A XIKIJWS- KX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. liet e <011 ra ii verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. A80HNEMEIÏT Donderdag 29 November 1888, N9. 282. ADVERTENTIE»: Bureel: Seheepmukerssteeg fc. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a il s- B e r i c li t e o Onschuldig Veroordeeld. Voot Leiden, per A maanden 1.25. Franco door liet geheele rijk, per *5 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 (Ynf. 202. JnnrK«iif{. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Aan tie geabonneerden op de llan- ileliiiKeii en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het ZittingHVerslaK vn" Zaterdag 10 November ISSS. Aan de geabonneerd»'» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de non. 234 244 der Ingekomen Stukken ver zonden. INKOMSTEN BEL AST1XO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen in herinnering dat op 30 November e. k. de zevende termijn ia vervallen van den aanslag op het Kohier, dienst 1888, zoodat vóór of op dien dag minstens teven achtete gedeelten van dengehee- len aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom belanghebbenden uit, omter voorkoming ra» vervolgingtkosten tot de betaling van hel verschuldigde ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan Burgemeester eu Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidin, den 28 November 1888. L.EIUKX, 28 Xovcinber. Dr. D. De Loos op „Nijverheid." In het Nutsgebouw alhier vergaderde gisteravond bet departement Leideu der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. De secretaris, de heer W. E. Verhef van Wijk, las de notulen der vorige vergadering, na de opening door den voorzitter, den heer A. L. De Sturler, waarna deze heer kennis gaf van het verblijdend feit dat een 1 Stal leden tot het deparlemeol zijn toegetreden. Daarna deed de secretaris voorlezing van de circulaire, waarvan we in hoofdzaak den inhoud reeds hebben meêgedeeld, omtrent de voorgestelde tentoonstelling, welke cir- culaire aan ruim 80 iudustrieeleu alhier is toegezonden. De heer P. T. C. Driessen vraagt of reeds eenige zekerheid bestaat omtrent het wel- FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN W. W. 8. 134). Danton Moultrie heeft goed voor zich zelf gezorgd," merkle hij spottend op. Het gelaat van Constance bleef onbewegelijk als steen. Zij antwoordde rustig: ,Dat vind ik ook." Constance, ik heb u iets anders te vertellen," zei de kolonel eu van onder zijne vergrijsde wenkbrauwen zagen zijne oogen haar somber aan. (Het onheil, dat zij voor uageuoeg vier jaren heeft bewerkt, heeft droeviger gevolgen gehad, dan gij u hadt kunnen voorstellen. Ik heb van mor genvóór ik Boston verlieteen onderhoud met Ellen gehad." #'t Verwondert mij niets. Ik was wel zeker, dat gij uw afgod dadelijk moest gaan aanbidden en dadelijk met al mijn schuld bekend maken." ,En waar denkt ge wel, dat ik het slagen der voorgenomen tentoonstellinghij meent dat de ingenomenheid bij de indns- trieelen alhier met de zaak niet groot is. De voorzitter antwoordt dat daarvan nog weinig kan worden gezegd, doch dat zeer zeker velen zullen toetreden als aan de zaak een begin van uitvoering zal zijn gegeven. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer J. Van liuyven, om verslag uil te brengen over de algemeene vergadering der maatschappij in 1 Juli en de volgende dagen Ie 's Gravenhage gehouden. Voor het uitgebreid en doorwerkt verslag werd den rapporteur door een luid applaus dank gebracht. Nu verkreeg de heer D. De Loos, direc teur der hoogere burgerschool voor jongens alhier, het woord om de aangekondigde ver handeling te houden »over het tiu". Spreker zou de scheikundige quaestie van de zaak buiten bespreking laten om alleen het belang aan te toouen van de ontginningen der tin mijnen in Iiidië. Er is eigenlijk slechts óón soort van tiuerst en wel de verbinding van tin met zuurstof. Op Bangha en Bil liton wordt in hoofdzaak de tiuontguming gedreven, op 't eerste eiland door het r.jk op het tweede door de Billitonmaatschappij. Van 1710 dagteekent de ontginning van het tiustroomerls. Reeds in 1725 werden voor de