hk: m K» «3» «3 eii zomer, toch vrij goed ie, wordt bewezen door het feit, dat men op de goederen van H. K. II. urinses Von Wied, prinses der Nederlanden, in twee dagen 380 stuks wild heeft geschoten. (D. v. Z.-II. en 's Gr.) Volgens mededeeling van binnengeko men schippers te Katwijk was in volle zee waargenomen, dat een logger onderstboven lag aan zijne vleet, voorzien van nieuwe kurken. Op 25 dezer had te Noord wijk op indrukwekkende wijze de teraardebestelling plaats van het lijk van den stuurman Carbois, van het voor Scheveningen verongelukte Franse he schip Ango. Nadat door den pas toor van Noordwijk de godsdienstige ptëcli tighedeu waren verricht en de lijkkist door de zorg vau den consulairen agent, den heer M. Parser, met de Fransche vlag was bedekt, legde de zaakgelastigde van Frankrijk de heer De H Motte, daarop een krans van levende bloemen en dankte den burgemeester graaf Van Limburg Stirum, iu gevoelvolle woorden voor de eer, den overleden: en in hein aan zijne ongelukkige makkers bewe zen. De burgemeester hield daarop ecne treffende aanspraak, waarin hij op aangrij pende wijze de ramp dier schepelingen en den droevigen toestand huuner nagelaten betrekkingen schetste. Behalve de genoem den waren mede tegenwoordig de Fransche kanselier, de heer Muré de Palanne en de plaatselijke autoriteiten van Noordwijk. Naar wij vernemen, wordt op initiatief van eenige leerlingen der hoogere burger school 6-j. c., te 's Gravenhage Donderdag avond a. s. door de jongelui der beide hoogere burgerscholen en het gymnasium gezamenlijk een fakkeloptocht georganiseerd naar bet gedenkteeken op het Plein 1813. Daar ter plaatse zullen de beelden van koning Willem I en van het Driemanschap wet kransen versierd worden. De atafmuziek van het 3e regim. huzaren (kapelmeester de heer Van Waasdijk) zal den stoet, welke uit ongeveer 300 deelnemers zal bestaan, begeleiden. Vad De bomschuit SCII 12 Koningin Emma", schipper Jacob De Jager, reeder M. De Niet Azn. kwam Zondagmorgen te Sche veningen aan uiet de treurige tijding, dat de evengenuemde schipper Zaterdagmiddag le 4- uur ten westen van Scheveningen over boord was geslagen. De ongelukkige had zelf een groodzezien aankomen, waarop hij tot zijn mannen zeide HMannen, hou je vast." Keu ieder deed dit en hij zelf greep den zg. f schijubak", die evenwel door degrondzee stuk werd geslagen, terwijl De Jager zelf over boord viel. Alle pogingen om hem te redden werden terstond aangewend, doch na verloop van een half uur moest men die opgeven, daar het zwaardtouw, terwijl men juist iu zijn nabijheid was, brak. Tot tweemalen toe stak de drenkeling de hand nog op, waarna hij in de diepte verdween. De man was vader van vier kinderen. Te Gouda werd dezer dagen een net gekleed jeugdig Belg aangehouden en naar Kotterdam gevoerd, die iu België niet minder dan zestien oplichterijen had gepleegd. Ouder geleide is hij naar Essen gevoerd en daar door de Belgische politie afgehaald. Van Botterdam uit zal een scherp onderzoek worden ingesteld naar den toestand der reddingmiddelen te Scheveningen, tijdens het vergaan der Fransche bark Ango, en wel uiel het oog op de omstandigheid, dat dour de daar wonende cargadoors jaarlijks drieduizend gulden wordt bijgedragen in het ouderlioud dier reddingmiddelen. (Maasbode.) Evenals iu vorige jaren wenscht de heer A. Koene te Rotterdam weder aau een zeker aantal kinderen der kustelooze scholen gedurende de maanden December, Januari en Februari eeu warm middagmaal te ver strekken. De liollandsche 9poorlreiu isgisteren- avoud iu plaats vau 9 uur 39 eerst te 10} uur te Amsterdam aangekomen, doordieu een kolenwagen te HalfwegHaarlem was ontspoord. Ook de latere treinen van en naar Rotterdam oudervondcu groote vertra ging. Die, welke te 7.17 uit Rotterdam vertrok, kwam eerst bij twaalven te Amster dam aan. