ontslag verleend als secr. bij het college van curatoren der rijksuniversiteit te Groningen. Dooi liet gerechtshof te Amsterdam is, ter vervulling van eene opengevallen raadsheerplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabelische 1 ijt van aanbeve ling: inr. D. L. De Lt&o Laguna, kanton rechter iu het 3e kanton te Amsterdam; mr. S. M. S. De Raitits, officier van justitie bij de arr. rechtbauk te Arnhem, en mr. J. G. Vogel, president der arr.-rechtbank te Alkmaar. De minister van marine zal op 23 de/.er geen audiëntie verleenen. BINN EN LAN DSCII E BERICHTEN. De heer mr. W. A. Hoelvink, eervol ontslagen rentmeester van het kroondomein te Winterswijk, is benoemd tot officier van de Kik en kroon. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op den 171) dezer bedroeg: bij de Xederlandsehe bank. f 24,621,804,37 en bij de betaalmeesters 1,767,436,16 Te zamen f26,389,240,53 In De Tijd wordt de volgende op merking gemaakt: Wanneer men in België een postwissel naar ons land verzendt, betaalt men voor fr. 100 50 centimes nis ovennakingskosten en men krijgt hier f 47.62 uitbetaald. Maakt men echter fr 100 van Nederland naar Helgie over, dan betaalt men f48.01, plus 50 ccut onkosten. Uit deze cijfers ziet men duidelijk dat het nadeel geheel aan onze zijde is, zoodat het zeker te wenschen ware, dat dienaangaande een uniform taxe werd vastgesteld. Te Noord wijk is met bijzondere op gewektheid feestgevierd den 17den Novem ber, en daarvoor was een bijzondere reden De graaf Van Limburg Stirum, een van bet welbekende driemanschap, ligt hier begraven en een zijner directe afstammelingen is onze burgemeester. Deze toonde door zijn ruimen geldelijke» steun, dat hij den feestdag op prijs stelde en de burgerij volgde zijn voor beeld na, zoodat er een aardig sommetje zal overschieten om den armen kinderen met St Nicolaas eene verrassing te bezorgen. In den morgen reeds was het dorp feestelijk met vlaggen versierd, zoodat het, vooral na de gewone Zaterdagsche wassching een uiterst aangenaam voorkomen had. Om halfacht 's avonds begon de soirée in het Hof van Holland bij Konijnenburg met eene rede van dr. Dozy, voorzitter der feestcommissie. Hierop zong een koor een opzettelijk daarvoor ver vaardigd Oranjelied en iiu volgden schoone zangnummers, piano- en vioolmuziek, voor drachten, de operette "Sneeuwitje" enz. elkaar op. Een geauiineerd bal besloot den avond, du* nog lang in aangename herinnering zal blijven. Cl.) De volksgymnastiekschool, tot oprich ting waarvan onlangs besloten werd door het departement Alfen-Oudshooin der uiaat schappij tot Nut van 't Algemeen, werd jl. Woensdag met een 40tal leerlingen geopend Het onderwas is opgedrageu aan den heer De Bruyn, onderwijzer aan de school voor lager onderwijs te Boskoop. De lessen worden voorloopig des Woensdags en Zaterdags ge geven in het lokaal van eene der bewaar scholen. Door den hoogen raad werd gisteren behandeld het beroep van A. J. K. te Leiden, door het gerechtshof te 's llage veroordeeld tot 3 maanden gevaugeuisstraf, ter zake van het in een geval waarin een wettelijk voor schriit aan eene verklaring onder eede rechts gevolgeu verbiudt, mondeling en persoonlijk opzettelijk afleggen van eene valsche verkla ring onder eede. De requiraut had namelijk eene woning te Leiden gehuurd, doch zonder schriftelijk contract en toen hij, na cenige maanden betaald te hebben, daarmede ophield, dacht hij geen huur meer aan het huis in quaestie te hebben. Hij werd