8 I ill S3 MK1WS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Eïe/.e (mi rü ii t verse li ij ii t dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 20 November 1888. N#. 274. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. 8 0 'a W r 1 jp oura Voor Leidenper maandenf 1.25. Franco door liet geheelc rijkper 't maanden l.tiO. S'rijs per Summer 10 ('ent. Van 1ff regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: SelieepiuukerxKtees: 6. 202» Jaargang. LE1BKK, 19 November. Door Z. M. zijn tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te VVartfuin benoemd dr. C. J. Luzac, alhier, en J. Van Brcukelen, te Voorburg. In de zaal >an Café Zomerlust alhier had Zaterdagavond de feestvergaderiug plaats van de vereeniging »Het Metalen Kruis" alhier, ter gelegenheid vau den nationale» feestdag. De tegen het aanvangsuur neder dalende stortregens hielden aanvankelijk veleu terug, zoudat de vergadering tegen balfacht uitgeschreven eerst even vóór 9 uur kon worden geopend. Toen had zich ook lang zamerhand de zaal met dames en heeren genoodigden gevuld en kou de voorzitter der vereeniging, na de uitvoering van eenige muzieknummers door het orkest, tot die opening overgaan. Vertegenwoordigers van verschillende ver- eenigingen waren genoodigd en opgekomen, zoo de vereeniging „Pugno pro Patria", de onderofficieren vereenigiugen Door vriend schap vereenigd" en Minerva", de Vver- eeuiging van gepensioneerde onderofficieren en minderen", de tvereeniging van oud- onderofficieren" afdeeiing Leiden. De /aal was voor dezen avond, toepasselijk door den heer De Graaf, behanger alhier, gedrapeerd. De heer Wubbe, die nog onlangs zijn 95sten verjaardag vierde, de oud-strijder van 1815, kou wegens zij.i slechten ge zondheidstoestand de vergadering niet hij- wonen; ook de heer A. Boinii moest wegens ongesteldheid zijne woning houden. De heer H. A. Van Ingen Schenau, presi dent der vereeniging, nam dus het woord om allen hartelijk welkom te heeten op dezen avond. Hij bracht in berinnering wat de prinsen van Oranje voor ons vader land geweest zijn, hoe zeer wij Nederiaoders aan dat Oranjehuis zijn verknocht en hoe 't ook na de bange dagen van 1810 tot 1813 weêr een Oranjevorst was geweest die het zich onafhankelijk gemaakte volk zich wederom tot vorst had gekozen. Spreker eindigde zijne welsprekende rede met eene heilbede voor onzen koning, die nog zoo onlangs van eene gevaarlijke ziekte is her steld, voor onze geliefde koningin en het lieve prinsesje, de hoop des vaderlands. Ter eere van ons bemind vorstelijk gezin werden nu op uitnoodiging van den voor zitter eeo paar toepasselijke coupletten van ons volkslied gezongen en vau een der cou pletten de eerste vier regels door de dames. Hiermede was dus de vergadering geopend. Nu vroeg de heer Luppes het woord als voorzitter der Leidsche afdeeiing van de vereeniging van oud-onderofficieren. Hij wees op de vernedering waarin van 1810—18 onze driekleur en onze oranjevaan waren gebracht; door onderlinge verdeeldheid onzer landgenooten. Maar hij wees er ook op hoe in 1813 dat zelfde vaderland den moed had gehad zich, zonder wapenen zelfs, van de vreemde kluisters te ontdoen en hoe Ne derland als één man aan de roepstem der drie helden had gehoor gegeven. De drie kleur, de oranjevaan, ze zijn nu weder on bevlekt ontplooid, 't is weer als van ouds .Oranje boven". Ook nu weêr een luid applaus evenals ook na de lezing door den heer De Boer vau eeu schrijven uit Parijs van den lieer J. Dorsman, lid der vereeniging en zoon van den aanwezigen metalen kruisridder, een schrijven getuigend van warme belang stelling in al wat er in Nederland en bovenal in betrekking tot de vereeniging .Het Metalen Kruis" merkwaardigs geschiedt. Nu wisseldeu voordracht en zang elkander af. De heeren Hogrtikamp, Piantfeber, De Boer en Luppes zongen in quartelt .Door 's Heeren goedheid is op aarde" en .Holland, bolland" van Viotta. De heer llogetikampzong bovendien nog het nieuwe Oranjelied van Vau Krieken, de heer De Boer toepasselijke cou pletten en de lieer Boers De politieke baan veger", de bekende aardige voordracht. 