BINNENLANDSCUK BERICHTEN. BUITENLANDSCHB BERICHTEN ■v mu *r» ma «ra k»« wi «-a mrm ui«. /m. -<** tr' woonde het concert bijwc herhalen, wat we reeds meermalen zeiden, dat ons een concertavond, geheel door soloiiuuimers ge vuld wel wat vermoeiend voorkomt. Keu aangenaam beginnummer was het F-dur-trio van Schumann. Heerlijk werd hel trio gespeeld, heerlijk klonk vooral de violoncel, wier geluid nu eu dan aan orgel- loon denken deed. Schoon en innig klonk vooral «mil innigcui Ausdruck". Nu was irej. Anna Witsen aan de beurt; mej Witsen heeft eeue zeer eclioone stem, doch gisteravond kwam ons huic vooidracht nu en dan onvast voor en detoneerde ze nog al eens. In de plaats van «Qretchen am Spinnrade" van Scnubert, zong ze «der Nussbaum" van Schumann. Hij haar weder- optreden na de pauze werd zij teruggeioepen en gaf ze als toegift Ich liebe dicli". De heer Joseph Cramer speelde zeer schoon eeue sonate voor viool vau Veracini; naar onze meening was echter de voordracht nog al gejaagd evenals die van de Schwediscbe Tanze, voor viool en piano, van Julius en Amanda Köntgen, door de heeren Cramer eu Röntgen. Na een herhaald applaus werd nogmaals het laatste nummer gegeven. De heer Julius Röntgen had eene bizonder zware taak te vervullen. Alles werd door hem geaccompagneerd op eeue wijze die we van hem kennen, terwijl hij bovendien als solonummer «Variatiëu en fiuale over lion- gaarsche Csérdis", gaf van eigen compositie, evenals het overige door hem innig muzi kaal voorgedragen. Kn de heer Hollman, de concertgever zelf, die waarlijk niet het leeuwendeel van het programma had, speelde heerlijk een Prelu dium van Corelli, eene gavotie van eigen compositie, eene aria uit de pianosonate van Schumann en VVarumP eu Mazurka wederom van eigen compositie. He meeste lof komt den cellist toe voor zijn heerlijk en gevoelvol spel; wat hij voordroeg was innig schoon. Kvenwel hadden we van hem gaarne een paar grootere nummers gehoord. He slotsom is dut de executanten het publiek teer dankbaar hebben gestemd en dal dezen avond zeer veel muzikaal genot werd ge smaakt. OIFICIKKL.K UKKICHTK.V Door 'L. M. is aan den oud-luit. ter zee 2e kl. J. I). Hooglaudt de vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der ver- sierseleu van officier der Leopoldsorde, hem door Z. M. den kouing der Belgeu geschon ken. Door Z. M. is aan deo schout bij nacht J. B. A. De Josselin de Jong enden kapt.-luit. ter zee W. M. K. Bervoets de vergunning verleend tot bel aannemen en dragen der versierselen, respectievelijk van commandeur le kl. en van ridder 3e kl. van de Danebrogsorde, hun door Z. M. den koning vau Denemarken geschonken. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Coevorden, G. Weys, cand.-notaris te Velp, gemeente Rheden. Hoor Z. M. is L. J. Volkers voor het tijdvak van 1 Januari 1889 lot en met 31 Dec. daaraanvolgende benoemd tot machinist in 's rijks zrankzinnigengesticht Ie Medem- blik. Door Z. M. is uir. R. Fruin Th.-Az., te Utrecht, met ingang van 1 Dec. 1888, benoemd tot commies-chartermeester bij het depot der oude rijksarchieven in Utrecht, en hem, tot wederopzeggcus, vergunning verleend zich, in opdracht van gedeputeerde staten van Utrecht, te blijven bezighouden met de regeling der archieven van gemeenten eu waterschappen in die provincie. Hoor Z. M. is bij het wapen der inf. benoemd, bij het 4e reg. tot le luit. de 2e luit. K. A. Knklaar, van het korps. Door Z. M. is de le luit. J. J. P. Buhlman, vau het 7e reg. inf., op pensioen gesteld en liet bedrag van bet pensioen be paald op f 1675 'sjaars. Door Z. M. is aan mr. J. Oppenheim, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Gro ningen. De adelborst le kl. C. Witsen Klias, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Van Galen, wordt met den 26stcn dezer overgeplaatst in de rol Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van koloniën zal op 30 dezer geen audiëntie verleenen. De Slct. bevat het kon. besluit van 20 Nov. jl., tot ingebruikstelling van fran keerzegels van 7J cent, 22 j cent en 100 cent voor de frankeering van brieven en andere stukken. Zij zullen, te rekenen van 15 December a. s. voor het publiek verkrijgbaar zijn. O.sieren verscheen een wetsontwerp tot voorkoming vau bedrog in den boterhaudel. Het