,L. ADVERTENTIES. Woensdagnacht heeft men op de Prinsengracht nabij de Bcreuslr&at te Am sterdam, naast de steenhouwerij van den heer R.# een raam voor aan de sti aal weten open te krijger, en alles weggenomen wal in de zijkamer voorhanden was. t)e lijken van twee der op Dinsdag jl verdronken matrozen van Zr. Ms. artillerie instructieschip Het Loo zijn gisterenmorgen aan den Zuidwal in de haven van Nieuwe- diej) drijvende gevonden, en naar het marine hospitaal vervoerd. Donderdagavond, in de groote boer derij van den heer De Beaufort te Utrecht, te Kortezwaag, bij Gorredijk, bewoond door den heer Westerhof, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Van de 60 stuks rundvee kwamen 12 iu de vlammen om; de anderen *«»den door de beide knechts gered. De inboedel was» verzekerd bij fNeerlandia", ook het vee, hooi enz; het huis te Woud send. De brand be^on te ruim 6 uren, te half acht was de prachtige boerderij in d aach gelegd. Toen een iuwoner van Utrecht dezer dageu met zijne vrouw tehuis kwam, zag hij uit het zolderraam een vrij dia touw hangen, dat bijna tot op de straat reikte en hem niet toebehoorde. Hij vermoedde dat er tijdens hunne afwezigheid iemand in huis was geweest en langs dat touw weder vertrokken en bij onderzoek bleek al spoedig dat behalve een paar nieuwe laarzen, ook eenige kleedingstukken waren ontvreemd. De vermoedelijke dader is reeds aangehouden. Op het paleis Het Loo is gisteren op een der kamers een begin van brand ontstaan. De postbode, die juist de brieven bezorgde, ontdekte het en kon gelukkig dadelijk hel vuur blusschen. Hbl Op de Pupillenschool te Nieuwersluis heeft zich, eenige dagen geleden, een geval van diphteritis voorgedaan. Dadelijke en strenge afzondering van den lijder, ook toegepast op hen die hem verplegen, en doelmatige outsmettings-middclen geven grond om te verwachten, dat de ziekte zich tot dit ééne geval zal beperken. f (Ulr. Dbl.) Uit Bunschoten wordt aan het U. 1). gemeld Het onstuimige weder van jl. Dinsdag avond was voor de Zuiderzeevisschers uit deze gemeente noodlottig; vele visschers vaartuigen bekwamen averij, en een van de kleinste soort, hetwelk koers zette naar de haven te Spakenburg, sloeg in de nabijheid van die haven om, met het noodlottig ge volg, dat de bemauuing, beslaande uit schipper Evert Heek, oud 20 jaren, en dieuB knecht Elbert De Groot, oud bijna 16 jaren, daarbij uit het vaartuig werden geworpen en verdronken. Volgens bericht van den kapitein der stoomboot Meppel II is tusschen Schokland en Urk een schip gezonken, waarvan de mast nog zichtbaar is. Nadere bijzonderheden ontbreken. Men schrijft uit Parijs aan de Zwol- echt Cl. dat de aanvrage van industrieelen, om plaatsruimte in het hoofdgebouw van de wereldtentoonstelling in 1889 toenemende blijft. Men koestert alle hoop, dat de iu- dustrieelen uit Twente en Noord-Brabant een goed figuur zullen maken en opnieuw het bewijs zuilen leveren, dat onze katoen en wolnijverheid met andere landen kan wedijveren. Onze landbouw en veeteelt zullen uit muntend vertegenwoordigd worden en wat onze koloniën betreft, deze zullen in de tropische afdeelingen zonder quaestie uit munten. Het is ons aangenaam zoo schrijft men o. a. verder hier nog te kunnen bijvoegen dat onzen landgenoot, den heer E. Nier mans, een jong architect, geboren te Hengeloo een bijzondere onderscheiding ten deel viel. Hem wordt den bouw van een huis iu oud- Hollandschen stijl opgedragen. Teek-uing en plan, door N'iermans ont worpen, droegen zoozter de algemcene goed keuring weg, dat hem voor dien bouw een eereplaats in het park werd aangewezen. Uil Enschedé wordt i. d. 28 Nov. gemeld: Luitenant Wijnmalen en 15 man d.'r ingekwartierde huzaren zijn heden van hier vertrokken. Het overige deel van het detachement, onder bevel van een wacht meester, blijit voorloopig nog hier ingekwar tierd. De heeren Jannink Zuou, te En schedé, hebben f 100 gegeven aan de politie aldaar voor de buitengewone diensten, gedurende de werkstaking be wezen. Onder de reizigers, die Donderdag