=*- a m mm mm mi mm. mm mi mm mj dat geneeskundige onderzoekingen, vaccinatie of gyinnastiek-oefciiingeii Zondags gehouden worden. De minister wenschl dut hierin, voor zooveel noodig, verandering kouie, dat dien sten, welke gevoegelijk op een anderen dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zullen worden veroorloofd en voor niet te vermijden diensten uren moeten worden ge kozen buiten den tijd der godsdienstoefenin gen. Slechts in spoedvereLchende gevallen moeten door de militaire auloiiteiten des Zondags zaken in behandeling worden ge nomen, terwijl bureauwt-rkzaainheden, het uitgeven en doen rondbrengen van orders en dergelijke, tot het si rikt noodige moeten bepaald worden. lint bestuur der Zuiderzee vereeniging heeft zich tot de tweede kamer gewend met het verzoek, op de slaatsbegiooting voor 1889 een som van f 10,000 te brengen, als eerste termijn van een over drie jaren te verdeelen subsidie van f 80,000 voor het door de vereeniging in Ie stellen onderzoek. Wanneer die subsidie ami de vereeniging van rijkswege toegewezen is de overige f 75,000 lijn door provinciën, gemeenten, waterschappen en particulieren, bijeenge bracht dan zijn de middelen verzekert!, om het voorgesteld ondersoek ten eiude te kunnen brengen. In tegenspraak met het bericht, per jongste Indische mail ontvangen, vernemen wij, dat er geen voornemen bestaat oin Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis uit Oost- Indië te doen repatrieeren. Rapporten, over dien bodem tijdens zijne reis rond Kaap Hoorn over Japan naar Hat.iwia ontvangen, moeten aanleiding hebben gegeven dat het departement van marine te Batavia werd aangeschreven om het Zil veren Kruis niet zonder nader onderteek naar Nederland terug te zenden en dal in geen geval tot kostbare reparatiën mocht worden overgegaan. Zijn wij goed ingelicht, dan is hierop zoodanig rapport ontvangen, dat machtiging is gegeven om genoemden oorlogsbodem buiteu dienst te stellen. Na ongeveer twintigjarigen leeftijd is dergelijke tegenvallen niet te ver wonderen. NR. Cl.) Het stoomschip Bromo, kapt. G. J. Boon, van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 November te Batavia, legde het traject MarseilleBatavia in 27} etmaal af, eu leverde de mail, 30 Oct. des avonds uit Nederland vertrokken, in 29dag op Java. In de residentie vond men gisteren een flauwen weerklank van het Oranjefeest te Scheveningen. De vlaggen waren aan tal van huizen ontplooid en van de openbare gebouwen alleen aan de gemeente-lokalen. Van den Haagschen toren wapperde het Oranjedundoek. In eenige hoofdstraten zijn de voorgevels met draperieën in de nationale kleuren getooid en hebben eenige winkels uitstallingen gewijd aan de roemrijke blad zijde uit Neerlaitd's verleden. Aan het voorraam der bureau's van de Avondpost in de Wagenstraat, staat de buste van koning Willem I tusschen de borst beelden van koning Willem 11, koning Willem UI eu het driemanschap uit de dagen van 1813; alles smaakvol gegroepeerd tus schen gewassen en sierplanten. Verscheidene ingezetenen verlichten gisterenavond hunne woningen met sterren, eerepoorten, gedenk zuilen of chassi netton. Voor de rechtbank te Haarlem werd Donderdag de zaak behandeld van G. v. d. 8., aldaar, die op 11 October jl. het ongeluk had zekereu D. uit Velsen, die uit den Rloemendaalsclien omnibus stapte, terwijl deze iu de Zijlstraat stil stond, met zijn zwaar geladen steen kolenwagen te overrijdeu, zoodat hem vijf ribben en ten gedeelte van de kaak verbrijzeld