doel is om de ouderscheiding te be vorderen tusschen natuur- eu kunstboter door duidelijke aanduiding vau het surrogaat ter onderscheiding van het echte product. De nieuwe legelmg wil bedrog voorkomen ook ter bescherming van de zuivelberciders tegen oneerlijke concurrentie; zij beoogt geenc belemmering vau den handel in uiarga- rineboter; op de verpakking der surrogaten moet vermeld staan dat het product een surrogaat is. He winkelier die bewijst dat een bij hem gevonden surrogaat hem als boter was geleverd wordt niet vervolgd. Bepalingen omtrent handel in kuustkaas acht de regeering nog niet noodig. Hel voor stel tegen bedrog bij den verkoop van levens middelen wordt ingetrokken. Volgens een door 'l bestuur der ver- eeniging van Ned. sleenfabrikanten onlangs opgemaakte statistiek, zijn er iu dit jaar 48 iniltioen wualvormsteeiien minder gemaakt dan iu het jaar te voren, wat in hoofdzaak moet worden toegeschre-en aan het ongun stige weder, dat gedurende den vorm- of ticheltijd geheerscht heeft. In de gisteravond te 's Hage gehouden vergadering van hel Indisch Genootschap sprak de heer mr. P. A. Van der Litli, hoogleeraar te Leiden, over de verhouding der wetgevende macht ui het moederland tot het ceulraal bestuur in Nederlaudsch ludië. Na een wetenschappelijk betoog, waarin hij verschillende stellingen verdedigde, sprak hij de wensclielijkheid uit van de instelling van een kolonialen raad in Nederland, om den minister ter zijde te staan bij voorberei ding der koloniale aangelegenheden. Vooral zou die noodig zijn als de vaststelling der begrootiug aan de staten-generaal mocht worden ontnomen. Zijne denkbeelden over dien raad en de begrooting zou hij nader in liet stenograpliisch verslag aanvullen, om in eeu volgende ver gadering gelegenheid te geven tot debat. He heer Gleichman bood gisterenmiddag iu het Hotel de 1' Europe aan de liberale leden der tweede kamer een gastmaal aan. Naar wij verneuieu, wordt op last van de regeering een ouderzoek ingesteld naar hetgeen te Scheveningeii is beproefd tot redding van de bemanning van de Ango op 21 dezer. Enkele ooggetuigen zijn reeds gehoord en van hun verklaringen is proces-verbaal op gemaakt. Fad.) De consulaire agent vau Frankrijk te Scheveningeti bracht gisterenmorgen de twee geredden, ex Ango, naar het station Holl. spoor, die van daar hunne reis ver volgden naar Frankrijk. Door Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland, is uit 140 sollicita nten naar de betrekking van opzichter bij de zeesluis van hel ververschiugskanaal te Sclieveniuge», benoemd de heer J. De Bruyne te Wil lemstad. J I. Zondagavond is door de politie te Schiedam aangehouden een komplot van niet minder dan 7 jongens, tusschen 8 en 15 jaar oud, die op dien avond en op den avond te voren in verschillende winkels diefstallen hadden gepleegd. Tegen lien is proces verbaal opgemaakt. Een hunner was dezer dagen ter zake van diefstal pas tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. (iS. C.) Door den kantonrechter te Rotterdam, is een schipper uit Ovcrschie veroordeeld tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis, omdat hij op 11 Augustus jl., toen hij met zijn schip in de rivier de Rotte, ter hoogte van de Bergsche verlaat, onder Hillegersberg voer, gezien heeft dat ongeveer in het midden der rivier op korten afstand van zijn schip eeu roeibootje omsloeg, waarin verscheidene personen gezeten waren, en hij niettegenstaande het roepen om hulp toch met zijn schip is doorgevaren eu geen enkele poging tot redding deed, met het ongelukkig gevolg, dat een der te WBtcr geraakten is verdronken. Het O. M. had drie weken hechtenis geëischt. Onder Vrouwebuurt legde de knecht van de wed. B. schertsende een geladen geweer aan op een 17-jarig jongeling, met hel noodlottig gevolg dat het schot afging eu de jongeling doodelijk in den buik ge troffen werd. Men meldt uit Haarlem aan de Amsl. Ct. «Een berucht straatfiguur, «Aag met de driepoot", is voor een paar jaren althans ouder dak. Gedurende dien tijd toch zal zij worden opgezonden naar een werkinrichting wegens bedelarij door haar te Edain gepleegd. Toen Aag oog bier ter stede haar kunst stukken in het drinken vertoonde, had zij eerst een zoogeuaamden driepoot, medelij dende mensrhon gaven