Prijs per %uiuiiier 10 tVnr. Bureel: Schee, e e o li r a ti verschijnt ilae 1 ijk sbeii;i I ve on- eti I*eest<1st«jen. ABO P3 M F H EST: Vooi Leidenper 3 maanden1.2». Franco door liet gelteele rijk, per .1 maanden l.ftO. Maandag 26 November 1S88. 279 i 202 Jaargang. AOVERTF. «TIE Ms Van 1ti repels ft*' Elke regel meer (Jroole letters worden berekend Dienstaanbiedingen4 contant - Uitgevers: Gebr*. -ors Muré. l.KIUKY, 21 November. Ons Studententooneel. Velen waren gisteravond wederom opgegaan naar den schouwburg om de aangekondigde gastvoorstelling bij te wonen van de stu- denten-afdeeliug Leiden van het Nederlandsch tooneei-verbond. Aangekondigd was .Pluim strijken," blijspel in 5 bedrijven naar het Fransch van Labiclie, door Trio. De schouw burg was goed belet, terwijl wederom de gaanderij voor 't grootste gedeelte werd in genomen door de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart. Als gasten werkten mede de heeren Mr. C. F. A. M, en J. D. D, goede bekenden op het eludententooneel. De korte inhoud van het stnk is deze. Een jong Parijzenaar, De Cri queviile (de heer D. als gast) heeft tot zijn laatsten cent besteed eu wil zich in de Seine verdrinken. Hij ontmoet bij de rivier een jong schoenpoetser wien hij zij plan meêdeelt en zijne eenige bezittingen vermaakt. Uierbij bevindt zich ook een bundel fabelen van La Fontaine eu om te doen zien dat bij, hoewel schoenpoetser, die lezen en be- grijpeu kan lee«t hij de bekende fabel voor van den vos en de raaf, de gevleide vogel die zich de kaas ontvallen liet waarunê zich de slimme Reinaard uit de voeten maakt. Zoo, en niet anders is 't in 't leven, dacht De Criqueviile; welnu waarom ook niet getracht in 't leven de slimme vos te zijn eD door vleien, door pluimstrijken terug te winnen wat al te spoedig verteerd »as. Hij gaat terstond aan 't werk en slaagt hier en daar naar weusch zooals 't zich laat aanzien. Zelfs de handige financier Montdouillard (de heer M. als gasl) loopt er vcorloopig in evenals zelfs de practische kieêrmaker Page vin (de heer PI.). Gaarne willen allen hem in ruil voor zijn gevlei onthalen eu kleine diensten bewijzen. VVaneeer echter onze held zich door dat zelfde tniddel nog hooger op wil werken eu zich de kaas reeds voor de voeten denkt in den vorm van eene ruim loouende betrekking en fortuin, blijkt weldra het middel iuzijue werking te kort te schieten. Het onaange name hiervan ondervindt De Criqueviile, maar ondervindt tevens Antoine, de jeugdige schoenpoetser, (de heer P. v. D.) die bij 't aanvankelijk succes z.n schoenhak bad Ie gelde gemaakt en zich als bediende bij den modernen gelukzoeker had aangesloten. Eerst wanneer, na tal van wederwaardig heden, De Criqueviile inziet dat hij den goeden weg niet heeft iugeslageu, kiest hij zich een anderen eu slaagt hij beter en de man die hem eeue flinke betrekking bezorgt geeft hem in die betrekking de waarschuwing mede dat een goed hart eu flinke werklust beter den weg wijzen naar het doel dan de vleierij. Intusschen heeft de held van het stuk er den financier Montdouillard toch nog langs eeu zijweg doen iuloopen, in eene korte periode dat hij 't denkt te vinden niet door vleien, maar door vrees aan te jagen. Met dat al komt de zaak wtêr op haar pootjes terecht; De Criqueviile krijgt eene mini be zoldigde betrekking eu het meisje dat hem op die conditie is toegezegd. Behoeven we te zeggen dat de gastrollen uitstekend werden vervuld; we waren dat reeds van die heeren gewoon, liet losse en toch waardige spel van den lieer D.zoowel als bet koddige van deu heer M. lokte aau- boudend de toejuichingen van het pukliek. Maar na ben noemen we 't allereerst den heer P. v. D. als Antoine, de leuke passe partout van De Criqueviile, en deu heer P. als Pagevin, de man van zaken, de practische kieêrmaker. Ook Flavigny, de heer M. was goed in zijn rol, doch kon nog iets losser acteereu. Trouwens alle medewerkers hadden flink gestudeerd, zoodat zelfs door de meesi vooraan zittenden onder het publiek de souffleur niet werd gehoord. Over 't geheel was de houding bij de vertooners natuurlijk en los en was er aan de costumes bizondere zorg besteed. Hel eerste bedrijf liep niet zoo los van stapel als de overige bedrijven, aan enkele waarvan een ongewoon slot ons als 't ware overviel. De afronding van enkele bedrijven hadden we iu het stuk anders gewenscht 