BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. v «R5 w wn» «w «rs wver «r» *J «t .-m r*tr Zooals we reeds vroeger hebben ineê gedeeld zal Maandag 3 December a. s. de aangekondigde soiréc worden gegeven door de commissie voor de volksbijeeiikomstcn ten voordeele van het St. Nicolaisfeest voor de onvermogende kinderen, en wel in de Stadsgehoorzaal des avonds te Of 7ure. Medewerking zullen verleencn mej. Maria Speet, concert-zangeres uit Arnhem, de heer Willem Van Zuyleu uit Rotterdam (voor drachten), benevens het strijkorkest van het 4e regiment infanterie, versterkt door eenige heeren dilettanten, onder directie van den heer J. G. 11. Mann. We kunnen, naar aanleiding van een blik in 't programma, verzekeren dat den gasten een uitstekend menu zal worden voorgezet. Wie o. a. de voordrachten van den heer Van Zujden kent zit zich reeds nu te ver kncuteien in de gedachte dat hij dien heer weer eens genieten zal. De naam van mej. Speet heelt hier een goeden klank evenals het strijkorkest van den heer Manu. liet programma voor de orkestnummers is uit uitgelezen stukken sa men gesteld en wie zich nog fLoin du bal7' van Gillet herinnert zal zich zeker verbeugen die frissche, bevallige compositie nog eens te zullen hooreu. We zullen het doel dat zich de ijverige commissie voor de volksbijeenkouisten met deze soirée heeft voor oogen gesteld niet meer nader toelichten. Men kent het genot dat aan die kinderen van onvermogenden op St. Nicolaasavoud van de opbrengst van de soiiée wordt bereid en we laten 't dus met gerustheid over aan het gevoel onzer lezers dat hen wel tot deelneming aan dat liefde werk zal dringen. De onderodicieren-vereeniging fI)oor Vriendschap Verecnigd" is voornemens op Zaterdag den 22en December a. s. in de Stadsgehoorzaal alhier eenc buitengewone vergadering te houden, met introductie. De vergadering zal worden opgeluisterd door het opvoeren van eenige tooneelstukjes. Door den goeden Sint is gister nog een bezoek gebracht aan onze gemeente. Hij had nog weêr eene grojte hoeveelheid nieuwe artikelen die hij aan de inwoners onzer sleutelstad niet wilde onthouden. Het zijn meestal Amerikaansche artikelen, die door de lange reis eerst nu konden aanko men. Maar ze zijn er dan toch en se zijn afgeladen en uitgestald bij den heer G. J. Van Leeuwen, in de Nieuwslraat hoek Har* tensteeg. Allerliefst zien die artikelen er uit, netjes afgewerkte stoeltjes voor kinderen, met ronde en vierkante leuningen, tafeltjes naar dezelfde maat, kinderspeelstoelen met vóórblad waarop allerlei spelen. Tafels met klapblad waarop dambord, kinderstoelen, tevens loopstoel, enz. enz. Toen nu onze goede heilige mau toch nog even in de stad moest wezen heeft hij sijne kleine vriendjes ook nog wat suikergoed achtergelaten en wel in den welvoorzieueii winkel van den heer Th. J. W. Willem sen, firuia Couvéc, confiseur, cuisinier, Maren0. 74. Daar vindt men een heerlijken voorraad verscli gebak, suikerwerken, verschillende soorten van chocolade en marsepein, ook in doozeu van de fijnste bewerking. De St. Nicolaas-étalage is daar dus nu geheel gereed om allen te ontvangen die voor zich zelf of vuor de kleinen eens een of andere lekkernij willen uitkiezen. OFilCIEKLK UEIIICUTKV Door Z. M. zijn bij het kabinet des ko ning* benoemd: tot adjuuct-cominies D. J. Beek, thans le klerk; tot le klerk A. II. Swijser, thans 2e klerk; tot kamerbewaarder J. V. Enger*, met bepaling tot deze betrek king door hem te zarneu met die van con cterge zal worden waargenomen. