S XJKHVS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 3 December 1888. - N". 285. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. g r* K> r Is* Co ii ruilt verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABOHNEMEflT: Vooi Leidenper 3 maanden1.25. Kranen door liet gelioele rijkper I maanden 1.00. i'rijs per \uiiciner 10 C*ni. 202» Jaargang. ADVERTEfiiTIF. N: Van 16 regels 0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Selieepmvikersstees: <»- Sta «Is- K er i cli ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen ter alge- meenc kennis dat, ingevolge art. 11 van bet koniuklijk besluit van 9 November 1851 Staatib/ad n°. 142), in verband met Zijner Majesteit» besluit van 11 Augustas 1859 {Slaatiblad u°. 80), op Zaterdag den N'tc" December a. h. des middags te twaalf uien op bet Raadhuis een verga dering van kiesgerechtigden zal worden ge houden om de plaatsen aan te vullen van de heeren C. J. LEEMBRUGGEN, A. II ARTE VELT Jz, L. G. LE POOLE, H. C. JUTA en A. DE KOSTER, die met het einde dezes jasrs als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art: 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn en van den heer: W. F. VAN HARTROP Tin. die wegens vertrek uit de gemeeate heeft opgehouden lid dier Kamer te zijn en iu 1890 moest aftreden; dat de lijst van kies gerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij liet Gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemde!! dag geschiedt van 12 tot 2 uren des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de stem opneming plaats beeft. En wordt deze door plaatsing in de Leid- iche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 8 November 1888. I.K 1 ISKI December. Mej. M. Blanken, onderwijzeres 3e klasse aan de school 2e klasse voor jongens en meisjes (Leerschool bij de Kweekschool), heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De heer J. A. Van Dijk, hoold der Leer school, verklaart dat mej. Blank) li, die lot zijn zeer groot leedwezen, door voortdurende ongesteldheid verplicht is hare betrekking néér te leggen, steeds met stiptheid hare plichten heeft vervuld eu ten volle verdiend heeft, dat haar het gevraagde ontslag eervol gegeven worde. Burg. en weth. geven den raad in overweging bet gevraagde ontslag eervol te verleenen, en wel met ingang van 1 Januari a. s. Ter vervulling der vacaturen die op 31 December e. k. in de plaatselijke school commissie zullen ontstaan, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren Dr. II. G. Van de Saude Bakhoyze», Dr. H. Boursse Wil», en Mr. F. Was, heeft die schoolcommissie aan den gemeente raad de volgende voordracht doen toekomen Ie. Dr. H. G. Vau de Sande Bakliujzen. 2e. F. De Stoppelaar. II le. Dr. H. Boursse Wils, 2e. Dr. Th. B. Vau Wettum. In le. Mr. F. Was, 2e. Dr. A. Kluyver. In handen van de commissie van finan ciën is gesteld het ontworpen raadsbesluit regelende de helling eener plaatselijke be lasting naar bet inkomen. De commissie scht het beboud vau een opgegeveD bedrag der geheele heffing zeer wenschelijk, en zelfs door de gemeentewet geboden. Bij liet ontwerp is de breedte der klassen ingekrompen eu voor de opklimming een vast verhoudingscijfer aangenomende commissie acht dit een zeer goeden maat- regel. Met burg. en weth. is de commissie van oordeel dat zij die minder dan f 500 in komen genieten in deze belasting niet behoeven te worden aangeslagen, wel komen de uitgaven der gemeente voor eeu zeer belangrijk deel ook ban ten goede, maar het opb.engen van helastiug, tot een bedrag dat de moeite van heffing loont, valt hun in den regel te zwaar, dan dat het aan beveling zou verdienen heu in deze belasting te doen dragen. Wat betreft de progressie of degressie acht de commissie het door burg. en wetli. voorgestelde stelsel, om aan de eerste zeven klassen eere vermindering toe te staan van l, enz. tot reeds door de uitkomst veroordeeld. Naar het ontwerp van burg. en weth. zou de druk verminderd worden voor inkomens lager dan f 1000 of hooger dan f 3500, daarentegen aanzienlijk ver meerderd voor die tuascbeu f 10(40 en f 3500. De voorkeur xou da commissie scheuken aan een stelsel waarbij meerdere klassen