werden, met dat gevolg dat de man een paar uur later in het gast huis overleed. Het O. M. van oordeel dat de man was gevallen ten gevolge van den schok die door 't aanrijden was veroorzaakt op 'i oogen- blik dat bij op de trede stond, zoodat de mau tusschen het voorwiel eu het achterw iel van den kolenwagen op de straat viel, en dat dit had kunueu voorkomen worden wau- neer de bekl. slechts gewone voozichtighcid iiad betracht, requireerdc tegen hem 21 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Omtrent een voorval dat mevrouw Rislori tijdens een bezoek te Amsterdam overkomen is deelen verscheidene bladen wij weten niet meer wie het eerst het volgende mede rUeze begaafde tooneelspeelster logeerde, na een voorstelling, in de t Keizerskroon" en werd des morgens aan 't ontbijt verrast, niet door een feestelijken morgengroet, maar door drie vereerders, die elk daartoe een gulden uitgelegd hadden, om haar een echten Deventerkoek (Ic fameux pain d'épices de leur pays) plechtig aan te bieden. De dame dankte in sierlijke bewoordingen. Toen de heeren echter vertrokken waren, verzocht zij den knecht den koek voorzichtig midden door te snijden, er moest een ring met bril lanten, een kostbare armband, wellicht een bankje van drieduizend gulden in zitteu. Dc knecht voldeed glimlachend aan 't bevel maar zie, niets van dat al, en met diepe minachting wierp Ristori de beide miskende helft en de zaal door". Wij mogen niet aan de waarheid twij fel- li, maar zeer toevallig is hel wel, dat toen Ristori, nu drie en twintig jaar gele den, op 24 November, Arnhem bezocht, haar door een vereerder uit Deventer, die herwaarts was gekomen oin haar te bewon deren, eveneens een Deventer koek werd aangeboden. De vroegere inwoner van De venter bekleedt thans eene gewichtige betrekking te Amsterdam en hij kan zelf getuigen met welk een gratie en beleefdheid de beroemd? kunstenares lirt geschenk aannam, en waarlijk niet onderstelde dat er diamanten of paarlen ju waren verborgen. Wie mevrouw Ristori kennen, welen ook wel dat zij niet zoo tuk op edelgesteenten was, en geschenken van eenvoudiger natuur niet verachtte. (Am. Cl.) Woendagavond werd bij J. Van der Deure, wonende in 'l Westeinde van Enk- huizen, terwijl hij en zijn huisgenoolen af wezig waren, ingebroken en uit een kast een som van f 2(JU aan geld gestolen gou h u en zilveren voorwerpen, henevens bankpapier, werden onaangeroerd gelaten. De vermoedelijke dader bevindt zich reeds iu hechtenis. Bij Opheusden is Donderdag door den schipper B. geschoten op viscli in de rivier. De slag was zeer hevig, op 20 minuten afstand hoorbaar. B. werd vreeselijk ge wond de eene hand werd weggeslingerd, eu van de andere hand zijn een paar vin gers weggenomen. Ook aan het hoofd en aan een der beeneu bekwam hij verwondin gen. Drie geueesheereu verleenden hulp. De ongelukkige was gistereiiochtend nog iu leven. Men twijfelt of wel met een geweer geschoten werd. Op den trein, die Donderdag om drie uur van Steenwijk vertrok, is een schot gelost op de hoogte van Willemsoord. Na een glasruit verbrijzeld te hebben, vloog de kogel eeiie dame bijna rakelings langs het hoofd. Of men hier aan kwaadwilligheid of onvoorzichtigheid heeft te deuken, is nog niet bekend. in het Kruiswater, bij Wartena, is eene stoomboot, op reis naar Leeuwarden, door de stoomboot Groningen II zoodanig aangevaren, dat zij midden iu hel vaarwater zonk. De personen, die aan boord waren, hadden maar even den lijd om zich op de Groninger