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris; te Maarsseveen, J. De Klerck, thans notaris te Dinteloordte Sud-Vollenhoven, M. J. Van Krieken, cand.-notaris te Culeuborg. Door Z. M. is, met iugaug van 1 Januari 1^89, benoemd: tol raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. S. M. S. De Ranitz, thans officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Arnhem; tot officier van justitie bij de arr. rechtbank te Arnhem, jhr. mr. O. A. Nahujs, thans subst.-officier van justitie bij gemelde rechtbank. Door Z. M. is: aan dr. G. P. J. Mol, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend ais kantonrechter plaatsvervan ger in het kanton Hilversum; met ingang van 8 Dec. 1888, benoemd tot kantomechler- plaalsvervanger in het kanton Hilversum, mr. C. P. Vreedt-, advocaat te Hilversum. De heeren H. Stockmann en D. Bru- nila, met machtiging des konings respectie velijk tot vice-consul te Helsingfors en te Kotka benoemd, zijn io die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. 11. K. II. prinses Von Wied, prinses der Nederlanden, vertoefde gisteren weder in de residentie en legde eenige bezoeken af. De Veremigde Rotterdamsche toonecl- listen hebben bij den gemeenteraad van Rot terdam aangevraagd een gemeenlesubsidie van f 10.000 per speelseizoen. De stuurman en matroos van de ver ongelukte bark Ango zijn gisteren van Sche ningen naar Rotterdam vertrokken om van daar naar Duinkerken scheep te gaan. De zeelui gaven aan een zeereis de voor keur. Aan het vergelijkend exanrnn, schrif telijk gedeelte, voor de benoeming van vier hoofden aan opeulmre lagere scholen te Amsterdam, is heden door 245 sollicitanten deelgenomen. In hel geheel hadden zich 290 sollicitanten aangemeld. Gisterenavond, omstreeks 9 ure, l.eeft op de De Ruyterkadele Arasterda n wederom eenc brutale aanranding plaats geiiad. Een man die zich met zijn zoontje langs de kade naar zijne woning begaf, werd door een forschen kerel toegesproken en om een aal moes gevraagd. De niets kwaads vermoe dende man haalt zijne beurs uit den zak, en terwijl hij daaruit eenig geld wilde nemen, ontving hij vau den onbekenden kerel een slag in het aangezicht, zoodat hij bedwelmd neerviel, terwijl uit neus en inoud bloed stroomde. Op het angstgeschreeuw van het kind kwam spoedig hulp opdagen, en werd de geslagene, nog steeds bewusteloos, in een huis in de nabijheid opgenomen en kort daarna per raderbaar naar het gasthuis ver voerd. De aanrander vluchtte met de ge stolen, vrij goed gevulde beurs. Van hem is nog geen spoor ontdekt. Men schrijft ons uit Sloten: Dat de Amsterdaun-che huurkoetsiers vlug zijn, als er niets te verdienen valt, is he kend, doch iniuder bekend is het wellicht, dat zij soms, om in korten lijd iets te verdienen, bedriegelijke middelen gebruiken, belgeen bet volgende bewijst. Een ingezetene der gemeente Bloemen- daal, in de vorige week nog laat in den avond te Amsterdam zijnde, liet zich per rijtuig naar zijne woonplaats terugbrengen. De Amsterdamscho lucht en wat er als men uit is bijkomt hadden op hem, buiten man, een overweldigenden invloed geoefend, en pas was mijnheer in het rijtuig gezeten, of hij viel in een vasten slaap. Een en ander was de aandacht van den koetsier niet ontgaan, en deze besloot hiervan partij te trekken. Toen men een eindje huiten Amsterdam op den Sloterstraatweg was, hield hij stil, opende bet portier en trachtte zijn passagier te doen ontwaken, hem toeroepende dat hij aan het begin van Bloemendaal was. Deze ontwaakt eindelijk, doch valt weer achter