evenwel eenigen tijd later gedagvaard wegens verschuldigde huur, Advocaat mr. Jac. Van Gigch voerde tegen het bestreden arrest hoofdzakelijk a schending en verkeerde toepassing van art 207 Strafwetboek, 1966, 1967, 1972 Bur gerlijk Wetboek en 211 en 408 Wetboek van Strafvordering, en betwistte dat be klaagde, zooals in het arrest was vermeld opzettelijk eene valsche verklaring aflegde of wist dat die verklaring valsch was. Het O. M. zal den 3en December in deze zaak conclusie nemen. Door burg. eu weth. van 's Gravenhage is aan den raad voorgesteld hun een krediet ▼an f 2500 toe te kennen, om iu aanslui tiug aan de feestelijkheden, welke op 30 November e. k. te Scheveningen zullen worden gegeven ter herdenking van het 75 arig beslaan van Ncérlauds herkregen on afhankelijkheid en van de landing van den prins van Oranje aldaar, in den avond van dien dag in het Lange Voorhout eene illu minatie te doen ontsteken en aldaar eene muziekuitvoering te doen geven. Tevnis wenschen B. en W, aan het feestcomité te Sclieveiiiiigen, dat daartoe aanzoek heeft ge daan, eenige hulp van gemeeutewege bij de feestviering aniaar te verleenen. Dit voorstel zal heden door den gemeenteraad worden behandeld. Een bediende in eene dezer dagen opnieuw ingerichte bierhalle, iu de Veenestraat te 's Hage, moet gis'erenmiddag met eene som gelds, men zegt ƒ700, loebehooreiulc aan den koffiehuishouder, op den loop gegaan zijn. Op de koninginnegracht te 's Hage is een dienstbode uit de boven-te verdieping vallen Ic Gouda, zicli naar op eenige minuten i bin- en neergekomen op twee hardsteenen trappen, welke middendoor braken. De dienstbode werd ernstig gekwetst. DeScbeveuingsche visscher Jacob Storm, lie Zondag jl. naar Maassluis ging, verge zeld van zijn zoontje, om zich naar den logger waarop hij vaart te begeven, deed op de loopplank van het bootje tiaar Maas luis, te Delft, een misstap, virl in het water en verdronk. Zaterdagavond ruim 12 uur begaf H. de B.slagersknecht zijne woning, gelege afstand* van de stad, beneden aan d nenkant van den dijk die van Gouda naar Moordrecht leidt. '1 oen hij nu Zaterdag niet op zijn gewouen tijd thuis was, spoedde zijne verontruste vrouw zich naar de stad om naar hem te vernemen, en daar hoorende, dat hij reeds naar huis was gegaan, riep zij hulp in om hem op te sporen. Na lang zoeken vond men op eenigen afstand van zijne woning in de sloot zijn lijk. Hoe hij wa:er is geraakt is nog een raadsel, daar bezwaarlijk in dien helderen nacht door de duisternis misleid daarin kan zijn geloopeu. Zaterdagnamiddag werd te De Lier door den jager A. Du Clou een valk ge schoten, die zich had neergezet op den toren der Herv. kerk. Het dier ontving een hagel in het oog en een in den vleugel en is nog in levenhet is een prachtig exemplaar. De politie te Amsterdam had gisteren het geluk, een jongen Duitscher te snappen op het oogenbük dat hij van plan was met een aantal koffers, inhoudende verschillende goederen door hem bij een aantal winkeliers daar ter stede op een valscben naam gekocht en natuurlijk niet, betaald, naar fSein Hei- math" te vertrekken. Dat heertje huurde, telkens van naam verwisseld, kamers bij voorkeur op goeden stand, en deed allerlei inkoopen. Enkele winkeliers leverden, andercu waren wijzer. Een van de personen bij wien de oplichter zijn slag wilde slaan kende toevallig den firmant, voor wiens broeder en representant de slimme Duitscher zich uitgaf en schreef om inlichtingen. Als antwoord daarop out