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij uiet plaats gehad. Er is Zaterdagnamiddag te Utrecht een felle brand uitgebroken in het tapijt magazijn vau Hosselaar aan de Oude Gracht bij de Bezembrug. Tegen half negen was men den brand meester, welke zich iu hoofdzuak bepaald heeft lot het aangetast perceel; doch ook de belendende perceelen ziju zwaar be schadigd. Te Driel, gemeente Hetereu, heeft eeu man ten gevolge van liet weerlicht plotseling ziju gezichtsvermogen verloren. Terwijl ïekere 11., wonende te Zeve naarZaterdagavond van Elten op ziju terugreis was, werd hij door een onbekende aangesproken, die te kennen gaf dat hij den gansclien dag nog niets had gebruikt wegens gebrek. II., goedhartig ah hij was, gaat mei lieui een herberg binnen eu laat hem bier en een boterham voorzetten. Na dat alles was verorberd, ging li. verder, vergezeld door den vreemdeling, die, nabij deze stad gekomen zijnde, H. van een ge deelte van zijn geld trachtte le berooven, wat hein ook gelukte. Hij bad in de her berg gezien waar 11. zijn geld stak, nadat hij voor hein betaald had. Ook hier wa* dus weder ondank 's werelds loon. Een zeldzaam droev ig geval heeft zich ie Zuidlaren voorgedaaneeue moeder heeft zich met hare beide kinderen iu eene sloot verdronken. Ouceiiigheid in de huishouding schijnt haar lot dit noodlottig besluit ge bracht te hebben. Op voorstel van B. en W. heeft de raai der gemeente Sini 1de besloten, de iu functie zijnde onderwijzers op een salaris van 1 6UU met 1 April 1889 uit liuu be trekking eervol te ontslaan, eu legen dien tijd onderwijzers te benoemen op een salaris van f450. Te Bergen op Zoom is overleden dr. De Uam, die slechts eenige dagen geleden zijn 9üe jaardag vierde. Tot op deu laai*ten dag van zijn welbesteed leven nam de heer De Ram, gezond naar lichaam en geest, met de meeste toewijding zijn betrek king waar. Meu schrijft aan de II. Ct. uit Eind hoven, 26 November. Een der aanzienlijkste ingezetenen van Aarle Rixtel is gisteren geboeid naar Roermond getransporteerd. Hij was door het kanton gerecht wegens mishandeling tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld en kwam daarvan in hooger beroep bij de rechbank le 's Her- togenbo.'ch, doch had, naar het schijnt, vooraf aan twee personen 25 gulden gegeven, om te zijnen gunste valsch te getuigen. Voor de rechtbank schijnt het geweten der getuigen wakker te zijn geschud en deelden zij dit feit mede, waarop de arrestatie van den omkooper volgde. Uit Boksmeer wordt dJ. 23 Nov. geschreven: Een aantnl ingezelenep dezer gemeente voor het meerendeel uil de deftige klasse zijn de dupe geworden eeuer sluwe oplichterij. Eenigen tijd geleden hielden een tweetal onbekende kloosterzusters, waarschijnlijk met toestemming der overheid, eene collecte ten bate der vereeniging tot uitroeiing der slavernij in Afrika. Door een eenvoudig, doch achtenswaardig ingezetene vergezeld, wisten zij aandoenlijke tafereeleu op te hangen van dien menschenonteerenden handel en van de ijverige pogingen, door Z. E. kardinaal Lavigerie in het werk gesteld De