haar een paar krukken eu bij haar vertrek van hier liet zij zich die zeer netjes achterna dragen. In de gevangenis echter kwam men tot de ontdekking dat zij evengoed kan loopen als de beste, en zij steeds de goedgei fsche lui heeft beetgenomen." Gisterenmiddag tegen ongeveer 2 uur outstond er braud in eeu huis in de St. Pie- tersteeg te Amsterdam. Met moeite werden twee kinderen uit de brandende woning gered, doch één niet uadat htt ernstige brandwonden gekregen had, zoodat bet naar het Gasthuis vervoerd moest worden. De samenkomsten van het Heilsleger veroorzaakten te Hoorn wederom baldadig heden. Op ecu paar plaatsen werden ruiten ingeslagen, en met roode doeken aan stokken gebonden trok een woelige troep opgeschoten jongens door de straten. Eergisterenavond was een dergelijke oploop zoo groot, dat de politie versterking inoest aanvragen bij dc militaire macht, om de hoofdstraten vrij te houden. Te Noord-Schermer woedde Maandag avond om half twualf eeu hevig onweder. De bliksem sloeg in de boereuhofstede toe- behoorende aan den heer K. Schoone en bewoond door deu winkelier W. Hart. Aan blusschen was geen denken. Gelukkig was de wind gnnstig voor de in de omgeving liggende gebouwen. He hofstede was ver zekerd, de inboedel gedeeltelijk. Uit Urk wordt i. d. 25 Nuv. gemeld. Hedenmorgen heeft inen hier met een kijker de mast gezieu van een gezonken vaartuig; het zit in het ZZO. vau dit eiland, is ver moedelijk geladen met turf en komt van de Lemmer. Van de opvarenden is nog niets bekend. Het stoomschip Atjeh is iu het droge dok opgenomen te Nieuwediep, er wordt met den meeslen spoed aan gewerkt. Daartoe zijn 100 losse werklieden aa igeuomen. Op den Rhijuspoorweg werden in de laatste maauden herhaaldelijk goederen ver mist, zonder dat meu de daders dier dief stallen vermocht te achterhalen. Door de politie te Nijmegen zijn nu de vorige week een arbeider, van genoemden spoorweg en een gewezen arbeider, beiden woonachtig te Emmerik, iu hechtenis genomeu als verdacht zich aan die diefstallen te nebben schuldig gemaakt. Op den dag hunner aanhouding hadden zij wederom te zamen eene aanzienlijke partij goederen, bestaande uit damesmantels, wollen stoffen, garnituren enz, welke te Emmerik uit de goederenloods waren gestolen, naar Nijmegen vervoerd om die aldaar te ver- koopen, doch werden daarin door de politie verhinderd. Beiden zitten thans te Arnhem ^achter slot en grendel. •tcRTusschen Elten en Emmerik is op den Rijnspoorweg door een krankzinnige vrouw een voorwerp op de rails geworpen, om het door deu trein te laten overriden, hetwelk bij nader ouderzoek bleek te zijn een pop, gemaakt van oude kleederen en opgevuld met tabak en een lange metworst. He vrouw had zich achter een struik ver scholen op het oogenblik, dat de trein pas soerde. Door de politie te Elten is de vrouw in verzekerde bewaring genomen. Te interswijk is gisterennacht een Huitsche conducteur door een rangeerendeu goederentrein overreden en aan de verwon dingen bezweken. He tolgaarder van Biggekerke, die Zaterdagmiddag met een Westkapelschen voerman uit Middelburg huiswaarts keerde eu aan zijn woning werd afgezet, vergat eeu pakje van den wagen mede te nemen. Toen de wageu zich verwijderd had, bedacht de tolgaarder, dat hem het pakje ontbrak, en snelde bij den wagen achterna. Hij nam het pakje in ontvangst doch viel onmiddellijk daarop dood neder. Te Bergeik bij Eindhoven is een 2j- jarig kind van 11. J., tijdeus de afwezigheid der ouders, verbrand. Een hevige brand woedde Maandag middag te Duizel, in N.-Brabaut. Het huis bewoond door de wed J. Pauken, waarin eene groote manufactuurzaak gedreven werd en dat tevens dienst deed als raadhuis eu hulppostkantoor, is tot den grond afgebraud. He post is zonder brieven te Eindhoven aan gekomen; alles was door het vuur vernield, ook vele papieren van waarde. Alles was verzekerd. Uit Gulpen meldt men aan do N. R. Ct. Alhier is dezer dagen overleden onder deu verdichten naam van Audrieu Lalouette, de rechtstreeksche afstammeling van Hébert, die iu 1831 xich opwierp als wettige zoon van Louis XVI, kouing van Frankrijk, en dan ook den titel voerde vau Louis Charles XVII, prince de Richemont. Ilébert, die in 1853 te Ville-France overleed, vond onder de ver schillende