ing de hoofdcommissaris spoedig een telegram met de uoodigu opheldering, en in minder dan geen tijd was de vogel achter slot gebracht. AmstCl.) Woensdag zijn te Alkmaar aangekocht voor Amerika SU stuks vee en Donderda; te Hoorn 4U stuks. Al die runderen zijn ingeschreven in het stamboek Noord-Holland. Zondag 11. is eene schuit van den reeder M. boven Eguiond aan Zee op een paal gezeild, met bet treurige gevolg, dat de schuit vergaan is en 7 der opvarenden zijn verdronken. De schipper laat eene vrouw met 8 kinderen na. De firma G. Jannink Zonen Enschedé ontving nog uit Amsterdam van iemand, die onbekend wenscht te blijven, de som van f 40 voor de niet-werkstakers, du*, op gelijke wijze als de f 100 van den Asser afgevaardigde, onder dezelfde 18 per sonen wordt verdeeld. De bakker H. aan het Schuiteudied te Grouingen ging Zaterdagavond omstreeks 11 uur als naar gewoonte, voordat hij zich ter ruste zou begeven, inspectie houJen over zijne bakkerij en trof aldaar in het doiiker een persoon aan, die op zijne komst de vlucht uam. De bewoner ging nu naar de buiskamer om licht te halen, maar de indringer maakte van die gelegeubeid gebruik om de plaat te poetsen. Van deze bevin ding werd daarna kenuis gegeven aan onze politie, die terstond een onderzoek in loco instelde. Bij dat onderzoek bleek nu, dal de indringer aanvankelijk eu hoogst waar schijnlijk om zich te verschuilen in een vat was gekropen, welk vat tot zijn verderf echter gedeeltelijk niet stroop gevuld was. Althans in de bakkerij vond men voet sporen door stroop afgeleekend en die sporen volgende kou men nagaan, dat de indringer achter de woning van li. verschillende te schuttingen was overgeklommen en door aangrenzende tuinen de vlucht had genomen. Evenals Klein Duirnjje de weggeworpen steentjes volgde, volgde thans onze politie het stroopspoor en kon dat tot aan de Poelcbrug voortzetten, zoo.ial de dader daar langs zijn weg had genomen. Links en rechts werd nu het onderzoek met ijver voortgezet en in deu nanacht vond de politie een vrij groote plas stroop op den stoep vóór de gaarkeuken liggen, welke vondst nieuw licht in de zaak bracht. Men kwam toch daarna tot de weienschap dat in de laatste nachten een persoon, met name J. M. in de giarkeuken had gelo geerd eu dat die man vroeger bij den baskcr II. dienstbaar was geweest en reeds wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden een vonnis had ondergaan. Die persoon werd nu gistermorgen in de vroegte geur resteerd en aLtoeii bevonden dat zijne schoenen en pantalon nog met de kleverige en voor hem zoo noodlottige stroop bemorst waren, weder den spijker op den kop ge slagen. (N. G. Ct.) Uit Vlissingen schrijft men dd. 18 Nov. De mailtrei» die de keizerin-weduwe met hare dochters op haar reis van Berlijn naar Engclaud herwaarts bracht, kwam nage noeg op tijd aan. Voor de aankomst van den trein had zich de prins van W ales iu admiraals-uni form, omgeven dour zijn adjudant generaal feesdale, den cummandaiit van het jacht Victoria and Albert en verdere officieren, alsmede van den vice consul van Engeland te Middelburg, den heer De Bruyne en den consul van het Duitsche rijk, den heer VV. Goebel, naar den saloowaggou begeven om de keizerin-weduwe te begroeten. De rei zigster was vergezeld van hare drie dochters Victoria, Sophia eu Margarelha van haar adjudant graaf S< ckeudorff en van een groot gevolg. Aan den arm van baren broeder, den prins van Wales, bega/ zich de keizerin weduwe in zwaar rouwgewaad