IbSB XIELWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 28 November 1388. - N°. 281. Bureel: Srlieepniiikerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNEN LAND8CHK BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. y4 - •1&Vp ei' Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOSHEftlErJT: Vooi Leiden, per maandenl.'ii. Franco door liet gelieele rijk, per ;I maanden l.ftO. t*rijs |tt*r Summer 1» Ouf, 202 Jnargang. ADVERTENTIE N: Van 1O regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabat, per regel 0.10. LEIIIEV, 2? SoTenihrr. Dc boer W. De Jong, arts alhier, is gister aan een der Duilsche universiteitcu tot doctor in de medicijnen bevorderd. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Sept. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 188 kinderen, waaronder 7 levenloos aangegeven, overleden 68 personen, en wel beneden 1 jaar 23, 15 jaren 6, 514 jaren 2, 1420 jaren 2, 2050 jaren 6, 5065 jaren 5, 6580 jaren 14, boven 80 jaren 8, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1 lichaamszwakte, tering 16, klierziekte, rhachitissyphilis 6absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 3kanker 4waterzucht acheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismusepilepsie apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 3rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 4, croup .kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 2, chron. ziekten der ademhalingsorganen 4 hart- en vaatziektenrheumat. arthrit. 1 organ, hartgebrekenaneurysma 1, angina diphtherina diarrhoea, dysenterie 5, cholera nostras acute ziekten der spija- verteringswerkt. 1chron. ziekten der spijs- verteringswerktuigeu 8, ziekten d. organa urogeuitalia 1, ziekten van het kraambed 1, gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 1. In den loop der maand December zal op eene der concerten der Nederlandsche Toon- kunstenaarsvereeniging te Dordrecht het strijk orkest van deu heer J. O II. Mann alhier medewerken. Gisteravond is in de Zandstraat een ongeluk gebeurd dat betrekkelijk ernstige gevolgen heeft gehad. Van eeue vrouw die twee emmers heel water had gehaald brak het juk, zoodat de emmers op straat vielen, liet ntérstortende heele water kwam opeen kind neêr dat daar liep Ie spelen, zoodat de beide beentjes deerlijk werden gebrand. Het kind is naar huis vervoerd en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. We hebben onlangs gewezen op den grooten voorraad en de groote verscheiden heid van gezelschapsspelen bij den heer J J. Sle ser op de Hoogewoerd verkrijgbaar. We hebben er toen niet bij gemeld, wat toch wel degelijk der vermelding waard was, dat van vele dier echt Hollandsche kinder en gezelschapsspelen de heer Sleijser uitgever en fabrikant isreeds zagen bij hem een 25 of 3Utal dezer spelen het licht, waaruit door deze firma door het geheele land zaken worden gedaan. Men heeft ze dus hier uit de eerste hand. Maar ook in een bizonder groot aantal andere artikelen, van algemeen nut, maar voorsl ook voor St. Nicolaasgeschenk aan te bevelen, drijlt de heer Sleijser groothandel. Reeds zagen eeuige prijscouranten dier ver schillende artikelen het licht en de laatste prijscourant is ruim 30 bladzijden groot. Daarin komen o. a. voor groote collecties schilder- en teekenbehoeften, chrystoleum- artikelen en vooral ook alle benoodigdheden voor figuurzagen. Verder tooverlantaams, kinderspeelgoederen, kerstboom-versieringen, prentenboeken, enz. En weet men dan nog dat vooral in den laatsteu lijd door deze firma groote verzendingen naar onze Oost- Iodische bezittingen plaats hebben, dan kan men zich van de uitgebreidheid dezer zaak eenigszins een denkbeeld vormen. Wie met het aanstaande St. Nicolaasfeest eens een heerlijk geurend geschenk wil aan bieden neme ren kijkje in den rijkvoorzienen winkel op deu Nieuwen Rijn van de firma Sanders Co. zeepfabrikanten alhier. Daar is eene enorme keuse in toiletzeepen, toilet artikelen van allerlei aard, reukwerken en reuk poeders, flacons in de schoonste vormen en verscheidenheid, benoodigdheden voorde kaptafel, haarnaalden, doozen heerlijke zeep in de rijkste verpakking, uitmuntend nage bootste voorwerpen