outginning Chineezen te hulp ge roepen en in 1750 bedroeg de opbrengst reeds 66000 pikols. Later is die opbrengst weêr belangrijk gedaald totdat ze in 1856 100.656 pikols bedroeg. Van 1821—86 is opgebracht 4.101.900 pikols. Sedert 1851 is die zaak meer vau de wetenschap, pelijke zijde aangepakt gewordeu. De be werking geschiedt uitsluitend door Chineezen, die lot gezelschappen vereenigd zijn, alles beheerd door administrateurs en onderad- ininislrateurs. Iii 1886 waren 91 mijnen op Bangha met 5224 werklieden. Door ons gouvernement waaraau alle tin moet worden geleverd wordt per pikol 16jj golden betaald -j- 14 gulden onkosten maakt 30 gulden terwijl de tin aan de markt met 75 h 80 gulden per pikol wordt betaald. Baugka heeft eenc bevolking vau 74.714 zielen eu onder ben slechts ruim 200 Euro peanen en daarmeê gelijk gcsteldeu. Na de ïuvoeriug in 1883 van machines in een der districten van Bangka is de productie daar met 60 °/0 vermeerderd en de productie- koste met bijua 3 gulden per pikol ver minderd. De tinerts wordt met kool ge gloeid de tiustroomerls is gewoonlijk bijna zuiver door de aanhoudende verbrokkeling en spoeling. Vóór 1880 werd door de ingenieurs zoo goed als geen invloed uitgeoefend op de exploitatie; de administrateurs hadden het roer dienaangaande in handen. Na 1884 zijn ingrijpende maatregelen genomen om administratie en exploitatie volkomen van elkahr te scheideu. Bangka levert jaarlijks aan ons gouvernement 3.264.000 gulden winst van de tinontgiuuing. Toen Billitou in 1812 aan Engeland werd toegewezen was het een schrikverwekkend rooversnest. In 1821 werd Billiton door Nederland in bezit genomen en langzamer hand trad een toestand van rust op Billiton in. Toen kon ook daar aan de exploitatie van tinmijnen worden gedacht. In 1852 werd, na een voorloopig onderzoek door den ingenieur De Groot, de concessie tol ont ginning aan belanghebbenden verleend. Tot 1886 bedroeg de geheele opbrengst op Bil liton 1.339.812 pikols. Over de gesch.edenis der verschillende concessies werd door spre ker een en ander in het breede besproken. De directe voordeden voor ons land zijn te vinden in de f561.900 b. v. het laatste jaar aan allerlei rechten door de maatschappij aan onze regeeriug betaald. De indirecte voordeden zijn het aanleggen van bruggen en wegen op het nog woeste eiland en het beschaven o. a. der kustbewoners die te voreu vau roof leefden. Het aantal inwoners be draagt 35.174 waaronder 95 Europeanen. De inlandsche bevolking is itt tien laalsleu tijd ongeveer verdubbeld. Ook in audere werelddeelen wordt of werd tin gevonden, zoo in Engeland, Spanje, enz, doch minder zuiver dan uil onze koloniën. In Amerika wordt veel tin gevoudeu in Bolivia en Peru. De voorzitter vraagt of iemand nog iets omtrent het gehoorde heeft te vragen. De heer Van Kneuen vraagt wat er met al dat tin gebeurt, waarop de heer De Loos ant woordt dat voor het vertinnen van ijzer en koper, voor kanonnen, standbeelden, enz. tin itt groote hoeveelheden wordt gebruikt en dat die grondstof afslijt. Bovendien wordt eene groote hoeveelheid tinzouten verbruikt in fabrieken als die van de heeren Driessen, katoendrukkers alhier. De heer De Sturler vraagt of er verschil bestaat in de kosten van exploitatie door den staat (op Bangka) en van particulieren (op Billiton). De spreker van dezen avond antwoordt dat die onkosten voor beiden ongeveer gelijk staan en wel ongeveer 30 gulden per pikol. De heer Pelix Driessen vraagt of er ook in Afrika reeds tinbronnen zijn gevonden, hetgeen door den heer De Loos in ontken- nenden zin wordt beantwoord. Daar niemand meer het woord verlangt over het onderwerp van dezen avond meent de voorzitter in den geest der vergadering te handelen door den spreker hartelijk dank te zeggen voor de uitvoerige uiteenzetting van het onderwerp. Hij heeft tot zijne vreugde gezien dat ook op commercieel ge bied de heer De Loos deze vereeoiging van nut kan zijn en hij hoopt dat de leden nog vele malen van die kennis van dien spreker nut zullen kunnen trekken, (applaus). De heer C. J. Leembruggen nam het woord om het bestuur van het departement dat het initiatief had genomen tot