vermindering bekwamen en wel de eerste vijftien klassen, met |jj, enz. tot T'e loe. Met het voorstel van burg. eu welh. om gecne vermindering meer toe te 9toan van belasting aan hen die kinderen beneden zekeren leeftijd hebben, kan de commissie zich vereeuigen omdat ze meent dat stijging van het aantal kinderen slechts erue der vele omstandigheden is, die tot vermindering van draagkracht leiden. Door ben, die vele jonge kinderen hebben, te ontlasten, natuurlijk ten nadcele van alle anderen, begaat men zegt de commissie eene onbillijkheid tegenover diegenen wier draag kracht door andere, niet tot belastingver mindering leidende, omstandigheden is gedaald. Hedenochtend zijn de oulaugs bij het 4e regiment ingedeelde officieren, de heeren Jür. Bowier, Verschoor en Verstralen, plech tig geïnstalleerd. Na alloop maakte de troep met de muziek eene militaire wandeling door de stad. Den len Maait a. s. zal het Leidsche studonteiikorps zijn 5Ujarig bestaan luisterrijk vieren, 's Middags zullen de reünisten in optocht van den treiu worden gehaald en naar het Groot Auditorium geleld, waar de pracse9 collegii, de heer Vissering, de feest rede zal uitspreken. Daarna gaat de optocht door de stad naar de sociëteit. De eereleden van het collegium zullen daar afzonderlijk worden ontvangen; hun wordt ook doorliet korps een diner aangeboden, 's Avonds galavoorstelling tan het Studeuleutooneel, waarbij Sempre Crescendo voor do muziek zal zorgen. Daarna kroegjoolden volgenden dag eene matinée, een algemeen korpsdiner en nog eens kroegjool. Dit is iu hoofdzaak het plan vau feestviering. In de afdreling Leiden en Omstreken" van de Nedcrlandsche Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde zullen, naar men verneemt, de spreekbeurten in dc buitengewone vergaderingen met daines tolgenderwijze ver vuld worden. Op 27 November trad op Dr. H. Boursse Wils, te Leiden. Verder zullen spreken op 18 December de heer II. Kleinstarink, te Utrecht 29 Januari de heer L. A. Springer, te Hilversum 26 Februari de heer H. Witte, te Leiden 27 Maart de heer Mr. tl. J. Van Hcijst, te Wijk bij I uurstede; 23 April de heer X (Ctyptogam), te 's-11 age. De ingezetenen worden gewaarschuwd tegen personen die langs de huizen gaau het een en ander te koop of eene lijst aan biedende om daarop gelden in le zamelen. In den regel zijn dit lieden, zoowel man nen als vrouwen, die aan den drank ver slaafd zijn of reeds een of meer vonnissen ondergaan hebbengelijk der politie meer malen blijkt. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een korporaal en twee min deren van de huzaren te dezer stede in garnizoen, die moedwillig glasruiten van eene tapperij en een bordeel hebben ver broken en de tapster onder bedreiging, schoon het na bezetten tijd was, genood zaakt hun drank te verschaffen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal op veler verlangen de lijst voor inteekening op de vroeger besproken Zoudag- soirées in de Stadsgehoorzaal nog open blijven tot 10 December a. s. waarna zal worden vastgesteld of ze doorgang zullen hebben. De een rekene hierbij niet op den ander, dat de zaak ook zonder hem wel zal tot stand komen. Voor dergelijke kost bare ondernemingen is ieders medewerking noodzakelijk. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 25 Nov. 50 volw. en 12 k., tutaal 62. M. !6 71 14 91. D. 27 85 15 100. W. 28 88 16 104. D. 29 88 16 104. V. 30 89 Z. 1 Dcc. 82 12 94. OH- ltlEKLii ÜKUICU M4.V Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, de heer J. F. Graa it van Koggen, scheepsgezagvoenler der Stoomvaartmaatschappij Nederland. Door Z. M. is de lieer C. II. Hille benoemd lot off. v. gez. 2e kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-lndie. Door Z. M. is dc veearlz L. J. Van Rliiju, te Utrecht, voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den district» veearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen. Door Z. M. is, benoemd tot commies der posterijeu 4e kl. 11. Brouwer Jzn., thans surnumerair der posterijen; en zijn, rnet ingang van 1 Januari 1889, bevorderd tot commies der posterijeu 2e kl. D. J. Bekaar, tuans commies der posterijen 3e kl., eu tot commiezen der posterijen 3e ki. 1'. J. U. B. Wakkers en A. Van Cappellen, thans commiezen der posterijen 4e kl. Door Z. M. is aan den onlv. der dir. bel. en acc., 11. A. Steyn l'arvé, te Haren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens sanspraak op pen sioen. Door Z. M. is dc majoor-intendant van het leger in Ned.