iu zeep, enz, enz. Reeds een blik op de fraaie éialagc voor liet groote winkelraam geeft een klein begrip van wat daar al te krijgen is in voorwerpen van nut en smaak op dit gebied. Meer voor de maag geschikt zijn de artikelen dezer dagen in groote hoeveelheden vervaardigd door den heer J. Pel, banket bakker op de Hoogewoerd, n°. l(Jl. Al wat aan fijne suikerwerken te bedenken valt is daar in grooten voorraad. Prachtige borstplaten, kleinere suikerwerken voor het vullen van doozen, cbocolaadartikelen, sui kerwerken met likeur eu velerlei zaken om van te watertanden, stteds versch eu frisch eu in voldoenden voorraad voor dc grootste bestellingen. Voor eeu smakelijk St. Nico laasgeschenk is bovengenoemd adres zeer aaR te bevelen. Nu zoo langzamerhand de wintercostuums zijn voor den dag gehaald en de ophanden zijnde regens van de donkere dagen vddr Kerstmis dat wintergoed met bederf dreigen is 't de aangewezen weg naar den leveran cier van parapluies en eutout-cas te loopen om daar voor zich of voor een geachenk aan anderen zich zoo'ti nattig scherm aan te schaffen. En komt dan daarna de glad- heid der straten ons 't leven zuur maken dan is een flinke waudelstok tot steun laug niet te verwerpen. Bij deu heer P. A. Saroui op deu Nieuwen Rijn zijn bedoelde oumisbare voorwerpen in groote verscheiden- heid eu van alle prijzen te verkrijgeu, tegen voordeelige berekening. Maar ook bij de heeren Gebrs. Gubbi op de Aalmarkt is vau al die zaken eene prach tige sorteering voorhandendaar zijn heeren-, dames- eu kinderparapiuies in zijde, halfzijde, gloria eu zauella; vervolgens in de ruimsle keuze wandelstokkeu op elke maat en pop- penparasols. Men behoelt dus ook om deze voorwerpen niet verlegen te staan. IIEEICIEKLE UKKICHTKV. Door Z. M. is, met ingang van 1 Dec. 1888 benoemd tot directeur van het post kantoor te Sittard F. P. II. Van der Schrieck, thans commies der posterijen 2e kl. Door Z. M. is tol lid van hel Hoofd- comiié der Nederlandsche verei niging lot het verleetien van hulp aan zieke eu gewonde krijgslieden in tijd van oorlog benoemd dr. F. J. Vau Leent, inspecteur tan den ge neeskundigen dienst der zeemacht. Door Z. M. is aan deu heer W. H. Hajenius, gewezen commies bij het dep. van kolouiëu, met iugang van 1 Oct. 1888, verleend een pensioen ten bedrage van f 1564 's jaars ten laste van den staat. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige le luit. der int. van het leger in Ned.-Indie H. J. Muller, met iu- gang van 1 Dec. 1888, ter zake vau lichaams gebreken, 't gevolg van in den itrijd beko men verwooding, eervol uit Zr. Ma. mili tairen dienst ontslagen, met toekenuing van pensioen. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aauwezige le luit. der inf. J. M. Le Bron de Vexela, ter zake vau lichaamsge breken, met ingang van 1 Dec. 1888, eervol uil Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De off. v. ge», le kl. bij de zeemacht W. Meyboom, dienende aan boord Zr. Ms. instructieschip Nautilus, wordt met den 1 ln Dec. a. 9. op non-act. gesteld en vervangen door den off. v. gez. 2e k). bij de zeemacht P. Baarslag. De minister van financiën zal op 29 eu die van marine op 80 deaer geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 'a rijks schatkist op den 24n dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 26,502,345,82' en bij de betaalmeesters. 1,802,012,97' Te zamen f28,804,858,80 Door den minister van oorlog ia krachtens machtiging des konings bepaald, dat de infanterie eene nieuwe uitrusting aal ontvangen, in hoofdzaak overeenstemmende met die, welke in den afgeloopen lomer bij de divisiën iu beproeving geweest is. Hier door wordt eene groote verbetering tot stand gebracht. Bij het nieuwe legergoed toch, dat veel overeenkomst heeft met het tegen woordige Duit9che en Oostenrijksche, is de door den soldaat te dragen last veel gelijk- matiger verdeeld, terwijl elke druk op de borst vermeden ia. Dr. Legebeke, benoemd tot directeur der eerste Ned. verzekeringmaatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukkken, te 's IIage, heeft die betrekking aangenomen en zijn eervol ontslag aangevraagd alshoog- leeraar aan de polytechnische school te Delft. IfR. Ct.) Dat