gebuid onder deu wal naar boord van bet jacht, toen haar eene onverwachte hulde werd gebracht. Een vierjarig meisje aan de band barer moeder, de vrouw van den Duitschen consul alhier, bood der keizerin een keurigeu bloemruiker aan, die uit de lievelingsbloemen van den erledeu keizor, violen, was samengesteld. Dankbaar werd door de vorstin dit blijk van buide aanvaard. Aan boord van het jacht was door tusscbenkomst van eenige iugezeteneu van Middelburg eveneens een prachtige ruiker violen bezorgd. Aau den poutou was eene schitterende verlichting aangebracht. Een electriscbe kabel, die van het stoomjacht, verschafte aan ongeveer 100 gloeilampjes licht. De geheele bemanning stond blootshoofds onder den wal en op den ponton opgesteld. Nadat de talrijke koffers en kisten aan boord waren gebracht stoomde de Victoria Albert te 11.20 miu. de buitenhaven uit, koers zettende naar Port Victoria. Door de gemeentepolitie te 's llertogen- bosch is verleden week ontdekt, dat aldaar eenige valsche guldensstukkeu van koning Willem 111 en bet jaartal 1864, zonder raudschrift, in omloop waren gebracht. Het ingesteld onderzoek vestigde bet vermoeden op een sedert veertien dagen aldaar vertoe vend Duitscher, en leidde Donderdag tot de zekerheid, dat de valsche muntstukken ten huize van een herbergier (ook een Duitscher) werden vervaardigd. Bij eene huiszoeking werden werkelijk stoffen tot het vervaar digen van valsche munt gevondeD en in beslag genomen. Bovendien werd ontdekt, dat de materialen en instrumenten te 's ller- togenbosch waren aangekocht. De dader, die reeds 8 jaren gevangenisstraf in Dnitscblaud wegens muntscheunis, heeft ondergaan, is voortvluchtig, doch wordt opgespoord. Zaterdagavond is te Gestel op den trein die te 9.40 aldaar van Luik aankomt, een schot gelost. Personen werden niet ge raakt. Alleen is het benedengedeelte van een portier beschadigd. Of hier aan moedwil dan aan toeval moet worden gedacht, zal een onderzoek .wellicht uitmaken. LONDEN, 20 Nov. Ligerhn's. Eenige sprekers ondersteunen het amendement van den heer Gladstone, audi ren daarentegen verlangen met aandrang, dat het wetsontwerp der regeering worde gehandhaafd. De be spreking zal heden worden voortgezet. TRIEST, 20 Nov. Na afloop van de vergadering der Italiaansche schoolvereenigiug Pro Patria woonden de leden de voorstelling van llernaui bij. In het derde bedrijf hielden de toeschouwers een hartstochtelijke betoo ging ten gunste der Italia Irridenta, zoodat de politie de zaal moest doen ontruimen. PARIJS, 20 Nov. Hedenochtend had een duel plaats tusschen de heeren Andrieui eu Guyot, de heer Andrieux werd licht aan de borst gekwetst. NEW-YORK, 20 Nov. Uit Haïti wordt gemeld, dat een Ainerikaansch vaartuig, dat werd opgebracht, daar het contrabaude aan boord had, door het prijsgerecht te Haïti is verbeurd verklaard. De Amerikaansche regeering heeft protest aangeteekend tegen dit vonnis en zond een oorlogschip, ten einde dit protest kracht te verleenen. BERLIJN, 20 Nov. [Part. tel. II.) Iu goed onderrichte kringen is niets bekend van het gerucht, dat de regeering weer een bijzonder krediet ten behoeve van het leger zal aauvrageu. Vermoedelijk heeft dit gerucht zijn oorsprong hierin, dat men zich heeft vergist en de jaarlijksche leeuing ten behoeve van het leger, de vloot, de posterijen en de spoorwegen voor een buitengewoon krediet heeft aangezien. Deze leening, welke gisteren door den Bondsraad is goeJgekeurd, bedraagt 70,000,000 h 