het maken van het uitstapje naar de Nederlandsohe gist- en spiritusfabriek te Delft, een uitstapje dat zoo tot tevredenheid der leden aanlei ding heeft gegeven; spreker hoopte dat nog vaak.gelegenheid tot zulk een uitstapje voor het departement zou worden geboden. Daar niets meer aan de orde is sluit de voorzitter de vergadering. Hedenochtend vroeg viel aan de Oude Vest alhier eene vrouw bij 't goed spoelen te water. Een voorbijganger haalde haar met eenige moeite op 't droge zonder dat zij door 't ongeval bizonder letsel had be komen. lil /.IKK, LKUUH K\ MUSST. Ilolluian-Concert. De heer Joseph Hollman, solo-violoncellist van Z. M. den koning, gaf gisteravond in de Stadsgehoorzaal een concert met medewer king van mej. Anna Witsen, sopraan, en de beeren Julius Röntgen, piano, en Joseph Cramer, viool. Een weinig talrijk publiek arme kind heb gevonden? In het huis van Gerald Portes. En dat was nog niet genoeg maar ook als zijne verloofde." Hoe koelbloedig Constsnce ook was, dit nieuws bracht haar toch een weinig in vuor. yBij Gerald Fortes? Mel hem verloofd? Neen, maai dat is werkelijk unique 1 Waarschijulijk heeft zij, niet wetende wat zij uitvoerde, zelf die verloving in de hand gewerkt, 'k Vind het onbetaalbaar!" Coustance barstte los in een hartelijken schaterlach. ,Ik wil toch hopen, dat gij die schitte rende partij niet met uwe praatjes bena deeld hebt? Ha zoo, daarom was zij dus gepasseerden avond met dien man in den schouwburg!" Constancebezit gij dau in het geheel geeu hart, geen geweten?" rBedaar toch! Ge verlaugt waarschijn lijk van mij te wetenof ik niet een innig berouw gevoel over de moeielijkhedendie Ellen door mijn toedoen heeft ondervonden? Volstrekt niet. Wat ik baar beb aange daan komt nog in geene vergelijking met hetgeen zij aan mij heeft verdiend. Weet gij waarover ik berouw heb? Dat ik u alles eerlijk beb opgebiecht. Dat spijt me, en ik had het ook zet-r zeker niet gedaan, zoo ik niet had voorzien, dat gij het anders uit haren mond hadt vernomen. Het liefst waie het mij geweestzoo dat schepsel geheel eu al vernietigd was." rDat het niet gebeurd is, heeft men w aarlijk niet aan u te dankenantwoordde de kolonel. In weinige woorden deelde hij nu Ellen's wedervaren mede, terwijl Coustance rustig bleef zilten eten. Toen hij met zijn ver haal geëindigd was, merkte zij op: rDie Elleu Harmon schijnt voor avonturierster in de wieg gelegd 1 Gerald Portes haar brui degom 1 't Is prachtig 1 Hij kan nu met haar trouwen en meteen alles weder goed oiakcu. Zoo komt zij zonder hindernissen weder aan haar eigen fortuin! 't Verwon dert me, dat gij daaraan niet schijnt ge dacht te hebben. Wies echter hiervan verzekerd, dat zij niet in dit huis kan terugkomen. Ik wil geeu uur lang met haar ouder hetzelfde dak doorbrengen. Zooals ik haar haatie toen zij dit huis verliet, zoo haat ik baar nu nog. Het ia alleen te bejammeren, dat ik haar niet voor altijd uit uwe oogen heb kunnen verbannen. En wat wilt gij nu met haar beginnen? Haar weder in genade aan nemen, haar met opene armen ontvangen, weder haar pleegvader worden en eeu nieuw testament maken in denzelfden geest als het testament, dat gij vernietigd hebt bij de ontdekking dat zij met den bruidegom vin een ander ontvlucht was? Geloof toch niet, dat ik in ons huwelijksleven met blindheid geslagen was. Ik weet, dat gij al dien tijd over dat meisje hebt getreurd, dat gij naar haar hebt verlangd, en dat zelfs in de eerste dagen van onze ver bintenis in onze heerlijke wittebroods weken! Men zou bijna gssn denken aan de zwakheden vbd een oud man." De blikdien de oude man haar toe wierp, deed zelfs Constance een oogenblik verbleeken. r't Is waar," zeide de kolonel Dufart, «dat ik het gemis van Ellen heb betreurd. Zij is en was mij altijd onuitsprekelijk dier baar, ik was krankzinnig, toen ik voor eene korte poos slechts, door uwe rede neeringen, haar uit mijn bart heb kunnen verbannen. Ja, 't ia mijn plan haar tegen dien Gerald Fortes, tegen ieder die baar vijandig is, te beschermen. Kau zij hier geen te huis vinden, dsn zal ik haareldeis onder dak brengen." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1