boot te redden. De passagiers hebben daarmede de reis gemaakt tot Grouw en die verder niet den trein voortgezet. In de gemeente Westdougeradeelop de Friesche klei gelegen hebben eenige arbeiders besloteu, de reis naar de Argen- tijnsche republiek te aanvaarden. Voor deze emigratie wordt tegenwoordig in Fries land druk gewerkt, agenten treden als spre kers op om deze landverhuizing, aan te bevelen, welke geschiedt op kosten der regeering, onder verplichting de passage en andere kosten binnen 2} jaar terug te be talen. Uit de provincie Groningen zullen vele timmerlieden eu metselaars naar Argen tinië vertrekken, waar zij volgens de agenten f 130 per maand kunnen verdienen boven den kost. Ook iu de Haarlemmermeer hebben ver scheidene huisgezinnen keunis gegeven van hun vertrek naar de Argentijnsche republiek. Bij Appelscha is een groote vogel ge- schoteu, die voor eeu feilen roover eu aan valler van schapen en ganzen wordt gehoudeu. Men vermoedt, dat deze vreemdeling de goud- of sleenadelaar is, thuis behoorende in de warme eu gematigde streken der oude wereld. De soorten vau adelaars, die zich in Noord-Europa ophouden, komen niet met de kleur van dezen vreemdeling overeen. Men meent, dat er nog een in de bosscheu of veideu bij Wateren verscholen is eu hoopt ook dezen te treffen. De arrond.-rechtbank te Middelburg verklaarde gisteren P. De Koeijer, van lerieke, schuldig aan moord en veroordeelde hem tot 20 jaren tuclithuis>traf. Donderdagavond ontstond te Oost eu W est-Souburg brand in de woning van eeu bakker, naar men zegt, door het omvallen van eene petroleumlamp. Het huis en dc achlerstaaude bakkerij brandden geheel af, doch de aangrenzende panden bleven gespaard, daar zich aan beide zijden een gangetje bevond en de wind gunstig was. Alles is legen brandschade verzekerd. Door de reederij van het Duitsche stoomschip Lavinia, dat betrokken was bij de bekende ramp, waardoor iu het begin dezer maand vier personen an het Neder- landsche loodswezen in de uitoefening van hun beroep op dc^ Schelde het leven lieten, is ten behoeve der nagelaten betrekkingen de belangrijke som van f 500 beschikbaar gesteld. De controleerende chef der commiezen v. d. Wildenberg en de commies Wiegers hebben onder llalderen, nabij Breda, eene aanhaling gedaan op gesmokkeld zout, niet minder dan 1336 KG. Ongelukkig werd van de 30 .-mokkelaars geen enkele in han den gekregen. BUITENLAND30HE BERICHTEN KVlIÜLi i». In het lagerhuis verklaarde de regeering het wetsvoorstel betreffende eene belasting op voertuigen te zullen intrekken. In dc gisteren door het lagerhuis ge houden zitting heeft baron llenry De Worms aangekondigd, dat de gouverneur van Jamai ca lot gouverneur van Queensland is be- uuemd. Verder deelde hij inede dat de onderhandelingen met het kabinet vau Peking over het verdrag ointient de immigratie van Chiueezen iu Australië worden voortgezet. Keizerin Friederich schonk den chro nometer van haar overleden echtgenoot aan den oudsten zoon vau den prins van W ales en den houten lessenaar waaraan hij, toen hij niet meer spreken kon, placht te schrij ven, aan koningin Victoria. Eenige dagen geleden hield Henry George, die reeds sints geruimeu tijd in Engeland toeft, voor een groot publiek eene redevoering over de landquaestie. Eeu nieuwe maatregel tot opsporing van den moordenaar van Whitechapel is door het veiligbeids-committee der wijken Whitecbapel en Spitalfields genomen. Eiken nacht zullen nl. tien vrijwilligers de politie helpen op