80,000,000 mark, dus ongeveer evenveel als in het vorige jaar, toen zij 75,000,000 mark bedroeg. Van deze som is ongeveer 50,000,000 mark bestemd voor het leger, namelijk voor de jaarlijksche uit breiding der vestingwerken en het uitvoeren van andere militaire bouwwerken. l-EflUltK, ZO November. In de zitting van beden van de tweed» kamer bracht bij het voortgezet algemeen debat over de Indische begrooting de heer Domela Nieuwenhnis hulde aan den minister voor zijn moed om het onrecht deu heer Sol aangedaan, te herstellen en voor zijn streven om den Atjeh toestand buiten offi- cieele rapporten om te leereu kennen. Hij spoorde den minister aan te komen tot een vergelijk in zake Atjeh, daar die oorlog een eeuwig schandaal voor ons is. De Pacificatie van Atjeh ware de schoonste overwinning voor den minister. Toch zal spreker tegen de begrooting stemmen, omdat hij het ko loniaal stelsel afkeurde als bestendiging van roof, plundering en onrecht. Wil de minister medewerken om aan Indië terug te geven de door Nederland gestolen 850 miilioen? De heer Mees deelde verklaringen medt van deu gewezen voorzitter der beri ben- commissie, waaruit zou volgen dat den minister alleen uit voorliefde voor den heer De Rochemont de commissie zou ontbonden hebben. De heer Zaayer wees op de reaclit in den hygieuischen toestand van Indie tt verwachten van dezen minister bij bestrijding van syphilis, beri beri en vaccine, De heer Van Asch van Wijck betuigd» groote sympathie voor 's ministers streve» om het zendingswerk te bevorderen. De heer Geertsema wilde minderen omslag bij uitgifte van woeste gronden. De heer Schimmelpenninck van der Oije was voor opiumregie. De minister van koloniën heeft aan dr tweede kamer overgelegd uitsluitend ter kennisneming voor de leden der kamer een afschrift van het rapport der in 1879 bijeeugeroepeu commissie, tot het doen vai voorstellen omtrent de regeling der staat» rechtelijke verhouding tusschen het leger in het moederland en in Indië. Bll'i'ENLANlLSCHE BERICHTEN PEK TELEGRAAF. PARIJS, 20 Nov. De unuisterraad heeft langen tijd beraadslaagd over het ontwerp betreffende het algemeen stemrecht, dat bij de kamer zal worden ingediend. Eenstem mig besloten de ministers den grondslag zoo ruim mogelijk te nemen, ten einde aan den wensen der kamer te voldoen. PARIJS, 20 Nov. De A/A» Siècle deelt een telegram mede ail Nancy, waarin melding wordt gemaakt van een nieuw voorval bij de Duitsche grens. Te Avri court is een Eranscbmau, die als beambte aan het station aldaar werkzaam is, op Duitsch groudgebied iu hechtenis genomen. De onder-prefect van Luneville is terstond naar Avricout vertrokken. BKL«IK. Eenige dagen geledeu heeft de konioj van België de beheerders van den Vlaam- scheu schouwburg te Brussel ten gehoon ontvangen, en van deze gelegenheid gebruil gemaakt voor het houden van eene politiek» toespraak. Nadat hij had gesproken ot« de roeping van het Vlaamsche theater, k*»1 bij op den toestand van België, die bd niet veroorloofde, om, gelijk andere doë het geluk meer begunstigde natiën, zorgelo» le zijn, maar groote voorzichtigheid voor schreef. Wij hebben vroeger" zoo »[)t»' de koning ,steeds de heerschappij 'u andereu moeten dulden, doch sedert 57 jat" vormen wij een onaf hankelijken staat. U» is zaak, voor deze onafhankelijkheid waken, indien wij haar willen behoudes Voortdurend dreigen gevaren aan den horr zont. Wij moeteD gereed zijn. Wij zil'

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2