over en schijnt hem niet te begrijpen. De sterke hand van den koetsier ontneemt hem echter de rust en doet hem er eindelijk toe overgaan om f 4,50 uit te betalen waarna de koetsier, blijkbaar hoogst voldaan, mijn heer behulpzaam is in het uitstappen. Verwonderd ziet deze rond en wrijft zich nogmaals de oogen, doch in hetzelfde oogen- blik heeft de koetsier zijn [plaats op den bok genomen, het rijtuig is gedraaid en rolt in de richting der hoofdstad terug, terwijl den verbluften passagier w ordt toegeroepen yrecht uit langs de mijl- en telephoonpaleu door halfweg naar Haarlem, en ge komt te Bloeinendaal/' Deze doet den koetsier aller lei uitingen zijner woede naklinken, in zich- zelven zijn eigene domheid verwenschende. Doorloopeude, landde hij bij den kastelein Baas, alhier, aan, die hem naar Amsterdam terugbracht. AmslCl.) Mei een eukel woord werd reeds mede gedeeld, dat te IJooru de sociaal-democraten begonnen zijn het Leger des Heils met ge welddadige middelen te bestrijden. Zondag avond hebben zij daarmede een aanvang gemaakt. Eene joelende, tierende menigte, voorzien van bet roode vaandel, drong de zaal biunen, waar het Leger des Heils gewoon is gods dienstoefening te houden, en maakte het er zoo bont, dat de bijeenkomst geslaakt moest worden en enkele heilsoldaten hunne klachten bij den burgemeester hebben gebracht, 's Avonds bewoog zich de bende, bestaande uit leden der zoogenaamde Zwarte Bende der Visscbersbende en der Klapbeurs" langs de hoofdstraten der stad met de roode banier en onder het voordurend uitgalmen van socialistische liederen, *weg met de heilsoldaten, leve Nieuwenhuisen/. Zij trok naar Berkhout, eeu dorp teu westen van Hoorn gelegen, waar het Leger des Heils ook wel bijeeukomsten houdt. Daar werden evenwel geen heilsoldaten ge vonden, en de sociaal-democraten koelden hun lust tot vernielen bij een herbergier, terwijl zij bij eeu ander dc tapkast leeg dronken. Na deze heldendaden verricht te hebben, gingen ze weer naar Hoorn terug. Maandag begon het lieve leven weder. '1'roe, en opgeschoten kwajongens trokken door de stad en sloegen hier en daar ruiten in, terwijl het herhaaldelijk tol vechtpartijen met de ledeu van het Leger des Heils kwam. Wel trad de politie krachtig op en wist zij enkele der belhamels te arresteereu, maar haar aantal was te klein, dan dal zij de benden uiteen kon jagen. De burgemeester riep ten slotte daaroin de hulp in van den bataljonscommandant, die door twee compag nieën infanterie do hoofdstraten deed afzetten. Toen het volk zich evenwel toch niet ver wijderde, maakten de soldaten eenige charges waarbij echter niemand gewond werd. Een hevig onwfder met hagelslag en stortregen droeg er verder toe bij, aan den oploop een einde te maken. De troepen waren gecon signeerd, en de gemeenteraad is iu buiten gewone vergadering saamgeroepen. I insdag is kalm voorbijgegaan, zoodat van de troepen, die in de kazerne geconsigneerd waren, geen gebruik behoefde gemaakt te worden. Gisteren was Hoorn rustig als voorheen. De sociaal-democratische aanvoerders schijnen evenwel niet tevreden te zijn; zij willen blijkbaar trachten liet vuurtje weder aan te wakkeren. Hedenavond zal nl. ^burger" Van der Stadt als spreker optreden, en men vreest dat zich, na afloop der vergadering, weder benden zullen vormen, die de rust van de stad zullen trachten te verstoren. (Hbl.) In de cantine der genie te Utrecht is ingebroken. Er werd uit een trommel f 210 in geld gestolen. Drie zilveren horloges liet de dief er hangen. Gisteren in den