gemeentenareu brachten dan ook milde giften voor dit edel doel samenen vernamen dezer dagen, dat de ijverige reli gieuzen een.... sluw echtpaar waren, dat zich door deze ^manoeuvre" deu zak heel wat #«pekte." Met genoegen verneemt men thans, dat genoemd echtpaar in een dorp, in de nabij heid van Nijmegen, ontmaskerd is, door lat een Eerw. heer pastoor achterdocht koesterde en de politie waarschuwde. Heden zullen zij, achter slot en grendel, wellicht zitten te overdenken, hoe het mogelijk was, dat hun zoo fijn beraamd plan iu duigen is gevallen. (Pr. N. en 'sliert. Ct.) Dezer dagen overleed te Gulpen een man, die, zooals sommigen willen beweren, een rechte afstammeling was van Lodewijk XVI, koning van Frankrijk. Onder deu naam van Audrien Lallouette (zijn eigenlijke naam zou ziju Priuce De Richmond) leefde hij sinds eenige maanden met ziju ouders eu broeder, stil en afgetrokken iu onze gemeente. Zijn lijk werd Zaterdagochtend naar Metz, zijn vroegere woonplaats, getransporteerd, om iu den familiegraf kelder aldaar te w orden bijgezet. (TfyJ.) MTlKXLYNlisrilli BERKïll't.N II K I. t l K. L)e politie te Brunei heefl met geweld belet, dat de 90c:aal-dtmucraat Volders op bet plein de la Chapelle in het openbaar zou optreden. De Bociaal-democraat wilde, oudatik9 het verbod van burgemeester Buis, zijn voornemen ten uitvoer brengen, doch werd dour de politie, toen bij op het plein verscheen en bet woord wilde voeren, in hechtenis genomen eu naar liet politiebureau gebracht. Ernstige ongeregeldheden vonden daarbij niet plaats. De berichten uit het Centrum, waar weer eeu groote werkstaking dreigt, luiden gerust stellend. Slechts 700 werklieden der maat schappij te Manemont bleven weg. Tegen Zaterdag wordt een werkstaking op groote schaal verwacht, maar vermoedelijk zal deze niet lang duren. E M <k IC I. li. Keizerin Friedrich zal de koningin van Engeland iu de volgende m ian.1 naar het eiland Wight vergezellen. Men verzekert, dat keizerin Friedrich uiet voor Maart van het volgend jaar uit Engeland lerugkeeren en zich dan vooreerst op villa Friedriclishuf te Witsbaden vestigen zal. De jongste berichten omtrent den toes'and van John Bright, den beroemden Engelscben stuntsman eu ledenaar, luiden zeer ongunstig. Zijne nog afwezige zonen, het parlementslid Leathaui Bright en Philip Bright, ziju naar ltochdale ontboden, en de geneesheereu geven, wegens de algemeene zwakte van den lijder en de voortgaande ontsteking der longen, weinig hoop meer. til IVktt IJ Et. In de Zaterdag gehouden zitting der kamer heefl dc heer Laisant een voorstel ingediend om den 2den Dec. het stoffelijk overschot van Baudin naar het Pantheon over te brengen. Het bleek dat de heer Barodet reeds te voren eeu voorstel aan bet oordeel der regeering had onderworpen, sliekkende om zulks i iet slechts ten aanzien van Baudin, maar ook van .den grooten Carnot", De Hoclie en De Marceaa te doen en wel op den 14den Juli, ter gelegenheid van het bastillefeest. En door den heer Barodet, en door deu minister-president Floquet werd te kennen gegeveu, dat de heer Laisant zijn voorstel slechts uit bij oogmerken gedaan had als Boulangist, en de minister, het voorstel des beeren Barodet beamende, verlaugende daarvoor den voor rang. Dienovereenkomstig werd besloten en het voorstel verder spoedvereischend verklaard. Wat het voorstel van den heer Laisant aangaat, dit was volgens de Repuilique franqaiie ee e poging om deu indruk te ueutraliseeren