't Is uatuurlijk niet mogelijk om van alle voordrachten melding te maken; we hoorden er vau de heeren Van Lierop, Blanken, Vau Walsem, Luppes en andereu, maar uit het door den heer J. Goedeljee, secretaris der vereeniging, gesprokene willen we nog een en ander aanhalen als bizorder voor Leiden van belang Na dat genoemde heer das d bange dagi n van '13 had geschetst en hoe reikhalzend ook in Leiden werd uitgezien naar verlossing van liet Fransche juk, bracht hij in herinnering hoe op den löen Novem ber omstreeks 12 uur de predikant Schots man, een volbloed Oranjeman, op de Breéslraat vóér het stadhuis alhier een groote orauje- FEUILLETON. kokarde voor den dag haalde en de eerste was die .Oranje boveu" riep, wat binnen korten lijd door duizenden werd herhaald en onbeschrijfelijke vreugde verwekte. Partij schappen gingen ook toen bier weldra onder en slecht» één roep werd gehoord voor 't Oranjehuis. Spreker eindigde met ook thans op dit herdenkingsfeest een driewerf .Oranje boven" in te stellen, waarmeê alle aanwezigen instemden. Nu werd de zaal voor het bal gereed gemaakt en weldra zwierden lustig de paren in 't rond, totdat nu en dan wederom het woord werd gevraagd voor een of andere grappige voordracht. Het was reeds laat in den nacht toen aan de gezellige bijeen komst een einde kwam. Op deze wijze is dan toch ook, in ons op dat gebied overi gens zeer kalme Leiden, bet herinneringsfeest gevierd. In de infanteriekazeme alhier heeft Zaterdag, ter gelegenheid van den gedenkdag van Neêrlands 7&jarige onafhankelijkheid, aan de onderofficieren en minderen eeDe geldelijke uitkeering plaats gehad, op voorstel van de commissie voor de canline uit de cantinekas verstrekt. Gedurende bet mid daguur deed zich in de canline de kleine kapel vau de slafmuziek hooren. In enkele kerken alhier is gisteren de natiouale gebeurtenis van vóér 75 herdacht. Gisteravond heeft de reeds vroeger door ons besproken feestviering plaats ge- bad van de inannencongregatie vau de pa rochie van O. L. V. H. aan de Haarlem merstraat alhier Te halfachl begonnen heeft de feestviering tot ongeveer lialfelf geduurd. Het «oord is nog gevoerd door onderschei dene heeren geestlijken o. a. door pastoor Scheiberling van Vogelenzang, oprichter der congregatie, pastoor Mosmans en pastoor Bots. Wederom telt onze gemeente onder hare inwoners een oud-strijder van 1830 minder. Van de 11 die er tot gister waren aan te wijzen overleed gister de heer J. Berg, bode der vereeniging .Het Metalen Kruis". Van de oude heeren is dus nu nog een tiental bier in Leiden in leven. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij- j zen ƒ41.ƒ20.50, /4.30 en ƒ2.10; laagste 40.ƒ20.50, 4.20 en ƒ2.10. Onlangs werd een fourier van de ca- vallerie alhier gedegradeerd, naar de meeniug van eeu zijner kameraden ten onrechte. Deze kameraad nu heeft Zaterdagavond in opge- wouden toestand in de kazerne een revolver schot gelost in de richting vau het vermoe delijk verblijf van een wachtmeester aan wieu hij een en ander meende te moeten wijten. Gelukkig werd er niemand getroffen, boewei er eene vrouw en onderscheidene kinderen iu de nabijheid waren. Ven een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Van den trein die Zaterdagavond tegen 1 uur van Rotterdam alhier aankwam werden eenige feestvierende jongelui door hunoe vrieuden met muziek eu fakkellicht afgehaald. Enkelen ven de vrienden waren te paard en de Oranjevlag ontbrak er niet. Zaterdagavond is aan de Karnemelka- brug op den Nieuwen Rijn alhier een dame ineengezakt en bij den heer Ven B. aldaar ingedragen, ie waa weldra in staat haren weg te vervolgen. Zaterdagmiddag viel een joDgetje aan het Levendael alhier te water; gelukkig had eeu man den moed zich te water te begeven eu bet kind bij tijds te redden. Gisteravond hadden een burger en een marinier ven louter pret gedeeltelijk ven kleeding verwisseld; ze werden 't echter teu slotte oneens zoodat de politie 't dienstig achtte den burger te arresteeren. De man was echter zóó vervaarlijk lastig dat men hem voorloopig losliet met bet plan hem later wel te zullen vinden. Gisteravond tuimelde op het spoorweg- perron alhier eene jufvrouw over een aldaar uitstekende krachtmachiue, waarbij ze nog al zeer gevoelig terecht kwam. Zondagnacht is 't op enkele plaatsen van naam alhier nog el onrustig geweest zoodat een zestal personen werden gearres teerd. Woensdagmiddag zal in eene aldaar tegen half drie belegde vergadering van den gemeenteraad worden geïnstalleerd de nieuw benoemde burgemeester der gemeente Lei derdorp, de beer mr. Van Aisendelft de Coningh. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCfl, VAN 127). ^Vertrouw op mij," zei hij tot den ver oordeelde, ,en ik zei u reddeu ik zal een vlucht voor u mogelijk maken. Uw kind en uw vermogen moeten ergens in den een of andereu uithoek der wereld in veilig heid worden gebracht. Vertrouw mij beiden toe eu ik zal allee in orde breugeu. I it is de eenige uitweg, die u overblijft, de eenige kans om de voltrekking van het vonnis te verijdelen." Maar uw vader gaf ten antwoord, dat hij, bewust van zijn on schuld, niet mocht handelen als iemand, die werkelijk schuldig is. Toch wist Fortes uw vader tot zijn plsu over te halen. Eerst bracht hij het besluit om niet te ontvluchten aan het wankelen, door op u en op uwe toekomst te wijzen, en toen hij het zoover gebracht had, kostte het hem weinig moeite uw vader geheel te overreden, die deu schurk nog dankbaar was voor hetgeen hij om zijnentwille en ter wille van het kind durfde te ondernemen. Het geheele vermogen uws vaders werd in boi'.eiilaiidsche papieren omgezetaan Fortes ter baud gesteld met eene notarieel opge maakte en door uw vader zelf geteekende verklaring, waarin bij te kennen gaf, alles vrijwillig af te staan aan Gerald Fortes, met het volste recht van dit vermogen naar goeddunken gebruik te maken. Godl God! Mijn bloed kookt nog als ik aan dat schelmstuk denk. Met de vrouw die u van uwe geboorte af bad verpleegd, moest gij over den Atlantischen Oceaan ge bracht wordenom ergens in Europa de komst uws vaders sf te wachten. Voor de weinige vrienden, die Philip Harmon nog waren overgebleven, was dit alles een geheim. Noch Harmon, noch Fortes had het aan iemand verraden en de laatste zou alleen met de uitvoering belast zijn. Ik had de vergunning toen het vonnis was uitgesproken om uw vader in zijne gevangenis te bezoeken. Ik vond hem nog al kalm, nagenoeg opgeruimdmaar met geen enkel woord sprak hij mij over het plan, dat door Gerald Fortes met hem was beraamd en ik vermoedde ook niets van dien aard. Ik had bet mij tot plicht gesteld al hel mogelijke te doeu om llarmou te redden van den dood. Het publiek geloofde aan zijn acbuld eu zag hem gaarne aan de galg, maar ik was rijk en bezat grooten invloed. Een der hoogste staatsdienaren behoorde tot mijne naaste bloedverwanteu. Ik had besloten hemel en aarde te bewegen, om het vonnis te doeu verzachten. Let nu goed op hetgeen ik u thans zal zeggen, mijn kind. Vijf maanden lang had Gerald Fortes uw vader eene ontvluchting voorgespiegeld, waarvan de uitvoering telkens onder allerlei voorwendsels werd verschoven. Tot den laatsten dollar toe, was het ver mogen vsu Philip Harmon in sijne banden overgegaan en op zekeren morgen vertrok hij met de boot tiaar Europaden gevangene aan zijn lot en u aan de bescherming eener arme vrouw overlatende. Eerst na zijn vertrek ontving ik een brief over de post van dezen inhoud,Ge zijt een gekge tracht llarmou te reddeu, maar dat kunt gij niet, hij moet hangen. Levenslang heb ik dien man gehaat, en de dag zijner terechtstelling zal voor mij een dag van ongekend genot weieul" Ik ijlde naar Philip's gevangenis en hoorde daar de geschiedenis van het gewetenloos ver raad van Gerald Fortes. Uw vader was verpletterd, vernietigd. »Hy heeft mij geplunderd," riep hij uit, ,en, dank zij mijn krankzinnig ver trouwen op dien man, het zoo weten in te richten, dat niemand, zelfs met het wet boek in de hand, eenigen vat op hem heeft. Uit vrije beweging heb ik aan bem mijn gansche vermogen afgestaan en mijn arm, onachuldig kind tot bedelares ge maakt." fMaak u niet moeilijk over dat kind. Uw dochter staat van dit oogeublik af onder mijne hoede," gaf ik mijue diepbedroefden vriend ten antwoord. Zijn vertrouwen was bedrogen en zijn boop op vlucht en redding verloren, niets was er te doen tegen den man, die hem zoo slecht had behandeld. Hij smeekte mij: ,Laat dat schelmstuk een geheim blijven tusscben u en mij. Ik verzoek u dat als een gunst aan mij bewezen. Het is toch onmogelijk om terug te vorderen wat verloren ia, het is onmogelijk eene ver volging tegen hem in te stellen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1