avond met den sneltrein uit Duifschland ie Vlissiugen aankwamen, bevonden zich IIH. DD. IIH. prins Christiaan van SJeeswijk- Uolstein en diens beide ongehuwde dochters, de prinsessen Victoria Louisa en Louise- Augusta, met drie hofdames als gevolg. Met de aansluitende mailboot prinses Marie, drr maatschappij Zeeland, vertrokken zij naar Engeland. Gisteren stond voor de arr. rechlb. te Middelburg terecht P. De K. 48 jaar oud, arbeider, geboren te Aksel, wonende le Ierscke, Ier zake dat hij in den namiddag van 26 Augustus 1888 tus-ciien 2 en 3} uur, m« t het oogmerk om de uitvoering van na te melden diefstal gemakkelijk le maken en zich in het bezit der gestolene voorwerpen te verzekeiee, in de schuur, slaande op de hofstede bewoond door Cornel is Meijaard en gelegen onder de gemeente lers. ke, opzettelijk en uiet het vooraf opgevat voornemen om, wanneer hij slechts éene vrouw tehuis vond die te dooden, Jannetje Miera-», huisvrouw van genoemden Meijaard, van het leven heeft beroofd door haar uiet een ijzeren griep en een ijzeren spade slagen toe te brengen, die dei» dood hebben ten g 'voige gehad en on- mi Idel'ijK daarna in het aan die schuur grenzende woonhuis heeft weggenomen met liet oogmerk om liet zich wederrechtelijk toe te eigenen1°. een zakje, inhoudende een bankbiljet van f25 en ongeveer f50 aan rijksdaalders en geldenstukken uil het in de woonkamer staand.- gesloten gedeelte van het kabinet, na dit te hebben opengebroken door aan eene der deuren te trekken, en 2° een paar gouden vrouwenlioofdstukken uit eene niet geslotene lade van datzelfde khbinet, welke gelden en hoofdsiukken toebehoorden aan genoemden Meijaard of een zijner huisge- nooten. Reeds om 8} uur was de beklaagde, die én in de instructie èn in het huis van be waring de hoogst mogelijke kalmte, zoo niet onverschilligheid, aan den dag legde, naar liet gerechtsgebouw vervoerd; dat die over brenging reeds zoo vroegtijdig plaats vond was om den toevloed van nieuwsgierigen, hij de berechting van zoo'n misdaad onlel baar, te voorkomen. Er werden van wege het O. M. 20 getui gen en deskundigen voorgebracht en gehoord Bij het binnenkomen ter terechtzitting keek de beklaagde links en rechts het overtalrijk publiek aan en verder beantwoordde hij met de uiecst mogelijke kalmte de vragen van den heer vice-president naar zijn naam, voornamen enz. De verdediger mr. M. J. De Witt Hamer verzocht dat als getuige decharge zal worden gehoord dhr. J. De Vos, notaris te Middelburg; diens ondervraging strekt om aan te toonen, dat de beklaagde tijdens 't plegen van 't leit niet in geldnood ver keerde. Beklaagde herhaalde ter zitting zijne volledige bekentenis en gaf onverschrokken te kennen dat, wanneer er tijdens 't plegen van den moord twee vrouwen waren aan wezig geweest, hij ze beiden om 't leven had gebracht ten einde zijn drijfveer diefstal teu uitvoer te brengen. Het getuigenverhoor leverde niets bij zonders op. De eisch van het O. M. is levenslange gevangenisstraf en omzetting van alle burger rechten. Gedurende de zitting bleef de beklaagde meer dan kalm. Te Heerlerheide is door een hevigeu windstoot een huis totaal omvergewaaid. Onder die omstandigheden nuttigden de be woners het avondeten en bleven ongedeerd. BUlTEiNLAiNDSCIIE BERICHTEN BBLCilE. Van den Congo komt het bericht, dat de inlander, die majoor Barthelot dood schoot, terecht heeft gestaan en ter dood is gebracht. Ook de overheid van den Congostaat be gint het thans in twijfel te trekken of 'lippoo Tib wel geheel zonder schuld is aan den moord, daar de inlander verklaard heeft den majoor Barthelot niet persoon lijk le hebben gekend en nooit met hem te hebben gesproken. Persoonlijke wraak, waaraan de moord eerst werd toegeschreven, kan hier dus niet in het spel zijn geweest. De mijnwerkers van Saïut Eloi te Carnières hebben wegen* geweigerde loons- verhooging het werk geslaakt. Het gerucht loopt dat een ulgemeene werkstaking in het district van Mons onvermijdelijk is. i; t: ij i o. In de gislerenavoud door het lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Parnell zich verklaaid legen de artikeisgewijze behandeling iler wet, waarbij een krediet van 5 miilioen wordt gevraagd tot aankoop van groudbe/.it in Ierland. Hij stelde als amendement voor, dat de commissie zich tevens bezig boude uiet de achterstallige pachteu. 