't had er daar wel iets van of 't gordijn midden in een bedrijf werd neêrgelaten. Al lergrappigst is de in zijn eenvoud sympa thieke figuur van Antoine die zijn meester giet de eenige woning voor het tweetal, een geleend rijtuig, op den voet volgt. Zeer goed werd ook in het tweede bedrijf de tailleur in zijn rijk door den heer P. voor gesteld, dezelfde heer die voor zijn stukje stil spel als de klerk op het administratie- bureel i en woord van lof verdient. Bi- zouder goed mag ook genoemd worden de handeling in hel laatste bedrijf tusscben De Criqueviile en Flavigny. De dames, Einérauce, een allerliefst kind van deu kieêrmaker Catiche,„de goojspeu- ningen sleepende keukenmeid die alleen eeli omelet naar behooren weet te bakken en inadmc D'Arbel, verdienen voor de vervul ling van hunne niet gemakkelijke rolleD een woord van waardeeriugwe bedoelen de heeren Pr, Y. de S, en S. Een ware regen van kransen eu bloem korfjes kwam nu en dan op het tooneel neêr; een oogenblik dreigde zelfs het gevaar dat in der haast de hnldebrengers elkander bij vergissing een krans in de hand zouden stoppen. Maar liet moet gezegd worden; de kiausrn waren zeer verdiend. Op de gaanderij hadden tusschen de Hol- landsche jongens van de kweekschool in de pauze de gebruikelijke vaderlandsche liedereu gezongen en tevens het nieuwe Oranjelied Van Krieken. Het orkest onder leiding van den heer Van Leeuwen werkte dezen avoud uitstekend. De uitvoering van de studentcn-afdeeliiig Leiden van het Nederlandsch tooneelverbond zal nog lang als eene bizouder aangename in de gedachte blijven. De zorg die aan liet iustudeeren der rollen wordt besteed toont ten volle boe 't den heeren ernst is met hun streven de tooueelspeelkunst hoog te houden. Eu wanneer we van ganscher harte zeggen dat ze dit iu werkelijkheid ducii, dan zal 'tin niemand, die gister de voorstelling bijwoonde opkomen ons te ver- denkeu van pluimstrijken. Li'hIciTh Mn ii lie ii koor. Leiden's Mannenkoor gaf in de Stads- Gehoorzaal gisteravond zijne negentiende huishoudelijke uitvoering onder directie van den heer 11. H. Taylor. Als solisten traden op mevrouw Martha Spoel en de heer Arnold Spoel uit Den Haag en de heer H. Venverloo uil Amsterdam. Uitgevoerd werden Colum bus, cantate voor solisten eu koor van Braui bach en Albrecht Beiting, concert draina voor soli en koor van Brandts Buys. De uitvoering mag alleszins geslaagd ge noemd worden; de koren zongen zeer goed en cok de tenoren waren tegenover de bassen krachtig. Met zeer veel animo zor.g het koor in Columbus o. a. Ks ist das Land, das Heissersehnte? Bij Albrecht Beiüng trof ons terstond bet schoone inleidende koor: De voorjaarszon begeeft den hemeldat innig schoon werd gezongen Ook het duet van lleiling en Van den Knulster met koor en de solo van Beiling weiden zeer schoon voorgedragen lk heb den hertog trouw gezworen; ver derop kon ons de climax in de Beiling niet geheel voldoen. We noemen vau de solisten bet eerst den heer Arnold Spoel, die steeds zijne partij met enthousiasme zingt en als zanger wer kelijk artist is. Ditmaal kon ons de zang van mevrouw Spoel niet zoo zeer bevallen. De tenor, de heer Venverloo heeft een werkelijk tenorgeluid maar blijkbaar weinig methode. De solist die de partij van Van Kijfhoek zong deed dat zeer correct eu zuiver. Over 't geheel maakte de uitvoering een zeer goeden indruk eu kunnen directeur en leden van het Mannenkoor hunne moeite aan het iustudeeren besteed goed beloond rekeneu. Ten slotte een enkel woord over de gas verlichting boven het orkest die nog al een en ander te wenschen overlaat, zoo zelfs dat ze voor de executanten zeer hinderlijk is. Gisteravond kwam bij den winkelier in goud en zilverwerken deu heer Du C. op de Breêstraat, boek Maarsinanssteeg alhier een als jufvrouw gekleed burger meisje dat gouden ringen op zicht vroeg. .Na gepast en gezien te bebbeu gaf ze te kennen dat er geen naar keuze was en vertrok. Intusschen had ze echter een der kostbaarste ringen in hare parapluie doen vallen zoodat terstond naar haar vertrek de winkelier het bemerkte. Ilij snelde ter stond da deur uit, achterhaalde het «meisje en bracht haar tersluud naar het polittebu- reel waar zo heeft hekend met opzet gehan deld te hebben. De rlug weril dan ook in haar bezit gevonden. Hedenmiddag is op de Herrengracht, terwijl een meisje aan eeue woning aldaar eenig strijkgoed afgaf, een ander gedeelte van een wagen welke voor de deur stond door den hevigen wind opgenomen en in het water terecht gekomen. Door spoedig ver leende hulp werd het goed gedeeltelijk op- gevischt. Ook is aan de Zijl door den wind eene mand met eieren van eene kar geslagen, van welke de voerman er slechts één in de stad kon bezorgen en de overigen gekneusd of gebrokeu waren. In de Stedelijke Werkinrichtiug zijn opgenomen Z. 18 Nov. 50 volw. en 12 k., totaal 62. M. 19 78 18 96. 