straat et) in leegstaande huizen de wacht te houden. Zij zijn voorzien van eene lamp, een fluitje e.i eeu knuppel. Naar de Daily News uit St. Petersburg verneemt, heeft de Russische regeeriug voor nemens te zijn den gezant te Teheran terug te roepen, wegens eene door hein geleden diplomatieke nederlaag. Het eerste detachement Engelsche troepen is uit Cairo naar Sueakiin vertrok ken. fd lN li tt IJl H. Volgens de Parijsclie bladen heeft de Fransche minister van buiteulandschc zaken iu den ministerraad den uitslag medegedeeld van de onderhandelingen, die hij met de Nederlandsche regeering heeft gevoerd over de grensregeling der Fra .sche en Neder landsche bezittingen in Guyana. De heer üoblet werd door den ministerraad gemach tigd eeue overeenkomst met de Nederland sche regeering te teekenen, volgens welke deze quaestie onderworpen zal worden aan eene scheidsrechterlijke uitspraak. Er bestaat reeds bij de beide regeeringeii overeen stemming over de keuze van den scheids rechter. De keizer van Rusland zal waarschijnlijk als scheidsrechter optreden in het verschil, bestaande tusschen Fraukiijk en ons land over de grens tusschen Fransch Guyana en Suriname. Betreffende de manifestatie op morgen wordt gemeld dat de stoet niet het kerkhof zal binnengaan, maar buiten blijven, waar bij om het standbeeld vau Baudin zal defi- leeren. Geene redevoeringen zulleu gehouden worden. De manifestatie zal waarschijnlijk zeer groot wordeu en men vleit zich dat zij nu geene aanleiding zal geven tot wanordelijkheden. De Duitsche consul te Havre heeft den onder prefect aldaar een bezoek gebracht om hem te danken voor de vaardigheid, waarmede hij een onderzoek naar de in zijne bureau s gepleegde inbraak bad ingesteld. De Gaulois zegt, dat kardinaal Lavigerie iu een gesprek met Afrika-reizigers moet hebben verklaard, dal hij Stanley's dood zeker achtte. De graaf van Parijs ontving 11. Zoudag op Sbeeu-house een deputatie van boere i uit Calvados, die door de heeren Chevallier, Croissier en Pierre De Witt werden begeleid. De graaf van Parijs betuigde zijn leedwezen over den ougunstigeu toestand, waarin de landbouw in Frankrijk verkeert, doch kon den boeren geen anderen troost geven dan do verzekering, dat het met den landbouw slecht zou gaan, zoolang de monarchie nog niet hersteld is. Eerst dan, wanneer Frankrijk weëV door eeu koning en *door eerlijke menscbeu" wordt geregeerd, kan Let land weer lot zijn oudeu bloei geraken. De deputatie betuigde de gehechtheid der landelijke bevolking aan den pretendent eu nam afscheid met de woorden: #Wij wachten u, Monseigneur, met een ongeduld, dat slechts wordt geëvenaard door den afkeer, dien wij van de republiek hebben". IT t MK. In den senaat is liet Noorstel gedaan om het kiesrecht voor dc kamrr van afge vaardigden uit te strekken tot vrouwen. De president-minister verklaarde het voorstel niet te kunnen aannemen, eu het werd toen verworpen, hoewel met eene kleine meer derheid. Dc hertog en de hertogin van Mont- peusier zijn te Bologna aangekomen, waar zij een deel van den winter zullen door brengen. Ook de hertog van Aumale wordt te Bologna verwacht. OVITICIILAIV Den rijksdag i9 Woensdag het vers'ag betreffende de toepassing der wel tegen de socialisten aangeboden. Het is niet te ont kennen, zoo leest men daarin, dat de ge nomen maatregelen vrucht hebben gedragen de luidruchtige agitatie met hare opruiende uitwerking op de massa is grootendeels on derdrukt en door de verbanning der handige roervinken is de