i U p. n f\ fJ K MKDWS- EN ADVERT NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Prijs per ^timmer 10 Out. Zaterdag 24 November 1888. - 3tf\ 278. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschaldig Veroordeeld. Q I ïïe/.e (on ra ut verschijnt dadelijks, behalve op /.on- en Feestdagen. Voor Leidenper 3 maanden1.25. Kranco door liet geheele rijk, per 3 maanden 202° JnnrgnnR. Van 16 repels 0.90. Elke repel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, «contant, zonder rabat, per repel 0.10. Itureei: Sclieepmakerssteeg: 6. IIII»KV 23 November. Aan de rijksuniversiteit alhier is nog het candidaatsexamen in de godgeleerdheid (late gedeelte) afgelegd door den heer P. Elderiug, en het doctoraalexamen in de rechtswetenschap door den heer P. Peereboom. Door de commissie vooor de arts examens is in hare heden gehouden zitting tot arts bevorderd de heer C. L. Dorst. De officier van gezo idheid dr. Van der Willigen, van het 2e bataljon 4e reg. infanterie te Leiden, wordt gedetacheerd aan het hospitaal te Delft. Hedenmorgen viel aan het Kort Gal gewater alhier een koe in 't water; nadat zij naar 't Kort Rapenburg gezwommen was werd ze er daar met behulp van touwen uitgehaald. Wie voor zijne kinderen of voor zijne vrienden een handig St. Nicolaasgeschenk wil uitzoeken neme even de moeite naar den heer F. E. Feld in de Maarsmanssteeg op den hoek van de Kapelsteeg te wandelen. Daar vindt hij voor volwassenen geschenkeu voor huishoudelijk gebruik en voor kinderen van allerlei leeftijd en aanleg speelgoed van de laagste tot de hoogste prijzen. Daar vindt de vader, de tante of de nicht die de kleinen bedenken wil met het Sinter- feest fraaie poppenwagens en poppenstoeltjes, poppenkamers en poppenkeukens. Verder stallen met paarden en bediening, en vooral ook rollend materieel als tramwagens en spoorwegen; eindelijk tooverlantaarns, speel- goeddoozen enz. enz; eeu rijke keuze dus voor liet aanstaande leest. Ook in den Leidschen bazar bij den heer J. Scholten in de Paardensteeg behoeft men werkelijk met eene keuze niet verlegen te staan. De winkel is er overvuld met goed, vooral van nut voor iemand die met St. Nicolaas aan een famieljelid of aan een vriend eens iets geven uil waarvan hij ge heel den winter gezellig bij het vuur kan zitten genieten. Al wat maar eenigazins geschikt is om uit te rooken biedt U de heer Scholtenpijpen met en zonder roer, Turksche waterpijpen, houten, steenen, por seleinen, aarden en andere pijpen, voor tabak of sigaren. En terwijl dan het famieljelid of de vrend zich aan zoo'n gezellig rookinslrument zit te verlustigen en ook de kleinen om hem heen loopen te toeteren en te trommelen, of op andere wijzen kabaal loopen te maken op voorwerpen in den Leidschen bazar ge kocht, wordt om aan dat kabaal eenmaal eens een einde te krijgen een balletje op gegooid (een balletje uit deD winkel van den heer Feld) om rondom de tafel te gaan zitten en deel te nemen aan een der gezel schapsspelen die in een onmogelijk aantal bij den lieer Scholten te krijgen zijn. W'ie zich dos tegen het feest en tegen den winter wapenen wil zoeke een der twee bovenge noemde adressen op. Bij den uitgever VV. Penders, te Grave is verschenen N°. 1 van de ,Neder- landeehe geillxutreerde tchoenmakcrtcouranC vakblad voor schoenmakerijen, leerlooierijen en aanverwante vakken, onder redactie van binnen- en buitenlandsche vakmannen. Bij het blad behooren modeplaten en knippatro nen en het verschijnt eenmaal per week. tlFPICIKKLK iIKIlIt'31 TK\. Door Z. M. zijn de heeren J. Altherr en Eugcu Buss eikend en toegelaten Kepectie' velijk als consul en vice-consul van Zwit serland te Batavia. Door Z. M. is aan J. L. Vreven, geb. te Hasselt (België), rnits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet, vergu.uiing verleend tot het geven van lager onderwijs. BLNNENLANDSGHB BERICHTEN. Door Z. M. den koning, groothertog van Luxemburg, is het grootkruis der Orde van de Likekrooo geschonken aan Zr. Ms. commissaris in de provincie Overijsel, mr. J. II. Geertsema. De minister van binuenl zaken is teruggekomen vari zijn plan om terstond alle beurzen van de rijkskweekscholen op te heffen. Hij handhaaft er voorloopig tien aan elke