20 84 18 102. W. 21 91 20 111. D. 22 92 r v 19 r UI. V. 28 90 20 110. Z. 24 85 20 105. OPriClKKLK HKKICHTKV Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. 2e kI., de student iu de geneeskunde (arts) A. Van Dorsten. Door Z. M. is, met ingang van 1 Dec. a. s., bij het personeel van den genees kondigen dienst der landmacht benoemd tot reserve-off. v. gez. 2c kl., A. N. Vechtmsn, arts te Ferwerd. Door Z. M. is, met ingattg van 1 Dec. 1888, benoemd tot commies der pos terijen 4e kl. J. P. Donker, thans surnu merair der posterijen, en is met ingang van 1 Januari 1889 bevorderd tot commies der posterijen 3e kl. B. Van der Linden, thans commies der posterijen 4e kl. Door den minister van koloniën is de heer D. Pronk gesteld ter beschikking van den goaverneur-generaal van Ned.-Indië, om te wo'den benoemd tot onderwijzer 3e kl. daar te lande. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Naar aan de Arrul. Ct. wordt mede- dedeeld, zon bij de regeering het plan be staan, binnen een niet te lang tijdsverloop bet Eatrepöl te Amsterdam op te heffen en de gebouwen daarvan in te richten tot militaire magazijnen. De pogingen onzer regeering om een uilleveringstractaat met Griekenland te slui ten, zijn afgestuit op de weinige gezindheid der Grieksche regeering. Met de Argen- tijusebe republiek wordt nog onderhandeld. De voorziening in den consulairen dienst der Zuid-Afrikaanschc republiek in Neder land ia weldra te wachten. Volgens een particulier oit Ooat-lndië ontvangen telegram, zou het Zilveren Krnis voor den dienst totaal afgekeurd ziju. (rad.) Gedurende het 3de kwartaal van dit jaar is bij liet koloniaal werfdepot te Har derwijk aan handgeld uitbetaaldvoor Oost- Iudië f 105,703,25 en voor Suriname f 160. De oud-gouverneur-geueraal de heer Van Rees, zal zich waarschijnlijk te Arnhem met der woon vestigen. H. K. H. prinses Vqn Wied bevond zich gisterenmiddag weder in de residentie. Zij bracht onder anderen een bezoek aan mevrouw de douairière baronesse Van Ilo- gendorp. Vauwege de reederij zullen te Sche- veniugen op den wal voor liet wrak van het gestrande schip Ango een paar lichten worden geplaatst, als waarschuwing voor de binnen komende schuiten. De geredds schipbreukeling van de Ango Guerre is geheel hersteld. Hij deed reeds wandelingen langs het strand en door het dorp. De andere geredde matroos, Fratifois Persouique, heeft het bed nog niet kunnen verlaten, en gevoelde zich gisteren minder goed. Gisteren kwam te Scheveningen het treurig bericht, dat van eene te Vlaardiugen binnengeloopeu bomschuit van de recders C. en M. Den Duik, schipper Jochem Brons veld, de Scheveuingscbe matroos Joh. Tuyt, oud 3U jaren, ouder de Eugelscbe kust door een golfslag overboord geslagen en verdron ken is. De man laat eeue vrouw en drie kinderen na. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, niet de politie toestemming gaf aan dat Schevemugsch' vrouwen en mannen om aaugespoelde -len en wrakhout te ver zamelen - ac .E 'nen. Deze maakte zelfs lege -ionen proces verbaal adjunct- straudvonüt. ,','kken hout en andei,. ff geene «aarde door medegenomen. Op 23 Nov. is te No« aangespoeld het lijk van eeu ms. 30 jaar oud, byua geheel naakt ai., ringetje iu het oor, waar8chijnlijk eeu u. opvarenden van het te Rcheveningcu ge strande schip Ango. Onlangs is eene boerenplaats in de Purtner, behoorende aan de gemeente Edam, in het openbaar voor drie jaar verhuurd voor f4139.13, zijnde f492.13 uieer dau 3 jaar geleden. Bij de politie te Amsterdam zijn be zorgd 3 jongen», oud 2016 15 jaar, allen wonende te Valetta op Malta, te Am sterdam aangekomen met het Engelsch stoom schip Woodborn. Deze jongens hadden zich bij het innemen van kolen in het ruim van het schip verborgen, waar zij eerst werden ontdekt toen men reeds in folie zee wa».

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1