1 k li k. De Fransche kolonel Pierry, van het 76ste regiment te Anuecy, is in een minder gunstige positie verplaatst, daar hij met zijne officieren de bruiloft van Boulanger's dochter bijwoonde. Om dezelfde reden, til. dat zij Boulanger te veel eer bewezen, zijn een brigadier cu vier ui inscheppen der Parijsche politie ontslagen. De InlrantigeatU, de Preste en eenige andere ochtendbladen gewagen van een voor genomen staatsgreep. Men zou gebruik maken van de betooging up het graf van Baudin op 2 Dec. a. s. om een botsing uit te lokken en, onder voorwendsel dat een samen zwering bestaat, zekere Boulangistische en conservatieve afgevaardigden in hechtenis doen nemen. In de parlementaire kringen worden deze beweringen niet als ernstig gemeend be schouwd. Niettemin wordt erkend dat de verdeeldheid en de verbittering onder de verschillende partijen den toestand ernstig maken, en de manifestatie voor Buudin wordt dan ook iu gespanneu verwachting te gemoet gezien. Het lournal de» Debatbeschouwt de geruchten aangaande een complot als den weerklank van gesprekken tusschen sommige afgevaardigden, die den wensch te kennen gaven, dat de regeering krachtdadige maat regelen mocht nemen tegen de kuiperijen der Boulangisten. De republikeinsche groepen iu Jen Se naat hebben besloten, niet officieel deel te nemen aan de betoogiug op het graf van Baudin. Naar de te Purijs verschijnende GaieLte Diplomatique verzekert, zal niettegenstaande alle tegenspraak, toch in Januari aanst. het huwelijk van prins Alexander van Battenberg met prinses Sophie van Pruisen, zuster des keizers, voltrokken worden. De plechtigheid heeft plaats te VVhigt in Engeland. Keizer Wilhelm moet siechts zijne toe stemming tot dit huwelijk gegeven hebben wanneer prins Alexander voor goed afstand deed van zijne aanspraken op den Bulgaarscheu troon. Hiervan zal prins Alexander binnenkort aan alle hoven van Europa kennis geven. IT.4 LIE. Verleden Dinsdag ziju te Milaan de afgevaardigden van 46 italiaansche werklie denverenigingen vergaderd geweest, die geprotesteerd hebben tegen den oorlog in het algemeen en tegen het drievoudig ver bond, verklarende in geval van oorlog de regeeriug niet to zullen volgen. Er zullen in het geheele land handteekeningen verza meld worden voor een protest tegen de politiek der regeering. De Fransche werklie den zullen in naam van de broederschap der werklieden worden uitgenoodigd om de beweging te steunen. Bij de samenstelling van het bureau van den rijksdag werd tot eersten voorzitter gekozen de heer Von Levelzow (conservatief) met 271 vau de 281 uitgebrachte stemmen; 9 briefjes waren in blanco. Tot eersten vice- president werd gekozen de heer Bühl (natio- naal-iiberaal) met 169 van de 259 stemmen, (87 in blanco); tot tweedtu vice-president de lieer Von Unruhe-Bornst (rijkspartij) met 150 van de 244 stemmen (91 iu blanco). Genoemde heeren verklaarden bunne benoe ming te aanvaarden. De Duitsehe legeering is van plan nog twee postduivenstatious voor militaire doel- eiudeu op te richten, waardoor het bestaande poslduivennet aan de Fransche grenzen zal voltooid worden. De gezondheid van vorst Bismarck wekt sedert eenige dagen bezorgdheid. Niet alleen lijdt hij bijna onophoudelijk aan zenuw pijnen, maar ook heeft hij wederom een aanval vau jicht, waarvan de pijn ondrage lijk is. Cl OUT KEJ M. De Oostenrijksche reiziger Oscar Bauuiann heeft in een brief aan zijne familie een verhaal gegeven van zijne wederwaardig heden als gevangene van de Arabische opstan delingen aan Arika's Oostkust. De leider der beweging, die de Duitsehe kolouisatie in deze streken heeft doen mislukken, is volgens hem Bushriben-Salim. Naar geruchten te oordeelen, is ook in het gebied der mereti een opstand