rijkskweekschool, doch zal reeds het volgend jaar een dier scholen opheffen. De minister vindt geen termen, gemeenteverordeningen, waarbij kinderen boven 12 jaar van de scholen worden geweerd, te vernielingen, maar wel betreurt hij het, dat dikwijks alleen om te bezuinigen zulke verordeningen worden gemaakt. Bij de wetswijziging stelt hij zich voor deze zaak te regelen. Uit het regeeringsantwoord van de staatsbegrooting voor 1889, depart, van binnenlandsche zaken (onderwijs) beeft de minister met belangstelling kennis genomen van de door den heer Vermeulen overge legde nota. Na eenige algemeene beschouwingen be paalt de minister zich tot enkele opmer kingen betreffende de voornaamste, door den steller aanbevolen denkbeelden. Hooger onderwas. Tegen de stelling in de nota op den voorgrond geplaatst, dat drie rijks-universiteiten voor ons land te veel zijn, acht de minister zich niet geroepen op te komen. De tegenwoordige regeering heeft de her ziening der wet op het hooger onderwijs voorloopig niet in haar programma opge nomen. Bij het te waardeeren streven om bestaande bezwaren op te lossen, waarschuwt de minister vooral tegen geringschatting van het voorrecht van inrichtingen van hooger onderwijs te bezitten, waarvan de weten schap in hare verschillende onderdeelen wordt onderwezen en beoefend. Voor zoover de minister bekend, werden tot dusver ten onzent op het gebied van het hooger on derwijs geene stemmen vernomen, die in de aangeduide richting heenwijzen, en ook in het buitenland is veeleer eene beweging ten gunste van het universitair beginsel waar te nemen. Tevens maakt de minister de op merking, dat de verwezenlijking der denk beelden in de nota ontwikkeld, de instelling van nieuwe examens zou tengevolge hebben, terwijl veeleer eene beperking van het vaak aangevallen rxamenstelsel en de daarmede gepaard gaande examendressuur aanbeveling schijnt te verdienen. En tevens wijst hij er op, dat de vraag, of het mogelijk is aan aanstaaude medici eu philosopher), die den doctorstitel wenscben te behalen, in vier jaren eene opleiding op klassieken grondslag te geven, door vele deskundigen ontkennend wordt beantwoord. Middelbaar onderwijs. In de denkbeelden in de uota aangaande dezen lak van het onderwijs ontwikkeld, trof de minister menig punt aau, waarmede hij zich gereedelijk zou kunnen vertenigen. Dit was ook het geval met de hoofdtrekken eener nieuwe wettelijke regeling. Wat het lager onderwijs aangaat, verwijst hij naar het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening der schoolwet dat, naar hij ver trouwt, eerlang aan de vertegenwoordiging zal worden aangeboden. Hij wenscht dat de wettelijke bepalingen omtrent de vacantiën worden nagekomen door de hoogleerarenen zegt dat er geen termen zijn om aan docenten van voormalige gymnasia pensioen te verleenen. Een subsidie aan de IIoil. mpij. van landbouw, voor de door haar op te richten zuivelscbool, wordt door de regeering voor* loopig niet verleend, omdat de regeering niet gebleken is, dat minstens de helft der kosten is verzekerd, en omdat de plannen haar niet zijn voorgelegd. Het hoofdbestuur der maatsch v. geneesk heeft besloten, een onderzoek in te stellen omtrent het niet-toelaten van ge neeskundigen tot het lidmaatschap van den gemeenteraad, op grond van art 23 der gemeentewet. Het heeft daartoe de leden der maat schappij uitgenoodigd, alle feiten hun daar omtrent bekend, aan het hoofdbestuur mede te deelen, opdat het blijke, hoe in verschil lende Btreken van ons land in dat opzicht gehandeld wordt. Naar men verneemt is de kapitein ingenieur Van Schermbeek belast met eene missie van wetenschappelijkeu aard in China. Naar aanleiding van het bericht aan gaande het overzeilen van eene Katwijksche schuit deelt men aan de JV. K. Cl. van daar mede. Eenigen tijd geleden liep het gerucht daarvan hier, maar de schuit, welke over zeild zoude zijn, is behoudeu binnengekomen. Gelukkig blijft het dus voorloopig bij de eene schuit, die boven Egmond aan de Petten is verongelukt. Ter rectificatie diene nog dat de schipper van die schuit weduw naar was en dus wel 8 kinderen maar geene weduwe achterlaat. Voor de arr.