de wildstand in de omstreken vau Wassenaar, niettegenstaande den natten FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCII, VAN 133). Constance las oplettend en langzaam woord voor woord, alles wat omtrent die schaking vermeld stond. Eindelijk had die Moultrie dan toch eeue vrouw. Zij ge voelde een plotseling opkomenden haat tegen die onbekende Lilia en eene geweldige pijn in bet hart, want Constance bezat toch een hart, en de afgod die iu hare meisjesdagen daarin eene plaats had weten te verkrijgen, was zelfs nu nog niet onttroond. Zulk een liefde, als deze overigens koele vrouw voor Dauton Moultrie had opgevatkon niet spoorloos verdwijnen. Zij opende eeu der juweelkistjes vau haar toilet tafel en nam daaruit een medaillon, dat met haar de reis naar Europa had medegemaakt, maar nooit gedragen was. Uit liet in goud gevatte porselein blikte haar het welgelijkend portret van dien scliooneiivalschen man tegen. Met een gevoel van bitterheid zag zij dat gezicht. Ellen had haar dien man ontroof 1maar eeue andere, vreemde vrouw had hem ge wonnen. Constuice herinnerde zichin Europa over miss Fortes te hebben hooren spreken sla over een ziekelijkkleinweinig beteekeuend persoontje. 11ij was dus ge trouwd 1 Wat kon Constance Dufart daar aan gelegen zijuP Getrouwd ofoDgetrouwd was hij toch voor altijd van haar ge scheiden. Met het medaillou in de band bleef zij onbewegelijk in het vlammende haardvuur staren en haar hart kende niets dan bitterheid. Iutusschen zat de kolonel iu ziju biblio theek en ook bij hem verlevendigden zich allerlei herinneringen. Het was hem wel, om zich na jaren lange schcidiug weder gemakkelijk neder te vleien, omringd door zijne oude kennissen en vriendeu, waarnaar hij gedurende zijne ballingschap zoo dik wijls met weemoed had verlaugd. Maar niettegenstaande hij met wrlgevallen de boekenrijen beschouwde, bleef toch zijn gehtfl pleegkind liet middelpunt van al zijne gedachten. Hij werd aanhoudend ge kweld door zorg en angst voor Ellen. Hoezeer miste by hier dat schoone, lieve meisje met haar helderen lach en haar vroolijk gesnap, dat hem als muziek in de ooren pleegde te kliuken. Haar bloeiend schalkachtig gezichtje scheen hem uit elkeu hoek der kamer toe te knikken. Eu baar had hij thans alleen achter gelaten onder het dak van den slechtsten menscbdien bij op aarde had leeren kennen, onder het dak van Gerald Fortes. Onbezomicoin de hoogste mate ver metel vond hij nu, hetgeen Ellen durfde beataau. Ja, hoe meer hij er over nadacht des te gevaarlijker kwam hem Ellen's toe stand voor. Met bitter zelfverwijt vroeg hij zich af: Waarom heb ik haar niet gedwongen dat buis te verlaten? Wie weet wat daar sedert van morgen reeda ia voorgevallen? Hij trad aan het venster. De storm deed de golven hoog opslaan en iu eeu spattend schuim naar omlaag vallen, regen eu hagel sloegen knetterend legen de glas ruiten. Kon bij in Jit weer naar Boston terugkeereu? Neeu. Zijne gezondheid had iu den laatsten tijd eeu gevoeligen knak gekregen en de ouderdom begon zich op merkbare wijze bij liern te doen gelden. Gebogen naar lichaam cn ziel, waagde hij het uiet dezen nzchtelijkeii tocht te onder nemen, toch wilde hij alles doen wat in zijn vermogen wasom het gevoel van angst, dat hem beklemde, zooveel doenlijk tc verminderen. Hij schreef op een blad papier: Verlaat dadelijk het huis, breng deu nacht daar niet door, begeef u naar misa Leith, morgen kom ik u halen." Hij riep den eeuigen mannelijken be diende, die zich in zijn huis bevoud, eu zoud dien met het geschrevene naar bet telegraafkantoor van Blackhaven. Daar klonk de bel voor het diner. Onder aan de trap ontmoette de kolonel zijne echtgenoote. Zij zag er koud en ontevreden uit en zwijgend ging het echt paar uaar de eetzaal. De regen sloeg nog altijd met stormachtige vlagen tegen de vensterruiten en er schei u ook onweer op handen te zijn, want bet was voor den tijd vau den dag zeer duister. Toen bet eteu op tafel was gebrachtzond de kolonel den bediende weg en bleef alleen met zijne vrouw. fHebt gij de courant gelezen, dien ik u gezonden heb, ConataDce?" vroeg de kolonel. fJa," antwoordde ze effen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1