personen, die zich voor deu Daupbiu uitgaven, eeu geduebteu mede dinger in den horlogemaker G. Naundorf, overleden te Delft den 18 April 1845, die zich noemde Chailes Louis XVII. Omtrent den nu alhier overleden pretcn- dent verhaalt men, dat hij met zijne familie tot vóór eenigen tijd te Metz woonde, doch van daar naar Valkenburg en later naar Gulpen verhuisde, omdat hij liet Duitsdie gezag niet wilde erkennen. Hij was 30 jaar oud en sedert geruimen tijd lijdende aan eene sleepende ziekte, die zijne gezondheid ondermijnde eu hem langzaam ten grave voerde. Het heette, dat hij te Nancy, tijdens hij daar zijne studiën volbracht, wai vergiftigd. Zijn stoffelijk overschot werd Vrijdag naar Metz overgebracht, oui aldaar in den familiegrafkelder te worden bijgezet. BE L G I K. Men leest in het Handehblad ros Antwerpen: «In de diplomatieke kringen spreekt men nog altijd over eene samenkomst tusschen onzen koning en den keizer van Duitschland. De heer Von Bismarck vooral houdt aan, die bijeenkomst te zien plaats hebben. Maar hier aan het hof vreest men, dat in de tegenwoordige omstandigheden een bezoek van koning Leopold te Berlijn opnieuw het mistrouwen van Frankrijk zou opwekken. Daar keizer Wilhelm II veel reist, denkt men dat hij den eenen of anderen dag in eene Duitsche stad zal komen en de koning der Belgen hem daar..,, als bij toeval zal ontmoeten." In het centrale kolendistrict breidt de werkstaking zich uit. Twee duizend werk lieden hebben den arbeid gestaakt. Talrijke meetings worden gehouden. Tot heden ii alles stil. KMceiiAxn. In de gisteren door het lagerhuii gehouden zitting heeft de heer John Morley medegedeeld, dat de Britsche regeering den Khedive hulp van Engelsche troepen heeft aangeboden, om de oproerlingen van Soeakim terug te drijven. Dit aanbod is door den Khedive aangenomen. Voor bet overige echter is geen gedachtenwisseling tusschen de regeeringen van beide landen gevoerd omtreut den duur van het verblijf der En gelsche troepen. Er is thans een brief te Hucknall ontvangen, door zekeren Porter, van iemand die zich noemt «Jack the Ripper's pal" (kameraad). De man schrijft, dat hij en Jack nu met moorden ophouden, dat Jack eeu Beier is en dat bij met hem kennis maakte op een boot. De schrijver duidt zich in den brief zelf aan, als een vroegere bediende van Porter, die van Hucknall naar Colorado was vertrokken. Volgens de Daily Newt is de Duitsche directeur van het postkantoor te Konstanti- nopel benoemd tot adviseur voor het Turk- sche postwezen. De Porte meent daardoor te zullen verkrijgen dat de buitenlandsche postkantoren gesloten zullen worden, eu inderdaad moet Oostenrijk voornemens zijn twaalf postkantoren in de Turksche provin ciën op te heffen. Een Keuter-telegram aan de Engelsche bladen uit Kaapstad 7 November zegt: De Portugeesche consul te Kaapstad ontving Maandag een telegram van den inspecteur van publieke werken te Delagoabaai, ver meldende, dat een modus vivendi was tot stand gekomen tusschen kolonel M' Murdo en de Nederlandsche Afrik. Spwm. Kolonel M' Murdo stond 75 pCt. verlaging op zijn tegenwoordig tarief toe. Deze verlaging treedt dadelijk in en bijgevolg zal de aanleg van de geconcessionneerde lijn met alle kracht worden uitgevoerd, daar de regeering van Transvaal haar beperkingen wil intrekken, zoodra het tarief zal zijn tot stand gekomen. FAAMHHIJ H. Voor de eerste maal sedert de opzien barende gebeurtenissen ten aanzien van den heer Wilson is deze Maandag weder in de kamer verschenen. Nadat verschillende onbeduidende zaken waren afgedaan, stelde de heer Mesureur uit naam van vele republikeiusche medeleden voor, «wegens aan allen bekende redenen", de vergadering tot half vijf te verdagen. De heer De Cassagnac oordeelde, dat het bene den de waardigheid der kamer was tot der- gelijken maatregel over te gaan zonder duidelijk uitgesproken redenen, en de radicale afgevaardigde Millerand zeide, dat, daar men de ware reden (de tegenwoordigheid dei heeren Wilson) niet wilde uitspreken hij het noodig achtte, in naam der republikeinsche meerderheid openlijk te verklaren dat men geen lid der kamer, wie hij ook wezen mocht, van de zitting kon uitsluiten en in de uitspraak des rechters beboorende te

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2