partij-organisatie in bare werking gestremd en zijn de aanvoerders tot voorzichtigheid en geinatigheid genoopt. Toch is het nog altijd niet mogelijk den uitzon deringstoestand te doen ophouden, aangezien de partij-organisatie nog steeds bestaat en de pogingen om liet volk op te ruien aan houden, en vooral omdat de terugkeer der vroeger verhannenen, zooals te vreezen staat, het vuur weder lichterlaaie zou doen uitslaan. Verbannen zijn in 1887 23 personen uit Frankfort, Hamburg, Altona en Harburg; niemand uil Berlijn. Vele der heftigste ge schriften blijken niet, zooals men meende, te Hottingen, bij Zürich, maar te Berlijn zelf gedrukt te zijn, ra. a. w. binnen bet geb cd waarop de wet bet/effende de socia listen Vhn toepassing is. Het anarchistisch blad VAutonomie wordt nog dikwijls over de Belgische en Zwitscrscbe grenzen binnen gesmokkeld, evenals vele andere socialistische geschriften uil het buitenland, welke vooral naar Frankfort en Leipzig hunnen weg vinden. Voorts constateert het verslag, dat de sociaal democraten tegenwoordig vooral bij werkstakingen hunnen invloed doen gelden. De Freisinnige Zeil., die op verlangen des keizers wegens het nadrukken van keizer Frederiks dagboek gerechtelijk wordt ver volgd, ontkent, dat het eigendomsrecht van het dagboek van keizer Frederik op keizer Wilhelm is overgegaan, daar dit reeds door den overleden keizer tijdens zijn leven op keizerin Frederik is overgedrageu. Het blad heeft aaugeboden voor dei) rechter te bewijzen, dat het geheele dagboek, met het zegel van keizerin Frederik gesloten, zich in het koninklijk archief bevindt. Professor Geffcken heeft een afschrift ge maakt van het dagboek, toen de toenmalige kroonprins hem dit voor 15 jaren gedurende een dag ter lezing afstond. Vóór zijne inhechtenisneming heeft Geffcken echter dit afschrift, voor zoover het nog niet openbaar was gemaakt, verbrand. De rijks kanselier heeft aan graaf Benomar, van wien beweerd is dat de Spaau- sche minister vau buiienlandsche zaken hem Frankrijk ten believe van zijn post als ge zant te Berlijn had truggeroepen, een brief geschreven, waarvan de Madridsche Epoca den tekst mededeelt en waarin hij het leed wezen des keizers en het zijne over het vertrek van den gezant uitspreekt, benevens den hoogsten lof voor de wijze waarop hij steeds zijn post had bekleed. Graaf Benomar is sedert Maart 1875 te Berlijn geweest. De heer Von Windt'norst, de leider van het centrum, heeft bij den ryksdag een voorstel ingediend, waarbij de regeering wordt verzocht den slavenhandel in Afrika zoo krachtig mogelijk te bestrijden en daartoe de medewerking van andere staten te zoeken. Gelijk men weet, is Dauth, de moor denaar vau den Hamburger koopmau Hül- seberg, te Karlsruhe gevat. In zijn koffer vond de politie met bloed bevlekt linnengoed waarmede de moordenaar den grond bad schoon geveegd, benevens een kostbaar gouden horloge, 20U0 mark in papier en lüOO mark in goud. Dauth stond in be trekking met een meisje te Karlsruhe en aan haar was ook de koffer, welke het lijk be vatte, geadresseerd, Dauth, een krachtig man van 31 jaren, is onder sterk geleide terstond naar Hamburg gebracht. Prinses Friednch Karl is Woensdag van Dessau naar Italië vertrokken waar z\j geruimeu tijd denkt door te brengen. De prinses heeft zich herhaaldelijk in Italië opgehouden en zich daar met schilde ren beziggehouden. Dezen zomer zijn ver scheidene schilderijen bij de vereeniging van

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2