-rechtbank te 's Hage stonden gisteren terecht twee sigarenmakers tc Leiden, die op verschillende tijdstippen in de maanden juli en Augustus bij hun patroon, de fabrikant E. aldaar, verscheiden hoeveelheden tabak hadden ontvreemd, de FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van VV. VV. s. 131). (Goed. Morgen kunt gij over mij be schikken." fWat komt mij dat ontzettend lang voor morgen eerst. Maar ik zal bidden om geduld. Mijn oude, trouwe vriend, ik vestig al mijn hoop op uu alleen ver trouw ik in alles. Verlaat mij niet, verlaat mij toch nooit." (Nooit," herhaalde hij en sloot het kind in zijne armen. rIk durf u hier niet alleen achter te laten, Ellen; ga mede, kind. Als gij niet naar mijn huis wilt gaanzal ik andere bescherming voor u zoeken." Vastberaden schudde Ellen met het hoofd. (Neen, neen, ik blijf in het leger van den vijand, maar wees onbezorgd voor mij. Gerald Fortes zal niet huiswaarts keeren, voor ik u heb wedergezien. Vier-en-twintig uur minstens ben ik verzekerd van zijn weg blijven." (God zegene u," sprak de kolonel ten slotte, ,maar ik vrees, ik vrees, 'kind, dat uw besluit ongelukkig en ge vaarlijk is." ACHT HEN DE HOOFDSTUK. De wind blies weder over het strand nabij de deftige huiziuge des kolonels Dufart, en hoe aangenaam ook dit prachtig gebouw met den wel onderhouden tuin er des zomers uitzag, nu, in den winter, bad alles daar een eenzaam en verlaten voor komen. De witgekuifde golven der baai beukten weder het strand en een donkere hemel hing boven de zee, als de reiswagen van den kolonel door het groote hek van het park binnenreed en stil hield voor de deur van zijne zoo dikwijls terug verlangde woning. De kolonel en zijne vrouw stegen oit. Reeds van den vroegen morgen af hadden er allerlei voorbereidingen plaats gevonden om den heer Jes huizes te outvangen. Een paar vroegere bedienden hadden tijdig last gekregen zich naar Beach Hall te begeven en dezen dag was alles in de weer geweest om deuren en vensters te openen en weder lucht en licht te laten binnenstormen in het verlaten huis. Ook de meubelen waren van overtrekken ontdaan, alles was schoonge maakt en weder op de oude plaatsen neder gezet. Er heerschte weder leven in de woning, die gedurende vier jaren door geen menschelijken voet was betredt-n. ,Goddank I" riep de kolonel, toen hij den drempel van zijn huis had overschreden. Mevrouw Dufart zei niets, maar hare dunne lippen drukten wel eenige minachting nit; Beach Hall zag cr des winters zoo somber en duister uit, dat de jonge dame weinig grond vond om bij het binnentreden een woord van dankbaarheid te uiten. Boven dien wareu er voor haar aan deze plaats pijnlijke herinneringen verbonden. Zij was zoo graag, minstens nog een jaar, op reis gebleven, want hel verblijf in Europa's hoofdsteden had voor haar iets veel meer aantrekkelijks dan die sombere eenzaamheid maar de kolonel bad eindelijk, moede van al die genietingen en dat aanhoudend reizen en trekken, zijn recht als heer en meester laten gelden eu zijne jonge vrouw, zelfs tegen haar zin, genoodzaakt naar Amerika terug te keeren. Fier als altijd trad zij binnen en besteeg de brecde trapom zich naar de voor haar in gereedheid gebrachte kamer te begeven. Haar kamenier, een stevige deern uit Zwit serland volgde haar en beg#n de kamer te rangschikken, zooals zij wist dat bare mees teres dit verlangde. Een vlammend bout- vuur in den grooten haard streed zegevierend tegen de bedomptheiddie nog in dit ver trek wilde heerschen. Buiten schudde de storm de toppen der Noorweegsche pijn- boornen en de branding aan het strand was zoo hevig, dat zij zelfs hier in de geslotene kamer duidelijk hoorbaar was. Constance liep ontevreden iu hare kamer op eu neder eu kon niet nalaten uu en dan een toornigen blik te werpen uit het venster, waar zij een natuurtafereel kon waarnemen, dat voor haar al bijzonder weinig aantrek kelijkheid bezat. Zij was door hare positie en door haar meerderen leeftyd misschien nog trotscher en heerschzuchtiger geworden dan ze reeds als meisje was. In hare donkerbruine oogen lag iets boosaardigs en het geheele voorzomen met den amallen neus en de fijne, meestal op elkander ge drukte lippen, verried ongenaakbaarheid. H ordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1