-Indië, F. J. H. Van Houtum, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenniug van pensioeu. Door den minister van koloniën zijn de heeren E. Gerst, F. A. Kloppert, B. Tilma, P. L. Leasden, B. II. VV. Wille- brands, II. J. Regeer, L. M. J. Koreinaus, C. Bakker, A. Vau Loon, J. N. Doornberg en W. J. C. De Mooy gesteld ter beschik king van den gouvenieur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tol opzichter 3e kl. bij den waterstaat eu de burgerlijke openbare werken daar te laude. De minister van justitie zal op 4 deter geen audiëntie verleeneu. In de avondvergadering van de tweede kamer van gister deelde de voorzitter mede dat hy van Z. M. den koning op een door den minister van binnenlandsche zaken aan Z. M. verzonden telegram, kennis gevende van de betuiging van hulde, door de kamer dezen ochtend betoond, heeft ontvangen per telegraaf de volgende regelen: r VV ij verzoe ken U.H.W.Geb. voor zichzelf en voor de leden der tweede kamer der staten-Generaal de betuiging te willen aannemen van onze diepgevoelde erkentelijkheid voor de gevoe lens van gehechtheid en trouw, aan onzen persoon en ons huis betoond bij gelegenheid van den SOen Nov, bij den 75en verjaar dag van de aanvaarding der regeering over ons Vaderland, door mijn steeds hartelijk geliefden grootvader. get. Willih" Onder eerbiedige waardeering van 's ko- nings woorden stelde de voorzitter voor die op te nemen in bet verslsg der handelingen, welk voorstel met handgeklap werd ont vangen. Bij de bespreking over de Indische brigade wordt de wenschelijkheid betoogt van goede voeding voor den Indischen soldaat, waar over met lof mag worden gesproken. De heer Domela Nieuwenhuis protesteerde tegen den lof over het Indische leger uitvoerders van hetgeen anderen bedorven hebben. De heer Van Vlijmen meent dat de be- leedigende woorden aan het adres van het dappere Indische legrr zooeven geuit, niet zonder protest mogen blijven. La guerre est un jeu du hasard. Zoo dikwijls ge beuren gruwelen tegen den wil van den legeraanvoerder. Doch in Soerakarta was een opstand voorzien, en er vielen onschul dige slachtoffers, zooals in Amsterdam de onschuldige werden getroffen, toen de schul digen tot feiten oversloegen. (Luide tee kenen van ïnetemming op alle banken.) Bij de afdeeling Indische marine ontwik kelde de heer Land bezwaren tegen de rege ling van liet drageu der lasten voor de zeemacht door Nederland en Indië. De heer Rooseboom is niet de meening toege daan dat de aanbouw van schepen ten laste van Nederland moet komen. De minister meent dat het bedrag dat op Indië zou worden overgebracht niet zoo groot zon zijn. Deze geheele afdeeling werd nu goedgekeurd met een eindcijfer van f 113.551.088. Het geheele hoofdstuk wordt nu aange nomen met algemeene stemmen op die van den heer Domela Nieuwenhuis na. Komt in behandeling het hoofdstuk uit gaven in Indië. Hij onderafdeeling Kunsten eu Wetenschappen vraagt de heer Van Vlijmen wat in Nederland geschied is tot het maken van een inventaris van de rijke bronnen voor de geschiedenis van Indië, waarvoor zoovele gegevens hier aanwezig zijn. De minister van koloniën zegt dat aan het departement reeds in den geest van den lieer Van Vlijmen wordt gewerkt. Op onderafdeeling, materieel der seemacht heeft de regeeriug eene verhooging met f 285.000 voorgesteld die door de commissie van rapporteurs wordt goedgekeurd. Door den min. van oorlog is aan de autoriteiten der landmacht een circulaire gericht, omtrent den dienst van het leger op Zondag, in 't belang van 't vervullen der godsdienstplichten door de militairen. Het ge beurt in sommige garnizoenen, dat inkoopen van benoodigdheden voor de menages en 't rapport houden van de commandeerende officieren plaats heeft op uren, samenvallende met godsdienstoefeningen. Ook gebeurt het

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1