uitgebroken, waardoor het ont breken van berichten omtrent Stanley verklaard wordt. E K V I E. De commissie voor de grondwetsher ziening was gisteren vergaderd onder voor zitterschap des koning». Zij verklaarde zich voor algemeen stemrecht en voor de enkel voudige kiesdistricten. BILL! A KI J E. De 60 Bulgaarsche officieren, die in Rusland dienen, hadden aanzegging gekregen, dat, zoo zij wilden blijven, zij zich moesten laten naturaliseeren35 hebben daarop on middellijk deu wenscb te keuuen gegeven, weer bij h< t Bulgaarsche leger te worden ingp. schreven. i PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Nov. In het lagerhuu werd het amendement van den heer Parnt, (om bij het ontwerp tot aankoop van lani in Ierland, tevens bepalingen te voegeu, waardoor de pachters worden geholpen bi het betalen hunner achterstallige schulden), verworpen met 182 tegen 148 stemmen. Het amendement van den heer Forster die het aangevraagde krediet tot aankoop van land van 5,000,000 tot 1,500,OOP pd. st. wilde verminderen, werd eveneew met 212 tegen 154 stemmen verworpen. LONDEN, 24 Nov. Aan de Standari wordt uil Athene gemeld, dat de SulUi bereid is zijn toestemming te geven tot eei volkomen vereeniging van Oost-Rumelië art Bulgarije, op voorwaarde, dat prins Ferdinand zich verbinde geen pogingen te zullen ai:, wenden ook Macedonië aan Turkije te ontnemen. LKIBKX, '21 Xovenihcr. Op de aanbevelingslijst voor een recto aan het Gymnasium te Kampen zijn geplaatic de heeren dr. J. W. De Groot, conrector te Kampen, en dr. B. Kruytbosch, leeraars», het Gymnasium te Leiden. Door de geneeskundige staatscommiss: te Groningen werd gisteren tot arts beior derd de heer dr. Th. Koppeschaar, geborr te Leiden. De eerste kamer is bijeengeroepe; tegen Maandag 3 December des avonds acb: uur Keizerin Eugénie is te Amsterdai aangekomen en in het Amstel-Hotel afgestapt Zij is weder vergezeld van mevr. Lebretont: de heer Pietri. Te Franeker brak Donderdagavoc: ongeveer half vijf een hevige brand uit fci den logementhouder Bijlsma. Twee paarde; kwamen daarbij in de vlammen om, terwr. zekere v. d. B. door een vallende scboo: steen ernstig gewond werd en in het zieket- huis moest worden opgenomen. Gelukki- was de wind nog al gunstig, waardoor verdere onheilen werden voorkomen. Oorza»; onbekend. Alles was verzekerd. liet schoone schilderijen-kabinet va: den te 's Prinsenhage overleden heer V» Gogh zal, naar de N. Br. Cl. verneem:, binnen kort opgeruimd worden. De meesterstukken waaronder van eerst; meesters, zullen gedeeltelijk iu particolia eigendom overgaan en gedeeltelijk iu hti buitenland te gelde gemaakt worden. Twee schippers, de gebroeders h Waard, die tijdens de stormbuien, op Dies dagavond op de Zuiderzee waren, zijn doe: het omslaan van hun botter verdronken. Hedenmorgen zijn onder Diemen eeuvij- tal naast elkander staande keeten tot dengroü toe afgebraud, waardoor ruim tachtig arbt ders van dak en inboedel beroofd zijn. De krijgsraad te Parijs heeft drie jon* soldateu die, te Bicêtre gevangen, zich u; weerspannigheid en mishandeling jegensec sergeant en een adjudant haddeu schuld:; gemaakt, ter dood veroordeeld. TEIt MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 2» November. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste Hoof* 1 Nieuwe Tarwe .- I5 5.*0 6. - 4.50 - 5.- l. 4. - 4.71 Chevalicr-Gerst 5.AO 6.- Zware liaver - 3.60 4. - 3. s 5i .- - - .- Boter 1 equal. vatj -52 •sa.— O2" 5780 (Ic por kil.) 1 12e - kilug. »ri. 1.30 50.— .45 - 1.05 i.i» Turf haardbr. le soort dubb.hectol. •- (grauwe) o.f» Lange zwarte 0 24 Al degenen die iet9 te vof (leren hebben van of VM' gehuldigd zijn aan de Nalalemchap wijlen Mejuffrouw WII.LEMINA IIE.T' UIllkA IIOFFSMITin leven otf huwde Particuliere, gewoond hvbbeude Leiden aan de Breedestraat N°. 131 en aldtf overleden den 16^" November 1888, p lieven daarvan opgaaf of Betaling doen vddr den 5dcn December e. k. kantore van den Notarie W. F. KAlSE' te Leiden, Nieuw.teeg N°. I,

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2