uitzondering wordt verboden, wegens deu invoer te Munster van een rund dat aan longziekte leed, De keizer van Duitschland beeft gelast, dat de Duitsche regiments-muziekkorpseo minstens ééus iu de week een Italiaanecben marsch zullen spelen. Het in Berlijuscbe bladen opgenomeu bericht over den tuin gunstigen toestand des keizers is overdreven. De keizer lijdt slechts aan eene verkoudheid, welke reeds weder aan het afnemen is. Op bevel van keizer Wilhelm II zal tegen de Kieler Zet lung een vervolging worden iDgesleld wegens het afdrukken van gedeelten uit keizer Frederik's dagboek.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2