vau een Bonapartistisch banket te Neveis, waaraan generaal Boulanger zou aanzitteu juist op den 2den December, den dag der manifestatie bij liet graf van Baudin. Le Gauloie komt met een nieuw plan van staatsgreep voor deu dag, dat beraamd zou zijnmaar dat men wel zal doen onder groot voorbehoud te lezen. Dit plan, voortgesproteu uit de gematigde groepen met de rechterzijde van den senaat er onder begrepen zou bestaan inwijziging van het personeel der ambtenaren; gevan genneming van generaal Boulanger, die vervolgd zou worden voor den senaat, bij deze gelegenheid veranderd in hoogge rechtshof. Gelijk men weet, werd dezer dagen, toen de ingenieur Obrecbt door bet vallen van eeu gaskroon in het theatre Lyriqué werd gedood, nog een ander heer door de glas scherven gekwetst. De gewonde bezoeker werd terstond verbonden en reed met een zijner vrienden naar huis. Het blijkt nu, dat deze keer was prins Eugeuius, de jongste zoon van den koning van Zweden, die te Parij9 bij Ucrvex de schilderkunst beoefent. De prins zat met ziju adjudaut, graaf Platen, dicht bij den lieer Obrecbt en ontving een wond ter lengte van vier eu ter diepte vau 1 centimeter op het hoofd. De wond is echter niet gevaarlijk. De bestuurders van paarden- en bees tenspellen en draaimolens enz. te Parijs hebben Vrijdag eene bijeenkomst gehouden welke door driehonderd hunner werd bijge woond evenals door verscheidene journalisten. Men besloot een petitionnement op touw te zetten tegeuover dal van het anti-kermis- verbond eu eeu keruiisverboud op te riebteu. Eeu telegram uit Blidali bericht dat een zeker aantal werklieden de werven van Chitfa verlaten hebben. De Frausche werk- liedeii zouden zich bij de Spaansche werk lieden aangesloten hebben ten einde de Italianen le verjagen. Wanordelijkheden worden gevreesd. ZWITIKKLANI». De rechtbank te Bern heeft een Duit- scher, Friedrich Wüthricb Von Trub, laat stelijk herbergier te Harderwijk, wegens werven voor den krijgsdienst iu de Neder- landsche koloniën veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 600 francs boete. DUITItBliAM O Uit Berlijn wordt aan de llaarl. Cl. gemeld: De invoer van luudvee eu kal- vereu uit Nederland iu Duilscldaud is ver boden. Uit Straatsburg meldt men aan de Röln. Zlg. dat het bericht uit de Zwitser- sche bladen overgenomen omtrent deu kan koop van gronden op de Zwitsersche grenzen tot militaire doeleinden door de Duitsche regeering geheel uit de lucht is gegrepeu. De berichtgever merkt op dat reeds sinds 4 jaren aankoop van grond plaats heeft van wege het boschb. heer van Elzas Lotharingen om tot een geleidelijke afronding der grenzen van de staatsboschdouieiiien le geraken. Het schijnt, dat krankzinnigheid een erfelijke kwaal is in het Beiersclickoningshuis. Eeu ieder weet helgi en met den ongnlukkigeu kouiug Ludwig II is geschied; en de tegen woordige vorst, Otto I, kan wegens krenking van het verstand niet regecren. De overleden prinses Alexandra kon het gezicht eener canapé niet verdragen, omdat zij in de stellige overtui ging was, dat zij er reeds eeu in het hoofd had zitten. Hare nicht, prinses l'eresia, heeft de manie van onophoudelijk reizeu iu alle richtingen van de wereld te makenzij be vindt zich op het oogenblik in Spanje. Altijd en overal laat zij zicb volgen door een eere dame en een kamerheer, aan wier zorg veer tien beesten zijn toevertrouwd, die haar nooit verlaten. Onder deze dieren zijn verscheidene honden, twee eksters, eeu