vroegen morgen werd een persoon, die in een logement te Arnhem zijn intrek had genomen, verrast door de komst van de politie en naar het commis sariaat overgebracht, alwaar men de over- tuiging kreeg dat deze persoon, zijude een boekhouder, ten nadeele van zijn patroon te Hees, eenige gelden had verduisterd, waarom hij gisterenmorgen gevankelijk naar Nijmegen getransporteerd werd. De laatste manschappen van het de tachement huzaren, te Enschedé ingekwar tierd naar aanleiding der werkstaking, zijn gistermorgen vertrokken. Men scli rij ft aan de N. R. Ct. uit Enschedé van 28 November: Hedenochtend om half negen brak er brand uit in het brandvrije lokaal, de zoo genaamde Duivelskamer, van de stoom- katoenspinnerij der firma Ter Kuile Morsman. Door het inlaten van stoom en de werking van ééne biandspuit was binuen een uur alles gebluscht. De schade aan katoeu en machinerie is betrekkelijk niet belangrijk. Alles is op beurspolis ver zekerd. Het Leger des Heils schijnt te Vlis- singen zijne beste dagen gehad te hebben. Maandagavond had eerst in de zaal een opstootje plaats en bleek de uitwerping van een paar personen noodzakelijk, die vervol gens voor het locaal geposteerd bleven, om de dames bij het naar huis gaan te belee- digeu. Dit werd zoo ernstig, dat het uoodig werd geoordeeld de dames onder geleide van vier politie agenten naar hare woning op de Groote Markt te brengen. Onderweg werd aanhoudend met vuil enz geworpen en veel kabaal gemaakt. Thans is definitief bepaald, dat het 42e Nederlandsch landhuishoudkundig con gres te Bergen-op Zoom zal worden gehouden van 22—20 Juli 1889. Te Maastricht vervoegden zich Maan dag twee net gekleede personen voorgevende kunstschilders te zijn, bij den heer H. om kamers te huren. Toen men het over den huurprijs eens was, gingcu de heeren op hunne kamer om een volgbriefje voor hunne kofiérs te schrijven. Van die gelegenheid maakten zij tevens gebruik om uit eene openstaand kamer een gouden horloge en dito ketting te ontvreemden. De diefstal werd eerst ontdekt toen de beide oplichters zich reeds lang hadden verwijderd, onder voorwendsel van naar een expediteur te gaan. Aangaande de vermeende poging te Eijgenbilsen in het werk gesteld om een trein le doen ontsporen, meldt men nader, dat een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat geen misdrijf in het spel is geweest. PEK T EL EG li A A F. LONDEN, 29 Nov. De correspondent van de Times te Konstantinopel spreekt bet gerucht tegen, dat de Porie haar commis saris te Kaïro Moektar-Pacba heeft medege deeld, dat zij maatregelen zal nemen, ten einde Suakim te beveiligen. Uit Belgrado wordt aan de Daily Neios gemeld, dat koning Milan de aanvullings verkiezingen voor de Schuptschina voor ongeldig heeft verklaard, onder voorwend sel, dat er omkooping heeft plaats gehad, maar in werkelijkheid, omdat de radicalen de meerderheid hebben behaald. MADRID, 29 Nov. Gisteren hielden de conservatieve senatoren en afgevaardig den hier een bijeenkomst onder leiding van den heer Canovas de Castillo. De heer Canovas verklaarde, dat het verzet der conservatieve partij tegen het ministerie krachtiger zal worden, indien de regeering democratische wetsontwerpen bij de Cortes indient. Cauovas stelde het ministerie verantwoordelijk voor alle vijan dige manifestaties, welke tegen hem wer den gehouden en verklaarde, dat hij de invoering van het algemeen stemrecht ten krachtigste zal bestrijden. LKIDK\, 29 \o vcinbor. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der belastingen: te Amersfoort F. W. J. H. Tengbergen, thans te Leidente Raalte W. B. De Bruijn, thans te Harmeien. In de zitting van heden van de tweede kamer werd de behandeling van de Indische begrooting voortgezet. Bij de afdeelingen nijverheid, onderwijs en eeredienst bracht de heer Van Baar hulde aan's minis ters inzichten omtrent de bevordering van den godsdienst in Indie. I)e minister was daarvoor zeer dankbaar en betoogde nogmaals de noodzakelijkheid om het christendom in Indie te bevorderen. Aan den heer Donner verklaarde de minister herziening van ait. 122 van het regeerings-regleroent te zullen overwegen. Volgens den minister moeten stellig de inlandsche hoofden, christen wordende, in hun betrekking worden be stendigd. Gaarne zal hij het schenken van toelage aan kerkelijke gemeenteu bevorderen. Tegen 's ministers verklaring, dat de Indische kerk nog behoort tot de oude Chris telijke kerk en dat de heilige alliantie nog bindend zou zijn voor den koning en het Nederlandsche volk, protesteerde de heer Van der kaay, als ongepaste uitlatingeu van de regeeringstafel. Ook de heer Schaep- man betreurde die uitlatingen, vindiceerde het recht voor de Katholieken om hun plaats in het midden van het Nederl. volk iu te nemen. De heer Lohman achtte de uitlatin gen des ministers het uitvloeisel van diens beginselen, doch geenszins strekkende om anderen te kwetsen. De heer Schepel heeft verlof gekregen, later de regeering te interpelleeren over het verbod van invoer van rundvee in Duitschland. In verband met de herdenking der gebeurtenissen van 28 November 1813 wordt aan het Utr. Dbd. medegedeeld, dat op 26 November van dat jaar de wed. Mulder, thans wonende in de Lekstraat n°. 27 te Utrecht, te Woerden door de Frauschen werd beroofd van f 11,000 eu van al de manufacturen in haren winkel. Zij kwam te Utrecht aan met zeven wondeo. De 97jarige vrouw bevindt zich, hoewel een weinig doof, zeer wel. Onder den werkenden staud is de Argentijusche republiek (Z.-Amerika) het gesprek van den dag. Vijf geziunen zijn nu reeds besloten derwaarts te gaan, terwijl het aantal dergenen die inlichtingen vroegen bij den agent der N.-A. Stoomvaartmaatschappij, die gisteren te Goes te spreken was, ruiin honderd bedraagt. Ook uit Heinkenszand zal een huisgezin bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen benevens een ongehuwd persoon, die zich daarbij zal aansluiten, naar de Argentijusche republiek vertrekken, en uit de gemeente Borsele zal mede binnenkort te Goes een arbeidersgezin van tien personen daarheen trekken. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde heden den Leidschen pakhuisknecht terzake van oplichting, 3 maal gepleegd, tot 4 maan den gevangenisstraf, met 1 maand verminde- ring wegens ondergaan voorarrest; Twee Leidsche sigarenmakers ter zake diefstal van tabak, den len tot 2 maanden, den 2en tot 6 maanden gevangenisstraf. Een gisteren door ons medegedeeld bericht omtrent een duel tusscheu een officier der schutterij en een officier der infanterie kan, gelukkig, worden tegengesproken. Een geschil tusschen een officier van het leger en een Amsterdamsch ingezetene, te vens officier der schutterij, doch voor het oogenblik niet in die functie, is opgehel derd eu heeft dus niet de ernstige gevolgen gehad, die wij meenden te moeten vreezen. {Lb. v. Ned.) In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn in het Vaubecourt, bij Bar-le-Duc, 30 huizen afgebrand, tengevolge waarvan 80 personen zonder dak waren.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2