beertje eu een kolossale rat. HOKGARUE. Sarab Bernhardt heeft zich den 19de dezer van Pest naar Bucharest begeven, vanwaar zij hare kunstreis naar Konstan- tinopel en tot Alexandrië in Egypte zal uitstrekken. Zij heeft de Hongaarsche hoofdstad uiet verlaten zonder aan deu schatkist 20 florijnen te hebben moeten afstaan voor de honden belasting. Mme. Sarah wordt nl. op hare kunstreis door 4 houden vergezeld. KUILItA I». Omtrent de beweringen aangaande troepenverplaatsingen van het oosten naar het westen van Rusland schrijft de Nord: .Deze verwijten zijn belachelijk en rusteu op niets. De in den laatsten tijd uitgevoerde troepenbewegingen iu Kus land zijn slee.its het gevolg van hit door de Rueiiecie Invalide openbaar gemaakt program, en juist de daar aan gegeven openbaarheid sluit alle bijoog merken uit. Hebben veranderingen plaats ge had in het aantal troepen aan de westelijke grenzen, dan zijn deze eer vermiuderd dan vermeerderd. Het is duidelijk dat, als de vrees voor eeu aanval van Rusland deu minsten grond had, men er in de troonrede waarmede de Duitsche rijksdag geopend werU het spoor van zou hebben aangetroffen. In plaats daarvan vindt men er slechts de hoop uitgedrukt op behoud van den vrede. Trou wens de bladen zelf die met deze polemiek een begin maakten hebben al spoedig het ijdele hunner beschuldigingen ingezien. Ten gevolge van 't spoorwegongeluk te Borki heeft de Russische keizer bevolen de nationaliseering van alle Russische spoor wegen zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken eu alzoo alle particuliere spoorwegen te naasten. SER VIE. Koningin Nathalie heeft aan de Synode der Rumeen8che kerk een protest gezonden, waaraan wij het volgende outleeueu. .In deu treurigen toestand, waarin op dit oogen blik de betrekkingen tusschen onze konink lijken gemaal en ons verkeeren, zou bet zeker bet best zijn, niet door te dringen tot de oorzaken, die den eisch tot echtschei ding hebben uitgelokt. Wij kunnen echter niet de .nieuwe beschuldigingen van onzen koninklijken gemaal, volgens welke zijne edel moedige toegeeflijkheid en zijue zelfverloo chening gedureude verscheiden maanden op ons niet de gewenschte uitwerking hebben gehad, met stilzwijgen voorbijgaan. Wij vragen ons met de grootste verbazing af, welke uitwerking dan wel verwacht werd.'1 De kouingin tracht daarop aan te tooneu, dat alle pogingen tot verzoening van haar zijn uitgegaan, dat de koning haar hareu eenigen zoon ontnomen en haar verbannen heeft. Ten slotte zegt de koningindat koning Milan, om een vonnis te verkrijgen zich heeft moeten wenden lot een zwakken en afgeleefden grijsaard, die niet meer in staat is te begrijpen, hoe de misdadige han deling, die hij heeft gepleegd, het aanzien van de kerk ondermijnt en deze tegenover het staatsgezag vernedert. De Rumeeusche Synode zal zich hoogstwaarschijnlijk onbe voegd verklaren, om van deze zaak kennis te nemen. OOIT-IA Dl E Batavia, 24 October. Uit Koepang (Timor) schrijft men aan de Soer. Cl. dat de toestand op de Solo- eilanden allertreurigst is. Geheete kampongs worden daar afgeloopen of uitgeroeid, nog onlangs werden te Bolling 51 koppeD ge sneld. De hoofden beschouwen zicb feitelijk onafhankelijk van onze regeering en berechten hun zaken zelf. Den 9n October is de Prins Hendrik er heengegaan, daar de hoof den weigerden zich te Larauloeka te komen verantwoorden, zooals de resident had gelast.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2